Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.03.2005., 19:35   #1
Karcinom u obitelji

Kako prihvatiti činjenicu da netko u užoj obitelji ima karcinom?
Kako se nositi s njom i sa svime što ona sobom nosi?
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 19:42   #2
ajoj...

tesko. prvo prihvati cinjenicu da nista sto napravis, nista cime probas sebe zastititi nece smanjiti grozu koju osjecas.

karcinom je bolest s kojom se covjek moze boriti samo uz pomoc okoline. u svakom trenutku znaj da je osobi koja boluje teze od tebe. operacije, kemoterapija, zracenje, bolnice, tebe ce to sve iscrpiti, a ti ces biti "samo" promatrac. ne znam koliko je velika tvoja obitelj, hocete li moci zajednickim snagama pomagati oboljeloj osobi. kad je moja mama oboljela, nas dvije nismo imale nikog drugog od obitelji, tako da je sve ostalo na mojim ledjima. i to se sve moze, bas sve. samo moras nauciti traziti pomoc, ljudi koje zamolis da ti malo pomognu rado ce to napraviti, a tebi ce puno znaciti.

puno razgovaraj s bolesnikom. saznaj sto zeli, sto ti mozes napraviti za nju. budi tu 100% , nemoj svoju suradnju nikad dovoditi u pitanje.

imam jos bezbroj savjeta, nadam se da ce sve biti dobro, da cete se uspjeti izboriti protiv "mrkog neprijatelja". javi nam se kako vam ide...
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 20:07   #3
Za početak, izgleda mi jako loše. Evo zašto:

- jedan pacijent sa uznapredovalom Parkinsonovom bolesti
- osoba koja se brinula za pacijenta sa Parkinsonom dobija karcinom
- druga osoba u obitelji dobija također karcinom.

Što misliš, kako mi izgleda?
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2005., 20:12   #4
u svakoj situaciji u kojoj se pojavi karcinom situacija ne izgleda dobro. nadam se da je u pitanju ipak velika obitelj, da cete se moci nositi s time sto 2 karcinoma nose. takodjer se nadam da ipak nije sve tako crno, da ce opearcije uspjeti rijesiti problem, da nema metastaza... drzim fige!
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 16:46   #5
Ono što je nenormalno vazno je psiha samog pacijenta, tesko je biti optimistican u toj situaciji, ali depresija zaista zna biti dodatno pogubna. Ako ikako mozes, nemoj dopustiti toj osobi da odustane od npr. kemoterapije sto vrlo cesto bolesnici rade. Naci ces hiljadu primjera koje ce ti svatko postavljati pod nos kako je kemoterapija pogubna za organizam, naravno da je, ali je ipak najupogubnija po samu bolest. Moju mamu je kemoterapija spasila, naravno da je nije bilo lako izdrzat.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2005., 16:59   #6
Quote:
BluesCat kaže:


Što misliš, kako mi izgleda?
gadno, dapace jako gadno
ALI
moze se prezivit

trebaju ti samo pozitivne misli i puno informacija
citaj, trazi, sta vise znas bit ce ti lakse nosit se s tim

sretno
hana is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 15:32   #7
Quote:
banderas kaže:
Ako ikako mozes, nemoj dopustiti toj osobi da odustane od npr. kemoterapije sto vrlo cesto bolesnici rade. Naci ces hiljadu primjera koje ce ti svatko postavljati pod nos kako je kemoterapija pogubna za organizam, naravno da je, ali je ipak najupogubnija po samu bolest. Moju mamu je kemoterapija spasila, naravno da je nije bilo lako izdrzat.
kod nas su lijecnici dosta skloni davati pacijentima palijativno kemoterapiju, sto je takodjer u redu ukoliko je pacijent toga svjestan i pristaje na takav scenarij. moja mama je znala da je recidiv neizljeciv, te da joj kemoterapija moze samo produziti zivot, te ju je zbog toga odbila.
nije a priori lose odbiti kemoterapiju, ako je to informed odluka, i ako je pacijent svjestan posljedica takve odluke
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 15:36   #8
Quote:
kemik kaže:
kod nas su lijecnici dosta skloni davati pacijentima palijativno kemoterapiju, sto je takodjer u redu ukoliko je pacijent toga svjestan i pristaje na takav scenarij. moja mama je znala da je recidiv neizljeciv, te da joj kemoterapija moze samo produziti zivot, te ju je zbog toga odbila.
nije a priori lose odbiti kemoterapiju, ako je to informed odluka, i ako je pacijent svjestan posljedica takve odluke
Pa, nije li cilj svih lijekova kroničnih bolesti produljenje života?
Mislim, ako ćemo sad filozofirat, općenito je cilj medicine produljenje života u svim okolnostima.
A to baš da doktori propisuju kemoterapiju bilo kome i nije točno, iz jednog vrlo jednostavnog razloga a to je da je kemoterapija OČAJNO SKUPA i ne propisuje se nekome za koga nema šanse da će mu pomoći. Znam za par slučajeva gdje nije propisana jer puno košta a šanse za pomoć su bile minimalne. Njima su obično davali zračenja reda radi, jeftino je a pacijent je bar psihički imao dojam da ima neku terapiju.
Mislim, nijedan pacijent od karcinoma ne može nikad reći da je potpuno izliječen, ali moja mama bi bez kemoterapije vjerojatno bila pokojna prije 3-4 godine.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2005., 22:29   #9
Briga me za novac, ni lijekovi za Parkinsonovu bolest do sada nisu bili jeftini, ali ipak sam zaradio koji dolar na ovom poslijednjem skoro sedmomjesečnom izletu u Afganistan. Muči me što sam ja u Zg, gdje radim, brat na drugom kraju Hrvatske, gdje mu je obitelj, a starci (bolesnici) na trećem.
BluesCat is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:14.