Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2010., 12:24   #1001
Quote:
DHL-EX kaže: Pogledaj post
Dakle otvorio sam ovu štednju http://www.pbz.hr/Default.aspx?sec=135 na 6 mjeseci......
Na kraju razdoblja imao sam 6800kn + 70kn valjda od kamate...sad mi nije jasno kako je to toliko malo ako je kamata promijenjiva i to od 4.00 do 4.15 ??? a da ne govorim o bonusu od 10% na iznos ostvarene kamate na kraju razdoblja...
Kolike su ti i kada uplate bile?
Radikalan primjer: ako ti je pocetna uplata bila recimo 2000 Kuna, a nakon 2 mjeseca ti uplatio 2000 Kuna, pa onda nakon 2 mjeseca jos 2000 Kuna onda ce se racunat otprilike ovako (tako sam ja to barem shvatio):

2000 * 0,04 * 0,5 (6mjeseci/12mjeseci) = 40 Kuna

2000 * 0,04 * 0,33 = 26,4 Kuna

2000 * 0,04 * 0,16 = 12,8 Kuna

dakle ukupno 79,2 Kune * 1,1 (10% premije) = 87,12 Kune.

Moje iskustvo je da ljudi cesto zaborave da je spomenuta kamata - kamata na godisnjoj razini. Dakle ako imas sredstva orocena samo na 2 mjeseca to je onda [kamata * broj_mjeseci_orocenja/12].
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:38   #1002
baka bi željela uložiti 1000€ da ima neke koristi umjesto da ih čuva doma......kaže kako bi bilo okej kada bi dobila i 500kn na godina......što bi preporučili......fond,štednja.......stavio bi joj da dobi bar 100€ godišnje........ako ima nešto tako
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 17:59   #1003
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post
baka bi željela uložiti 1000€ da ima neke koristi umjesto da ih čuva doma......kaže kako bi bilo okej kada bi dobila i 500kn na godina......što bi preporučili......fond,štednja.......stavio bi joj da dobi bar 100€ godišnje........ako ima nešto tako
10% o kojih ti govoris sigurno nece dobit bez da riskira/s.
Pretpostavljam da bi bilo blesavo da joj preporucis da ulozi pare negdje pa da onda jos i izgubi na njima - meni bi barem bilo blesavo riskirat sa tudjim parama.
Vjerojatno ti je najbolje orocit al zaboravi da ces dobit 10%
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 15:17   #1004
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
....

Pa onda odes u banku koja ne kaznjava prijevremeno razvrgavanje orocenja. Hypo ti prizna maksimalnu izdrzanu kamatu, ja orocio na 3 godine po 5.70%, ali ako mi nakon 1 godine zatreba lova, priznaju mi ~5.50%, a toliko bih dobio i da sam odmah orocio na 1 godinu.
je li ta priznata kamata - promjenljiva kta u trenutku razročenja ili fiksna kta u trenutku sklapanja ugovora, ili fiksna kta u trenutku razročenja?
kraftwerk is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 17:26   #1005
Quote:
kraftwerk kaže: Pogledaj post
je li ta priznata kamata - promjenljiva kta u trenutku razročenja ili fiksna kta u trenutku sklapanja ugovora, ili fiksna kta u trenutku razročenja?
http://www.hypo-alpe-adria.hr/home.nsf/r/Opci_uvjeti/$file/Opci_uvjeti_poslovanja_oroceni_depoziti.pdf

Quote:
Obračun kamate za izdržanu ročnost po ugovorima s fiksnom kamatom vrši se od dana ugovaranja ili od dana posljednjeg obnavljanja do dana prijevremenog raskida, primjenom fiksne kamatne stope izdržane ročnosti koja je važila na dan ugovaranja odnosno na dan posljednjeg obnavljanja.
Znaci fiksna u trenutku sklapljanja ugovora, ali ona izdrzana. Dakle ako su navedene stope za 12, 24 i 36 mjeseci, ja izdrzim 35 mjeseci, onda valjda dobijem kamatu za 24 mjeseci. Iako mi nije jasno sto je sa iznosima od >=50.001 Eura jer tamo se kamata dogovara a kod ugovaranja se nisu navele i kamate za nize periode (ako se dobro sjecam).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 22:47   #1006
He, pa to je dakle najbolja opcija (ak kamate nastave padati) lijepo od njih. Thnx na info
kraftwerk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 15:43   #1007
Pozdrav,
Upravo mi je istekla oročena štednja u PBZu mislio sam je produžiti no vidio sam da su kamate u zadnjih godinu dana pale za oko 2% i sad su jako male, pa me zanima što bi vi napravili da imate par tisuća eura koje biste oročili? Da li investirati u neki fond?
Hvala
Dawar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 19:29   #1008
obveznički fond? Relativno siguran prinos od 5% godišnje,
Ja u zabi imam, poslije 6 mjeseci vadiš bez naknade van novce, ako prije izvadiš onda je 0,5% kazna
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 23:21   #1009
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
obveznički fond? Relativno siguran prinos od 5% godišnje,
Ja u zabi imam, poslije 6 mjeseci vadiš bez naknade van novce, ako prije izvadiš onda je 0,5% kazna
Sta ti znaci "relativno siguran prinos?". Znaci da ce vrijednost past, a mozd ai nece.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 08:31   #1010
Imamo već neke teme o mogućnostima ulaganja - U što investirati, Najsigurnije ulaganje , pa vas molim se ovdje fokusiramo na štednje.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 15:46   #1011
bok ljudi
imam 10.000 eura koji su do sada bili u zabi, ali kako su im pale kamate, odlučio sam promijenit banku. gledam fiksnu stopu za 12 mjeseci i nalazim (u zagradama su penali za prijevremeno razročenje):

HPB - 4,50 (0,5%)
HYPO - 4,05 (100 kn); 24 mjeseca 4,55; 36 mjeseci 4,60
PBZ - 3,95 (0,5%)
RBA - 3,60 (računa se a vista )

moguća su dva scenarija:
a) zadržim pare 2 godine u oročenju - u HPB dobijem 9%, u HYPO dobijem 9,10%
b) desi se frka i moram dić pare nakon 10 mjeseci - u HPB dobijem 4,30-0,5=4,25% u HYPO dobijem 3,45-100 kn=3,35%

po ovome zaključujem da mi je HPB najbolji. jel zaključak dobar?
koliku ulogu igra što je HPB državna banka, jel može nekom u vladi puhnut da izvuče te pare da isplati plaće ili štajaznam... ukratko, je li rizik veći nego u stranim bankama?
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 16:19   #1012
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
bok ljudi
imam 10.000 eura koji su do sada bili u zabi, ali kako su im pale kamate, odlučio sam promijenit banku. gledam fiksnu stopu za 12 mjeseci i nalazim (u zagradama su penali za prijevremeno razročenje):

HPB - 4,50 (0,5%)
HYPO - 4,05 (100 kn); 24 mjeseca 4,55; 36 mjeseci 4,60
PBZ - 3,95 (0,5%)
RBA - 3,60 (računa se a vista )

moguća su dva scenarija:
a) zadržim pare 2 godine u oročenju - u HPB dobijem 9%, u HYPO dobijem 9,10%
b) desi se frka i moram dić pare nakon 10 mjeseci - u HPB dobijem 4,30-0,5=4,25% u HYPO dobijem 3,45-100 kn=3,35%

po ovome zaključujem da mi je HPB najbolji. jel zaključak dobar?
Pa ovisi o tome koliko dugo ces zaista drzat lovu orocenom. Ono sto je sigurno je da kamate nece dugo bit na ovako visokom nivou (osim ako gospodarstvo zaista ostane ovako lose jos godinama, ali onda ionako vjerojano imas puno vecih problema). Ukoliko postoji barem malo sanse da ces lovu zaista zeljet drzat orocenu 2 ili 3 godine, onda bih ti u svakom slucaju preporucio fiksnu kamatu na 36 mjeseci (dakle Hypo) jer sta ti vrijedi HPBova nesto povoljnija kamata na 12 mjeseci ako ce nakon razrocenja nuti ne vise 4,5% vec 2,5%, a u Hypou bi i dalje derao po 4,6%. Ako si medjutim siguran da za 12 mjeseci vise neces zeljet orocavat, onda je vjerojatno HPB povoljniji.

Quote:
koliku ulogu igra što je HPB državna banka, jel može nekom u vladi puhnut da izvuče te pare da isplati plaće ili štajaznam... ukratko, je li rizik veći nego u stranim bankama?
Ne vjerujem. Mozes eventualno pogledat kolika je pokrivenost kapitala, netko ovdje rece da Hypo ima jako visoku adekvatnost (stoj e samo po sebi pozitivno).
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 18:20   #1013
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Pa ovisi o tome koliko dugo ces zaista drzat lovu orocenom. Ono sto je sigurno je da kamate nece dugo bit na ovako visokom nivou (osim ako gospodarstvo zaista ostane ovako lose jos godinama, ali onda ionako vjerojano imas puno vecih problema). Ukoliko postoji barem malo sanse da ces lovu zaista zeljet drzat orocenu 2 ili 3 godine, onda bih ti u svakom slucaju preporucio fiksnu kamatu na 36 mjeseci (dakle Hypo) jer sta ti vrijedi HPBova nesto povoljnija kamata na 12 mjeseci ako ce nakon razrocenja nuti ne vise 4,5% vec 2,5%, a u Hypou bi i dalje derao po 4,6%. Ako si medjutim siguran da za 12 mjeseci vise neces zeljet orocavat, onda je vjerojatno HPB povoljniji.
Vidiš, zanimljiv savjet. A jel ima procjena koliko bi kamate mogle past ako se gospodarstvo počne oporavljat? Jel ima neka stranica s grafikonom koji bi pokazivao kretanje kamata u zadnjih 20-ak godina?

Po nekoj logici ako se počnemo oporavljat onda ionako treba prebacit lovu u fondove...
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 18:28   #1014
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
Vidiš, zanimljiv savjet. A jel ima procjena koliko bi kamate mogle past ako se gospodarstvo počne oporavljat? Jel ima neka stranica s grafikonom koji bi pokazivao kretanje kamata u zadnjih 20-ak godina?

Po nekoj logici ako se počnemo oporavljat onda ionako treba prebacit lovu u fondove...
Pa evo ti za ilustraciju: Hypo u Austriji nudi oko 1.5%, u Hrvatkoj oko 5% a u Srbiji 7%. Kad sam spomenuo "oporavak" gospodarstva (sirok pojam) mislio sam prije svega na spustanja kamata (na kredite i na depozite) na neku umjereniju razinu, tesko je projecirat ali visoke kamate su ipak uglavnom simptomaticne za nestabilnija gospodarstva u kojima je novac skup.

Mi ovdje govorimo o stednji, dakle ulaganju bez rizika i sa garantiranom pozitivnom kamatom. Fondovi su u pravilu ipak nesto drugo.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 18:38   #1015
U HPB-u stupaju početkom 10-og nove vjerojatno niže kamate na oročenje.
pa ako neko misli da ima u vidu.
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 19:27   #1016
Pozdrav!
zanima me isplati li se više štediti u eurima ili u švic. francima? štedila bih koje 2 godine,uzela bih aktivnu štednju znači sa mjesečnim uplatama.
heartbroken19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 19:35   #1017
Quote:
heartbroken19 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
zanima me isplati li se više štediti u eurima ili u švic. francima? štedila bih koje 2 godine,uzela bih aktivnu štednju znači sa mjesečnim uplatama.
Imaj u vidu da konverzija EUR u CHF i obrnuto cesto i nije jeftina (raspitaj se najprije u banci) pa i to uzmi u obzir jer ako stedis na kraci rok i ako imas iznos u EUR, pitanje je koliko ima smisla mijenjat u CHF, stedit p aonda ope tu EUR. Ovisi i o namjeri stednje. Nase su zivotne prilike vezane za Euro pa mi je nekako logicno i stediti u EUR, ali ako zelis malo spekulirat i ako mislis da ce CHF ojacat, onda mozda i CHF ima smisla. Predvidjanja kretanja CHF mozes pogledat na drugom topicu vezanom za CHF.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:37   #1018
Mene zanima je li sigurno imati štednju u Hypo banci? Sada će biti skoro dvije godine da imam štednju u toj banci i morati ću je uskoro obnoviti. Do sada sam bila tamo zadovoljna.

Ali s obzirom na ove afere ne znam koliko je sigurno i dalje tamo imati štednju. Meni je za tu štednju vezan i Mastercard koji dosta rijetko koristim, a i dosta je skupa članarina, čak 400 kn godišnje jer je to Mastercard Gold. Htjela bi i dalje zadržati kreditnu karticu, ali za sada mi je jedina opcija da je imam preko štednje.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 11:55   #1019
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Mene zanima je li sigurno imati štednju u Hypo banci? Sada će biti skoro dvije godine da imam štednju u toj banci i morati ću je uskoro obnoviti. Do sada sam bila tamo zadovoljna.

Ali s obzirom na ove afere ne znam koliko je sigurno i dalje tamo imati štednju. Meni je za tu štednju vezan i Mastercard koji dosta rijetko koristim, a i dosta je skupa članarina, čak 400 kn godišnje jer je to Mastercard Gold. Htjela bi i dalje zadržati kreditnu karticu, ali za sada mi je jedina opcija da je imam preko štednje.
Vecinski vlasnik Hypoa je austrijska drzava (u praksi sasvim nebitno), adekvatnost kapitala je preko 20% (bitno), garancija vlade (u praksi nebitno)... ne vidim nekog posebnog razloga za brigu, smatram da je sigurnost manje vise ista u svim bankama (barem ovim vecim). I ja imam tamo.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 12:09   #1020
Hvala za odogovor. Ostati ću ja tamo, to mi je najjednostavnije. Kakvu ti imaš štednju? Ja imam onu običnu štednju, kamate ostavljam na štednoj knjižici na isteku godine oročenja, pa dobijem kamate na kamate. Tako je barem bila rekla jedna službenica tamo još 2008. godine. Samo što mi je skupa ta članarina za charge karticu Mastercard Gold, čak 400 kn, ali jedino to sam mogla dobiti na osnovu štednje jer nisam htjela revolving kreditnu karticu.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.