Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2007., 13:33   #81
Quote:
diavoletta kaže: Pogledaj post
koji je postotak nužnog dijela?
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
ovisi o tome koliko ima nasljednika
...pa onda pol od onog što bi te slijedilo inače ....
__________________
:)
colour is offline  
Old 26.06.2007., 13:37   #82
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
...pa onda pol od onog što bi te slijedilo inače ....
darovnim ugovorom bez obveze doživotnog uzdržavanja ili bilo čega sličnog moj tata je dobio od njegove mame stan prije 12 godina..od tog stana polovicu je darovao svojoj ženi prije cca 6 godina..sada kada je njegova mama umrla, on ima još 2 brata i 2 sestre koji misle da imaju pravo tražiti nužni dio..
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Old 26.06.2007., 13:52   #83
ta 2 brata i 2 sestre imaju pravo na svoj nužni dio
samo stvarno ne znam što je s onom polovicom što je darovana ženi, kako to ide...?
to će ti netko drugi morat objasnit....
podijeliš stan (ili pol stana ) na broj nasljednika
a za nužni dio prepoloviš, ako je petero braće i s., onda ona četvorica nužnih nemaju 1/5, već 1/10
i opet ovisi jel njegova mama imala još nešto što ulazi u ostavinsku...?
__________________
:)
colour is offline  
Old 26.06.2007., 16:08   #84
Quote:
colour kaže: Pogledaj post
ta 2 brata i 2 sestre imaju pravo na svoj nužni dio
samo stvarno ne znam što je s onom polovicom što je darovana ženi, kako to ide...?
to će ti netko drugi morat objasnit....
podijeliš stan (ili pol stana ) na broj nasljednika
a za nužni dio prepoloviš, ako je petero braće i s., onda ona četvorica nužnih nemaju 1/5, već 1/10
i opet ovisi jel njegova mama imala još nešto što ulazi u ostavinsku...?
ma od ostalih stvari..nitko od njih nema nekih pretenzija prema njima..nije vrijedno spomena, osim kao uspomene jedino..
__________________
Solamente che il buio ha i tuoi occhi sono notti che non dormo più belli da urlare i tuoi occhi incredibilmente azzurri ma sereni quasi mai. Il buio ha i tuoi occhi belli come li hai soltanto tu. Come farò a non guardarli più a non guardarli più.
diavoletta is offline  
Old 02.11.2008., 20:54   #85
imam pitanje...jel se može darovnim ugovorom darovati određena suma novca...il
...marya... is offline  
Old 02.11.2008., 20:59   #86
Quote:
...marya... kaže: Pogledaj post
imam pitanje...jel se može darovnim ugovorom darovati određena suma novca...il
Može naravno, isto kao i isplatiti ili oprostiti dug.
__________________
Ako je znanje moć, bar znam zašto sam nemoćan.
fooreest is offline  
Old 01.12.2008., 14:24   #87
darovinski ugovor

Slucajno sam naisao na ovaj forum i moram priznati da me ove diskusije interesiraju jer i sam imam slicne probleme. Prije nego sto postavim moje pitanje moram reci da ovaj zakon o nuznom djelu ponekad mi zvuci kao nesto humano a ponekand kao nesto neprakticno i glupo. Nisam pravnik po struci i nemogu pravne stvari procijeniti ali mi se cini da upravo ovakvi zakoni su razlog da su katastar i zemiljisnje knjige u totalnom haosu. Sad cu pokusati objaniti moju situaciju.

Moj pok. did ima tri kceri i dva sina. Jedan od ovih sinova je moj otac koji je zivio sa svojim ocem dakle mojim didom. Did nikad nije radio imao primanja ili mirovinu. Do duboke starosti bio je zbrinut i uzdrzavo ga je jedino moj otac kao i svoju majku. Moj stric i dvije tetke su zivjeli u inostranstvu a jedna tetka u gradu. Dok je did bio ziv ostavio je darovnim ugovorom jedan komad zemlje mom ocu na kom je moj otac napravio obiteljsku kucu. Ovaj komad zemlje iznosi manje od 1/10 ukupne imovine pok. dida. Neznam precizno koliko bi to bilo ali u svakom slucaju to je jedan manji dio. Nakon babine i didove smrti bila je ostavinska rasprava na kojoj su dvije tetke i stric prihvatili svoj dio i postovali darovni ugovor i nisu trazili da udje u ostavinski dio a jedna tetka nije dosla na raspravu. Darovni ugovor je napravljen prije 35 godina a ostavinska rasprava je bila prije 15 godina. Moj otac se je uknjizio na darovanu zemlju. Sada se desava ludilo i tri tetke i stric ne postuju vise darovinski ugovor, idu na sud i traze svoj dio na ovoj cestici a vjerovatno misle i na kucu. I ne samo to nego i neke nekretnine koje je moj otac kupio, a te nekretnine nikad nisu bile niti posjed niti vlasnistvo didovo oni hoce da dijele. Dali je ovako nesto moguce. I sto kaze zakon o oveme.

Pozdrav
zapad is offline  
Old 01.12.2008., 14:38   #88
mirno spavaj sve je u zastari,ako ste uknjiženi na to 3 god iza smrti imaju pravo pobijati poslje ne
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Old 01.12.2008., 15:02   #89
Zaboky,

Jeste li vi pravnik po struci?
Ako sam dobro razumio darovni ugovor se moze pobijati ali za to imas vremenski rok od 3 godine nakon smrti darovatelja. Sto radi sud o ovakvim slucajevima, jer mi se sad nalazimo na sudu? Sud mora donjeti neku odluku. Ocito da su ovi moji moralno posrnuli, a ovaj zakon o nuznom djelu ih u tome ohrabruje. Citao sam ovaj forum i ako sam dobro skuzio oni imaju daleko vise od nuznog dijela.
zapad is offline  
Old 01.12.2008., 15:21   #90
Imam i ja jedno pitanje, mene zanima ako roditelji potpišu sa kćerkom ugovor o doživotnom uzdržavanju i njoj naravno sve ostave, da li taj ugovor može kasnije netko drugi pobit tj. da li netko drugi može tražiti nužni dio?
Naime, čula sam da se jedino ugovor o doživotnom uzdržavanju ne može pobiti.. ?!!
florentis is offline  
Old 01.12.2008., 20:04   #91
nisam pravnik ali sam bila sa sličnim slučajem na sudu i zastarom smo sve riješili,a tvoji su nužni dio dobili dok odvjetnici mlate novac od naivaca.
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Old 02.12.2008., 12:47   #92
Slazem se da odvjetnici ovdje samo profitiraju. Ali kako sud ovakve gluposti uopce moze suditi. Drzava bi uradila veliku uslugu svojim gradjanima da ukine zakone (u ovom slucaju nuzni dio) koji ovakvim tipovima ovo omogucavaju.
Od ukupne didove imovine vise od 90 posto je podjeljeno na 5 jednakih djelova. Samo onaj dio koji je moj otac darovnim ugovorom dobio i tu sagradio kucu nije dijeljen. Prije 15 godina su to prihvatili sada ne. Kako je ovo moguce.

Pogledo sam odgovor na tuzbu mog odvjetnika i on se ne poziva ne zastaru vec na Promasenost pasivne legitimacije. Zna li netko sto znaci ovo?

Pozdrav
zapad is offline  
Old 02.12.2008., 13:12   #93
Quote:
florentis kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje, mene zanima ako roditelji potpišu sa kćerkom ugovor o doživotnom uzdržavanju i njoj naravno sve ostave, da li taj ugovor može kasnije netko drugi pobit tj. da li netko drugi može tražiti nužni dio?
Naime, čula sam da se jedino ugovor o doživotnom uzdržavanju ne može pobiti.. ?!!
Jedino sto Vam se sigurno nemoze pobiti je UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRZAVANJU(on se razlikuje od ugovora o dozivotnom uzdrzavanju), s tim da odmah po tom ugovoru podnesete zahtjev o izdavanju vl.lista na vase ime s tim da naravno dosadasnji vlasnik nekretnine pristane na takvo sto.
U protivnom braca ili sestre mogu traziti udio u nekretnini putem suda.
Najbolje Vam je to napraviti kod nekog dobrog odvjetnika i neka Vam sve dobro jos jednom objasni.
adelaide is offline  
Old 02.12.2008., 13:59   #94
Promasenost pasivne legitimacije-a po googlu je to u ovom smislu neka zaštita posjedovanja nekretnine.
Mislim da je zastara puno povoljnije rješenje,ovak to sve ide u nedogled.
__________________
"I have seen the enemy...and it is me."
zaboky is offline  
Old 25.01.2009., 19:04   #95
ajme, pogubila sam se u svim tim zavrzlamama..
imam nekoliko pitanja:
djed ima gradjevinsko zemljiste koje glasi na njega i zenu mu. to zemljiste bi darovali svome unuku. evo pitanja:
1) navodno da se to ne moze, tj moze, ali onda s emora placati neki ogroman iznos poreza?
2) ako je prvo pitanje tocno, u tom slucaju on to mora darovati svome sinu (pa onda njegov sin to daruje svome sinu, djedovom unuku)? djed osim sina ima i jednu kcer, ona ima pravo na taj nuzni dio?
3) ako idemo procedurom pod pitanjem 2, zanima me, moze li se to rjesavati jedno za drugim (djed daruje sinu, pa odmah nakon upisa sin daruje svome sinu, djedovom unuku)?
ako ste ista skuzili, zahvaljujem se unaprijed na odgovorima
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 29.01.2009., 01:58   #96
da odgovorim sama sebi, darovnim ugovorom se prepisuje smao na prvo koljeno (dakle otac na sina/kcer) bez placanja poreza, ali ne postoji neki odredjeni vremenski rok u kojem to sin/kcer ne mogu prepisati na svoje dijete. dakle, moze odmah ici dalje principom darivanja ;D

cisto ako nekome zatreba u buducnosti ova informacija.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 29.01.2009., 15:47   #97
nee.Može djed pokloniti unuku bez plačanja poreza samo treba predočiti i sinov i očev rodni lst jer se po tome vidi da je to izravna linija darovanja sa djeda na unuka.Djedova kčer ima pravo na nužni dio(i sin) samo ako je darovnica napravljena u zadnjoj godini života.Naravno to je kad bi samo djed bio vlasnik.Pošto i baka ima svoj dio,bakin dio se djeli na njenu djecu tako da kroz godine bi unuk mogao imati slabo kaj od djedove darovnice(možda samo pravo da živi u kući i eventualne glavobolje ako je ambiciozniji

Zadnje uređivanje aammaatteerr : 29.01.2009. at 15:50. Reason: nisam napisao na što se odnosi izjava
aammaatteerr is offline  
Old 03.02.2009., 13:59   #98
Quote:
florentis kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje, mene zanima ako roditelji potpišu sa kćerkom ugovor o doživotnom uzdržavanju i njoj naravno sve ostave, da li taj ugovor može kasnije netko drugi pobit tj. da li netko drugi može tražiti nužni dio?
Naime, čula sam da se jedino ugovor o doživotnom uzdržavanju ne može pobiti.. ?!!
Quote:
adelaide kaže: Pogledaj post
Jedino sto Vam se sigurno nemoze pobiti je UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRZAVANJU(on se razlikuje od ugovora o dozivotnom uzdrzavanju), s tim da odmah po tom ugovoru podnesete zahtjev o izdavanju vl.lista na vase ime s tim da naravno dosadasnji vlasnik nekretnine pristane na takvo sto.
U protivnom braca ili sestre mogu traziti udio u nekretnini putem suda.
Najbolje Vam je to napraviti kod nekog dobrog odvjetnika i neka Vam sve dobro jos jednom objasni.
Zarucnica takodjer ima slican problem, samo sa polubratom sa tatine strane.
Njeni roditelji razmisljaju da naprave taj ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju, posto druge opcije nisu sigurne (darovni ugovor, oporuka) kako bi njenog polubrata potpuno iskljucili iz nasljedstva i nuznog dijela, no problem je u tome sto je ona jos studentica (nije zaposlena, te nema stalna primanja), pa neznam dal bi taj ugovor uopce imao smisla i sto je u ovom slucaju najbolje napraviti?
Molim savjet!
Zorro86 is offline  
Old 03.02.2009., 16:31   #99
Pa neka naprave što su i htjeli. Ti se bojiš da bi polubrat njoj nezaposlenoj mogao osporavati njenu sposobnost da uzdržava roditelja pošto nema prihoda? Tu se ne brini, jer takav ugovor može osporavati jedino otac koji "prima uzdržavanje".
Neuson is offline  
Old 03.02.2009., 18:39   #100
postoji i mogučnost osporavanja nakon smrti oca.Može se naknadno dovesti u pitanje da li je uzdržavanje bilo kako treba.neka se nađe neko ko bu reko da je (stan)bio pun vlage ili se nekom požalio da jede sendviče jer mu nema ko skuhati,to je način da se ospori ugovor.
aammaatteerr is offline  
Received Warning
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:54.