Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2009., 15:41   #41
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Žao mi je al nemam iskustva u tome.
Ja ih stavim u vodu ko cvijeće i kad naprave malo jače korijenje tada ih prebacim u zemlju.
ok....a kada ih prebacis u zemlju odnosno posadiš, koliko ih onda cesto polijevaš tako zasađene? To pitam? svaki dan? svaki drugi dan? treći?
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 22:45   #42
JBG sad, ko i sve u vrtu.
Sada je tako vlažno i mokro da se nema što zalijevati, ali to ovisi gdje živiš, kakva je zemlja...
Ako je suho i mlada biljka zalij par puta i gotovo, ako je pala kiša - ništa.

Ptice jedući sjemjenje i kakajući okolo razasule su lovor višnju sve po dolcu ispod moje kuće.
Te mladice nitko ne zalijeva niti po najvećem lijetu i svejedno uspjevaju.
Lovor višnja je čudo od biljke.
Ne sekiraj se previše.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 15:21   #43
hahha...ok...ma ne sekiram se ja...samo bih voljela da mi te reznice uspiju...

ali ja opet nisam dobila odgovor....reznice su u supstratu kvalitetne zemlje i pijeska..i to u zatvorenom prostoru posađene u dugačke kadice..imaju svjetla i nije grijan prostor...znači nisu vani u vrtu...i sada me dakle interesira koliko često takve zalijevati ??? znači nisu ovisne o vanjskim uvjetima kiše, vjetra, sunca itd.....
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 10:10   #44
Evo, ja bi ih zalijevala onoliko koliko zalijevam sve biljke koje su mojoj u konobi i na potkrovlju "na čekanju" do proljeća.
Jednom tjedno.

Od svih preporuka i svih pametnih savjeta ja se ne bih libila (kao što i radim) zabiti prst u zemlju i provjeriti jel suho ili nije.
Ako je zemlja dulje vrijeme suha - biljka će crknut.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 11:07   #45
Ja sam svoje dva put na dan, sad u ovo vrijeme je dovoljno jednom, ako si rezala stare grane (smeđe) malo teze ce se primit (tak je bilo kod mene), one manje (zelene) su se sve primile. Danas su stare oko 1g., i vec su siroke i visoke oko 80cm

Moj savjet da ponovo posjeces ak se mozes snac i direktno na mjesto di ce rast stim da ih poklopis s flasama PVC,a cepove zasarafis tek kad temp. pocne padat ispod nule, u proljece ih skines i tek kad zatopli makni flase. Prije pikanja u zemlju nek budu tri dana u vodi, meni se primilo 95%
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 19:04   #46
Quote:
jellenna kaže: Pogledaj post
Da li netko zna koliko se često zalijevaju reznice lovor višnje koje su netkom zasađene?

One su trenutno u zatvorenom prostoru, imaju svjetla i temperatura je nesto niza...
Ja baš nisam shvatila dali su to reznice koje se zakorjenjuju ili si posadila male ožiljene biljčice!
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 10:30   #47
Možda ću lupiti glupost, ali prenosim samo ono što sam čuo od dvije osobe koje rade u ZG Holdingu, sade cvijeće, održavaju travnjake, parkove, ...

Navodno lovor-višnja ne uspijeva najbolje u kontinentalnom dijelu HR (ZG i okolica), zna se smrznuti zimi, ako je kraj neke grabe, jarka ili sl. onda se posuši, ...

Nemam nikoga u blizini koji je ima posađenu duže vrijeme pa da pitam iz prve ruke. Ako ima netko iz ZG i okolice da je posadio lovor-višnju prije 2-3 godine da mi samo kaže svoja iskustva, bez uljepšavanja!
__________________
... i ja nešto gradim!
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 16:45   #48
Ja imam u Zagrebu dvije lovor višnje stare oko 7 godina -znači da su preživjele bar dvije jake zime.Ono što si čuo je točno ali djelomično naime kad je jaka zima i zamlja se smrzne duboko (obično je zaleđeno oko 20 cm površnog sloja) događa se da korjenje nemože crpit vodu iz zemlje pa problem nastaje kad zimsko sunce ugrije što dovodi do hlapljenja vode preko listova i vršni listovi i grančice se suše.Te suhe grančice jednostavno u proljeće porežemo i biljka će biti još ljepša jer će to potaknut grananje .Dok je biljka manja možemo je jednostavno zasjenit nečim i problema nema.Ako je kraj neke grabe logočno je da će se voda povuć i biljka ostat suha pa treba pripazit da je bar metar odmaknemo da joj korjenje ne ostane na suhom.Inače je vrlo skromna biljka ,dodro podnosi šišanje -dakle nebi trebalo bit problema meni je u vrtu među najmanje zahtjevnim biljem.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 20:40   #49
Hvala Ivanka! Ja sam planirao od lovor-višnje napraviti živu ogradu, cca. 50-60m dužine.
__________________
... i ja nešto gradim!
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2009., 23:31   #50
c/p sa pčelarskog foruma:

Lovor višnja u Dalm. i Istri raste na svakom koraku i u gotovo svakom dvorištu,a jako malo ljudi uopće poznaje veliku otrovnost te biljke, pa se događa masu puta da djeca završe na hitnoj , na ispumpavanju želuca, na transfuziji krvi ili nedaj Bože što gore, a ljudi tek onda upoznaju biljku koja im raste u dvorištu! Pitanje je da li onaj tko posadi ovu biljku želi snositi posljedice što je on kao pčelar posadio biljku u nadi da će mo donjeti med a ona mu donjela jad?

Mislim da se o otrovnosti bilja terba govoriti još i više nego o ljekovitosti...





a tako je lijepa....
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 21:55   #51
idešššš ... još jedan argument kontra lovor-višnje. Budem morao preispitati da li je uopće saditi. Hvala na informacijama!
__________________
... i ja nešto gradim!
davor_sk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 18:26   #52
Ako ju mislis imat za salatu onda nemoj
Ukrasno bilje je za ukras, nikako za papanje..
tonino2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 19:57   #53
Quote:
davor_sk kaže: Pogledaj post
idešššš ... još jedan argument kontra lovor-višnje. Budem morao preispitati da li je uopće saditi. Hvala na informacijama!
Po nekim mojim informacijama većina ukrasnog bilja je otrovna,unatoć tomu ja sam othranila dva sina i nikad nisam primjetila da bi po vrtu bilje jeli a ako imaš dovoljno prostora imat ćeš prekrasnu živicu koju možeš orezat kako i kad hoćeš bez straha da će ti ostat gole grane (kao kod tuja ako ih malo jače orežeš).
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2009., 22:25   #54
evo, stavljam link gdje sam ovo slučajno pročitala. izgleda da se ne radi o tome da bi djeca jela salatu od lovor-višnje i plod, već o pčelama........a svi mi manje-više koristimo med u prehrani

http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=44&t=3038
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2009., 19:19   #55
Quote:
kladionica kaže: Pogledaj post
evo, stavljam link gdje sam ovo slučajno pročitala. izgleda da se ne radi o tome da bi djeca jela salatu od lovor-višnje i plod, već o pčelama........a svi mi manje-više koristimo med u prehrani

http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=44&t=3038
Ja ne poričem ovo ali neznam što bi pčela uopće radila na živici od lovor-višnje jer ja baš na svom ošišanom grmu nevidim neke cvjetove koji bi privlačili pčele.Usporedit ću lovor-višnju i oleander koji je najotrovnija biljka u našim vrtovima pa ga uredno sadimo ,da ne spominjem naprstak(digitalis),jedić,tisu islično.Sve ove biljke su jako otrovne ali pčele ih jednostavno zaobiđu vjerovatno se za taj dio pobrinula majka priroda jer u protivnom biPozdrav oko svakog oleandra bila hrpa uginutih pčela.
ivanka.b is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 11:19   #56
ja sam negdje pročitala da se od plodova lovor višnje radi liker...što mi je suludo ako su plodovi otrovni.....
jellenna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 15:48   #57
lovor višnja reznice

htio sam si uzgojiti sadnice ove biljke za živu ogradu pa ako će netko rezati živicu od l.višnje molim za kontakt.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 08:57   #58
šta mislite da li sada mogu staviti ključiće lovor višnje u trap pa na proljeće posaditi? našao sam tipa koji prodaje ali je cijena 40 kuna komad a nisu velike. mislio sam kupiti 5 komada pa od njih napraviti ključiće ali neznam kako i da li bi to uspjelo u ovo doba godine.?? treba mi za živu ogradu od 200 metara dužnih po tri na metar znači 600 ključića. kad bi kupio sadnice to bi bilo previše novaca(600 x 40 kn)
ako netko zna hitno mi je!
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2010., 19:37   #59
Odreži veće grančice (ja uzmem do 40 cm) ,stavi u hormon i u zemlju ,zapikni po 10 kom u teglu drži na toplom ali ih prskaj i za 2 mjeseca pustit će korijene i onda ih presadi .Ja ih tako zakorjenim bez problema.
lili99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 09:05   #60
trebaće mi puno grančica pa ako ima netko iz slavonije ogradu od lovor višnje kupio bih 500 grančica. hitno mi je.
bing01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:05.