Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2015., 20:19   #1161
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Nemoj ju ubiti u pojam.
Malč je ok i koristan je. Ako puževi imaju namjeru napasti tvoj vrt napast će ga bez obzira na malč.
Teško da je dovoljno jedno zalijevanje ljeti.
A ne pričat ćemo joj bajke...
Jedno zaljevanje je dovoljno za biljke koje su predviđene za ovo podneblje. Za biljke koje ovdje prirodno ne rastu nebu dovoljno ni dva dnevno...
Evo slušaj emisiju o vočarstvu, od 10 pitanja 8 se odnosi na limun posađen u Zagrebu i svi se ćude kako imaju s njim problema..
Sadnica limuna 80-100 kn, sadnica šljive 25-30 kn...
Urod limuna 3-5 plodova, urod šljive 15-20 kg.
I opet svi kupuju sadnice limuna, rasadničari trljaju ruke....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 20:42   #1162
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A ne pričat ćemo joj bajke...
Jedno zaljevanje je dovoljno za biljke koje su predviđene za ovo podneblje. Za biljke koje ovdje prirodno ne rastu nebu dovoljno ni dva dnevno...
Evo slušaj emisiju o vočarstvu, od 10 pitanja 8 se odnosi na limun posađen u Zagrebu i svi se ćude kako imaju s njim problema..
Sadnica limuna 80-100 kn, sadnica šljive 25-30 kn...
Urod limuna 3-5 plodova, urod šljive 15-20 kg.
I opet svi kupuju sadnice limuna, rasadničari trljaju ruke....
I dalje tvrdim da malčiranje ima više koristi od štete.
Ako ćemo cjepidlačiti i gledati što je s ovih prostora vrlo malo povrća bi imali u vrtovima. Većina je došla iz Amerike i Bliskog istoka.
A ovo sa limunima je ljudska glupost. Možda se netko sjeti i masline prodavati na kontinentu.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 09:43   #1163
Momci, javit cu vam sta je bilo s puževima

Očekivanja su mi stvarno niska, prva mi je godina i ne mislim da će od tog vrta biti edenski raj. Ima još puno faktora koji mogu smrdati stvar - idem po malo, ako nešto ne bude valjalo onda ću mijenjati. Kad bi tako pesimističa bila, ne bi ni krenula u ovo!

Sadila sam neke voćke i koristila kompost od Zrinjevca, i vidjela kasnije na forumu da je netko napisao da ga oni rade od ostataka od gradskih parkova (što je logično), i sad mi baš žao što sam ga uzela! Nije ni čudo što je 20 kn 50 L. Uzela sam i glistinac, on je bio 70 kn 50 L. Koliko para, toliko muzike!
__________________
Život je lijep...
Cinculica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 10:35   #1164
Quote:
Cinculica kaže: Pogledaj post
Momci, javit cu vam sta je bilo s puževima
Svakako javi.

Quote:
Očekivanja su mi stvarno niska, prva mi je godina i ne mislim da će od tog vrta biti edenski raj. Ima još puno faktora koji mogu smrdati stvar - idem po malo, ako nešto ne bude valjalo onda ću mijenjati. Kad bi tako pesimističa bila, ne bi ni krenula u ovo!
Dobar pristup, ne treba očekivati čuda. Vrt, pa tako i povrtnjak formira se kroz nekoliko sezona. Jasno da ima još negativnih faktora. Lani je pala enormna količina kiše, prije dvije tri godine bile su katastrofalne suše.

Quote:
Sadila sam neke voćke i koristila kompost od Zrinjevca, i vidjela kasnije na forumu da je netko napisao da ga oni rade od ostataka od gradskih parkova (što je logično), i sad mi baš žao što sam ga uzela! Nije ni čudo što je 20 kn 50 L. Uzela sam i glistinac, on je bio 70 kn 50 L. Koliko para, toliko muzike!
Možda sam ja napisao to za kompost od Zrinjevca. Neće voćkama ništa biti ali ubuduće ga izbjegavaj. Dobar je samo za ukrasno bilje.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 19:06   #1165
Ljudi, mala pomoć molem...
metao sam neki dan grašak i bob i malčirao sijenom debljine cca 5-10 cm znači tek toliko da skroz pokrije zemlju. Hoće li mi pod time što niknuti ili neće? Ako neće maknuo bi taj sloj ali da ne radim bzvze...
Čitam u bio vrtu da teško niće ako je mala sjemenka u pitanju, ovo su već malo veća sjemena pa sad ne znam...
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 20:36   #1166
Gle, ovak, skopaš u zemlji s štihačom nekih cen centimeter, i gurneš sve prste u nutra i ak ti je hladno za prste, tak je i biljkama112, upss, sjemenju.
Mislim da se to zove "germination", a to znači po zagorski, juha je dobra kad je vruća, znači ako zemlja nije topla, tada ni sjemenje ne klija. Ja sam posijao 03.03. neku salatu romaine, u posudice, i još nisu izašle , znam di samm pogriješio, nisu imale onaj "okidač" topline zemlje u koju sam ih posijao, tako da nisu krenule.

Po starinski, kuruza se sije samo onda kad se sjedneš na zemlju i nije ti hladno za dupe. To ti može biti orijentir za "ne sve " biljke.

A za taj malč, ne brini, kak se mi borimo pod vodom za zrak, tak se i sjeme prilikom nicanja bori s malčom za svjetlo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 23:29   #1167
Quote:
črni kaže: Pogledaj post
Ljudi, mala pomoć molem...
metao sam neki dan grašak i bob i malčirao sijenom debljine cca 5-10 cm znači tek toliko da skroz pokrije zemlju. Hoće li mi pod time što niknuti ili neće? Ako neće maknuo bi taj sloj ali da ne radim bzvze...
Čitam u bio vrtu da teško niće ako je mala sjemenka u pitanju, ovo su već malo veća sjemena pa sad ne znam...
Niknuti će, ako si posijao neki dan ne znači da će niknuti odmah ali za dva tjedna vrlo vjerojatno.
Osim toga, sloj malča debljine 10 cm je previše. 2 do 3 cm je sasvim dovoljno.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 13:29   #1168
Malč služi da olakša rad u vrtu.Onima koje to zanima predlažem da malčiranje prvo isprobaju na manjoj površini recimo jednoj gredici. Ako se držimo nekih osnovnih pravila (a nema ih puno) malčiranje bi moralo biti uspješno. Kao prvo ako se poslje urednog pljuska voda ne zadržava na površini onda je pogodno za malčiranje. Kao drugo cijelu površinu gredice i obje staze pokraj nje pokriti ravnomjerno raspoređenim slojem slame cca 10 centimetara (malo izudarano vilama da slegne). Inače vile su osnovni alat u vrtu za nas koji malčiramo . Kod sadnje presadnica napravi se rukama rupa u malču i posadi presadnica na uobičajeni način . Za sijanje se naprave brazde rukama (do zemlje) u malču širine nekoliko centimetara na dnu i sije se na uobičajeni način. Razmaci i kod sjetve i sadnje uobičajeni. Najčešće greške su pretanak i neravnomjerno raspoređen malč i smatranje da se sada nemora nadzirati vrt , a mora jer se korovi znaju probiti i kroz malč pa ih je potrebno isčupati ili pokriti slamom dok su još mali. U mom vrtu su staze između gredica popločane ciglama (znači široka je 25 centimetara) i pokrivene su slamom , tako da i poslje najjačeg pljuska mogu ući u vrt. Jesenje pospremanje malčiranog vrta se sastoji u stavljanju novog malča preko ostataka starog. Što se tiče puževa oni se rješavaju kao i u vrtovima koji nisu malčirani.
malčer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 13:44   #1169
Quote:
malčer kaže: Pogledaj post
slojem slame cca 10 centimetara
Post prije napišem da je 10 cm previše!
Ako zemlju pokrivaš sa 10 cm sloja malča u redu, no to je previše i radiš krivo. Zato nemoj ljudima davati krive informacije. 2 do 3 cm, ajde 5 je maksimum. Više od toga može napraviti više štete nego koristi.

Quote:
Ako se držimo nekih osnovnih pravila (a nema ih puno) malčiranje bi moralo biti uspješno.
Ili se ne držiš pravila ili radiš po krivim pravilima.

Quote:
U mom vrtu su staze između gredica popločane ciglama (znači široka je 25 centimetara) i pokrivene su slamom
to baš nema smisla ali ajde, ako te veseli.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 14:21   #1170
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Gle, ovak, skopaš u zemlji s štihačom nekih cen centimeter, i gurneš sve prste u nutra i ak ti je hladno za prste, tak je i biljkama112, upss, sjemenju.
Mislim da se to zove "germination", a to znači po zagorski, juha je dobra kad je vruća, znači ako zemlja nije topla, tada ni sjemenje ne klija. Ja sam posijao 03.03. neku salatu romaine, u posudice, i još nisu izašle , znam di samm pogriješio, nisu imale onaj "okidač" topline zemlje u koju sam ih posijao, tako da nisu krenule.

Po starinski, kuruza se sije samo onda kad se sjedneš na zemlju i nije ti hladno za dupe. To ti može biti orijentir za "ne sve " biljke.

A za taj malč, ne brini, kak se mi borimo pod vodom za zrak, tak se i sjeme prilikom nicanja bori s malčom za svjetlo.
Spominješ Zagorje, pa malo dalje riječ DUPE. Po zagorski RIT - kaj ne?
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 15:33   #1171
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Post prije napišem da je 10 cm previše!
Ako zemlju pokrivaš sa 10 cm sloja malča u redu, no to je previše i radiš krivo. Zato nemoj ljudima davati krive informacije. 2 do 3 cm, ajde 5 je maksimum. Više od toga može napraviti više štete nego koristi.
Malčiranjem se bavim prilično dugo i nije mi želja krivim uputama (koje ako su krive će vjerojatno biti neuspiješne) činiti da ljudi odustanu od tako korisne stvari kao što je malčiranje. Znači opisani način nije neko moje razmišljanje o malčiranju nego ja tako radim svoj vrt 16 godina. Zašto 10 centimetara, zato što malč slježe zbog vremenskih prilika i neprilika i kiša, a drugo on čuva vlagu u zemlji i on sam je vlažan i truli i gujavice se hrane sa njim i nose ga u zemlju znači da se debljina malča stalno smanjuje.Meni se zna desiti da se na pojedinim dijelovima toliko istanji da ga moram dodavati da izdrži do kraja vegetacije. Inače kako sam i napisao za sjetvu i sadnju ja razmičem malč tako da on nemože smetati biljkama u nicanju, nego samo jako otežava nicanje korova između redova.
malčer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 15:50   #1172
Quote:
malčer kaže: Pogledaj post
Malčiranjem se bavim prilično dugo i nije mi želja krivim uputama (koje ako su krive će vjerojatno biti neuspiješne) činiti da ljudi odustanu od tako korisne stvari kao što je malčiranje. Znači opisani način nije neko moje razmišljanje o malčiranju nego ja tako radim svoj vrt 16 godina.
Ovo mi je onak, nelogično. Opisani način nije tvoje razmišljanje nego tako radiš 16 godina. U redu. No tijekom 16 godina vrtlarenja ti si profesor za početnike koji tek počinju sa vrtlarenjem. Sloj malča od 10 cm primjeren je za vrlo visoki level iskustva.

Quote:
Zašto 10 centimetara, zato što malč slježe zbog vremenskih prilika i neprilika i kiša, a drugo on čuva vlagu u zemlji i on sam je vlažan i truli i gujavice se hrane sa njim i nose ga u zemlju znači da se debljina malča stalno smanjuje.Meni se zna desiti da se na pojedinim dijelovima toliko istanji da ga moram dodavati da izdrži do kraja vegetacije.
Jasno da malč zadržava vlagu u zemlji. Osim toga polako ali sigurno trune pa se sloj stanji a ponekad i potpuno nestane. To je uobičajeno kod malčiranja pa se ono periodički ponavlja.
Ipak, 10 cm u startu je previše. Bolje je početi sa tanjim slojevima dok se ne stekne iskustvo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 19:55   #1173
prvo sam htjela iznijeti svoje iskustvo s malčiranjem koje je i više nego skromno, gdje sam shvatila da sve ispod otprilike 10cm i nije malčiranje, ali ima pametnijih:

http://www.gospodarski.hr/Publicatio...-nov-nain/6698
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 15:12   #1174
Quote:
Cinculica kaže: Pogledaj post
Nije ni čudo što je 20 kn 50 L. Uzela sam i glistinac, on je bio 70 kn 50 L. Koliko para, toliko muzike!
puno para,malo muzike
ako imate volje i ljubavi prema zemlji,možete kroz vrijeme svašta naučiti.
sretno!

malč koristim u vrelim,ljetnim mjesecima kad je razdoblje suše.
slamu i pokošenu travu,koja se nije osjemenila.
neka vam biljke prvo izniknu,malo narastu pa ih tad zagrnite malčom.
nemoj te malč stavljati na biljke,već oko biljke.

dodajem u svoj vrt pored peletiranog životinjskog gnojiva,pepel,piljevinu,pijesak,soc od kave,sadržaj vrećice od kuhanog čaja.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 19:59   #1175
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Zakaj voliš pisati budalaštine? Ili si funkcionalno nepismen.
Napisao sam zreli stajnjak koji se bez problema može dodati u proljeće kod predjetvene obrade tla.
A zreli stajnjak je u pitanju,kaj stvarno?Nisam još čuo da netko gnoji sa friškim,pa mi je malo čudno...
Inače,gnojidba povrća se poprilično razlikuje od gnojidbe kuruze...
Quote:
a rajčicama i tikvicama odgovaraju kisela tla.
Koji sam ja bedak,svake godine potrošim hrpu novaca na kalcij da povećam ph vrijednost tla i onda sad pročitam da paradajz raste i na kiselom tlu...moram češće navraćati na ovaj forum i upijati znanje vrhunskih "stručnjaka" koje pojedinci ovdje dijele potpuno besplatno...
Quote:
Osim toga, stajnjak sadrži vrlo malo biljnih hranjiva a njegova največa vrijednost je u tome da popravlja strukturu tla.
Ubuduće nemoj pisati bedastoće.
Od mojih savjeta će pojedinci možda imati nekakve koristi u vrtu,od tvojih prosera i pametovanja čisto sumnjam...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 23:27   #1176
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
A zreli stajnjak je u pitanju,kaj stvarno?Nisam još čuo da netko gnoji sa friškim,pa mi je malo čudno...
Inače,gnojidba povrća se poprilično razlikuje od gnojidbe kuruze...
Vidiš, imao sam prilike vidjeti kako ljudi gnoje svježim stajnjakom. I spale sve što su posadili. I čudom se čude kako im ništa nije uspjelo. Neki jednostavno neznaju pa im se konstatno treba ponavljati kako se gnoji zrelim stajnjakom.
Inače, plodvito povrće odlično reagira na gnojenje stajnjakom. Zrelim dakako.

Quote:
Koji sam ja bedak,svake godine potrošim hrpu novaca na kalcij da povećam ph vrijednost tla i onda sad pročitam da paradajz raste i na kiselom tlu...moram češće navraćati na ovaj forum i upijati znanje vrhunskih "stručnjaka" koje pojedinci ovdje dijele potpuno besplatno...
Daj malo čitaj, educiraj se i ne lupaj bez veze. Da, odgovaraju im kisela tla. Nisam isisao iz malog prsta.

Quote:
Od mojih savjeta će pojedinci možda imati nekakve koristi u vrtu,od tvojih prosera i pametovanja čisto sumnjam...
Tvoji savjeti su prilično beskorisni. Totalni neznalica po pitanju poljoprivrede mogao bi progutati takve nebuloze.
Sad da te pitam jesi li, kada i koliko puta radio kemijsku analizu stajnjaka?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 00:21   #1177
Ne gnojim sa stajnjakom,ne trebaju mi problemi,budući da ljudi svašta trpaju u njega...
Postoje kvalitetniji i puno jeftiniji načini za popraviti strukturu tla...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 00:35   #1178
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Ne gnojim sa stajnjakom,ne trebaju mi problemi,budući da ljudi svašta trpaju u njega...
Postoje kvalitetniji i puno jeftiniji načini za popraviti strukturu tla...
Ponekad napišeš i nešto suvislo. S ovim bi se mogao složiti.
Nije da ljudi svašta trpaju u njega već ovisi o vrsti životinje od koje je potječe, prehrani iste, eventualnom liječenju životinja i spremanju nakon iznošenja iz štale.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 13:52   #1179
Opet nisi shvatio,mislio sam na štraju od piljevine i hoblovine...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 13:59   #1180
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Opet nisi shvatio,mislio sam na štraju od piljevine i hoblovine...
To je najmanji problem. Istina, takav stajnjak će imati jako kiselu reakciju ali sve se riješi dodavanjem vapna.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:47.