Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2013., 22:14   #441
Question Firma ne isplaćuje privremenu mjeru alimentacije

Dobar dan.
Student sam imam 21. godinu moji su se razveli prije skoro 2 godine. Od razvoda moj otac nije htjeo ni dao ni lipe za mene, krpamo se od mamine plaće uz pomoć bake koliko može. Tužim oca za alimentaciju i ko privremena mjera usvojeno mi je ovrha na plaću 1200kn prije okončanja sudskog postupka e tu sad imam problem. Prvi mjesec nakon rješenja suda o privremenoj mjeri uzdržavanja mi je isplaćen taj iznos dalje nisam vidjeo ni kune, zvao u poduzeće u odjel za isplate i kaže mi žena kao da joj je odvjetnica poduzeća zabranila isplaćivanje te mjere. Rješenje je vrlo jasno i unutra je upisan moj broj tekućeg računa di bi trebala ta mjera sjedati. Šta mogu napraviti? Za sad sam napravio online prijavu državnom odvjetništvu za povredu propisa koji su sudskim rješenjem određeni, al vidim da to traje. Postoji li koje brže rješenje? Neželim da moja mama mora ić u dodatno dugovanje za osnovane potrebštine našeg života te bi trebao čim prije da se pokrene naplata istog.

Unaprijed hvala na potencijalnim savjetima.
Hrvoje
hmilkovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2013., 12:00   #442
Danas mi baš ide...... Bolje da se nisam probudila u ovom svijetu i s ovakvim ljudima....... No, neću jadikovati. Još ne. Ali, trebam pomoć ko i većina na ovom forumu.
Ovako: rastavljena sam 5-6 godina i zaista se ne mogu sjetiti kako mi bivši izgleda. Jednostavno sam danom rastave koja je bila i više nego bolna pokušala zaboraviti njegov lik i djelo.
Imamo zajedničko dijete koje danas ima 14 godina. Najesen kreće u srednju školu. Mali je sudski dodjeljen meni kao skrbniku i i smo u tom statusu proveli sve ove godine. Otac je relativno uredno plaćao alimentaciju (dio mu je doduše naplaćen ovrhom), ali ja sam se borila i djetetu nisam ništa uskraćivala. Dapače. Bili smo imućniji od njegovog oca.
Nakon 2-3 godine nakon rastave otac se ponovno oženio. Našao mlađu, slađu i - opremljenu. Ženi je prodao stan i sebi obnovio roditeljsku kuću. No, to mene ne dira i nije mi važno. Važno mi je samo to što se svih tih 5-6 godina on meni prijetio da će mi dijete oduzeti kad - tad. I - da dijete nakon toga nikada više neću vidjeti. Prijetnje sam svaki puta uredno prijavila CSS-u i policiji.
Klinac i ja smo nastavili dalje živjeli kao i dotada, ne obazirući se na prijetnje.
Čak mu se nisam niti žalila da mi je teško zbog takvih prijetnji. Otac je viđao sina 7 dana, onda je sin bio kod mene 7 dana i sve je teklo (po mom skromnom mišljenju) u redu za razvoj i odgoj djeteta. Sve do prošlog kolovoza. Tada sam imala moždani udar i otac i sin su me našli na podu u nesvjesti. Ostavili su me tako, a otac je dijete odveo sebi. Otada ga viđam samo kada odem u školu. Dijete nije pokvarilo ocijene, ali kada razgovara samnom gleda u pod i govori - moram pitati oca.... što ako nas otac vidi i slično..... S obzirom da je osmi razred i da su mu ocijene sada najvažnije za buduće školovanje, neugodno mi ga je smetati i remetiti. Prije dan - dva dobila sam i zahtjev od njegovog oca preko nekakvog odvjetnika da on inzistira da dijete više ne viđam pred školom, nego samo jedan dan u mjesecu na CSS. Nije mi jasno čemu sad to vodi? Nisam problematična osoba, nemam problema sa životom (ako ne računam da sam nezaposlena), dobro sam situirana, živim sama i nije mi čak niti do nekakvih izlazaka. Što sam ipak ja to bogu skrivila? I - najvažnije. Kako se othrvati čovjeku koji je izvan svih pravomoćnih presuda odveo dijete i meni zabranjuje kontakte? Nemam nikakvog saznanja što i kako o meni širi glasine, jer otkada mi ne dopušta da viđam dijete, uglavnom putujem. Što napraviti? Molim savjet. Hvala
abosilj is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2013., 01:50   #443
Postovani. Molila bih nekoga da mi odgovori na moj post. Situacija je ovakva, ukratko, ove godine cu imati 25 godina, jos uvijek redovno studiram, zivim s majkom, moj "otac" mi nikada nije placao alimentaciju, nisam primila ni lipe. Cula sam da je dosao neki zakon prije mozda godinu do dvije dana da se sada ti "roditelji" koji su trebali placati alimentaciju, a nisu mogu tuziti... Pa me zanima da li netko mozda ima iskustva ili vise informacija glede navedenog slucaja? I koji je postupak ? Unaprijed hvala na odgovoru. Pozdrav
marijanazgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2013., 16:21   #444
Quote:
marijanazgb kaže: Pogledaj post
Postovani. Molila bih nekoga da mi odgovori na moj post. Situacija je ovakva, ukratko, ove godine cu imati 25 godina, jos uvijek redovno studiram, zivim s majkom, moj "otac" mi nikada nije placao alimentaciju, nisam primila ni lipe. Cula sam da je dosao neki zakon prije mozda godinu do dvije dana da se sada ti "roditelji" koji su trebali placati alimentaciju, a nisu mogu tuziti... Pa me zanima da li netko mozda ima iskustva ili vise informacija glede navedenog slucaja? I koji je postupak ? Unaprijed hvala na odgovoru. Pozdrav
Kod svog odvjetnika podigni tužbu protiv oca zbog neplaćanja, dobit ćeš zaostatke unatrag 5 godina, mislim da se toliko može tražit unazad....Nemoj mislit da je kasno, dok god redovno studiraš mora ti plaćat a i godinu dana nakon faksa ako se ne zaposliš....Sretno!
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2013., 19:39   #445
Alimentacija-izvanredni studenti

Imaju li izvanredni studenti pravo na alimentaciju ako su nezaposleni, i pohađaju sva predavanja i vježbe kao i redovni studenti?
UmaUma is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 09:18   #446
Šta nitko ne zna?
UmaUma is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 06:03   #447
Razdoblje plaćanja Alimentacije

A ima li neke zakonski rok do koje se godine korisniku plaća alimentacija..? Koliko sav iddio u Obiteljskom zakonu striktne starosti nema, ma me zanima kakva je praksa.
__________________
Dobro je uvijek imati ruku pri ruci
zagi07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 19:17   #448
Neznam da li sam na pravom mjestu ali molim odgovor ako netko zna...
Imam sina od četri godine, nisam sa ocem djeteta bila u braku ni vanbračnoj zajednici, dogovorno smo međusobno rješili pitanje alimentacije ii viđanja djeteta. Sad se situacija mjenja i trebamo sudsko rješenje o skrbi o djetetu i neznam od kud krenuti.
Nije problem da se nemožemo dogovoriti nego jednostavno kod suda potvrditi naš dogovor od prije. Da li prvo moram na sud ili centar? Koliko traje taj postupak ikako izgleda sve to?
Molim Vas za pomoć.
trati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 19:26   #449
Quote:
trati kaže: Pogledaj post
Neznam da li sam na pravom mjestu ali molim odgovor ako netko zna...
Imam sina od četri godine, nisam sa ocem djeteta bila u braku ni vanbračnoj zajednici, dogovorno smo međusobno rješili pitanje alimentacije ii viđanja djeteta. Sad se situacija mjenja i trebamo sudsko rješenje o skrbi o djetetu i neznam od kud krenuti.
Nije problem da se nemožemo dogovoriti nego jednostavno kod suda potvrditi naš dogovor od prije. Da li prvo moram na sud ili centar? Koliko traje taj postupak ikako izgleda sve to?
Molim Vas za pomoć.
Što se sada promijenilo? Ne plaća vam više? Ili ne dovoljno?

Sent from my GT-I9505 (Samsung Galaxy S4) using Tapatalk 2.
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 19:33   #450
Sve je ostalo isto samo kaj se ženi, dolazi žena koja je već
Počela spominjati novce koje daje za djete.
trati is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2013., 15:05   #451
Pozdrav!
Zanima me nešto što ne mogu nigdje naći, a stvarno ne znam kome da se obratim u vezi tog. Oduvijek primam alimentaciju od oca. No, sad sam završila redovno školovanje i već je
prošla 1 godina od toga, a ja i dalje primam alimentaciju. Zanima me da li ja još uvijek imam pravo na nju, budući da ju primam i dalje, jer sam pročitala da
ona traje do 1 godine po završetku redovnog školovanja. Nisam ništa od tog novaca skidala ni dirala s knjižice, jer sam čula da je moguće da ju budem morala vratiti.
Da li je tko imao ili čuo za takav slučaj? Kome uopće da se obratim, jer je alimentacija počela ići još za vrijeme rata, ja živim u jednom, mama u drugom, tata u trećem gradu...
Hvala!
čarobni štapić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 16:03   #452
Ti novci su vaši i nećete ih morati vratiti!

Naime, iako vaš otac više nije u obvezi plaćati alimentaciju, isti je plaća i smatra se kao da on to sad dobrovoljno daje za vaše uzdržavanje. S tim će se prestati tek kad vaš otac podnese tužbu sudu u kojoj će tražiti da se ukine ta njegova obveza, ali to može tražiti ne unatrag, nego tek od dana kada će podnijeti tužbu sudu.

Uglavnom, ove novce možete slobodno koristiti, a samo ono što bi eventualno dobili nakon što vaš otac podnese tužbu sudu bi trebali vratiti.
goliath is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 17:48   #453
Mene zanima da li se ulaskom u EU mjenja nešto po pitanju naplaćivanja alimentacije.
Konkretno rečeno, moj bivši živi vani i nikad nije ništa platio.
Da li se će sada to moći lakše riješavati ili će ta neplaćanja i dalje ostati nepodmirena i nikom ništa?
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 18:37   #454
goliath, hvala na odg. to bi bilo super ako je to stvarno točno. probat ću se raspitati negdje drugdje, pa da budem 100% sigurna u to.
da li bi to trebao znati CZSS ili HZMO, koji isplaćuje mirovine, budući da mi je otac u mirovini, mislim da se to njemu automatski skida s mirovine? hvala još jednom!
__________________
“There are no innocents. There are, however, different degrees of responsibility.”
čarobni štapić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 17:46   #455
punoljetnik tuzi oca za alimentaciju

Pozdrav! ako ima neko upucen u ovakve slucajeve..otac nije placa alimentaciju skoro pa cijeli djetetov otac,majka ga je tuzila kad je dite imalo 14god,nakon toga otac je uplatio 6 alimentacija u razmaku par mjeseci..znam da je moguce da punoljetnik tuzi oca,ali zanima me dali je moguce da dobije sve zaostatke za 18god,izuzev tih par alimentacija sto je uplatio,ili se dobija za zadnjih par godina radi zastare?
Gia Montana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 18:07   #456
Mislim da moše tužiti unazad 6 godina ili tako nešto.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 19:23   #457
Ja nisam sigurna, ali mislim da zastara za naplatu pojedinih neisplaćenih rata za uzdržavanje nastupa za 3 godine (od kad je roditelju prestala roditeljska skrb za to dijete).
__________________
vrijeme je da se krene.
Ensi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 11:29   #458
usputno jedno drugo pitanje: tko je osoba koja ima pravo na dugove nastale temeljem alimentacije dok dijete još nije bilo punoljetno? da li je to roditelj uz kojeg je dijete odraslo i koji je financirao njegovo odrastanje, ili je to samo dijete (koje je u međuvremenu postalo punoljetno)?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 11:49   #459
Quote:
Gia Montana kaže: Pogledaj post
Pozdrav! ako ima neko upucen u ovakve slucajeve..otac nije placa alimentaciju skoro pa cijeli djetetov otac,majka ga je tuzila kad je dite imalo 14god,nakon toga otac je uplatio 6 alimentacija u razmaku par mjeseci..znam da je moguce da punoljetnik tuzi oca,ali zanima me dali je moguce da dobije sve zaostatke za 18god,izuzev tih par alimentacija sto je uplatio,ili se dobija za zadnjih par godina radi zastare?
moguće je naravno, radi se o verzijskom zahtjevu.

Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
usputno jedno drugo pitanje: tko je osoba koja ima pravo na dugove nastale temeljem alimentacije dok dijete još nije bilo punoljetno? da li je to roditelj uz kojeg je dijete odraslo i koji je financirao njegovo odrastanje, ili je to samo dijete (koje je u međuvremenu postalo punoljetno)?
I dijete i roditelj koji snosio ukupan teret uzdržavanja su aktivno legitimirani na tužbeni zahtjev, ali razlika postoji u smislu rokova podnošenja tužbe. Verzijski zahtjev je predviđen za dijete, ali iza svaku fizičku ili pravnu osoba koja je snosila troškove uzdržavanja, a odnosi se na pravo tužbom tražiti naknadu tih troškova od onog koji je bio zakonski obveznik uzdržavanja. Ali upravo zato što malodobno dijete i ne može podnijeti tužbu, pa bi primjerice zbog neinteresa roditelja da tuži, ono moglo ostati bez svoga prava, verzijski zahtjev za dijete u smislu aktivne legitimacije traje duze, pa dijete moze tuziti i nakon punoljetnosti. Institut određuju ObZ i Zakon o obveznim odnosima.

Zadnje uređivanje noelle page : 22.07.2013. at 11:58.
noelle page is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 12:38   #460
situacija je otprilike ovakva:

- majka je tužila oca djeteta (bivšeg muža) za alimentaciju (dijete je u to vrijeme bilo maloljetno) i dobila taj spor; otac je krenuo s plaćanjem alimentacije i zaostataka, i isplatio jedan dio zaostataka (ne i sve)

- dijete navršava punoljetnost i potpisuje ocu suglasnost da ne mora platiti ostatak dugova od alimentacije; otac dakako prestaje plaćati zaostatak duga

što može učiniti majka, da li dijete ima pravo legalno odreći se dugova koji zapravo pripadaju majci?
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.