Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2007., 16:31   #21
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
U impersonalnosti (na nivou svesti idnvidue koja se pogešno identifikovala i "stopila" sa Univerazlnom svešću) postoji svest ali ne i samosvest kao nešto izolovano. Ne postoji (prividno, usled pogrešne identifikacije) izolovani centar svesti "ja". Samo Univerzalna svest.
ne mislim na nikakakve identifikacije su univerzalnom svdcu nego nestnak identifikacija

univerzalna svijet cim je predmet identifikacije to vise NIJE univerzalna svijet(nego nekakva predodđba), tj ne mozes se identificirati s onim sto je i "napravilo" tvoju identifikaciju
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 16:33   #22
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Samosvest. Problem nastaje u tome što se "ja jesam" pod dejstvom iluzije može pogrešno identifikovati pa živeti, osećati, i milisti da "ja jesam" znači nacija, (ja sam "amerikanac" , ja sam "kinez"... materijalno telo, ili pak um, ili čak pogrešna identifikacija sa Univerzalnom svešću kad kada infinitezimalna duša posve poludi pa misli da je postala Bog.
postojanje duše jest iluzija isto kao sto je i postojanje boga iluzija
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 16:34   #23
Zgodno je to s univerzalnom svijesti.

Neznam ništa, ali budući da svi sve znaju, doduše nesvijesno zmam i ja.

Malo sutra.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 21:45   #24
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
Na cemu se temelji individualnost?
od čega je satkana individualnost.
Uputnije je do kraja se pitati na cemu se temelji "BUDNOST".

Vrijeme je vishe okoncati onu tvoju pomagajucu prispodobu o "snu bez snova", MAJSTORE Grizli.

Probudjen covjek ne pravi razliku izmedju sna i jave, vec "nadilazi" i jedno i drugo.

Zaputio si se u "koncipiranje" individualnosti bash naivno.

Biche koje vishe ne sanja, "bilo danju, bilo nocu", na "svoj osjecaj individualnosti" tek odmahuje rukom, kao na preostali pabirak poosobljene svjesnosti".

Kako je iz NICHEGA moguce stvoriti "supstancu" bilo chega, pa i te tvoje varave "individualnosti", MAJSTORE Grizli?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 02:23   #25
Individualnost je potreba da se definiramo kao ne nešto drugo - kao nešto novo i različito, a sve to sa svrhom lakšeg prihvaćanja života kao takvog, njegovog smisla i svrhe.

Nije nužno uvijek biti originalan, najpametniji, najsmješniji ili najglasniji. dovoljno je biti samim sobom i truditi se raditi te raditi najbolje što možemo ili ?
KiD is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 16:34   #26
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
ne mislim na nikakakve identifikacije su univerzalnom svdcu nego nestnak identifikacija

univerzalna svijet cim je predmet identifikacije to vise NIJE univerzalna svijet(nego nekakva predodđba), tj ne mozes se identificirati s onim sto je i "napravilo" tvoju identifikaciju
To je ono što se događa - pogrešna identifikacija inifinitezimalne duše sa beskrajnim bezličnim odsjajem Boga. Da, to da je sve samo i jedino stopljena univerzalna svest je pogrešna predodžba, delimična spoznaja Apsoluta. Sve jeste jedno, ali jeste i različito u toj jedinstvenosti.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 16:57   #27
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
postojanje duše jest iluzija isto kao sto je i postojanje boga iluzija
eh, baš si u iluziji

Ni veće gordosti ni dublje zablude ni pogubnije filosofije od impersonalističke i nihilističke. Poslednja slamka ateizma.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 17:11   #28
Jedno se dijete čudi: ''Stalno pokušavam misliti da sam netko drugi, pa ipak sam to uvijek opet ja.'' Taj dječak dodiruje porijeklo svake izvijesnosti, svijest o bitku u samosvijesti. On se čudi pred zagonetkom bitka vlastitog Ja, pred onim što se ne može pojmiti na temelju bilo čega drugog. I pitajući, stoji pred tom granicom.
(Karl Jaspers, Uvod u filosofiju)


Kako sam ''to opet uvijek ja'' (o kojem god iskustvu se radilo uvijek je ''moje'') ne mogu povući jasnu granicu spram ne-Ja (jer, dok god ''sam to ja'' ne mogu imati iskustvo tog ne-Ja).

No, to iskustvo, mada uvijek ''moje'', opet uključuje mnoštvo toga što iskušavam kao ''strano'', kao ''drugo (od mene)'', kao ''objekt'' (za ''mene'').

Kad promatram svoju ruku, mogu se (donekle i na neki način) distancirati od nje i promatrati je kao nešto što je ''moje'' ali ipak nije to ''ja''. In-dividuum znači ne-djeljivo - ruka nije nedjeljiva od ''mene''. U drugoj prigodi sam posve poistovjećen s mojom rukom (kad mi netko dodirne ruku kažem: dodirnuo si ''mene'').
Ljudima je kad o tome razmisle najčešće jasno da ja nisam moj automobil, pa ipak, kažu ''udario me'' kad im netko udari auto.
Gledatelj televizijskog sportskog prijenosa skače od sreće i viče: ''pobjedili smo!'', mada nije ni prstom maknuo (osim možda pri ispijanju piva), a kamo li nešto igrao.

Dakle, granica između ''ja'' i ''ne-Ja'' je fluidna, i ovisi o pažnji - obratimo li nekome pažnju na to, jasno je da će on odmah priznati da nije on pobjedio nego netko s kim se on poistovjetio.

Ipak, preostaje pitanje: tko se to poistovjećuje?

Svijest je intencionalna, usmjerena ka nečemu... a sve što svjesno opažam na neki način nisam samo to ''ja'' (jer to opažam kao ''objekt'' svjesne intencije, dakle kao ''ne-subjekt'').

Opaženo nije opažač, a kad bih opazio ''opažača'', to upravo ne bi opažač nego njegov odraz u ovakvom ili onakvom zrcalu.

Stoga smo u iskušenju nekakvom Occamovom britvom presjeći to hvatanje samog sebe za rep - bilo tako da otkinemo opažača i odemo u objektivizam, bilo tako da otkinemo ne-Ja i odemo u solipsizam.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 18:10   #29
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
eh, baš si u iluziji

Ni veće gordosti ni dublje zablude ni pogubnije filosofije od impersonalističke i nihilističke. Poslednja slamka ateizma.
pogubnije za koga
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 18:32   #30
Citati:
"S druge strane, misticizam je put stvaranja svijeta, mistik ne shvaća Boga kao objektivnu, cmaterijalnu stvarnost, shvaća božansko kao unutarnji ideal koji se može postići širenjem svjesnosti."

"Za mistika ne postoji objektivno; sve što čula opažaju, samo je projekcija psihe; kako se mijenja struktura svijesti, tako se mijenja i vizija svijeta.
Misticizam praktično spoznaje jedinstvo i neodvojivost."

"U misticizmu ne postoje pojmovi subjektivno/objektivno, racionalno/iracionalno, mistik je svjestan da sam stvara svijet, sve što sada i ovdje praktično djeluje, smatra se istinitim, nije potrebna objektivizacija, niti neutralni promatrač, da bi potvrdio i klasificirao iskustvo, iskustvo je uvjek subjektivno, svijet je subjektivna pojava, odnos prema sebi je subjektivan."

"Cilj je ekstaza koja nadilazi ograničenja nametnuta podjelom subjekt/objekt."

Ova pravila vrijede vise u povijesti gdje smo koristili nase ruke,nas mozak.
Lovili smo,strepili o egzistenciji,borili se....nije bilo toliko imitacije.
Prije ako smo zivjeli u prirodi mogli smo u potpunusti nesto sami otkrit,shvatit.
Moju individualnost je odredivala okolina,obitelj i kako cu se ja u njoj snaci.
Sa istrazivanjem sam mogao sam nesto otkrit,pospjesit,a ne danas trebam cijelu skupinu znanstvenika,timski rad,ucenje.....
Danas je velika akumulacija znanja!


- U danasnje doba cim se rodimo samo kopiramo jedne druge,citamo tude dozivljaje,strahove,znanje,iskustvo itd.
Tvorimo jednu cijelinu,kolektiv,povezujemo se i jedan od primjera je internet.
Veliki zivcani sustav.
Subjektivno ako gledamo zivot se stvara i umire,a ako gledamo objektivno zivot uvijek zivi!! Mi umiremo ,ali nasi potomci ostaju,nasa vrsta!
Ljudi su vrsta!
__________________
More krade plavu boju
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 18:32   #31
Svida mi se teorija hologramskog svemira gdje sve izvire iz jedne tocke,sve
je vec programirano,sve radi u jednoj cijelini. Zato mislim da covjek ima privid individualca jer on ne utjece na situaciju svojim postupcima,to je vec neki program koji je vec isplaniran u buducnosti.
Ljudi su proekcija svemira. Mi podlijezemo svim zakonima.

Mi smo potomci svojih predaka!
Individualac je zabluda danas.

Prije se mnogo jace mogao indiv. istaknut,ali danas se vidi da krecemo kolektivno tj. uvijek smo i tome naginjali.

Ako prihvatimo cinjenicu da smo jos u razvitku,da upoznajemo okolinu,
jos i dalje proucavamo kao od postanka nase vrste vidjet cemo da ne mozemo trazit kranje odgovore kao sto je pitanje duse,individual,licnosti....
Ne mozemo dobit potpun odgovor jer smo jos prakticki u fetusnom razvitku
spoznaje svemira.
Treba prihvatit isto cinjenicu da je i svemir nasa okolina,a ne samo zemlja...
__________________
More krade plavu boju
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 19:51   #32
Individualnost je samoća koja nam treba da mi budemo mi.
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 23:24   #33
Quote:
grizli kaže: Pogledaj post
pogubnije za koga
za izvorno stanje duše, za dušu kakva ona jeste, jastvo. To je filosofija lažnog ja, koji ne mogavši više da pravi manevre u okviru materijalnog pravi poslednji mogući manevar lažnog jastva - onaj na prvim stupnjevima duhovnog nivoa, kada se ahankara pogrešno poistovećuje sa Bogom "ja sam Univerzalna svest" "Ja sam Bog" "ja sam sve i nema ništa izvan mene"
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 23:28   #34
Quote:
Doloromos kaže: Pogledaj post
Citati:
"S druge strane, misticizam je put stvaranja svijeta, mistik ne shvaća Boga kao objektivnu, cmaterijalnu stvarnost, shvaća božansko kao unutarnji ideal koji se može postići širenjem svjesnosti."

"Za mistika ne postoji objektivno; sve što čula opažaju, samo je projekcija psihe; kako se mijenja struktura svijesti, tako se mijenja i vizija svijeta.
Misticizam praktično spoznaje jedinstvo i neodvojivost."

"U misticizmu ne postoje pojmovi subjektivno/objektivno, racionalno/iracionalno, mistik je svjestan da sam stvara svijet, sve što sada i ovdje praktično djeluje, smatra se istinitim, nije potrebna objektivizacija, niti neutralni promatrač, da bi potvrdio i klasificirao iskustvo, iskustvo je uvjek subjektivno, svijet je subjektivna pojava, odnos prema sebi je subjektivan."

"Cilj je ekstaza koja nadilazi ograničenja nametnuta podjelom subjekt/objekt."
Misticizam je proces spoznaje koji je daleko iznad plitkog materijalističkog metoda da sazna istini, pa čak i veoma daleko iznad filozofskog metoda, ali ima svoje granice - deleko je ispod devocijske duhovnosti. Maksimum spoznaje putem misticizma je impersonalni Brahman ili u slučaju vrlo retkih, spoznja Boga u srcu (a da se pri tome pogrešno ne poistovete sa Njim) To je krajnji domet misticizma. On je put ka Bogu ali ne put do Boga. Njime se osoba može približiti ali ne i doći do Boga.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 00:20   #35
da napomenem.. teorija je samo tu radi sta ja znam cega.... a utazavanje nekakve potrebe za objasnjavanjem.. ionako teorije po tom pitanju nista vam nece objasnit
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 01:09   #36
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
za izvorno stanje duše, za dušu kakva ona jeste, jastvo. To je filosofija lažnog ja, koji ne mogavši više da pravi manevre u okviru materijalnog pravi poslednji mogući manevar lažnog jastva - onaj na prvim stupnjevima duhovnog nivoa, kada se ahankara pogrešno poistovećuje sa Bogom "ja sam Univerzalna svest" "Ja sam Bog" "ja sam sve i nema ništa izvan mene"
Nemam loše namjere tako da znaš samo imam problem a zove se ovisnost o perfekcionizmu,pa da naznačim i neću komentirati ništa drugo,rekao si da Bog kaže:"Ja sam sve i nema ništa izvan mene".

Izvan nečega znači da nešto ima granice pa je nešto drugo izvan toga, stoga oprosti ali tu si pogriješio pa to moram napisati da po vjerovanju(katoličkom,pravoslavnom,protestantskom itd....)Bog je neograničen i ta rečenica koju si napisao ne stoji.Rečenica bi zapravo trebala ići "Nema nikog osim mene"i ona je bolja(bar po mojim nekim mjerilima a možda i nečijim drugim).
JA SAM is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 01:21   #37
Quote:
Doloromos kaže: Pogledaj post
Svida mi se teorija hologramskog svemira gdje sve izvire iz jedne tocke,sve
je vec programirano,sve radi u jednoj cijelini. Zato mislim da covjek ima privid individualca jer on ne utjece na situaciju svojim postupcima,to je vec neki program koji je vec isplaniran u buducnosti.
Ljudi su proekcija svemira. Mi podlijezemo svim zakonima.

Mi smo potomci svojih predaka!
Individualac je zabluda danas.

Prije se mnogo jace mogao indiv. istaknut,ali danas se vidi da krecemo kolektivno tj. uvijek smo i tome naginjali.

Ako prihvatimo cinjenicu da smo jos u razvitku,da upoznajemo okolinu,
jos i dalje proucavamo kao od postanka nase vrste vidjet cemo da ne mozemo trazit kranje odgovore kao sto je pitanje duse,individual,licnosti....
Ne mozemo dobit potpun odgovor jer smo jos prakticki u fetusnom razvitku
spoznaje svemira.
Treba prihvatit isto cinjenicu da je i svemir nasa okolina,a ne samo zemlja...
kad kazes ja to je isto ko da "apsolut" sam kaze ja
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 01:23   #38
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
za izvorno stanje duše, za dušu kakva ona jeste, jastvo. To je filosofija lažnog ja, koji ne mogavši više da pravi manevre u okviru materijalnog pravi poslednji mogući manevar lažnog jastva - onaj na prvim stupnjevima duhovnog nivoa, kada se ahankara pogrešno poistovećuje sa Bogom "ja sam Univerzalna svest" "Ja sam Bog" "ja sam sve i nema ništa izvan mene"
Svaki "ja" je lažan

i što je tu pogrešno?
kak znaš da je pogrešno
kako se IŠTA može poistovjetiti sa "svime" ? Nešto samo po sebi jest sve
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 01:24   #39
Quote:
Kartikeya kaže: Pogledaj post
Misticizam je proces spoznaje koji je daleko iznad plitkog materijalističkog metoda da sazna istini, pa čak i veoma daleko iznad filozofskog metoda, ali ima svoje granice - deleko je ispod devocijske duhovnosti. Maksimum spoznaje putem misticizma je impersonalni Brahman ili u slučaju vrlo retkih, spoznja Boga u srcu (a da se pri tome pogrešno ne poistovete sa Njim) To je krajnji domet misticizma. On je put ka Bogu ali ne put do Boga. Njime se osoba može približiti ali ne i doći do Boga.
Ne pričaj o onome o čemu NEZNAŠ
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 01:26   #40
Quote:
JA SAM kaže: Pogledaj post
Nemam loše namjere tako da znaš samo imam problem a zove se ovisnost o perfekcionizmu,pa da naznačim i neću komentirati ništa drugo,rekao si da Bog kaže:"Ja sam sve i nema ništa izvan mene".

Izvan nečega znači da nešto ima granice pa je nešto drugo izvan toga, stoga oprosti ali tu si pogriješio pa to moram napisati da po vjerovanju(katoličkom,pravoslavnom,protestantskom itd....)Bog je neograničen i ta rečenica ne stoji.Rečenica bi zapravo trebala ići "Nema nikog osim mene"i ona je bolja(bar po mojim nekim mjerilima a možda i nečijim drugim).
ne, "onaj" tko IŠTA kaže nije BOG

BOG ŠUTI i JEST
(hehe ovo zvuci Ko zen koan)

inace dobar uvid

Ali rečenice "uopce" nebi trebalo biti: tada je sve jasno
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.