Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Interijeri

Interijeri Unutrašnja ljepota.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2010., 14:06   #701
Što se tiče zgužvanih velikih komada nakon centrifugiranja velikim brzinama, bojim se da tu nema pomoći nego polovično punjenje perilice ili pak smanjiti broj okretaja. Dodajte i više omekšivača, možda bar malo pomogne...

To je "nuspojava" velikih rotacionih brzina i jakih elektromotora...

Usput budi rečeno, danas je naglasak u razvoju elektroperilica rublja u sferi motora jer mnogi proizvođači nisu zadovoljni motorima s četkicama. Ukratko, to puno prlja i proizvodi mnogo buke. Oko lamela ima mnogo iskrenja, mnogo buke se stvara kad preskakuju lamele pod grafitnom površinom i vremenom se to isprlja pa ni el. kontakti više nisu baš dobri kao kad je motor nov.
Zato se ide u smjeru motora bez četkica - Bosch i Panasonic su već ponudili takve tiše motore, s mnogo manje trenja i posljedično s većom učinkovitosti (novi Bosch motor ima učinkovitost preko 65 % dok stara generacija nema nego 25 %). Bosch u tome koristi iskustva iz konstruiranja vjetroelektrana gdje je imperativ baš energetska učinkovitost.

A to vam je nekako jasno i svima koji popravljaju perilice -da je stara generacija motora (asinkroni!) bez četkica bila znatno lakša za održavanje jer nisu imali sklopa problema s četkicama, a u praksi bi to značilo da su trajali i po 20 godina - eventualno, a i to rijetko je trebalo samo ležajeve promijeniti... Izgarali su rijetko - iako je njihova snaga otprilike četvrtina današnje generacije...

I na kraju, ne bih se više javljao na ovom forumu koji se bavi perilicama rublja (nek i drugi iznesu svoja iskustva i svoje brige s perilicama), a zauzvrat bi se angžirao na forumu o perilicama suđa. Naime, i tu imam bogato iskustvo i čak se više ponosim znanjem koje sam mukotrpno stekao u toj sferi perilica suđa. To je gadnije za popravljati i ima manje majstora za suđerice, a time i manje znanja o tome cirkulira po forumima.

Kako nemam ovlast otvarati nove teme - tko je zainteresiran (ili moderator) neka otvori ili me uputi na temu o suđericama pa se tamo čitamo, ako ima interesa za time, dakako...
mali grizzly is offline  
Old 03.02.2010., 16:03   #702
Quote:
mali grizzly kaže: Pogledaj post
Što se tiče zgužvanih velikih komada nakon centrifugiranja velikim brzinama, bojim se da tu nema pomoći nego polovično punjenje perilice ili pak smanjiti broj okretaja. Dodajte i više omekšivača, možda bar malo pomogne...

To je "nuspojava" velikih rotacionih brzina i jakih elektromotora...

Usput budi rečeno, danas je naglasak u razvoju elektroperilica rublja u sferi motora jer mnogi proizvođači nisu zadovoljni motorima s četkicama. Ukratko, to puno prlja i proizvodi mnogo buke. Oko lamela ima mnogo iskrenja, mnogo buke se stvara kad preskakuju lamele pod grafitnom površinom i vremenom se to isprlja pa ni el. kontakti više nisu baš dobri kao kad je motor nov.
Zato se ide u smjeru motora bez četkica - Bosch i Panasonic su već ponudili takve tiše motore, s mnogo manje trenja i posljedično s većom učinkovitosti (novi Bosch motor ima učinkovitost preko 65 % dok stara generacija nema nego 25 %). Bosch u tome koristi iskustva iz konstruiranja vjetroelektrana gdje je imperativ baš energetska učinkovitost.

A to vam je nekako jasno i svima koji popravljaju perilice -da je stara generacija motora (asinkroni!) bez četkica bila znatno lakša za održavanje jer nisu imali sklopa problema s četkicama, a u praksi bi to značilo da su trajali i po 20 godina - eventualno, a i to rijetko je trebalo samo ležajeve promijeniti... Izgarali su rijetko - iako je njihova snaga otprilike četvrtina današnje generacije...

I na kraju, ne bih se više javljao na ovom forumu koji se bavi perilicama rublja (nek i drugi iznesu svoja iskustva i svoje brige s perilicama), a zauzvrat bi se angžirao na forumu o perilicama suđa. Naime, i tu imam bogato iskustvo i čak se više ponosim znanjem koje sam mukotrpno stekao u toj sferi perilica suđa. To je gadnije za popravljati i ima manje majstora za suđerice, a time i manje znanja o tome cirkulira po forumima.

Kako nemam ovlast otvarati nove teme - tko je zainteresiran (ili moderator) neka otvori ili me uputi na temu o suđericama pa se tamo čitamo, ako ima interesa za time, dakako...

https://www.forum.hr/showthread.php?t=378662&page=7
__________________
Sve je, zapravo, muzika samo ...
snick is offline  
Old 03.02.2010., 17:03   #703
jedva cekam da vidim tvoje komentare, rasprave i sugestije
milomoje is offline  
Old 14.02.2010., 14:20   #704
ima li netko za preporučit neku perilicu da je dobra i cijenom prihvatljiva???

moji samo kupuju gorenje evo i ova sad je riknula nakon nekoliko godina pa bi sad htjeli malo promjenit ... šta mislite o candy, zanussi i whirepool .... ja bi najrađe uzo panasonic ali mi je preskupa
JVC is offline  
Old 15.02.2010., 01:19   #705
Ne znam za kvalitetu ostalih perilica, ali mi smo pred 5 godina kupili neku zanussijevu na akciji (1800kn) i do danas nije bilo kvarova
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Old 15.02.2010., 16:15   #706
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Ne znam za kvalitetu ostalih perilica, ali mi smo pred 5 godina kupili neku zanussijevu na akciji (1800kn) i do danas nije bilo kvarova
kupili neku samsungovu, uglavnom perilica je ko komp stara veli da joj je dobra pa sad ćemo vidjet.
JVC is offline  
Old 19.02.2010., 13:54   #707
Pozdrav,

nakon 25 godina radnog staža perilice rublja i učestalih kvarova u zadnje vrijeme, uz protivljenje mame, ostatak je ukučana odlučio da napokon kupimo novu
I kako sam krenula tražiti ponude na netu naišla sam na neočekivan problem...sve perilice se otvaraju u lijevu stranu, a pošto je prostor za perilicu između kade i zida, zid je s desne strane trebala bi nam perilica koja se otvara u desnu stranu, ali takvu nisam našla...štoviše u opisima perilica se nigdje ne navodi u koju se stranu otvaraju...ove nove imaju možda mogućnost otvaranja u obje strane ili šta?? može pomoć? tnx
lorrain is offline  
Old 19.02.2010., 18:06   #708
Candy Aquamatic 100 F ima vrata koja se otvaraju udesno (brava je slijeva!) i cijena je negdje blizu 3500 kn!

Candy je uvijek neka fair kupovina kad su perilice rublja u pitanju jer nude dobar omjer cijena/kvaliteta i kasnije ima dijelova po nekim umjerenim cijenama po cijeloj Hrvatskoj i servis nije problem.
mali grizzly is offline  
Old 19.02.2010., 18:16   #709
tnx, ali ima mali premali kapacitet za nas 4

prvo smo zaključili da nema veze jer se na ovim novim vrata otvaraju i do 180 stupnjeva (a ne ko naša 90 ), ali je na kraju mama ipak nazvala majstora, nikak da odustane od nje tak da će nova pričekat bolje dane (ili neku tajnu operaciju )
lorrain is offline  
Old 19.02.2010., 18:23   #710
Ima još jedna ELECTROLUX EWN 14991W

Samo je cijena preko 7000 kn!
mali grizzly is offline  
Old 20.02.2010., 12:54   #711
Imam malo vremena pa da napišem nešto o temi priključivanja perilica na toplu vodu - kako se to radi i koja je korist (ogromna! - jer je grijanje vode daleko najveća stavka u potrošnji energije perilice).

1. Morate identificirati tip programatora - u ovom slučaju su idealni mehanički programatori koji "klikću" kad ih se okreće i mogu (i smiju) se okretati samo u jednom smjeru (ako ide u dva smjera onda je to samo simulacija meh. programatora i radi se zapravo o upravljačkoj elektronici u pozadini).

Takav programator je idealan za "zavarati" toplom vodom. Novi programatori i/ili upravljačka elektronika često ima blokadu i neće startati stroj ukoliko nema pritiska vode na dovodnom el. ventilu. Mehanički programator za to ne "haje" i njemu je jedino bitno da mu stigne impuls iz hidrostata kad je stroj napunjen vodom...

2. Morate identificirati tip termostata - vremenski ili kapilarni?


Vremenski je zapravo preteška riječ jer se radi o tome da su termostat izostavili i onda je u proračun ušla neka ulazna temp. vode od 15 C i na temelju te informacije (koja ne mora terenski odgovarati!) su proračunali vrijeme rada grijača i temp. na koju će grijač ugrijati vodu. Ukratko, tko to ima taj mora jako voditi računa o ulaznoj temp. tople vode i smanjiti proporcionalno temperaturu na prednjoj ploči. Npr. ako ste iz el. bojlera ulili u stroj toplu vodu cca 50 C - onda na prednjoj tabli morate skinuti temp. s 90 na cca 65 C jer će mašina u stvarnosti ugrijati vodu skoro do ključanja. Ako ulijete unutra 50 C toplu vodu i stavite na 90 C kao i obično - voda će usključati jer je stroj "vidi" kao da je 15 C. Ukratko, radi se o finti proizvođača strojeva koji preko intervala grijanja vode eliminiraju potrebu za termostatom! Takvi strojevi nisu zahvalni kandidati za rad s toplom vodom!

Slijedi II dio ...
mali grizzly is offline  
Old 20.02.2010., 13:05   #712
II dio - kapilarni termostat, e to je prava stvar u našem gornjem kontekstu...


Kako identificirati kapilarni termostat! Recimo da je temp. u kupaonici 25 C i okrećite nježno u toj zoni (ispod 30 C) termostat perilice - ako se čuje naznaka klik-klak oko 25 - imate kapilarni termostat i stroj je idealan kandidat za punjenje toplom vodom. Prevedno, on ukalkulira odmah u startu temp. tople vode i grije na zadanu temperaturu pranja bez problema i ne treba "skidati" temp. pranja kao u slučaju kad nema kapilarnog termostata.


Kako se dodaje topla voda?


Dakako, majstori će vam proštemati instalaciju u kupaonici - samo ih upitajte!

U zbilji, dovoljno je imati 2 m dugačko crijevo tuša (1,5 m obično nije dostatno osim ako je perilica negdje tik uz kupaonsku slavinu).

SLIJED:

Zatvorite dovod hladne vode perilici!

Otvorite ladicu za deterdžent!

Uključite perilicu da radi (čuje se špljjjjjjjjjjjjjjjj zvuk elektroventila koji je sada suh).

Uključite tuš na slavini i odvrnite toplu vodu te nježno (da ne bi prskali po dugmadi jer je tamo struja u perilici!), na pola mlaza saperite deterdžent u ladici i nastavite dalje puniti dok stroj ne počne okretati rublje.

OPREZ!!!! Perilica je pod naponom i ne smije se staviti jaki mlaz na tušu koji bi prskao po prednjoj ploči nego tek toliko da voda teče po ladici za deterdžent!
Nemojte to dati djeci da rade i budite pozorni na mogućnost el. udara!!!!

Onda zavrnite slavinu tople vode i izvadite tuš iz ladice!

Tada odvrnite dovod hladne vode perilici!


------------------------------------------------------------------------


Posljedično, perilica ima toplu vodu izvana za pranje i oprat će bolje u njoj (deterdženti bolje djeluju kad se odmah tope u već toploj vodi). Ako je voda vrlo vruća (preko 50 C) može se javiti problem da je rublje slabije oprano jer je preskočen temp. optimum enzima (oni "vole" oko 35-40 C). Međutim, u praksi prvi efekt skoro da poništi taj enzimatski nedostatak i onako na oko se ne vidi razlika.
Perilica će dalje za ispiranje uzimati hladnu vodu!

/Iako "Miele" tvrdi da je za cca 12 % bolje i ispiranje u toploj vodi - iskreno rečeno oni su tome posvetili najviše pozornosti. Svi modeli imaju priključak izveden za toplu i hladnu vodu. Ne samo to - imaju automatiku u svojim perilicima koja odmah u startu miješa hladnu vodu s toplom ukoliko je ulazna temp. tople vode previsoka/
mali grizzly is offline  
Old 24.02.2010., 13:19   #713
Vidim da se rasprave vode oko perilica, a da li netko može meni pomoći?
Ja trebam putnu perilicu rublja (ako netko zna o čemu pričam), bile su nekad lani na akciji za kupiti u Kauflandu. međutim sad ih nema niti na akciji niti u redovnoj prodaji. i nigdje ih ne mogu naći.
Znači to je ona neka mala perilica rublja, veličine kao pola obične perilice rublja i čini mi se da u nju stane tek 1-3 kg rublja.
Druga stvar me zanima u svezi nje, zna li netko na kojem principu ona radi. Da li uzima vodu iz posebne posude ili direktno iz slavine i koliko je ona ekonomična . treba mi za vikendicu.
__________________
:)
jagi78 is offline  
Old 25.02.2010., 08:05   #714
Te tzv. putne (????) perilice su ekstremitet br. 5 od ovce! Ne znam jel ima netko u romskom naselju kakva dobra iskustva s time, ali to je neki koncept pranja s početka prošlog stoljeća...

Imao sam prigodu vidjeti jednu koju je donio neki gastarbeiter svojedobno iz Njemačke i to je zapravo plastični bubanj s onom drškom za okretati ručno. Stavi se pod pumpu ili slavinu i uspe unutra praška, zatvori i onda "ožeži" okretati dok ima snage. Nije to vrijedno ni pare! Ni truda (a on je golem!)...

Moj prijedlog bi bio da kupite agregat za vikendicu i onda imate još i danas perilica koje mogu na vodu iz spremnika (ako nema tekuće vode u vikendici, dakako).
Može se napraviti i bez specijalnog spremnika - tako da imate spremnik (običnu bačvu) na povišenom mjestu (cca 1 m razlike u visini u odnosu na perilicu) jer svaka starija perilica "čeka" vodu i svejedno joj je koliki je pritisak. Za nove to ne vrijedi jer često imaju senzor koji preko upravljačke ploče ima prioritet - posljedično, neće startati ciklus dok nema odgovarajućeg tlaka vode na ulaznom ventilu.

Najbolji izbor bi bila perilica starijeg tipa s termostatom i meh. programatorom. Onda možete podesiti temperaturu pranja na "ulazna voda" odnosno posve isključiti grijač jer on troši cca 2 kWh što je ogromno opterećenje za slabije agregate. Za motor sam dostaje agregat par stotina W - što je jeftinije za naći.. Znači, kupite vrhunski deterdžent koji dobro pere i u hladnoj vodi i pokušajte tako, ako se već mora šparati na snazi agregata.
mali grizzly is offline  
Old 25.02.2010., 10:01   #715
Hvala puno. Ma nije problem struja, već voda. Ali ja sam mislila to kaj sam vidjela da je ipak na struju, samo kaj ide u nju manje veša.
Možda opet bude na nekoj akciji pa ću ju bolje proučiti.
A i ja sam negdje na internetu našla tu neku na kurblanje i baš mi je smiješna.
Ipak Hvala
__________________
:)
jagi78 is offline  
Old 25.02.2010., 11:29   #716
Najviše jednostavno je onda staviti veliku plastičnu kacu, npr. onu za ukiseliti zelje na perilicu. Stare perilice troše cca 60-70 L vode za cijeli ciklus pranja bijelog rublja. Time ste ujedno ostvarili i pad koji treba, a većina starijih su toliko masivne građe da će bez problema izdržati masu. Ili to na neki tronožac u vrtu pa kroz prozor joj dovedite crijevo.

Moji znanci su tako prali godinu dana rublje s Zanussi Končar perilicom dok im nije došla tekuća voda. U kadu bi stavili 2 stolice, jednu na drugu onako stabilno - ukose se, onda bi spojili crijevom s perilicom i napunili cca 100 L vode. Perilici istinabog treba nekih 5 minuta dok napuni vodu jer je pritisak veoma slab, ali to ništa ne mijenja na učinku pranja i ne škodi perilici (ulazni ventil je jako otporan i može satima stajati uključen bez posljedica).
mali grizzly is offline  
Old 25.02.2010., 14:27   #717
Quote:
jagi78 kaže: Pogledaj post
...Ja trebam putnu perilicu rublja (ako netko zna o čemu pričam), bile su nekad lani na akciji za kupiti u Kauflandu....
Ja sam prošle godine kupio u Kauflandu neku mini perilicu na akciji (ne, nisam iz romskog naselja, nego sam ju mislio dati baki ), pa pretpostavljam da misliš na to.
Osobno, baš i nisam nešto zadovoljan sa njom, ali poslužit će svrsi ako želiš oprati par majica ili jedne hlače i majicu - što je premala količina za klasičnu perilicu.
Uglavnom, kroz vrata ubaciš odjeću i prašak i zatim doliješ vodu - ima crijevo koje se može priključiti na slavinu, ali ja sam vodu dolijevao tušem jer sam tako mogao uliti toplu vodu - perilica nema grijača. Nema hidrostata, što znači da sama moraš odrediti količinu vode, nema niti pumpe za vodu, pa ju prazniš tako da crijevo za ispuštanje vode staviš u položaj ispod razine perilice i voda sama istječe.
Isto tako nema niti nikakav program pranja i ispiranja, nego samo programator kojim određuješ vrijeme pranja (do 15 min), tako da za ispiranje odjeće moraš sama ispuštati i dolijevati vodu.
Ima elektro motor, tako da se nemoraš bojati da ćeš ručno okretati bubanj, ali nema centrifuge pa je odjeća puna vode i moraš ju ručno iscijediti... Sve u svemu i nije nešto, ali ako nemaš izbora, poslužit će svrsi
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Old 25.02.2010., 21:34   #718
U Emmezeti sam pronašla slijedeće perilice:

Whirlpool
http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnik...lpool-awg5101/

LG
http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnik...08/lg-f1066qp/

Samsung
http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnik...ung-wf8622nhw/

Perilica bi se trebala koristiti svaki dan jednom do dva puta.

Što predlažete?

Unaprijed hvala.
alter ego blagajnice is offline  
Old 25.02.2010., 23:10   #719
Od šestog čula (WP) bježite jer se radi o proizvođaču koji veoma mnogo izvozi u SAD i posljedično su mu aparati amerikanizirani, što znači par godina i bacaj (oni ne popravljaju!).

LG i Samsung su dobre firme - što se tiče nekih drugih sfera u elektronici, preferirao bih Samsung. No, u perilicama mi se čini da je LG zahvalnija kupnja. ONi jako dobro posluju u Vel. Britaniji i Srbiji pa ne bi bilo zgoreg malo pročešljati njihove forume za dotični tip perilice, zar ne?

Inače, računica je da se perilica koristi 5x tjedno i 1-2x dnevno je veliko opterećenje jer se "skupi ciklusa" pranja i posljedično se pojača habanje semeringa i odlaze četkice na motorima.

Ne bih htio sugerirati ništa osim smjera - ali za tako česta pranja je bolje investirati nešto više novca u perilicu jer su skuplje u pravilu i mehanički više robustne i bolja kvaliteta je semeringa, ležajeva, motora, senzora itd.

Eh, da - čini mi se da Samsung ima neke nove keramičke grijače na koje se manje hvata kamenac pa bi to možda bila prednost pred LG u uvjetima naše tvrde vode...
mali grizzly is offline  
Old 26.02.2010., 15:56   #720
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Ja sam prošle godine kupio u Kauflandu neku mini perilicu na akciji (ne, nisam iz romskog naselja, nego sam ju mislio dati baki ), pa pretpostavljam da misliš na to.
Osobno, baš i nisam nešto zadovoljan sa njom, ali poslužit će svrsi ako želiš oprati par majica ili jedne hlače i majicu - što je premala količina za klasičnu perilicu.
Uglavnom, kroz vrata ubaciš odjeću i prašak i zatim doliješ vodu - ima crijevo koje se može priključiti na slavinu, ali ja sam vodu dolijevao tušem jer sam tako mogao uliti toplu vodu - perilica nema grijača. Nema hidrostata, što znači da sama moraš odrediti količinu vode, nema niti pumpe za vodu, pa ju prazniš tako da crijevo za ispuštanje vode staviš u položaj ispod razine perilice i voda sama istječe.
Isto tako nema niti nikakav program pranja i ispiranja, nego samo programator kojim određuješ vrijeme pranja (do 15 min), tako da za ispiranje odjeće moraš sama ispuštati i dolijevati vodu.
Ima elektro motor, tako da se nemoraš bojati da ćeš ručno okretati bubanj, ali nema centrifuge pa je odjeća puna vode i moraš ju ručno iscijediti... Sve u svemu i nije nešto, ali ako nemaš izbora, poslužit će svrsi
Hvala, to me je zanimalo . i na kraju ipak ODUSTAJEM od nje.
__________________
:)
jagi78 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:54.