Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.10.2013., 17:45   #81
Quote:
applekep kaže: Pogledaj post
Pa to ce biti jos gore , tada cemo imati sve manje i manje generacije koje ce trebaju radjati , mislim da cemo tada dozivjeti katastrofa , bukvalno cela Europa ce biti katastrofa , moramo do tada nekako poboljsati natalitet , inaku crno nam se pise, ali ja vise verujem da cemo se spasiti nekako nego da cemo dozivjeti crne scenarija , bar mi na balkanu , zato sto smo tradicionalnije i patrijahalnije odgajani nego one u zapadne Europe i kod nas zene su voljne da imaju 3 deca ali problem su finansije.
pa da, kad budu rađali mahom rođeni 2000.-2010., a umirali rođeni nakon 1945., nastupit će kataklizma.
ičekujem do -25 000 godišnje u hrvatskoj.

jedino što će tad (iza 2020.) predahnuti mirovinski sustav jer će više ljud umirati nego se umirovljavat. a i nezaposlenost možda splasne jer će još manje generacije dolazit na burzu.
divizija is offline  
Old 23.10.2013., 20:46   #82
Quote:
facundo111 kaže: Pogledaj post
Prije oko pola godine sam putovao službeno na Kosovo i ne sjećam se gdje sam u Europi vidio sličnu gustoću naseljenosti. I, toliko mladih kao definitivno nigdje drugdje, a stvarno puno putujem. Za razliku od toga, na putu za Kosovo (išli smo autom, jednim smjerom iza Niša preko Prokuplja i Kuršumlije do Podujeva) pustoš živa. Iza Niša nema ničega, Prokuplje i Kuršumlija su mi izgledali kao gradovi duhova. A onda siđeš u Podujevo i tamo totalno suprotan dojam: jako puno ljudi, od toga većina mladih, nije mi baš izgledalo kao da su tamo privremeno tj. neki Švicarci ili Austrijanci.
Kad smo se vraćali, išli smo iz Prištine u Leskovac preko Medveđe. Isti dojam: do granice Kosova gužva, a nakon toga pustoš najveća sve do Leskovca. Ima između i Lebane, ali to je stvarno minijatura i to teško zapuštena.
Kako god, 2 milijuna ili manje, ali nije to nikakav science fiction.
Neskladna komperacija.
Poredis Jugoistok Srbije...Ja sam isao po Sumadiji i mogu reci da je ok,cak i sela se fino drze,vidi se u neka sela da poceo proces pustosenja ali ipak vecina zivurkaju.

Cujem Vojvodina je jos bolji iako nisam se sunjao bas detaljno kao sto znam Sumadiju.

Za ovo ostalo se slazem,pisi propalo.
Cak i Nish mi se video kao grad zakrnjen u dublju depresiju.

Zadnje uređivanje Bagatur : 23.10.2013. at 21:00.
Bagatur is offline  
Old 23.10.2013., 21:25   #83
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Neskladna komperacija.
Poredis Jugoistok Srbije...Ja sam isao po Sumadiji i mogu reci da je ok,cak i sela se fino drze,vidi se u neka sela da poceo proces pustosenja ali ipak vecina zivurkaju.

Cujem Vojvodina je jos bolji iako nisam se sunjao bas detaljno kao sto znam Sumadiju.

Za ovo ostalo se slazem,pisi propalo.
Cak i Nish mi se video kao grad zakrnjen u dublju depresiju.
Nisam u Šumadiji bio od 2005. pa ne znam kako je sada tamo, pisao sam o onome što sam sad vidio, budući da smo išli autocestom do Niša i vraćali se od Leskovca.
Usporedba je bila čisto zbog toga što je to zemljopisno isti prostor, a ostavlja posve drugačiji dojam.
Dakle, prema ovome što ti pišeš, pretpostavljam da bi bilo drugačije da smo išli preko Kraljeva i Raške na Mitrovicu...No, to je drugačije područje, konfiguracija se mijenja, prelazi se cijeli Kopaonik pa je normalno da je rijetko naseljeno.
facundo111 is offline  
Old 23.10.2013., 21:49   #84
Quote:
Bagatur kaže: Pogledaj post
Neskladna komperacija.
Poredis Jugoistok Srbije...Ja sam isao po Sumadiji i mogu reci da je ok,cak i sela se fino drze,vidi se u neka sela da poceo proces pustosenja ali ipak vecina zivurkaju.

Cujem Vojvodina je jos bolji iako nisam se sunjao bas detaljno kao sto znam Sumadiju.

Za ovo ostalo se slazem,pisi propalo.
Cak i Nish mi se video kao grad zakrnjen u dublju depresiju.
Verovatno najživlja sela i manji gradovi u celoj Srbiji su u Sremu. Posebno linija Novi Sad-Beograd i Novi Sad-Šabac. Ko je prolazio kroz Jarak, Hrtkovce, Platičevo, Klenak zna o čemu pričam. Isto tako Inđija i Stara Pazova - masa ljudi na ulici i po kafićima, gust saobraćaj, neki dosta veći gradovi ne mogu da se porede sa njima.
Sa druge strane kad odeš recimo u severni Banat, ako ideš malo kasnije predveče kroz neko ne tako malo selo garantovano ni mačku na ulici nećeš videti. Nenormalne razlike, ko se kretao malo više kroz Vojvodinu zna šta pričam.
Cakson is offline  
Old 24.10.2013., 22:31   #85
Momci jeli vas se javljao neki problem oko otvaranja ovog foruma jutros? Kao javlja google da su provalili da ima virusa na forumu? I sad ga kao nema...
Jeli je jos neko to video?
komanin is offline  
Old 24.10.2013., 22:32   #86
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Momci jeli vas se javljao neki problem oko otvaranja ovog foruma jutros? Kao javlja google da su provalili da ima virusa na forumu? I sad ga kao nema...
Jeli je jos neko to video?
Ja sam vidio. Sad sam na forumu jer više nema upozorenja.
Auge is offline  
Old 24.10.2013., 22:58   #87
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Ovo je stvarno nesto sto uopste nisam ocekivao! Stvarno nisam ocekivao da cujem da su to u stvari Rumuni koji su se doselili i koji su to dosli u 18. veku. Nije mi lako da svarim sve, pre svega zbog mog vrlo loseg poznavanja teme pa da li bi mogao da mi objasnis par stvari?
Prvo kakva je bila onda situacija u istocnoj Srbiji pre doseljavanja tih ljudi iz Rumunije tj. nakon seobe srpskog stanovnistva. Jeli je taj prostor ostao prazan ili je bilo ipak ljudi na tom prostoru?
I zasto su ti ljudi dolazili ovamo u pocetkom 18. veka? Jeli je doseljavanje Srba sa juga i Rumuna sa severa i istoka tekla usporedo dakle?
Dakle termin Rumun ili Roman je termin kako su se svi ti ljudi (Rumuni i sa jedne i sa druge strane Dunava) zvali, a termin Vlah je upotrebljavalo okolno, a kasnije dominantno slovensko stanovnistvo koji su ovdasnji Rumuni i prihvatili zbog okolnosti u kojima su se nasli; i kazes dakle da je vlaski jezik, ne bas verzija vec neki izdanak rumunskog jezika "pokvaren" slovenskim jezikom i zaostao u razvitku/evoluciji?
Da li je mozda relevantnije poredjenje Rumuna i Vlaha sa Srbima i Luzickim Srbima nego sa Srbima BiH i ostalih drzava?
I da li da ih zovemo Vlasima ili Rumunima uopste? Mislim znamo kako bi smo zvali Bosnjake i Crnogorce ili pak Albance, ali se nekako osecam slobodan da zovem Vlahe kako hocu i jeli je ispravno da ih zovemo Rumunima, a da im Vlah bude neko uzi, regionalni ili lokalni naziv?
Hvala
Najbolja paralela je Vlasi-Goranci
Vlasi- rumunsko poreklo-Srpska imena-Srpsko okruzenje. Laik bi pri susretu sa Vlahom rekao Srbin.

Goranci-Srpsko poreklo-Albanska imena-Albansko okruzenje. Laik bi pri susretu sa Gorancem rekao Albanac.
ArthurPendragon is offline  
Old 24.10.2013., 23:50   #88
Gradovi i opštine u Srbiji gde su Srbi imali najviši TFR 2011-2012:

Novi Pazar 1,87
Novi Sad 1,75
Beograd 1,64
Subotica 1,63
Vršac 1,53
Žabalj 1,53
Pančevo 1,52
Stara Pazova 1,51
Opovo 1,50
Jagodina 1,49
Irig 1,48
Čačak 1,45
Vranje 1,45
Aranđelovac 1,45
Cakson is offline  
Old 24.10.2013., 23:50   #89
Ostali veći gradovi i opštine:

Smederevo 1,44
Kragujevac 1,43
Zrenjanin 1,43
Sremska Mitrovica 1,42
Loznica 1,42
Paraćin 1,41
Šabac 1,40
Niš 1,39
Zaječar 1,38
Kruševac 1,37
Bačka Palanka 1,35
Kraljevo 1,34
Užice 1,34
Valjevo 1,33
Ruma 1,32
Požarevac 1,31
Smederevska Palanka 1,30
Kikinda 1,27
Sombor 1,26
Leskovac 1,21
Aleksinac 1,21
Pirot 1,08

Interesantno je da je TFR Srba u Srbiji 1,45 dok je TFR kompletnog stanovništva Srbije 1,44.
Cakson is offline  
Old 25.10.2013., 00:05   #90
Quote:
Cakson kaže: Pogledaj post
Ostali veći gradovi i opštine:

Smederevo 1,44
Kragujevac 1,43
Zrenjanin 1,43
Sremska Mitrovica 1,42
Loznica 1,42
Paraćin 1,41
Šabac 1,40
Niš 1,39
Zaječar 1,38
Kruševac 1,37
Bačka Palanka 1,35
Kraljevo 1,34
Užice 1,34
Valjevo 1,33
Ruma 1,32
Požarevac 1,31
Smederevska Palanka 1,30
Kikinda 1,27
Sombor 1,26
Leskovac 1,21
Aleksinac 1,21
Pirot 1,08

Interesantno je da je TFR Srba u Srbiji 1,45 dok je TFR kompletnog stanovništva Srbije 1,44.
Koliko djece bi trebalo da radjaju Srbi da bi imali 2.1 Vidio sam prije broj zena koji nikad nije radjao, bi li se ovako teortski govoreci popravio bitno TRF ( to bi znacilo veci angazman drzave a i crkve )
dambi is offline  
Old 25.10.2013., 00:14   #91
Quote:
Cakson kaže: Pogledaj post
Gradovi i opštine u Srbiji gde su Srbi imali najviši TFR 2011-2012:

Novi Pazar 1,87
Novi Sad 1,75
Beograd 1,64
Subotica 1,63
Vršac 1,53
Žabalj 1,53
Pančevo 1,52
Stara Pazova 1,51
Opovo 1,50
Jagodina 1,49
Irig 1,48
Čačak 1,45
Vranje 1,45
Aranđelovac 1,45
U kojoj opstini Srbi imaju najvisi fertilitet?
Lucho is offline  
Old 25.10.2013., 00:20   #92
Quote:
dambi kaže: Pogledaj post
Koliko djece bi trebalo da radjaju Srbi da bi imali 2.1 Vidio sam prije broj zena koji nikad nije radjao, bi li se ovako teortski govoreci popravio bitno TRF ( to bi znacilo veci angazman drzave a i crkve )
Sa ovom fertilnom bazom oko 81.000 godišnje u Srbiji. Sada se brojka kreće oko 56.000 u proseku.
Cakson is offline  
Old 25.10.2013., 00:23   #93
Quote:
Lucho kaže: Pogledaj post
U kojoj opstini Srbi imaju najvisi fertilitet?
Novi Pazar. Čak i ako računamo gradske opštine Beograda, Novog Sada, Niša, Vranja i Požarevca posebno.
Cakson is offline  
Old 25.10.2013., 04:31   #94
Quote:
Cakson kaže: Pogledaj post
Novi Pazar. Čak i ako računamo gradske opštine Beograda, Novog Sada, Niša, Vranja i Požarevca posebno.
Zašto upravo Novi Pazar? Ok, radi Bošnjaka i radi većeg TFR-a u cijeloj općini, pa su pokupili demografske "navike" većinskih Bošnjaka u Novom Pazaru.

Ali, kako to ide? Koji su razlozi? Kako to tumačiš?

P.S. Kako tumačiš TFR ostalih općina? Jel se radi o pravilu bolja ekonomija, bolji TFR? Je l u slučaju Beograda i Novog Sada veći TFR domicilnog stanovništva ili mehanički priljev i povećanje fertilne baze?

Hvala.
Kormilar is offline  
Old 25.10.2013., 19:05   #95
Quote:
Kormilar kaže: Pogledaj post
Zašto upravo Novi Pazar? Ok, radi Bošnjaka i radi većeg TFR-a u cijeloj općini, pa su pokupili demografske "navike" većinskih Bošnjaka u Novom Pazaru.

Ali, kako to ide? Koji su razlozi? Kako to tumačiš?
Upravo je to razlog u Novom Pazaru. Životni standard tamo nije baš zavidan.

Quote:
Kormilar kaže: Pogledaj post
P.S. Kako tumačiš TFR ostalih općina? Jel se radi o pravilu bolja ekonomija, bolji TFR? Je l u slučaju Beograda i Novog Sada veći TFR domicilnog stanovništva ili mehanički priljev i povećanje fertilne baze?

Hvala.
Nije mi baš najjasnije šta si hteo da kažeš u poslednjoj rečenici. Kakve veze ima mehanički priliv i veličina fertilne baze sa iskorišćenošću iste? Ako si mislio možda na to da postoji rast u odnosu na bazu koju sam uzeo prilikom računanja onda je odgovor da rasta nema pošto su podaci sa ovog popisa. Dakle, ovo su veoma egzaktne brojke.

Što se tiče razloga nije nužno bolja ekonomija - viši TFR. Kod Beograda, Novog Sada, Pančeva i Vršca ovo jesu glavni razlozi, ali recimo kod gore pomenutog Novog Pazara ne, kao i kod Žablja, Opova i Subotice. Srbi u Subotici su specifični - zaposlenost ovde jeste viša nego u većini ostatka zemlje ali plate su prosečne a i ostali narodi koji ovde žive imaju niži TFR. Jednostavno - poklapački mentalitet.

Onda imaš linije Novi Sad-Beograd i Novi Sad-Šabac gde su Irig i Stara Pazova. Pričao sam o tome koliko je živahno to područje i taj mentalitet se verovatno prenosi i na ovaj aspekt života. U Jagodini postoje brojne stimulacije nataliteta i to daje neke rezultate takođe.

Sombor, Kikinda, Leskovac, Aleksinac, Pirot - loš životni standard uglavnom, mada i ovde ima razlike (ne verujem da se u Leskovcu bolje živi nego u Pirotu).

Moram reći da su me neke opštine gde Srbi imaju solidan natalitet iznenadile sa TFR od svega oko 1,4 (Inđija, Mali Iđoš). Ispada da je samo fertilna baza veća nego u drugim opštinama sa manjim natalitetom.
Cakson is offline  
Old 26.10.2013., 11:18   #96
TFR Mađara u Srbiji u gradovima i opštinama gde ih ima preko 2.000 u periodu 2011-2012:

Novi Kneževac 1,89
Vrbas 1,62
Bečej 1,60
Novi Bečej 1,60
Novi Sad 1,52
Čoka 1,46
Žitište 1,45
Temerin 1,43
Kula 1,40
Zrenjanin 1,37
Sombor 1,37
Senta 1,37
Kovačica 1,37
Kikinda 1,36
Mali Iđoš 1,36
Bačka Topola 1,35
Srbobran 1,32
Subotica 1,28
Ada 1,26
Kanjiža 1,15
Pančevo 1,14
Kovin 1,07
Apatin 0,96
Vršac 0,76

Mađari u Srbiji imaju TFR 1,35 i bolji su nego u Mađarskoj. U opštinama Novi Kneževac, Vrbas, Bečej, Novi Bečej, Čoka, Kula, Sombor, Senta, Kikinda i Bačka Topola su dosta bolji od Srba.
Cakson is offline  
Old 26.10.2013., 11:27   #97
Cakson, moze li to isto samo za Vlahe? Mala pomoc - rec je o opstinama Branicevskog, Borskog, Zajecarskog i Pomoravskog okruga. Ako si u prilici, ne bi bilo lose da uporedis TFR srpskih i vlaskih zena tih opstina.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Old 26.10.2013., 11:56   #98
Nisam znao da su Srbi u Vršcu ,za naše uslove, solidni.To je lepa vest,ali ako želimo da napredujemo na polju nataliteta tamo,mora više da se ulaže u vršačku privredu.
Prdoljub is offline  
Old 26.10.2013., 12:47   #99
Quote:
Cakson kaže: Pogledaj post
TFR Mađara u Srbiji u gradovima i opštinama gde ih ima preko 2.000 u periodu 2011-2012:

Mađari u Srbiji imaju TFR 1,35 i bolji su nego u Mađarskoj. U opštinama Novi Kneževac, Vrbas, Bečej, Novi Bečej, Čoka, Kula, Sombor, Senta, Kikinda i Bačka Topola su dosta bolji od Srba.
Da li ima Roma među tim populacijama, izjašnjenih kao Mađari ili ne, možda oni dižu prosjek?

Znam da Slovaci u Srbiji imaju pristojan natalitet za malu kršćansku manjinu
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 26.10.2013., 13:21   #100
TFR Bošnjaka u Srbiji u gradovima i opštinama gde ih ima preko 2.000 u periodu 2011-2012:

Tutin 2,62
Novi Pazar 2,24
Prijepolje 1,80
Sjenica 1,49
Priboj 1,48

TFR Bošnjaka u Srbiji je 2,15 i mislim da nema potrebe da konstatujem da je to mnogo bolje od njihovih sunarodnika u BiH.
Cakson is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:25.