Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2017., 22:58   #2681
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Uređaji se projektiraju na najnižu projektnu temperaturu zraka za određeni grad. Za Split je mislim 2 stupnja, Zagreb -8 stupnjeva. Što ne znači da se u Splitu temperatura može spustiti i na -2 stupnja, u Zagrebu i na -15, no takvi ekstremi se rješavaju na sljedeći način:

- oni ne moraju biti konstantni cijelog dana, obično je najhladnije po noći i u jutro
- sustav se nadopunjuje pomoćnim grijanjem (elektro grijač, peć i sl)

Recimo ako je za stan potrebno 7kw toplinske energije na temperaturi od 2 stupnja izabrat će se dizalica topline čija se radna karakteristika nalazi na ili iznad te točke, recimo dizalica topline od 10kw (7C) ima kapacitet od recimo 7,5kw (2C). Ako se temperatura u nekom periodu spusti ispod 2 stupnja, uključit će se elektro grijač koji će nadoknaditi manjak energije. Cijena utrošenje energije na taj način obično nije veća od razlike u cijeni za uređaj većeg kapaciteta. Prilikom zagrijavanja PTV u obzir se mora uzeti i utrošena energija za PTV pa se za tu vrijednost treba povećati i snaga dizalice topline (obično se radi o cca 10ak kwh dnevno za četveročlanu obitelj).

Zbog toga je jako važno napraviti detaljan energetski proračun objekta. Prilikom izrade istog potrebno je obratiti pažnju na specifičnosti lokaciji, dakle da li poneko drvo ili objekt zaklanja sunce (utjecaj na solarne dobitke topline), utjecaj toplinskih mostova (neizolirani pragovi, temelji, balkoni i slično mogu imati dosta velik utjecaj na potrošnju energije kod dobro izoliranih objekta), nadalje utjecaj stolarije, utjecaj provjetravanja prostora i slično. Dakle mnogo malih propusta u izradnji i pretpostavkama mogu imati velik utjecaj na izbor uređaja, recimo možda uređaj od 8kw neće zadovoljiti već je potreban uređaj od 10 ili 12 kw. Praksa je da se doda 10-20% rezerve u odnosu na proračun ukoliko ta rezerva već nije ukalkulirana ranije.
Kolega je želio reći da se sustav bira prema projektnoj temperaturi, kako smo već rekli. Prema mjerenjima posljednjih godina, evo vam dvije tablice koje se koriste pri projektiranju.

Tih splitskih -2 je u biti -3C:


A zagrebačkih -8C je u biti -12,8C:



Ovakve tablice se naravno rade za većinu mjesta u RH i one su nekakva polaznica od koje se kreće u projektiranju, a onda se u obzir uzimaju i ostale stvari.

Što se tiče detaljnog proračuna nekog objekta, tužna realnost je da se danas u većini slučajeva čak i ne rade i u izradi samog strojarskog projekta...
MrDeadpool is offline  
Old 13.11.2017., 06:41   #2682
Nemoj mi pricati o tugi zbog proracuna.. Evo napokon našao vremena da pregledam to detaljnije, i, uz rizik da ispadnem glup jer mi to nije struka, ima nekoliko stvari koje odmah me ubole u oci:
- za A ("oplošje grijanog dijela zgrade") stavila 284m2
- zašto tako malo? Gledam dalje podovi na tlu 45m2. A kuća 10x10.
- krov 0.02m2
- naravno to onda utjece na faktor oblika zgrade i dalje na izracun. ne znam kako je išla, sobu po sobu pa zbrajala, ili sve u encertu/ki expertu, ali onda i transmisijski faktor može biti pogrešan ako ispada da se ista kolicina topline gubi kroz manju ploštinu, itd..

Kada ubacim tu vrijednost u neke online kalkulatore, kaže mi da je 3kw dosta za grijati na -18

Postam to ovdje samo da vidim ako će netko komentirati sa kojim stavom da ih idem pitati što je to (ili da li uopće da idem): da pitam lijepo za pojašnjenje, ili da pitam tipa "majku mu jebem šta je vo"
davorradman is offline  
Old 13.11.2017., 12:10   #2683
Zavisi koliko ti se zuri da predas sve papire tj.da ides u gradevinsku dozvolu.
Osobno mi se nije zurilo i ja sam ih jebao po tom pitanju jer ruku na srce ti to placas i mamu mu onda neka to da bude sa nekim smislom.
A mislim katastrofa..neozbiljno do kraja
bruce80 is offline  
Old 13.11.2017., 13:34   #2684
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Nemoj mi pricati o tugi zbog proracuna.. Evo napokon našao vremena da pregledam to detaljnije, i, uz rizik da ispadnem glup jer mi to nije struka, ima nekoliko stvari koje odmah me ubole u oci:
- za A ("oplošje grijanog dijela zgrade") stavila 284m2
- zašto tako malo? Gledam dalje podovi na tlu 45m2. A kuća 10x10.
- krov 0.02m2
- naravno to onda utjece na faktor oblika zgrade i dalje na izracun. ne znam kako je išla, sobu po sobu pa zbrajala, ili sve u encertu/ki expertu, ali onda i transmisijski faktor može biti pogrešan ako ispada da se ista kolicina topline gubi kroz manju ploštinu, itd..

Kada ubacim tu vrijednost u neke online kalkulatore, kaže mi da je 3kw dosta za grijati na -18

Postam to ovdje samo da vidim ako će netko komentirati sa kojim stavom da ih idem pitati što je to (ili da li uopće da idem): da pitam lijepo za pojašnjenje, ili da pitam tipa "majku mu jebem šta je vo"
Nije ti obavezan strojarski projekt za grad. dozvolu. Ja sam predao za grad.dozvolu predao bez strojarskog projekta i napisao pec na kruta goriva. A podno grijanje projekt i proracun imam doma.
Ja u projektu imam neki proracun gosidnje potrebe topline,ali to je projektantica radila od oka, a posebno sam platio strojara za taj dio posla.
__________________
Bla bla bla
giga1 is offline  
Old 13.11.2017., 13:35   #2685
Ma uopće mi se ne žuri.
Kuća je na čekanju godinu dana barem, možda i za sva vremena (istražujem mogućnost emigracije).

Svakako ću onda ići pa da vidim što će reći. Nikako mi ne izgleda u redu.

A i strojar stavio po planu plin, i to snage 25kw
Modulira do 6 u MINIMUMU

Koliko para toliko muzike.
davorradman is offline  
Old 13.11.2017., 20:34   #2686
S plinom nemas problema oko modulacije, plin ne povecava potrosnju ako se ucestalo pali i gasi, kako je to s TPom ili peletima, plinskih bojlera nemas slabijih od 20kW.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Old 13.11.2017., 21:22   #2687
Pa ne znam, ja sam čitao da treba što više smanjiti broj ciklusa on/off.

Uostalom, zašto bi onda uopće postojali modulirajući ako to nije potrebno?

Također, znam da vaillant ima 11kw.
davorradman is offline  
Old 14.11.2017., 06:34   #2688
Ja sam radio reviziju nekih proračuna gubitka topline (fizika zgrade) i naletio sam na svašta. Donedavno je taj proračun bio dovoljan da se opišu slojevi građevinskih elemenata bez unosa kvadratura (c/p iz jednog projekta u drugi) i to je prolazilo... Rijetki su radili projekt kako treba (npr. serklaži, nadvoji posebno, izračun topl. mostova...), a da ne pričam o tome da se donedavno moglo iz volumena preko % izvući korisna grijana površina (dobivao se bolji razred jer je nerjetko Ak bio i veći od Af). Npr. modulacija debljine EPS-F u vanjskom zidu se ne radi samo da se promijeni debljina sloja, već se mijenja površina grijanog oplošja. Često vidim da se računaju korisne površine balkona, lođa, terasa i sl. negrijani prostori što daje bolji razred...
Problem je što nema kvalitetne kontrole tih proračuna.
Savjet: zatražite file fizike zgrade i u programu (KI Expert, Encert i sl.) si napravite sami kontrolu, te zahtjevajte izmjenu/popravak stvari koje nisu smislene.
PHPP proračun kod nas sa ovakvom praksom niti ne bi imalo smisla koristiti...
viz is offline  
Old 15.11.2017., 08:31   #2689
Jeli itko razmišljao o ugradnji bojlera sa integriranom dizalicom topline koji bih pokrivao kompletnu potrošnju ptv-a za kuću, a sa multisplitom se pokrije grijanje i hlađenje?
Koliko vidim ti bojleri su oglašavaju da mogu zimi uzimati topli zrak iz prostorije za pripremu ptv(znaci nekakva ventilacija), a ljeti hladni zrak s dizalice mogu dovoditi u prostoriju te time pomoći u hlađenju.
george12 is offline  
Old 15.11.2017., 10:14   #2690
Quote:
george12 kaže: Pogledaj post
Jeli itko razmišljao o ugradnji bojlera sa integriranom dizalicom topline koji bih pokrivao kompletnu potrošnju ptv-a za kuću, a sa multisplitom se pokrije grijanje i hlađenje?
Koliko vidim ti bojleri su oglašavaju da mogu zimi uzimati topli zrak iz prostorije za pripremu ptv(znaci nekakva ventilacija), a ljeti hladni zrak s dizalice mogu dovoditi u prostoriju te time pomoći u hlađenju.
Pomoću integriranih sustava možeš s DT riješiti i grijanje/hlađenje i PTV. Ne treba ti multi sustav. Opet, ovisi kolika je kuća i kolika je potreba za PTVom.
MrDeadpool is offline  
Old 15.11.2017., 12:06   #2691
Quote:
MrDeadpool kaže: Pogledaj post
Pomoću integriranih sustava možeš s DT riješiti i grijanje/hlađenje i PTV. Ne treba ti multi sustav. Opet, ovisi kolika je kuća i kolika je potreba za PTVom.
Grijana i hladjena povrsina je 110 m2, peteroclana obitelj.

Dva instalatera su mi rekla da DT ima problema ako je u modu hladjenje preko fancoila(predvidjena dva podna i 3 zidne jedinice) a treba grijati ptv. Onda se navodno hladjenje ugasi na podnim fancoilima(ventilikonvektorima). Cini mi se da je o tome ovdje vec neko davno pisao.
george12 is offline  
Old 15.11.2017., 12:14   #2692
Kuca ima svoj toplinski kapacitet. Recimo da je nova i dobro izolirana. Kada TP ode u mod grijanja vode, dakle ne hladi kucu, sto ce se tocno dogoditi? Pa nece u kuci postati pakleno vruce u roku od 5 minuta. Isto tako stavi se rezim grijanja vode da ne upada u glavne vrsne potrebe za hladenjem i to je to. Zato je bitan dobro odmjeren spremnik PTV.

Ja sam iskoristio TP da grije, hladi i priprema PTV, dakle sve. Sad to sve treba raditi. Ne kazem da potencijalno nece biti nekih problema, to ne znam jer sustav jos nije instaliran. No ako nekih problema bude ja sam ugovore potpisao, iza toga rada stoje i projektanti i izvodaci, svi redom. Ja ocekujem potpuno funkcionalan sustav koji pokriva sve potrebe za koje je projektiran. Ako tako ne budu onda cemo ici procedurom da netko odgovara za svoj rad. U igri su renomirane tvrtke pa se nesto ne brinem previse.
Mekto is offline  
Old 15.11.2017., 13:23   #2693
Ja ne vidim nikakav problem ako hlađenje stane dok se grije PTV. Kako kaže mekto, ne živiš u crnoj limenoj šupi, već si spomenuo niskoenergetsku kuću umjerene veličine.

E sad da li ta mala tp u spremniku, postavljena u kuću, može zadovoljiti sve potrebe, to je pitanje za stojara
davorradman is offline  
Old 15.11.2017., 17:42   #2694
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
E sad da li ta mala tp u spremniku, postavljena u kuću, može zadovoljiti sve potrebe, to je pitanje za stojara
Prijatelj mi na Krku na proljeće instalirao TP-PTV od Vaillanta mislim da je oko 300 lit.
Bio sam kod njega ima dovod zraka izvana i odvod zraka vani gdje je sa odvoda zraka prema vani sa jednom t cijevi spojio u vešeraj hlađenje te po potrebi otvori klapnu na cijevi i hladi prostor.

TP radi cijelo vrijeme u kući je u jednoj zasebnoj manjoj prostoriji i podmiruje potrošnju za trenutno 3 apartmana preko ljeta.

Kaže da je prezadovoljan, kada bi takvo rješenje bilo za oko 120 litara bilo bi super za manja kućanstva (neznam dali ih ima sa manjim kapacitetom)..
BatmanBg is offline  
Old 15.11.2017., 18:02   #2695
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
E sad da li ta mala tp u spremniku, postavljena u kuću, može zadovoljiti sve potrebe, to je pitanje za stojara
Na strojaru je da definira potrebe objekta, a onda se bira uređaj koji ih zadovoljava (ima ih jačih od 10-16 kW).

Quote:
BatmanBg kaže: Pogledaj post
Kaže da je prezadovoljan, kada bi takvo rješenje bilo za oko 120 litara bilo bi super za manja kućanstva (neznam dali ih ima sa manjim kapacitetom)..
Naravno da postoje sa spremnicima 120-150l.
MrDeadpool is offline  
Old 29.11.2017., 07:57   #2696
hitno!!!!

Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Već sam opisivao prije nekoliko godina kako sam najefikasnije riješio upravljanje recirkulacijom PTV-a.
Na polaznoj cijevi tople vode prema kući je montiran senzor protoka koji ima kontakte. Ako voda teče, on zatvori kontakt, ako nema protoka otvori. Pumpa recirkulacije je spojna tako da bi radila mora biti uključen kontakt senzora protoka i termostat koji javlja da je recirulacija hladna, odnosno ova 2 kontakta su spojeni u seriju.
Kada nakratko otvorim toplu vodu na bilo kojoj pipi u kući senzor protoka se aktivira, i ako je termostat uklopljen starta pumpu. Sada pumpa održava cirkulaciju kroz cijevi i osigurava da joj senzor protoka daje struju, te ona radi sve dok ju termostat ne isključi.
Ovo rješenje osigurava onu ideju s startanjem pumpe na paljenje svjetla, no još mnogo elegantnije, bilo koju pipu u kući cimnen na jednu sekundu i stvar se aktivira. Dok pripremim suđe za pranje ili se svučem za tuširanje, topla voda je stigla.
Ovakav senzor protoka košta 300-400kn.
Molim pomoć!
U fazi sam slaganja gore navedenog sustava. Da li mi netko može reći gdje u Zagrebu mogu kupiti jebeni senzor protoka? Tražim na netu i ne nalazim ništa. Moguće i da sam retardiran i glup, vse opcije su otvorene.
Hvala!
Emmet is offline  
Old 30.11.2017., 18:05   #2697
Ja sam uzeo iz njemacke prek ebaya STS02AC, taj je za direktno ganjanje pumpe, ako pak ide neka 24V DC logika onda STS01DC. Kod nas mozda u Maritermu mozes naruciti slican senzor od Callefija

Po netu trazi pod pojmom Flow switch.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Chvembo is offline  
Old 05.12.2017., 13:41   #2698
Evo slika mog sistema funkcionalnog zadnjih mjesec dana. Grijanje još nije pretjerano potrebno ali je isprobano da malo stopli pod. Prezadovoljan sistemom zasada.


Slike kotlovnice i uređaja
bambushouse is offline  
Old 05.12.2017., 15:23   #2699
Quote:
Chvembo kaže: Pogledaj post
Ja sam uzeo iz njemacke prek ebaya STS02AC, taj je za direktno ganjanje pumpe, ako pak ide neka 24V DC logika onda STS01DC. Kod nas mozda u Maritermu mozes naruciti slican senzor od Callefija

Po netu trazi pod pojmom Flow switch.

Sent from my D2303 using Tapatalk
Hvala. Našao.
Emmet is offline  
Old 12.12.2017., 08:07   #2700
Koliki vam je COP pri vanjskoj temp. +2 do +5 na zagrijavanje vode na +35? (zrak-voda)

Kod mene kad radi TP onda je COP oko 4, a kad se mjeri na 24 sata gdje se TP više puta pali/gasi COP je oko 2,8. Jel to normalno?
Diegos is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.