Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje > Vjenčanja

Vjenčanja Love and marriage go together like a horse and carriage...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2020., 12:35   #1
Sklapanje braka bez svjedoka

Može li se u Hrvatskoj sklopiti brak bez svjedoka? Znam da se vani može sve. Prije koju godinu moglo se čitati o onom paru koji je otišao na Island i tamo se vjenčao u jednoj crkvici na periferiji, a bili su prisutni jedino svećenik i fotograf. Osobno mi se sviđa takva ideja, "a perfect getaway", kada je u pitanju intiman čin poput vjenčanja; još ako se usto spoji i medeni mjesec, bio bi to maksimalan doživljaj. Većina ljudi s naših prostora sve to doživljava kao "Vegas vjenčanje" i općenito su im takve ideje odbojne; radije će svi skuriti milijune na klasične seoske svatove, da se pokažu i dokažu svima u šoru. Ja pak takve želje nemam; željela bih nešto skromno, intimno i maksimalno proživljeno samo s partnerom, bez ikakvih voajera i divandžija. Ako imate kakvih iskustava i savjeta glede toga, slobodno pišite, sve me zanima.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 13:09   #2
Quote:
Grenemodor kaže: Pogledaj post
Može li se u Hrvatskoj sklopiti brak bez svjedoka? Znam da se vani može sve. Prije koju godinu moglo se čitati o onom paru koji je otišao na Island i tamo se vjenčao u jednoj crkvici na periferiji, a bili su prisutni jedino svećenik i fotograf. Osobno mi se sviđa takva ideja, "a perfect getaway", kada je u pitanju intiman čin poput vjenčanja; još ako se usto spoji i medeni mjesec, bio bi to maksimalan doživljaj. Većina ljudi s naših prostora sve to doživljava kao "Vegas vjenčanje" i općenito su im takve ideje odbojne; radije će svi skuriti milijune na klasične seoske svatove, da se pokažu i dokažu svima u šoru. Ja pak takve želje nemam; željela bih nešto skromno, intimno i maksimalno proživljeno samo s partnerom, bez ikakvih voajera i divandžija. Ako imate kakvih iskustava i savjeta glede toga, slobodno pišite, sve me zanima.
A kaj te briga što, kako i zašto netko nešto doživljava, nije da se zbog takvih ne možeš vjenčat bez svjedoka, a ak je takav zakon, a kaj ćeš.
Na više od dva svjedoka kod matičara te ne tjera nitko, pa sad valjda možeš nešto iskemijat da ti svjedoci budu neki random likovi koji će poslije otić doma.
Sviđa mi se ideja, btw.
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 15:34   #3
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
A kaj te briga što, kako i zašto netko nešto doživljava, nije da se zbog takvih ne možeš vjenčat bez svjedoka, a ak je takav zakon, a kaj ćeš.
Na više od dva svjedoka kod matičara te ne tjera nitko, pa sad valjda možeš nešto iskemijat da ti svjedoci budu neki random likovi koji će poslije otić doma.
Sviđa mi se ideja, btw.
Ne interesira mene što općenito "drugi" misle, već ne bi bilo najugodnije doživjeti neko besmisleno, ograničeno osuđivanje od strane onih najbližih - mojih ili njegovih roditelja itd. - budući da svatko ima pravo na vlastite izbore u životu; a to se danas nerijetko događa. Imam dojam da u takvim situacijama upravo ti najbliži jedva čekaju dati osvrte, je li ovo ili ono dobro ili nije (čitaj: po njihovom jusu), umjesto da barem na jedan dan prestanu misliti samo na sebe i zapravo počnu osluškivati želje onih najmilijih te im tako omoguće jedan zdrav i kvalitetan početak zajedničkog života, dalje od njihovog nadzora i kontrole.

Edit:
Što se tiče random svjedoka - mislim da je pronaći takve najmanji problem. Puno je veći problem pronaći one koji bi iskreno htjeli svjedočiti nekom tako značajnom događaju za dvoje ljudi koji se iskreno vole. Ipak taj čin svjedočenja nosi sa sobom i određene obaveze, primjerice to da se mladenci uvijek mogu osloniti na te svoje svjedoke tijekom cijelog života, kao i oni na njih. Međusobna povezanost između tih ljudi trebala bi biti osnova za jednu kvalitetnu i dugovječnu simbiozu. Ali hajd', možda je to samo moje malo mišljenje.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 15:40   #4
Quote:
Grenemodor kaže: Pogledaj post
Ne interesira mene što općenito "drugi" misle, već ne bi bilo najugodnije doživjeti neko besmisleno, ograničeno osuđivanje od strane onih najbližih - mojih ili njegovih roditelja itd. - budući da svatko ima pravo na vlastite izbore u životu; a to se danas nerijetko događa. Imam dojam da u takvim situacijama upravo ti najbliži jedva čekaju dati osvrte, je li ovo ili ono dobro ili nije (čitaj: po njihovom jusu), umjesto da barem na jedan dan prestanu misliti samo na sebe i zapravo počnu osluškivati želje onih najmilijih te im tako omoguće jedan zdrav i kvalitetan početak zajedničkog života, dalje od njihovog nadzora i kontrole.
Eh, to ti sad pogotovo nema veze ni sa čime nego kak ti je grah pao sa roditeljima i svojtom.
Taman da se i možeš vjenčat sam i bez svjedoka i gdje god poželiš, opet bi najvjerojatnije većina bližnjih imala na to uobičajene komentare.
Tak da, što god odlučila, naći će se netko tko će srati
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 15:47   #5
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Eh, to ti sad pogotovo nema veze ni sa čime nego kak ti je grah pao sa roditeljima i svojtom.
Taman da se i možeš vjenčat sam i bez svjedoka i gdje god poželiš, opet bi najvjerojatnije većina bližnjih imala na to uobičajene komentare.
Tak da, što god odlučila, naći će se netko tko će srati
Ovo je nedvojbeno univerzalna istina.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 16:15   #6
Ja sam zainteresiran za takvo vjenčanje bez svjedoka, privlači me takav slijed događaja. Ali ne vjerujem da ću pronaći osobu koja tako razmišlja, i onima kojima se na prvi pogled činim kul na takvim stvarima ispadnem too much. Ali ja inače skoro da i nemam nikoga pa bi mi takva solucija totalno odgovarala, puno više nego da na vjenčanju bude 30 njenih i 4 moje osobe. Lako za mene, ja bih to izignorirao, nego bi ostalim ljudima to djelovalo vrlo otužno. Zato se i neće dogoditi jer ne želim da mi se roditelji osjećaju užasno. Ili se neću vjenčati uopće ili ću se vjenčati totalno bez svjedoka, kažem, ne želim da mi roditelji pate gledajući kako nemam nikoga. Meni se živo fucka, ja tako živim i za to sam psihički istreniran, ali ne želim da moja obitelj bude tužna. A i sa ženske psihološke strane, meni treba takva hardcore žena koja se ne boji umrijeti sama. To mi je privlačno i promising.
Tabaxacum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 16:20   #7
Quote:
Grenemodor kaže: Pogledaj post
Može li se u Hrvatskoj sklopiti brak bez svjedoka?
Quote:
Grenemodor kaže: Pogledaj post
Puno je veći problem pronaći one koji bi iskreno htjeli svjedočiti nekom tako značajnom događaju za dvoje ljudi koji se iskreno vole. Ipak taj čin svjedočenja nosi sa sobom i određene obaveze, primjerice to da se mladenci uvijek mogu osloniti na te svoje svjedoke tijekom cijelog života, kao i oni na njih. Međusobna povezanost između tih ljudi trebala bi biti osnova za jednu kvalitetnu i dugovječnu simbiozu. Ali hajd', možda je to samo moje malo mišljenje.

Dakle, ti se, ukratko, želiš vjenčati bez svjedoka, ali istovremeno želiš da ti svjedoci s tobom i tvojim partnerom stvore kvalitetnu i dugovječnu simbiozu?
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 16:56   #8
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Dakle, ti se, ukratko, želiš vjenčati bez svjedoka, ali istovremeno želiš da ti svjedoci s tobom i tvojim partnerom stvore kvalitetnu i dugovječnu simbiozu?
Čitaj s razumijevanjem - ne boli.
Samo sam iznijela tvrdnju da, ako netko odluči imati svjedoke/biti svjedok nekome na vjenčanju, da bi ti svjedoci trebali biti ljudi određenog kalibra, koji će biti u stanju održavati tu svoju titulu, odnosno svjedočanstvo valjanima dugi niz godina.
I da ti odgovorim na pitanje, budući da vjerojatno još uvijek ne razumiješ:
Da, željela bih se vjenčati bez svjedoka, jer držim da mi drugi ljudi ne trebaju dodatno potvrditi nešto što već i sami jako dobro znamo (moj partner i ja). Eto. Jesi li zadovoljan/zadovoljna odgovorom?
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 17:10   #9
Quote:
Tabaxacum kaže: Pogledaj post
Ja sam zainteresiran za takvo vjenčanje bez svjedoka, privlači me takav slijed događaja. Ali ne vjerujem da ću pronaći osobu koja tako razmišlja, i onima kojima se na prvi pogled činim kul na takvim stvarima ispadnem too much. Ali ja inače skoro da i nemam nikoga pa bi mi takva solucija totalno odgovarala, puno više nego da na vjenčanju bude 30 njenih i 4 moje osobe. Lako za mene, ja bih to izignorirao, nego bi ostalim ljudima to djelovalo vrlo otužno. Zato se i neće dogoditi jer ne želim da mi se roditelji osjećaju užasno. Ili se neću vjenčati uopće ili ću se vjenčati totalno bez svjedoka, kažem, ne želim da mi roditelji pate gledajući kako nemam nikoga. Meni se živo fucka, ja tako živim i za to sam psihički istreniran, ali ne želim da moja obitelj bude tužna. A i sa ženske psihološke strane, meni treba takva hardcore žena koja se ne boji umrijeti sama. To mi je privlačno i promising.
Ne znam koliko ti je godina, ali za muškarca ionako nikad nije kasno - ako me razumiješ što želim reći. Jest da je danas teško pronaći istomišljenika i na neobaveznoj razini, a kamoli na nečem intimnom poput pitanja zajedničkog života. Iskreno, svakome želim da nađe svoju odgovarajuću polovicu koja će ga uspjeti upotpuniti za cijelu vječnost i s kojom će ostvariti sve što je ikad želio. Nadasve je prekrasno kada se zajedno s nekom osobom uspiješ ostvariti na svakoj mogućoj razini i kada ne moraš razbijati glavu oko toga što on ili ona misli, jer ste tada, na takvoj razini, jedno univerzalno biće koje je naprosto nemoguće prevazići.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 17:18   #10
Aaaaa, zašto se moraš vjenčati?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 17:26   #11
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Aaaaa, zašto se moraš vjenčati?
Pa ne vjenčavam se sutra. Pitam za ubuduće. Zanima me. Ne vidim problem.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 17:28   #12
Koliko vidim, u Hrvatskoj to nažalost još uvijek nije moguće iako u susjednoj Sloveniji, recimo, odnedavno je. Meni se isto jako sviđa elopement i ideja vjenčanja negdje u prirodi bez ikakvog derneka, samo mi i fotograf. Ali s obzirom da su kod nas još uvijek potrebni svjedoci, uzela bih dvoje najbližih prijatelja i s njima podijelila taj dan.
Athalie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2020., 17:35   #13
Quote:
Athalie kaže: Pogledaj post
Koliko vidim, u Hrvatskoj to nažalost još uvijek nije moguće iako u susjednoj Sloveniji, recimo, odnedavno je. Meni se isto jako sviđa elopement i ideja vjenčanja negdje u prirodi bez ikakvog derneka, samo mi i fotograf. Ali s obzirom da su kod nas još uvijek potrebni svjedoci, uzela bih dvoje najbližih prijatelja i s njima podijelila taj dan.
To za Sloveniju sam čula, da; makar nam nije daleko kao Island, kamo je onaj spomenuti par otišao. No ipak mislim da daljina nije presudan faktor u takvim situacijama, kada par baš jako želi takav tip vjenčanja. Kažem, meni je ta ideja prekrasna - priroda, mi i apsolutna opuštenost. Nema zamaranja nebitnim stvarima i ljudima. Sve što radiš je zbog sebe, maksimalno si usredotočen na proživljavanje tog zajedničkog trenutka, bezgranično ćete si udovoljavati... jednostavno apsolut. Dakako, ako si to jednom ipak ne budemo mogli priuštiti, možda jednostavno pozovemo nekog člana obitelji da to odradi. Makar je obitelj, ako ništa drugo.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2020., 21:18   #14
Quote:
Grenemodor kaže: Pogledaj post
Čitaj s razumijevanjem - ne boli.
Samo sam iznijela tvrdnju da, ako netko odluči imati svjedoke/biti svjedok nekome na vjenčanju, da bi ti svjedoci trebali biti ljudi određenog kalibra, koji će biti u stanju održavati tu svoju titulu, odnosno svjedočanstvo valjanima dugi niz godina.
I da ti odgovorim na pitanje, budući da vjerojatno još uvijek ne razumiješ:
Da, željela bih se vjenčati bez svjedoka, jer držim da mi drugi ljudi ne trebaju dodatno potvrditi nešto što već i sami jako dobro znamo (moj partner i ja). Eto. Jesi li zadovoljan/zadovoljna odgovorom?
Mislim da si potpuno krivo shvatila funkciju svjedoka. Nije to kao kum na krštenju/krizmi koji bi trebao imati neku funkciju kroz cijeli život.

Svjedok je doslovno samo to - svjedok. Osoba koja je bila prisutna i svjedočila samom činu sklapanja braka.
__________________
Delulu is the solulu.
Zla majkee is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2020., 21:12   #15
Quote:
Zla majkee kaže: Pogledaj post
Mislim da si potpuno krivo shvatila funkciju svjedoka. Nije to kao kum na krštenju/krizmi koji bi trebao imati neku funkciju kroz cijeli život.

Svjedok je doslovno samo to - svjedok. Osoba koja je bila prisutna i svjedočila samom činu sklapanja braka.
Mislim da imamo potpuno drugačije shvaćanje funkcije svjedoka na vjenčanju. Ali dobro, svakom njegovo.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2020., 23:14   #16
Iako je u narodu uobičajeno da kumovi budu najbliži prijatelji mladencima, službeno to nema nikakve veze, oni su samo svjedoci. Možeš zvat i mater, oca, sestru,.. bilo koga, bitno je da bude poslovno sposoban u trenutku sklapanja braka, znači da ne bude pijan ko majka, nadrogiran i sl. Svjedok na vjenčanju u katoličkoj crkvi može bit musliman koji ima 6 žena. Kum na krštenju ne može jer on mora odgajat dijete u vjeri, tj. pobrinut se da se dijete odgaja u duhu katoličke vjere, a ne da ima 6 žena. Teoretski.

Tako ako iz nekog razloga baš moraš imat taj papir da ste se vjenčali, nađi bilo koga da ti bude svjedok, ionako je to sve proforma, samo zbog papira. Ili nemoj imat papir, ne treba ti, po zakonu je vanbračna veza izjednačena s ubračenom vezom.
Frank Knight is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2020., 16:00   #17
Quote:
Frank Knight kaže: Pogledaj post
Iako je u narodu uobičajeno da kumovi budu najbliži prijatelji mladencima, službeno to nema nikakve veze, oni su samo svjedoci. Možeš zvat i mater, oca, sestru,.. bilo koga, bitno je da bude poslovno sposoban u trenutku sklapanja braka, znači da ne bude pijan ko majka, nadrogiran i sl. Svjedok na vjenčanju u katoličkoj crkvi može bit musliman koji ima 6 žena. Kum na krštenju ne može jer on mora odgajat dijete u vjeri, tj. pobrinut se da se dijete odgaja u duhu katoličke vjere, a ne da ima 6 žena. Teoretski.

Tako ako iz nekog razloga baš moraš imat taj papir da ste se vjenčali, nađi bilo koga da ti bude svjedok, ionako je to sve proforma, samo zbog papira. Ili nemoj imat papir, ne treba ti, po zakonu je vanbračna veza izjednačena s ubračenom vezom.
Svakako ću još razmotriti dane opcije do tog dana.
Grenemodor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2020., 19:55   #18
Navodno je uloga svjedoka na vjenčanju primarno bila da potvrdi identitet osobe koja se vjenča. Dakle, apsolutno zastarjela stvar.
__________________
"Pogačice od čvaraka, kad postaju rijetkost, onda sa historijskom epohom ne stoji dobro." M. K.
Alexanderplatz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.