Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2007., 12:35   #141
Quote:
Sammy kaže: Pogledaj post
Definitivno. Made in China.
Heh, bio si na vrijeme upozoren.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
chemist, to izgleda vrlo solidno.
Svida mi se Dobson-montaza. Super je stabilna i jednostavna za "naviganje"! Da ne govorim o jednostavnoj izradi!
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 12:59   #142
Quote:
Sammy kaže: Pogledaj post
Sve je napravljeno po "pravilima struke"...


Definitivno. Made in China.

Pa nemora značiti.

Evo ja sam namjeravao nabaviti jedan Celestronov C-8 Schmidt Cassgrain, ali ga je kod gospodina Zlatka Ciganja trebalo nešto duže čekati.
Kako se meni žurilo, i nisam htio predugo čekati, uzeo sam ono što se najbrže moglo dobiti, a to je Maksutov-Cassegrain 150mm – MK150 ( Made in China )

Moram priznati da sam i ja bio skeptičan po pitanju kvalitete s obzirom na relativno nepoznatog proizvođača ( BOSMA ), ali na sreću sve je ispalo više nego dobro.

Ukratko:
Za planete odličan
Za deepsky nešto lošiji, ali uz malo truda s okularom od 32mm i to se da.
Montaža (TS Astro-5 DX mount ) odlična. Trknem ju malo nogom a ono ništa.
Sve u svemu ni Made in China nije uvijek za bacit.
Mizant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:29   #143
Ljudi, najbolje i najkompetentnije mjesto za pitanja o teleskopima i bilo čemu vezano za astronomiju je jedini hrvatski astronomski forum: http://www.zvjezdarnica.info/forum/index.php
ili newsi:
hr.sci.astronomija
Tu imate ljude koji će vam na najbolji način objasniti sve što vas zanima, a možete im se i pridružiti na zajedničkim promatranjima i saznati sve iz prve ruke

A jedini dućan astronomskom opremom u Hrvatskoj koji možete uzeti u obzir je OI Optimus u Rijeci:
http://www.oi-optimus.htnet.hr/
Oni su zastupnici Teleskop Servicea (TS):
http://www.telescope-service.com/ - ugledne njemačke firme koja u svojoj ponudi ima kvalitetne teleskope raznih svjetski poznatih prizvođača teleskopa (Celestron, Orion, Skywatcher, Vixen itd.) i sve što ima TS možete naručiti od Optimusa.

Sve ostale dućane u HR izbjegavajte, jer na kraju ćete biti razočaranim kupljenim...

Pozdrav!
agm7007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:34   #144
Grrrr....!
Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:43   #145
Quote:
agm7007 kaže: Pogledaj post
A jedini dućan astronomskom opremom u Hrvatskoj koji možete uzeti u obzir je OI Optimus u Rijeci: http://www.oi-optimus.htnet.hr/
Riječ "dućan" uzmite s priličnom dozom rezerve!
Napomena: ovo nije anti-reklama protiv OI Optimusa, ali treba biti realan...

Quote:
agm7007 kaže: Pogledaj post
...kvalitetne teleskope raznih svjetski poznatih prizvođača teleskopa (Celestron, Orion, Skywatcher, Vixen itd.)
O, da... "brand name"... Made in China...

Quote:
agm7007 kaže: Pogledaj post
Sve ostale dućane u HR izbjegavajte, jer na kraju ćete biti razočaranim kupljenim...
Sada mi je žao što nisam kupio Tasco teleskop za 700 kn... pa i ako bih bio razočaran kupljenim, barem bi mi ostalo 1000 kn u novčaniku.
Ovako sam "lakši" za 1700 kn, a imam teleskop s kojim ne vidim baš puno.
I da ponovim, teleskop je kolimiran, montaža propisno učvršćena, nisam u velikom gradu da imam viška svjetlosti... sve kako treba biti, ali Jupiter je i na 35x žuta točkica koja pleše lambadu!
Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:55   #146
Quote:
Sammy kaže: Pogledaj post
Sada mi je žao što nisam kupio Tasco teleskop za 700 kn... pa i ako bih bio razočaran kupljenim, barem bi mi ostalo 1000 kn u novčaniku.
Ovako sam "lakši" za 1700 kn, a imam teleskop s kojim ne vidim baš puno.
I da ponovim, teleskop je kolimiran, montaža propisno učvršćena, nisam u velikom gradu da imam viška svjetlosti... sve kako treba biti, ali Jupiter je i na 35x žuta točkica koja pleše lambadu!
Nesto nisi dobro napravio. Prema mom misljenju, ovako na prvu loptu, teleskop nije kolimiran ispravno, nije mu postalvljena opticka os kako treba - odatle vjerojatno one ljubicaste i druge boje na rubovima jupitera. Nesto tu gadno nije podeseno kako treba, i za ovakav efekt optika stvarno mora biti ekstra losa (a u to ozbiljno sumnjam).

Sto se tice podrhtavanja - pa kakvu si ti to montazu kupio? I meni se pricinilo 1700 kuna dosta malo, jer inace montaze dodu minimum toliko.

Ako doista imas problema, javi se Ciganju i neka ti vrati lovu. Ili neka ti sredi teleskop. Sumnjam da ce raditi ikakvih problema. Da li si iz Zagreba? Ako jesi, dam ti nekoliko kontakata ljudi koji ce ti biti spremni doci pomoci, namjestiti i podesiti teleskop. Ili ga jednostavno odnesi na jedan od sada vec famoznih Japetic Star Partyja (pogledaj na hr.sci.astronomija kada je slijedeci).
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:57   #147
Quote:
Mizant kaže: Pogledaj post
Pa nemora značiti.

Evo ja sam namjeravao nabaviti jedan Celestronov C-8 Schmidt Cassgrain, ali ga je kod gospodina Zlatka Ciganja trebalo nešto duže čekati.
C-8 je ipak C-8, i isplati ga se cekati i godinu dana! Vjerojatno najbolji i najpoznatiji amaterski teleskop svih vremena. Sjecam se jos 80-ih kada je u hr bilo pojam imati C-8! I to ne privatno, vec na zvjezdarnicama! Recimo, imali su ga medu prvima u Visnjanu (i zajedno s prvom CCD kamerom u hr radili nevidena cuda), pa u Puli... To je bio znak prestiza.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 13:58   #148
Quote:
Sammy kaže: Pogledaj post
Sada mi je žao što nisam kupio Tasco teleskop za 700 kn... pa i ako bih bio razočaran kupljenim, barem bi mi ostalo 1000 kn u novčaniku.
Ovako sam "lakši" za 1700 kn, a imam teleskop s kojim ne vidim baš puno.
I da ponovim, teleskop je kolimiran, montaža propisno učvršćena, nisam u velikom gradu da imam viška svjetlosti... sve kako treba biti, ali Jupiter je i na 35x žuta točkica koja pleše lambadu!
Nemoj biti frustriran. Najveća greška početnika u astronomiju je da u svojem teleskopu očekuje ono što vidi na NASA-inim slikama... Nejde to tako...
Najosnovniji pojmovi u promatranju su transparentnost (prozirnost) i seeing. Ovo zadnje je ono što ti je bitno za planete, jer je rijetko kad seeing jako dobar da se vide super detalji na njima. To je normalno, ni s najboljim teleskopim nebi mogao bolje ako su uvjeti promatranja loši. A također, 35x je jako jako premalo povećanje za promatranje bilo kojeg planeta, probaj s najmanje 80x...
Zato nemoj spominjati Tasco, s takvim teleskopom nebi bilo zadovoljno ni malo dijete...

Preporučam http://www.zvjezdarnica.info/forum/index.php , odlično mjesto sa puno iskusnijih astronoma amatera, koji će svakom početniku pomoći u lakšem snalaženju u promatranju, izboru opreme i svemu ostalom...

Pozdrav!
agm7007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 14:46   #149
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
C-8 je ipak C-8, i isplati ga se cekati i godinu dana!
E moj El Tomo

Sve to stoji. Slažem se ja da je C-8 zakon, pa zato sam i pucao na njega, ali čekati ga godinu dana to baš i nije za penzića kojemu vrijeme i onako prebrzo leti. Znam ja da će Messierovi objekti i dalje biti tamo gdje i jesu, al dal ću ja biti?
Mizant is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 14:59   #150
Imaju Slovenci trgovinu Meadea ili Celestrona, vise se ne sjecam. Dodes, kupis i nosis kuci.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 22:50   #151
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
...teleskop nije kolimiran ispravno
To je bila prva stvar koju sam napravio kada sam ga izvadio iz kutije.
Danas sam još jedanput, po danu, provjerio sve što se da provjeriti... Osi se poklapaju da bolje ne mogu... Ali...

Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Sto se tice podrhtavanja - pa kakvu si ti to montazu kupio?
Originalna montaža koja ide uz taj teleskop - EQ2
Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2007., 22:55   #152
Quote:
agm7007 kaže: Pogledaj post
...35x je jako jako premalo povećanje za promatranje bilo kojeg planeta, probaj s najmanje 80x...
Moguće varijante su: 36.4x (25mm), 91x (10mm), te Barlow 2x ...

Problem je očito u montaži (EQ2) koja se toliko trese da je već s 10mm okularom vrlo teško izoštriti sliku, a o upotrebi Barlow-a neću ni govoriti.
Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2007., 04:34   #153
Quote:
Sammy kaže: Pogledaj post
Moguće varijante su: 36.4x (25mm), 91x (10mm), te Barlow 2x ...

Problem je očito u montaži (EQ2) koja se toliko trese da je već s 10mm okularom vrlo teško izoštriti sliku, a o upotrebi Barlow-a neću ni govoriti.
Kako rekoh, nazovi firmu i vrati natrag teleskop. Ili neka ti to srede. Imas na to pravo.

Montaza je standardna, losa. Nije se niti moglo ocekivati nista bolje za te novce. Sumnjam da ce ti Barlow tu ista pomoci, jer 180x povecanje, je khm khm... malo previse. Kako rekoh, 1700 kuna dode samo montaza, a gdje je jos teleskop.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 21:19   #154
Kakav je to mjesec, ogroman je i crven, čudo ej to kako se u jednom danu može toliko promijeniti.

Evo jedan link za mape neba.
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 22:07   #155
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Kakav je to mjesec, ogroman je i crven, čudo ej to kako se u jednom danu može toliko promijeniti.

Evo jedan link za mape neba.
Negdje sam čitao da je ta "ogromnost" mjeseca samo optička varka i da izgleda veći što je bliže horizontu, to su povezali sa nekim mehanizmima u mozgu koji su ostali od prije tisuće i tisuće godina ali nisu znali objasniti ćemu su ti mehanizmi služili
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2007., 23:49   #156
rasprave o Mjesecu i njegovoj prividnoj veličini vršite ovdje.
Mjesec i njegova veličina
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 00:04   #157
Slike govore više od riječi

19.07.2007.


30.07.2007.
Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 00:23   #158
sammy, ajde pokušaj iskoristiti i optički zoom aparata. je, jako je teško sve fiksno držati, ali pokušaj.
evo ovo mi je uspjelo nakon par desetaka pokušaja uz 10x50 dalekozor i 3x povećanje aparata.


ti imaš teleskop. trebalo bi biti ludo i nezaboravno.
btw, ova prva slika je odlična. baš traži dodatno zajebavanje s optikom.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 00:35   #159
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
trebalo bi biti ludo i nezaboravno
i je ludo i nezaboravno
Sammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 09:28   #160
@Sammy

Jesi sredio taj svoj novi teleskop?

U cemu je bio problem?
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.