Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2017., 19:53   #1141
Nitko me ne ispravlja krivo sam napisao .....dovoljne su dvije (2) žile za oba termostata i spajaju se na 3-4 na bojleru. Ti termostati služe kao prekidač na mrežnom naponu (230VAC)....
mada su za neke starije termostate su potrebne tri žile
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2017., 23:25   #1142
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
Da li ti je uopce ukljucena opcija vodenja po vanjskoj sa sobnim osjetnikom?

Kako,ti je izoliran prostor?

Krivulja 1,4 mi se cini previsokom cak da je u pitanju i neizoliran prostor

Ako je izoliran onda je debelo previsoka

da li si se uopće igrao s opcijama regulatora ili držiš sve na tvorničkim postavkama (osim zadanih temp i vremena paljenja i gašenja)?

pogledaj i parametar vezano za pumpu grijanja kak se ponaša

a možda te zezaju i decimale, prikazeej 22 kažeš, to može u praksi biti i 21,6 i 22,4 nikad nećeš znati

pumpa bi se trebala ugasiti na zadana + 1, dakle na 22, on tebi prikazuje 22 a računa možda sa 21,6 zato ti se pali bojler....

e sad kak je došao do 21,6 ak si mu zadao 21? Pa vrlo vjerojatno jer ti je krivulja previsoka.

smanji je. Malo, recimo na 1,3 ak ti je prostor neizoliran i puno, recimo na 1,1 ak ti je izoliran, pa prati kak se ponaša.

iako, sad nije najbolje vrijeme za riktanje krivulja. pričekaj da malo zahladi, da se dnevna spusti na nekih 5C

nakon svake promijene krivulje čekaj 24h da se sustav prilagodi i onda dalje po potrebi spušaj ili diži krivulju
Bok. Podešeno je da radi sa vanjskim osjetnikom jer se mjenjanjem krivulje mjenja temperatura polaza i vidim da je noćas dignuo polaz kada je pala temperatura. PVC stolarija sa troslojnim staklom. Zidovi su 50 do 60 cm, prema van je žbuka bez termo-fasade, zgrada u centru. Podovi i stropovi izolirani sa kamenom vunom. U pravilu, ako isključim bojler temperatura padne za 1 stupanj tokom dana. Uglavnom, tražena temperatura je 20 stupnjeva, trenutno je 23 stupnja u stanu, pali se bojler na 22 stupnja.

pozdrav
pklicov is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2017., 18:05   #1143
Možda ti je uključena opcija: bez utjecaja termostata ? pa krivulja previše diže temperaturu
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 13:56   #1144
Imam Vaillant bojler, te prastari termostat kojem dolaze 3 zice.
Htio bih kupiti neki moderniji, ali buduci da cu kroz par godina ici uredjivati stan i tad uzeti Bosch, mislio sam privremeno kupiti neki kineski termostat.

Npr.
http://s.aliexpress.com/zAbiuUvq

Samo ova WIFI verzija ima 6 spojeva za zice i ne znam moze li se to nekak spojiti na ove tri (naravno na bojleru se moze to prespojiti po potrebi.

Vidim da ste tu pisali puno o broju zica pa me samo zanima mogu li nekako ugraditi taj WiFi model.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 18:34   #1145
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post

Krivulja 1,4 mi se cini previsokom cak da je u pitanju i neizoliran prostor

Ako je izoliran onda je debelo previsoka
Ovo mi nije bas jasno, ta krivulja moze ici do 3.0 ako se ne varam. Ja kod sebe drzim na 1.9 jer eto kuca nema kvalitetnu izolaciju (samo obicnu fasadu), potkrovlje isto nije izolirano. Kad bi stavio na manje nikad mi sobe ne bi dosegle zeljenu temperaturu.

Imam vanjski osjetnik temperature.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2017., 22:21   #1146
lukarak
Može (koristit ćeš 5-6); ali se tvoje slike bojlera i termostata ne vide
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 06:21   #1147
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
lukarak
Može (koristit ćeš 5-6); ali se tvoje slike bojlera i termostata ne vide
ne kuzim zasto, probao sam sad s tableta di nisam ulogiran, ne radi kad tu kliknem al ako kopiram link iz posta i pejstam u novi tab onda radi.

Bojler je VUW SOE 180/3-3 M atmoTec pro.

A termostat je obicni i do njega dolaze tri zice PPR kablom, jedna je pod naponom 220 i onda kad termostat upalim on pusti tih 220 nazad prema bojleru. Ne zn sto radi treca zica.

Nije mi bas jasno kako samo s 2 (5 i 6) jer koliko kuzim ovaj termostat mora imati napajanje 220 zbog WiFi plus jos komunikaciju s bojlerom.



i kaze:
Quote:
Thermostat Wiring Diagram WIFI control: 1 & 2 connect with actuator, 3 & 4 connect with power, 5 & 6 connect with gas boiler
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 07:39   #1148
Quote:
woobie kaže: Pogledaj post
Ovo mi nije bas jasno, ta krivulja moze ici do 3.0 ako se ne varam. Ja kod sebe drzim na 1.9 jer eto kuca nema kvalitetnu izolaciju (samo obicnu fasadu), potkrovlje isto nije izolirano. Kad bi stavio na manje nikad mi sobe ne bi dosegle zeljenu temperaturu.

Imam vanjski osjetnik temperature.
krivulja 3,0 je za šatore

nije krivulja jedini parametar koji se podešava
imaš li uključenu kombinaciju vođenja po vanjskoj temp sa sobnim utjecajem ili vodiš samo po vanjskoj?
ako vodiš u kombinaciji sa sobnim osjetnikom, onda imaš i parametar utjecaja tog sobnog osjetnika na polaznu temp. On će privremeno dok postoji razlika stvarna zadana sobna temp pojačavati polaz a kad se zadana postigne ili prestigne će istu smanjiti. to vodi do bržeg početnog zagrijavanja prostora točnijeg održavanja sobne temp.
ako vodiš samo po vanjskoj bez sobnog utjecaja i recimo nakon luftanja izgubiš 1c, treba 'pol dana' da vratiš taj 1c (osim ak imaš nabrijanu krivulju kao npr ti). Ali s nabrijanom krivuljom fula zadanu temp kvalitetno.

ja dok nisam imao izolaciju krivulje prizemlje potkrovlje su bile 1,15/1,25. Sada nakon izolacije, u prizemlju koristim krivulju z apodno grijanje, a u potkrovlju je oko 1,1.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 11:56   #1149
OK lukarak; tvoje dvije žice su napajanje 230 VAC, a treća je signal prema bojleru; faza ili nula, ovisi kako si spojio prve dvije....

(COM i NO ) odnosno; 5 i 6 spajaš na dolaz i odlaz od ove tvoje tri....napajanje ti ne treba, kad stavljaš baterije unutra (znači ; taj model kupi) Ili ako želiš wifi onda uzmi taj; može se i on složiti (ali trenutno ne razumijem ćemu ). Kad dođe termostat javi se na pp, pa ćemo riješiti
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 18:22   #1150
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
krivulja 3,0 je za šatore

nije krivulja jedini parametar koji se podešava
imaš li uključenu kombinaciju vođenja po vanjskoj temp sa sobnim utjecajem ili vodiš samo po vanjskoj?
ako vodiš u kombinaciji sa sobnim osjetnikom, onda imaš i parametar utjecaja tog sobnog osjetnika na polaznu temp. On će privremeno dok postoji razlika stvarna zadana sobna temp pojačavati polaz a kad se zadana postigne ili prestigne će istu smanjiti. to vodi do bržeg početnog zagrijavanja prostora točnijeg održavanja sobne temp.
ako vodiš samo po vanjskoj bez sobnog utjecaja i recimo nakon luftanja izgubiš 1c, treba 'pol dana' da vratiš taj 1c (osim ak imaš nabrijanu krivulju kao npr ti). Ali s nabrijanom krivuljom fula zadanu temp kvalitetno.

ja dok nisam imao izolaciju krivulje prizemlje potkrovlje su bile 1,15/1,25. Sada nakon izolacije, u prizemlju koristim krivulju z apodno grijanje, a u potkrovlju je oko 1,1.
Ok, malo sam istrazio. Imam Calormatic 470 i u servisnoj razini postoji opcija "Uklj. sobnom temp." pa imam opcije Bez, Modulacija i Thermostat?

Sad je na Bez. Da li bi trebao postaviti na Modulacija ili Thermostat? Da li taj Calormatic ima temperaturni senzor u sebi?

Na engleskom je ta opcija Room temp. mod. i imam opcije None, Temp. mod. i Thermostat

Nasao sam malo objasnjenja.

https://www.diynot.com/diy/threads/v...set-up.362115/

I think I may have got to the bottom of this, and for anyone else searching, I hope the explanation below helps.

(from the settings on the unit under room temp control)

None= Flow temp is controlled by the EXTETERNAL temperature and the heat curve set. It ignores the internal room temp altogether

Modulating= Flow temp is controlled by the EXTERNAL temp and the heat curve BUT is or modulated by the internal temperature in the reference room. Its ramped up or down accordingly to reduce heating overshoot, based on a calculation.

Thermost.= Similar to the above (modulating), i.e. flow temp is controlled by external temperature and the heat curve but this time, as the desired internal temperature is hit in the ref. room, the boiler shuts down and turns the heating system off. When, or if, the temperature inside drops below the desired temp, it turns on again.

Which is best? Vaillant say modulating is the most efficient (if the central heating and house is well set up, and there are no hydraulic problems). This is because low and slow burn is better than on/off firing. They said it will depend on the house and system, but generally modulating is the most efficient, especially for well insulated, open plan or combi set ups. The chap went through some scenarios quickly, and said that modulating could save as much as 5% per day, if on all day.

I hope this helps others. If I’ve got something wrong, please let me know. I'm not a heating engineer. Thanks

Stavio sam krivulju sad na 1,7 i na modulaciju pa da vidimo. Budem malo isprobavao.

Zadnje uređivanje woobie : 19.11.2017. at 18:35.
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 20:03   #1151
Možda je ovo jasnije
https://www.vaillant.si/downloads/pr...470-157522.pdf
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2017., 20:17   #1152
Pozdrav! Imam i ja Calormatic 470... Podeseno da se vodi samo po krivulji, bez utjecaja sobne temperature. Sad... Nije mi jasno kako on onda radi u nocnom rezimu, ne mogu namjestiti krivulje posebno za dan, posebno za noc. Znate li kako to funlcionira?

Hvala.

Poslano sa mog LG-M200 koristeći Tapatalk
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:12   #1153
Quote:
bob4 kaže: Pogledaj post
Za koga tocno?
woobie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:42   #1154
woobie

ja bi se složio da je izbor 'modulacija' najbolja

i 1,7 će ti biti previsoka krivlja

ali, testiraj, ove vanjske temp su idealni za testiranje krivulje

zapamti, nakon svake promijene krivulje čekaj jedno 24h da se sistem prilagodi

vidi šta se dešava, ak ti prebacuje zadanu za puno, puno smanji


tomislav83

vrlo jednostavno. odrediš jednu krivulju. ona se odnosi na sobnu temp 20. ako imaš dnevnu sobnu temp 22 on će polaz po krivulji parlelno pomaknut na gore pa polaz neće biti recimo 50 nego 54, lupam bez veze

analogno tome, ak ti je noćna 18 on će krivulju paralelno pomaknut prema dolje pa polaz neće biti 50 nego 46, lupam vez beze

dakle, on će grijati po noći i dalje, ali sa manjim polazom. Ako ti gubici nisu veliki temp ti neće puno pasti jer imaš neko dogrijavanje s tih 46. dakle, on će i po noći grijati, samo slabije. ali do 18 nikad neće doći, nikad nećeš imati 18 jer bi to značio da ti je krivulja preniska.
ako nećeš da grije po noći onda moraš narikitati ispravno parametre za gašenje pumpe.

ako imaš uključenu opciju sa sobnim termostatom, ispravna krivulja nije od presudne važnosti, jer ju korigira sobni termostat. ali opet je u cilju imat čim nižu krivulju radi ušteda. uostalom zašto si kupio to čudo ak nećeš nešto uštedjeti i vratiti investiciju višestruko? mogao si ručno određivati polaz i svi sretni

ovako je svima koji to kupe primarni interes pogoditi pravu krivulju, uz naravno povećani komfor a koji si djelomično mogao imati i s malo boljim digitanim sobnim termostatom a koji je pak dosta jeftiniji od ovoga koji vodi po vanjskoj temo. pa čemu onda sve ak ne pogodiš ispravnu krivulju.

ima samo jedno ispravna krivulja za tebe, nema ih pedeset. Ona ti govori koji polaz ti treba i kako se ti polazi mijenjaju ovisno o promjeni vanjske temp da bi imao neku sobnu temp, u pravilu krivulje su za sobne temp 20, za svaku drugu sobnu temp, krivulja se pomiče gore-dolje paralelno, ali odnos između polaznih temp za neku vanjsku temp je uvijek isti, zato je pomak paralelan

proces pograđanja je mukotrpann. meni bilo prošlo pola zime. ali je zato od onda prošlo 15tak zima i ja miran
zaboli me jel vani -15 ili + 10, meni unutra uvijek isto
to je poanta.

ako pada vanjska temp za x treba ti povećanje y u polazu da bi sobna temp bila ista - taj odnos je uvijek isti (dobro nije linearan zato i pričamo o krivulji ne o pravcu) za neki objekt, samo valja otkriti koji odnos je ispravan za tvoj objet



imaš negdje u uputama neku krivulju nacrtanu? ona je za sobnu 20
ak hoćeš sobnu 22 povuci paralelno od te svoje krivulju jednu za recimo 2mm na slici na više i očitaj vrijednosti.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa

Zadnje uređivanje Edgar : 20.11.2017. at 11:54.
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:52   #1155
A moze se isprogramirati da dnevna bude 22 a nocna 18, bez sobnog?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:57   #1156
Quote:
pklicov kaže: Pogledaj post
Bok. Podešeno je da radi sa vanjskim osjetnikom jer se mjenjanjem krivulje mjenja temperatura polaza i vidim da je noćas dignuo polaz kada je pala temperatura. PVC stolarija sa troslojnim staklom. Zidovi su 50 do 60 cm, prema van je žbuka bez termo-fasade, zgrada u centru. Podovi i stropovi izolirani sa kamenom vunom. U pravilu, ako isključim bojler temperatura padne za 1 stupanj tokom dana. Uglavnom, tražena temperatura je 20 stupnjeva, trenutno je 23 stupnja u stanu, pali se bojler na 22 stupnja.

pozdrav
nemaš aktiviranu opciju utjecaj sobnog termosta
smanji krivulju podosta, imaš dobru izolaciju
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 12:04   #1157
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
A moze se isprogramirati da dnevna bude 22 a nocna 18, bez sobnog?
pa možeš ti programirati šta hoćeš samo ne znači da ćeš to i imati

ak staviš noćnu 18, on će grijati i dalje, ali slabije s nižim polazom.
temp će ti pasti recimo na 20, ali ne na 18. 18 nikad nećeš imati

kad vodiš po vanjskoj, bez utjecaja sobnog termostata, vrijednosti sobne temp koje odabireš su samo računske vrijednosti, ništa više
dakle 22 nije 22, nego je 'dobro mi je', 20 je 'taman mi je', 18 je 'hladno mi je'
kužiš

može imati, ali ne mora imati veze sa stvarnim sobnim temp.
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:19   #1158
Stalno zaboravljam da u boljoj kući ni nema pada znavajnog tokom noci, jer zivim bez izolacije
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:46   #1159
tako je

ako imaš izoliranu kuću temp slabo pada i bez grijanja

ali ako ipak hoćeš neko grijanje preko noći onda zadaš noćnu temp recimo 10, to će spustiti skroz krivulju, a i polaz, skorz nisko, nešto sitno će dogrijavati
ili ista stvar ak imaš podno, navčer samo skineš zadanu a podno će i dalje grijati ali slabije ali će grijati...jer kažu podno se ionako ne gasi do proljeća, ovako ono grije, samo smanjeno
tako možeš noćnu temp već zadati recimo u 20h a dnevnu od 4h....navečer nećeš ni skužiti da smanjeno grije a ujutro će ti biti u 6h taman zagrijano.....
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 18:36   #1160
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
woobie

ja bi se složio da je izbor 'modulacija' najbolja

i 1,7 će ti biti previsoka krivlja

ali, testiraj, ove vanjske temp su idealni za testiranje krivulje

zapamti, nakon svake promijene krivulje čekaj jedno 24h da se sistem prilagodi

vidi šta se dešava, ak ti prebacuje zadanu za puno, puno smanji


tomislav83

vrlo jednostavno. odrediš jednu krivulju. ona se odnosi na sobnu temp 20. ako imaš dnevnu sobnu temp 22 on će polaz po krivulji parlelno pomaknut na gore pa polaz neće biti recimo 50 nego 54, lupam bez veze

analogno tome, ak ti je noćna 18 on će krivulju paralelno pomaknut prema dolje pa polaz neće biti 50 nego 46, lupam vez beze

dakle, on će grijati po noći i dalje, ali sa manjim polazom. Ako ti gubici nisu veliki temp ti neće puno pasti jer imaš neko dogrijavanje s tih 46. dakle, on će i po noći grijati, samo slabije. ali do 18 nikad neće doći, nikad nećeš imati 18 jer bi to značio da ti je krivulja preniska.
ako nećeš da grije po noći onda moraš narikitati ispravno parametre za gašenje pumpe.

ako imaš uključenu opciju sa sobnim termostatom, ispravna krivulja nije od presudne važnosti, jer ju korigira sobni termostat. ali opet je u cilju imat čim nižu krivulju radi ušteda. uostalom zašto si kupio to čudo ak nećeš nešto uštedjeti i vratiti investiciju višestruko? mogao si ručno određivati polaz i svi sretni


ovako je svima koji to kupe primarni interes pogoditi pravu krivulju, uz naravno povećani komfor a koji si djelomično mogao imati i s malo boljim digitanim sobnim termostatom a koji je pak dosta jeftiniji od ovoga koji vodi po vanjskoj temo. pa čemu onda sve ak ne pogodiš ispravnu krivulju.

ima samo jedno ispravna krivulja za tebe, nema ih pedeset. Ona ti govori koji polaz ti treba i kako se ti polazi mijenjaju ovisno o promjeni vanjske temp da bi imao neku sobnu temp, u pravilu krivulje su za sobne temp 20, za svaku drugu sobnu temp, krivulja se pomiče gore-dolje paralelno, ali odnos između polaznih temp za neku vanjsku temp je uvijek isti, zato je pomak paralelan

proces pograđanja je mukotrpann. meni bilo prošlo pola zime. ali je zato od onda prošlo 15tak zima i ja miran
zaboli me jel vani -15 ili + 10, meni unutra uvijek isto
to je poanta.

ako pada vanjska temp za x treba ti povećanje y u polazu da bi sobna temp bila ista - taj odnos je uvijek isti (dobro nije linearan zato i pričamo o krivulji ne o pravcu) za neki objekt, samo valja otkriti koji odnos je ispravan za tvoj objet



imaš negdje u uputama neku krivulju nacrtanu? ona je za sobnu 20
ak hoćeš sobnu 22 povuci paralelno od te svoje krivulju jednu za recimo 2mm na slici na više i očitaj vrijednosti.....
.. znam da sam negdje vidio uputstva s ucrtanom krivuljom no sad nigdje ne mogu naći, ni na stranicama Vaillanta za moj bojler.

Zadnje uređivanje tomislav83 : 20.11.2017. at 18:41. Reason: pogriješio sam
tomislav83 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.