Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2012., 20:48   #1061
Pitanje iz osnova:

Čovjek ima nezaposlenu ženu i 2 djece...niko nije na poreznoj kartici prijavljen nego ih koristi kao poreznu olakšicu na kraju godine! Znači uz vjenčani list i rodne listove preda poreznu prijavu...samo provjeravam da li mu je faktor odbitka 3,2 ili...

Lp i hvala!
J.Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 21:28   #1062
Tvoja osobna olakšica je 1, prvo dijete 0,5, žena 0,5, drugo dijete 0,7.
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 31.01.2012. at 21:34.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 21:57   #1063
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Tvoja osobna olakšica je 1, prvo dijete 0,5, žena 0,5, drugo dijete 0,7.
Joj puno ti hvala...a kako je onda kad kao poreznu olakšicu imaš 3djece?
J.Mo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 22:09   #1064
Osnovni osobni odbitak 1,00 - 1.800,00 mjesečno

Uzdržavani član 0,5 - 900,00 mjesečno
Prvo dijete 0,5 - 900,00
Drugo dijete 0,7 - 1.260,00
Treće dijete 1,0 - 1.800,00
Četvrto dijete 1,4 - 2.520,00
Peto dijete 1,9 - 3.420,00

__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 00:23   #1065
Quote:
marko86 kaže: Pogledaj post
onda okreneš na stranicu sedam ( pretpostavljam da dobivaš samo plaću)

imaš kolonu ukupni faktor, ovisno gdje živiš i upisuješ taj osobni faktor, ja sam iz Petrinje koja spada u područje od posebne državne skrbi 2 (P2) i upisujem 1,00. Taj osobni odbitak imaju svi građani koji predaju prijavu, ako imaš klince onda na prvog dobivaš još 0.5, kao i na bilo kojeg uzdržavanog člana, s njihovim brojem mislim da taj kof. raste, možeš još dobiti na invalidnost, vjerojatno još na neke stvari.


Recimo ako isto živiš na području od posebne državne skrbi 2 kao i ja onda svoj ukupni faktor za svaki mjesec množiš sa stupcem 8, kako što i piše, tako za svaki mjesec koji si radila. Kao što i piše tom iznosu kada ga zbrojiš pridodaš stavku 9.2, valjda nisi bila bolesna pa trošila pare na privatnika .

od godišnjeg dohotka koji ti piše u IP obrascu oduzmeš godišnji osobni odbitak, ovo prethodno što si računala i dobiješ poreznu osnovicu


Ovisno koliko zarađuješ ispunjavaš samo 9.5.2 ili 9.5.2, 9.5.3 i 9.5.4.. Na temelju toga izračunaš na idućoj strani porez. Od porezne osnovice izračunaš 12, 25 ili 40 %, . Na porez izračunaš koliki ti je prirez, recimo meni je prirez u Petrinji 10 % i na visinu poreza obračunam tih 10%. Kada te dvije stavke zbrojiš dobiješ godišnju obvezu poreza i prireza.
I kada od uplaćenog predujam poreza i prireza u tuzemstvu , taj iznos imaš na IP obrascu (uplaćeni porezi i prirezi) oduzmeš svotu godišnja obveza poreza i prireza dobiješ koliko ti država treba vratit ili možda čak ti njoj


Ja mislim da je to tako, više ili manje, valjda neko tko stvarno zna bude komentirao ovo. Valjda nisam previše zapetljao ovu jednostavnu priču
Quote:
ire87 kaže: Pogledaj post
pa iskreno i ja sam mislila da moram dobit neke pare nazad jer nisam ni radila od 9mj. tj. u 10, 11 i 12 mjesecu nemam nikakva primanja.. a btw iz zagreba sam, nemam djecu ni nikakve druge izdatke zasad na sebi... uh..
Možda si pogriješila u ovom boldanom dijelu. Ne ide za svaki mjesec koji si radila, nego za svih 12 mjeseci, bez obzira da li si radila ili ne u pojedinom mjesecu.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 00:46   #1066
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post
Osnovni osobni odbitak 1,00 - 1.800,00 mjesečno

Uzdržavani član 0,5 - 900,00 mjesečno
Prvo dijete 0,5 - 900,00
Drugo dijete 0,7 - 1.260,00
Treće dijete 1,0 - 1.800,00
Četvrto dijete 1,4 - 2.520,00
Peto dijete 1,9 - 3.420,00

A ako je dijete bilo prijavljeno samo prva 4mj. u godini na majčinoj PK a nakon toga odjavljeno?Kak se onda pišu koeficijenti po mjesecima?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 00:46   #1067
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Možda si pogriješila u ovom boldanom dijelu. Ne ide za svaki mjesec koji si radila, nego za svih 12 mjeseci, bez obzira da li si radila ili ne u pojedinom mjesecu.
moja greška, dobro da još nisam predao prijavu onda bila bi krivo ispunjena, hvala
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 10:07   #1068
evo ljudi, da vam i "sluzbeno" potvrdim da ne trebate ispunjavati tablicu niti racunati!

sad sam nazvao poreznu upravu i jedna kulturna gospodja mi kaze - "ma neeeee, ne trebate nista ispunjavati, vi samo posaljite postom, a ta tablica sluzi samo za onoga tko hoce provjeriti koliko ce dobiti itd... mi to samo ubacimo tablicu kompjuterski i dobijemo sto nam treba"

eto ga ljudi moji. ne mucite se. samo ispunite osobne podatke i saljite i cekajte lovuuu do krovaaa!

sve mi zao ovih ljudi sto se muce i ispunjavaju to
__________________
Nemojte se prilagodjavati ovom svijetu, jer mudrost ovog svijeta je ludost pred Bogom!
lithium_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 10:08   #1069
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
A ako je dijete bilo prijavljeno samo prva 4mj. u godini na majčinoj PK a nakon toga odjavljeno?Kak se onda pišu koeficijenti po mjesecima?
Ako supruga nije radila ili je radila samo nekoliko mjeseci, onda možeš dijete cijelu godinu pisati na sebe, bez obzira što je 4 mjeseca bilo na majčinoj PK.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 10:10   #1070
Quote:
lithium_23 kaže: Pogledaj post
evo ljudi, da vam i "sluzbeno" potvrdim da ne trebate ispunjavati tablicu niti racunati!

sad sam nazvao poreznu upravu i jedna kulturna gospodja mi kaze - "ma neeeee, ne trebate nista ispunjavati, vi samo posaljite postom, a ta tablica sluzi samo za onoga tko hoce provjeriti koliko ce dobiti itd... mi to samo ubacimo tablicu kompjuterski i dobijemo sto nam treba"

eto ga ljudi moji. ne mucite se. samo ispunite osobne podatke i saljite i cekajte lovuuu do krovaaa!

sve mi zao ovih ljudi sto se muce i ispunjavaju to
Ok, sve to stoji, ali bolje prije provjeriti, da na kraju ne ispadne da si ti njima dužan, a nisi ni trebao predavati prijavu.
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 10:52   #1071
Quote:
lithium_23 kaže: Pogledaj post
eto ga ljudi moji. ne mucite se. samo ispunite osobne podatke i saljite i cekajte lovuuu do krovaaa!
Da, i onda kad umjesto povrata dođe uplatnica s pozamašnom cifrom, a kao što Mina8 reče, ispostavi se da nisi ni trebao predati prijavu.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 11:18   #1072
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Da, i onda kad umjesto povrata dođe uplatnica s pozamašnom cifrom, a kao što Mina8 reče, ispostavi se da nisi ni trebao predati prijavu.
pa barem ja za sebe znam da nece biti tako jer sam i prosle godine slao za povrat iz 2010. i znam koliko sam dobio

isto sam radio i 2010. i 2011. to je u mom slucaju, a valjda i drugi znaju za sebe...
__________________
Nemojte se prilagodjavati ovom svijetu, jer mudrost ovog svijeta je ludost pred Bogom!
lithium_23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 11:29   #1073
Quote:
lithium_23 kaže: Pogledaj post
pa barem ja za sebe znam da nece biti tako jer sam i prosle godine slao za povrat iz 2010. i znam koliko sam dobio

isto sam radio i 2010. i 2011. to je u mom slucaju, a valjda i drugi znaju za sebe...
Povrat od prethodnih godina ne znači da će situacija biti ista i ove godine.

Mijenjaju se porezni zakoni, porezne stope i razredi, olakšice...
Naravno da je u nekim slučajevima velika vjerojatnost ili 100% sigurno da će netko iz godine u godinu ostavarivati pravo na povrat...npr. PPDS ili netko tko nema djecu prijavljenu na PK pa ih prijavi tek u poreznoj prijavi, netko tko ne radi nego prima samo honorar...no laicima je uvijek bolje izračunati pa biti siguran, nego riskirati. Posebno iz razloga što je barem sada, s Excelicama, jednostavno popuniti obračun.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 12:45   #1074
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Možda si pogriješila u ovom boldanom dijelu. Ne ide za svaki mjesec koji si radila, nego za svih 12 mjeseci, bez obzira da li si radila ili ne u pojedinom mjesecu.

Znači Mina, recimo ovako.. iz zagreba sam, koeficijent mi je 1 i osobni odbitak svaki mjesec 1.800,00... 10. 11. i 12. mjesec mi je osobni odbitak 0, jer nisam radila.. i kako onda pišem za te mjesece??
ire87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 12:47   #1075
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Da, i onda kad umjesto povrata dođe uplatnica s pozamašnom cifrom, a kao što Mina8 reče, ispostavi se da nisi ni trebao predati prijavu.
ah to i mene pati.. da znam da će biti love, ne bi se ni mučila s izračunima
ire87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 13:28   #1076
Quote:
ire87 kaže: Pogledaj post
Znači Mina, recimo ovako.. iz zagreba sam, koeficijent mi je 1 i osobni odbitak svaki mjesec 1.800,00... 10. 11. i 12. mjesec mi je osobni odbitak 0, jer nisam radila.. i kako onda pišem za te mjesece??
I za te mjesece pišeš 1,0. Svatko ima pravo na odbitak svaki mjesec u godini bez obzira da li je radio ili ne.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:41   #1077
Quote:
MiNa8 kaže: Pogledaj post
Ako supruga nije radila ili je radila samo nekoliko mjeseci, onda možeš dijete cijelu godinu pisati na sebe, bez obzira što je 4 mjeseca bilo na majčinoj PK.
Radila je do 9 mj.Od 10 je na bolovanju.Pa kak sam si ja to protumačio ja nemogu dijete pisat ta 4 mj u svoju prijavu poreza jer je to bilo prijavljeno na PK od supruge(1,2,3,4mj) dakle ja ga mogu staviti za ostalih 8mj.Kaj ne!?
Odjavili smo dijete sa PK jer firma nije htjela isplaćivati zakonski nešto veću plaču.
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 21:44   #1078
Quote:
lithium_23 kaže: Pogledaj post
evo ljudi, da vam i "sluzbeno" potvrdim da ne trebate ispunjavati tablicu niti racunati!

sad sam nazvao poreznu upravu i jedna kulturna gospodja mi kaze - "ma neeeee, ne trebate nista ispunjavati, vi samo posaljite postom, a ta tablica sluzi samo za onoga tko hoce provjeriti koliko ce dobiti itd... mi to samo ubacimo tablicu kompjuterski i dobijemo sto nam treba"

eto ga ljudi moji. ne mucite se. samo ispunite osobne podatke i saljite i cekajte lovuuu do krovaaa!

sve mi zao ovih ljudi sto se muce i ispunjavaju to
Ne razumijem.Šta "samo pošaljite poštom"!?
10dkg kave,flašu pića i ime i prezime!?
fiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2012., 22:27   #1079
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Radila je do 9 mj.Od 10 je na bolovanju.Pa kak sam si ja to protumačio ja nemogu dijete pisat ta 4 mj u svoju prijavu poreza jer je to bilo prijavljeno na PK od supruge(1,2,3,4mj) dakle ja ga mogu staviti za ostalih 8mj.Kaj ne!?
Odjavili smo dijete sa PK jer firma nije htjela isplaćivati zakonski nešto veću plaču.
Možeš ako želiš. U tvom slučaju bi dobro bilo prvo napraviti provjeru da vidiš da li se više isplati u godišnjoj prijavi pisati dijete kao olakšicu cijelu godinu na tebe ili podijeliti olakšicu sa ženom. Ovisi tko je imao veća primanja, njemu se više isplati, jer će biti više povrata. A supruga bi, samim time što je na bolovanju isto mogla imati pravo na povratak dio poreza. Ubacite podatke u excel tablicu, pa preračunajte malo.
Uglavnom, podaci koji su bili na PK kartici (uzdržavani članovi, djeca) tijekom godine, uopće ne moraju biti isti na obrascu DOH (prijavi poreza).
__________________
wtfomglolnvm
MiNa8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2012., 09:46   #1080
Quote:
fiser kaže: Pogledaj post
Ne razumijem.Šta "samo pošaljite poštom"!?
10dkg kave,flašu pića i ime i prezime!?
IP obrazac, i DOH obrazac koji je postavljen na stranicama ministarstva financija - porezne uprave
__________________
Nemojte se prilagodjavati ovom svijetu, jer mudrost ovog svijeta je ludost pred Bogom!
lithium_23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:32.