Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.07.2016., 18:36   #1
Question ADHD/ADD u odraslih

Nedavno mi je osoba skrenula pažnju na mogućnost činjenice da bih mogla imati ADHD/ADD.
Ja iskreno ne znam što da napravim, ne želim odmah trčati kod psihijatra ili psihologa pa ako se netko razumije u psihologiju i općenito ljudski um dajte prođite malo listu mojih 'simptoma' pa dajte svoje mišljenje:

1. Jako sam nemirna. To je konstantan unutarnji nemir. Kao da u svakome trenutku moram raditi nešto, a ni sama ne znam što.

2. Kada moram sjediti makar i na pet minuta, čupkam nokte i kožicu oko noktiju (ljudi moji,sram me kako izgledaju), lupkam prstima, vrtim olovku,prsten ili ogrlicu, mičem noge, premještam se..

3. Nema veze ako se dignem i u 5 ujutro, bez problema svake večeri budem budna do najranije 3 ujutro. I bez problema se ustanem bilo kada.

4. Najveći problem do sad: ljudi mene mogu gledati u oči i obraćati se direktno meni u lice, ja ću kimati glavom i gledati ih u oči, ali ja njih uopće neću čuti. Uvijek je neka misao u mojoj glavi o kojoj imam osjećaj da moram misliti i ne mogu čuti što taj netko govori koliko god da ja to htjela. A toliko puta su se ljudi naljutili na mene misleći da su mi dosadni.

5. Svaku rečenicu moram pročitati najmanje tri puta, jer prva dva ću je pročitati, ali ne registrirati.

6.Promjene raspoloženja su mi en fuego, to trebate vidjet. By the way znam da nije pms, jer je tako svaki dan u mjesecu.

7. Jako teško podnosim frustraciju, iskalim se na licu mjesta na prvu osobu koja naiđe. Nanervira me sve i svašta.

8. Ona stara 'ispeci pa reci' mi nikad nije jača strana, bože oprosti što sam sve izvalila do sad i požalila u sekundi (na dnevnoj bazi).

9.Ne mogu podnijeti kada mi netko počne pričati neku priču, naživciram se poslije prve dvije rečenice koliko nemam strpljenja to slušati.

10. Zaboravljiva sam do bola! Mogu se sjetiti glupog pina sa kabelske od prije 5 godina a ne mogu bitne informacije koju sam čula jučer.

To su samo neke od stvari koje sam primijetila da kompletno ne valjaju.
Molim vas pomoć i savjet, a ne svađanje i prepirke! Tu smo da si pomognemo
supergirl154 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 04:40   #2
Ima tu svega što si nabrojala, a ovako iz prve bih rekao da očito imaš problema s pažnjom.

Prije par god. kad sam imao taj problem sam našao neki test na internetu, riješio ga i rezultat je bio "pozitivan".

Što se tiče psihijatara, tu ionako nećeš naići na razumijevanje jer zaostaju negdje 10-20 god. za Amerikom što se ADHD-a tiče, osim ako odeš u privatnu kliniku i platiš.

Ja sam to riješio tako što sam nabavio neku knjigu za vježbe pažnje, koja kaže da se mozak može izvježbati da se fokusira, radio sam vježbe iz te knjige (npr. brojanje slova na stranici jedno po jedno i tako određeni broj puta...vrlo je dosadno, ali u tome i je poanta), i nakon nekog vremena sam uspio u popriličnoj mjeri smanjiti taj problem, tako da više i nije bio problem.
Onda sam i promijenio stil života u određenoj mjeri što je još dodatno pozitivno utjecalo.

Ne znam kako reagiraš na kofein, meni je guarana ok, djeluje kao kava ali s blažim nuspojavama.
psywhatdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 09:39   #3
Da imaš problem s pažnjom.

Da to ima dijagnozu F90.0, te još druge podgrupe.

1. Da li ti treba dijagnoza na papiru?
2. Da li želiš promijeniti svoje ponašanje?
3. Od ovoga nema "ozdravljenja", možeš samo naučiti kako vladati svojim ponašanjem.
4. Običan psihijatar ti neće pomoći, može ti dati samo dijagnozu. Ako hoćeš ići psihću, idi onome koji se bavi ovom problematikom.
5. Psihijatar, a i psiholog koji se bavi ovom problematikom te može jedino uputiti da sama radiš na sebi.
6. Pogledaj ovu stranicu www.budenje.hr/ (ne radi im stranica) - Knjiga Marka Fereka http://www.superknjizara.hr/?page=kn...jiga=100074357
7. Što tebi u stvari treba, koje je tvoje pitanje?
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 11:26   #4
Hvala vam što ste uzeli vremena i volje za odgovoriti! Otišlo je toliko daleko da sam pisala vozački i tri puta pregledala cijeli test i pala jer očito sva tri puta nisam vidjela jedno pitanje i nisam odgovorila i pogodilo me da je to pitanje bilo raskrižje..
Mislim da ću se obratiti svojoj profesorici psihologije da vidim njeno mišljenje o svemu. Hvala još jednom!
supergirl154 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 16:59   #5
Apsolutno te razumijem. Ja imam dosta problema s time. Počevši od negledanja u oči onoga s kime pričam (radim to, ali češće gledam okolo ) pa se to smatra nepristojnim.. kada krenem, npr. učiti NIKADA neću učiti sat vremena u komadu. .ne mogu. Uvijek me nešto omete, zamislim se nad nečime. .kada pričam s nekime nisam sposobna ostati na jednoj temi nego skačem s teme na temu.. često fotkam napuštena mjesta i kada prvi puta dođem na nekom mjesto samo letim iz jedne prostorije u drugu jer me SVE oduševljava pa se vratim neki drugi dan ako mogu i staloženija sam, otkrijem puno toga što prvi put nisam


Mnogi to izjednačavaju se time da se osoba želi osjećati posebnom pa svojim "mušicama" daje neku dijagnozu, ali zaista nije tako. Ja bih najviše od svega voljela da nisam takva jer koliko bi mi život bio lakši Ja nisam bila ni kod psihijatra ili išta, no nikada nije kasno Meni ovo stvara problem, ali navikla sam se živjeti s time, no često kada upoznam nekoga ljudi se iznenade koliko tema mogu izvrtjeti, koliko cupkam, koliko gledam okolo .. prekidanje nekoga dok priča JER DAJ MORAŠ VIDJETI OVO i onda to netko tko te ne znam može zamijeniti za čisti bezobrazluk.


Nije lako živjeti s milijun misli koje kolaju glavom u minuti, tj. tim "nemirom" što si rekla i rijetki to mogu razumjeti
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 18:41   #6
Ajme mene joj!

Ovo sve kao da sam ja pisala... Strašno.
__________________
That's the secret to life - replace one worry with another. ^^
randomcakezZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 23:32   #7
Depeche, čitala sam zapravo postoje lijekovi koji pomažu koncetraciji i općenito se koriste za ADHD i to pogotovo u SAD-u (zove se nešto sa R, ne mogu se sada sjetiti) ali također imaš neka videa na YT, i to na Buzzfeedu gdje neki lik govori o tome kako mu ti lijekovi ne rade dobro, da se ne osjeća kao on. Tako da bih rađe trpila ove svoje mušice, ali pričat ću sa nekim profesorima pa vam javim
supergirl154 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 01:20   #8
,

Quote:
supergirl154 kaže: Pogledaj post
Depeche, čitala sam zapravo postoje lijekovi koji pomažu koncetraciji i općenito se koriste za ADHD i to pogotovo u SAD-u (zove se nešto sa R, ne mogu se sada sjetiti) ali također imaš neka videa na YT, i to na Buzzfeedu gdje neki lik govori o tome kako mu ti lijekovi ne rade dobro, da se ne osjeća kao on. Tako da bih rađe trpila ove svoje mušice, ali pričat ću sa nekim profesorima pa vam javim
Ti lijekovi se zovu ritalin,adderal i u hr nisu dozvoljeni.Sama imam adhd,što mi zna remetiti život,ali s tim se treba pomiriti.Mi smo u hrvatskoj i ovdje se nitko nece adekvatno pozabaviti tvojim problemom..
Moj savjet je rad na sebi i suck it up.
Bridgetjones97 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 14:30   #9
Ritalin nije zabranjen u HR, samo nije bas dostupan. Concerta (isti kuki ko i ritalin) je dostupna u onoj ljekarni na dolcu, ali po recept kod privatnika, to HZZO nece nikad platit.
Takodjer, memantin (inace tableta reguliranje simptoma u alzheimera) pokazuje dobre znakove za ADD, ja volim tu tabletu pa eto, ne propustim je spomenut. Ima dobar profil nuspojava i nije stimulant, dok su sve ostale farmakoterapije za ADD zapravo stimulanti sto nosi svoju tezinu u nuspojavama (tjeskobu, nemir, ups and downs kroz dan itd)

Od memantina najveca promjena koju sam primjetio jest da mi stavi fokus u neposredno, dakle tocno izbaci disktrakcije iz glave i ostane ono neposredno oko tebe s kristalnom cistocom.
addx is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2016., 20:03   #10
Quote:
supergirl154 kaže: Pogledaj post
Nedavno mi je osoba skrenula pažnju na mogućnost činjenice da bih mogla imati ADHD/ADD.
Ja iskreno ne znam što da napravim, ne želim odmah trčati kod psihijatra ili psihologa pa ako se netko razumije u psihologiju i općenito ljudski um dajte prođite malo listu mojih 'simptoma' pa dajte svoje mišljenje...
A gle, ako odes kod psihijatra ili psihologa sigurnooo, 100% ces dobiti dijagnozu i terapiju kljukanjem tabletama upitnog djelovanja s hrpom uzasnih nuspojava. Svakako je vidljivo iz ovog sta si napisala da imas neke od simptoma ADD/ADHD-a, ali pravo pitanje je zasto ti treba dijagnoza i jel ti stvarno neophodna ?

Uglavnom, i ja imam blazi poremecaj hiperaktivnosti i deficit paznje, zbog cega sam cesto nailazio na nerazumijevanje i imao masu problema u skoli s profesorima, a i kasnije u zivotu sam se znao cesto naci u dosta problematicnim i rizicnim situacijama zbog svoje impulzivnosti, nepromisljenosti i ciste dosade koja me stalno pratila. Na srecu su mi se simptomi hiperaktivnosti s vremenom lagano povukli, jedino jos imam problema s paznjom.

Takoder ne lovim bas sugovornike, uglavnom se pravim da slusam i govorim "da" "da" , iako su mi misli kilometrima daleko i razmisljam o necem sasvim desetom, uz to sam ono, dosta sjeban - uzasno zaboravljiv , nespretan i cesto rastresen, a pogotovo je to izrazeno kad se ne naspavam dobro.

Dosta mi pomazu trcanje i nogomet, osjecam se puno bolje nakon treninga, a nedavno sam poceo i s prakticiranjem meditacije.
Svaki dan izdvojim 15-tak minuta za headspace i to je jos jedna super stvar za razbistriti glavu.
rap is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2016., 00:09   #11
Obožavam ovakve videose

https://www.youtube.com/watch?v=n2EVEYmeSqg
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 21:03   #12
Izgleda da vecina ljudi ima ADHD, ne ADD, dakle, imaju poremecaj paznje- uz hiperaktivnost.

Ima li ovdje ljudi samo s ADD-om, i ako ima, kako se s time nosite?
Ružicca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 23:19   #13
ima li ovdje ljudi koji nemaju potrebu etiketirati se .. pripadati .. "opravdati" sebe odnosno "se"

nije li prakticnije prihvatiti se kakav jesi i zivjeti zivot najbolje sto mozes .. kakav god jesi .. a jesi sa razlogom kakav jesi .. nisi se sam dizajnirao ..

naravno da imas slobodnu volju pa sam ja zadnji koji ti govori sto da radis samo dali su neke potrebe "jace" od "volje" .. slobodne

nemam neke konkretne dokaze .. vise misljenje/dozivljaj da se covjek toliko trazi u necem "definiranom" i ond amu je "lakse" ali mora paziti da "postuje pravila" kao da ga pravila cine onime sto jest .. a kad ono ocvjek izmislja pravila maltene u hodu

sve to skup je na knap sa temom najte zamjerit ali ne samo za ovu nego i masu drugih mislim da je ako nista drugo onda vrijedno uzeti u obzir druge perspektive
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2017., 09:00   #14
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
ima li ovdje ljudi koji nemaju potrebu etiketirati se .. pripadati .. "opravdati" sebe odnosno "se"

nije li prakticnije prihvatiti se kakav jesi i zivjeti zivot najbolje sto mozes .. kakav god jesi .. a jesi sa razlogom kakav jesi .. nisi se sam dizajnirao ..

naravno da imas slobodnu volju pa sam ja zadnji koji ti govori sto da radis samo dali su neke potrebe "jace" od "volje" .. slobodne

nemam neke konkretne dokaze .. vise misljenje/dozivljaj da se covjek toliko trazi u necem "definiranom" i ond amu je "lakse" ali mora paziti da "postuje pravila" kao da ga pravila cine onime sto jest .. a kad ono ocvjek izmislja pravila maltene u hodu

sve to skup je na knap sa temom najte zamjerit ali ne samo za ovu nego i masu drugih mislim da je ako nista drugo onda vrijedno uzeti u obzir druge perspektive
Cesto ljudi koriste neke dijagnoze kao štit, ili opravdanje samom sebi za nesto sto me rade kako bi trebali.
No, to ne nijece cinjenicu da odredjena stanja postoje, te da ih mnogi ljudi ni u odrasloj dobi nisu svjesni. Kada postanu svjesni, onda shvate da sve ono sto su prolazili kroz zivot- dobiva svoj naziv. Samim time se lakse mogu i pokusati rijesiti istoga.
Ružicca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 22:32   #15
Quote:
Ružicca kaže: Pogledaj post
Cesto ljudi koriste neke dijagnoze kao štit, ili opravdanje samom sebi za nesto sto me rade kako bi trebali.

nesto kao titule?

status?

mada sam ja govorio u kontekstu da se pravdaju odnosno opravdavaju kao takvi .. bolesnici .. titulasi .. doktori .. inzinjeri .. i tome slicno

poanta: kakvi god i sta god "bili" postuju pravila i to ih "ostvaruje"

a gdje je covjek .. sto je covjek .. kako ljudsko bice sebe ostvaruje?

sta ako ljudsko bice odjebe titule dijagnoze i svo to licemjerno djetinjasto debiliranje potreba prihvacanja?

( ... aah opet dijagnoze .. ok sta ako zadrzi upotrebu licemjerja u odredjenim formati u svrhu komunikacije .. da nebi bilo da si skacem u usta )
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 16:24   #16
pozdrav

uglavnom, u nazad par mjeseci sam slučajno našao pismo liječniku od psihologinje , prisjetio se time da imam F , pa onda preko F sam počeo malo pregledavati i ostale dijagnoze, pa malo čitao ovo malo ono.
Da skratim, pronašao sam se i u ADHD.
Apsolutno odgovaram profilu, i sad u četrdesetoj ja shvaćam da sam "bolestan".
Do sad sam mislio da sam kao "normalan" i jesam normalan samo kaj neke stvari drukčije doživljavam. I sad sam se kao odlučio pokušati nešto promjeniti ali kako i kuda krenut?
Kod šrinka nisam bio od vojske, a i tad su mi davali tablete koje nisam pio, jel stvarno nisam imao potrebu za time, meni je bilo dovoljno da oni misle da ih pijem. Rokali su me praxitenima i sulpiridima. Mogao sam kontrolirati živce, nisam imao nekih ekscesa itd, nisam živčenjak. Do sad sam lutao da bih na kraju zaključio gdje sam.
I dalje ne bih htio piti pilseve (vidio sam kaj pilsevi rade ljudima). Vidim piše se o psihoterapijama pa da pitam jel imate kakvu preporuku za Psihoterapeutkinju u ZG preko HZZO (mislim da sam opušteniji u razgovorima sa ženama ).
Hvala

Zadnje uređivanje tooth : 22.07.2017. at 16:27. Reason: fulao riječi
tooth is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 17:34   #17
Adhd nije bolest i nema potrebe piti ljekove osim ako se ne osjećaš loše, a što može biti vezano za neka druga stanja ne nužno za adhd.
Sa adhd-om se samo treba naučiti živjeti u odnosu na okolinu, kako bi te okolina bolje shvatila.

Sorry, poznajem samo dječije psihologe i psihijatre koji se bave adhd-om.

Probaj kontaktirati udrugu "Hiperaktivni sanjari", ima web stranica pa pitaj tamo.

Pozz
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2017., 20:35   #18
Nije bolest al je stanje uma, konačno shvaćam da ipak imam neku grešku, koja i nije greška nego jebiga ozbiljne i odgovorne stvari ja shvaćam neozbiljno i neodgovorno... i nebum gutal pilseve jel meni je dobro....al opet nije dobro na svakom poslu nakon 2-3 tjedna dat otkaz, ponekad i par mjeseci bude dok me ne opere nekaj u glavi di kažem ma baš me briga za pos'o i ne odem radit..... imam 4 banke i kužim da nekaj ne valja....
a najžalosnije od svega je to da me Socijalistička tadašnja ekipa drugova i drugarica nije usmjeravala odnosno upozoravala na problem.... njima je najlakše bilo rušit godinu u školi.

Velika je šteta što u HR medicina ne prepoznaje ADHD i kod odraslih ljudi, jbg ..... nisu bili spremni ni kad sam klinac bio...
hvala na savjetu , i linku ... nastojat ću i pokušat doć do "reseta"!!!!
tooth is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 00:00   #19
Quote:
psywhatdo kaže: Pogledaj post
Ja sam to riješio tako što sam nabavio neku knjigu za vježbe pažnje,..
I ja sam nabavio neku knjigu, prva rečenica glasi "ako imate adhd, ovu knjigu nećete pročitati do kraja", i moram priznat da su bili u pravu, samo što je to bila i zadnja rečenica koju sam pročitao.

Koliko je adhd pomješan s anksioznošću i deprom, upravo slušam heavy od Chestera Benningtona i imam feeling da je copy/paste.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 09:42   #20
Pitanje, što predstavlja pojam ADHD/ADD nije prepoznat u RH kod odraslih?


Kod djece koja se razvijaju i čije osobnosti se grade, dijagnoza postoji u svrhu pomoći djeci u procesu učenja.
Oni moraju proći školski sustav koji je njima često težak, a sa dijagnozom dobiju personalizirane beneficije pri učenju.
Asistent u nastavi, prilagođen pristup, poseban program, razni su načini pomoći. Služe kako bi se djetetu omogućilo kvalitetno učenje, napredovanje i odrastanje.


Odrasloj osobi to ne treba.
"Asistent u odrađivanju posla"? 😆 Čak zvuči smiješno.

Ali ako osjećate potrebu da radite na sebi, postoje razne knjige, psiholozi, psihijatri, osobni treneri itd. koji vam mogu pomoći u radu na sebi.

Država i zdravstvenj sustav nemaju više veze s tim.
Čak i ako smatrate da vam je potrebna farmakoterapija, možda u razgovoru sa psihijatrom možete skombinirati neki lijek.
Ali ajmo realno, postoje samo ljekovi za smirenje koji vas ev. mogu umiriti da ne zujite, ali nijedan lijek vam ne može pomoći oko fokusiranja. Taj dio trebate istrenirati sami sa sobom. To se može riješit treningom.


P.S.
Sad razmišljam i mislim da ako odeš psihijatru da ti napravi procjenu, i ako potvrdi tvoje sumnje, ta ti može zapisati dijagnozu.
Samo što ti to znači - dijagnoza na papiru.
To neće riješiti tvoje probleme. Na njima moraš raditi sam. Možeš tražiti pomoć u sklopu psihoterapije, ako uspiješ naći nekog psohologa da radi baš taj dio sa odraslima. Nisu svi specijalizirani za sva psihička stanja
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.