Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.11.2016., 16:35   #21
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Psihoza je sama po sebi prilično snažno duhovno iskustvo. Tako da bi jurnjava za nekim novim iskustvima bila traženje kruha preko pogače. Po meni, prvo bi trebalo sebi protumačiti dosadašnja iskustva i to ne isključivo u okvirima službene medicine.

Oni skloni psihozama trebali bi izbjegavati "žešće" oblike meditacije, kao što su vipasana i TM. Neke kraće vođene meditacije tipa "zamisli da si na prekrasnoj plaži" ili neka laganini meditativna glazba ne bi trebale škoditi.
Psihoza nije duhovno iskustvo, pogotove na akutna, nešto je najštetnije što se može dogoditi osobi. A pitam kako meditacija može škoditi, bilo "žešća" ili "blaža"? Može pomoći ako je organsko oboljenje, meditacija i služi za laži, iluzije koje svi imaju, i koncentraciju, ali organsko oboljenje ne može izliječiti... Meditacija je samo jedan kontemplacijski proces, ako ne možeš pratiti tok misli i usredotočiti se na jednu stvar, onda si zbilja otišao..
osa-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 20:36   #22
Quote:
osa-- kaže: Pogledaj post
Psihoza nije duhovno iskustvo, pogotove na akutna, nešto je najštetnije što se može dogoditi osobi..
Carl Jung se ne slaze. Prema njemu psihoza nastaje kada previse informacija iz podsvjesti dodje u svjesnu zonu, mnogo vise nego sto mehanizmi obrade mogu podnijeti.

Hipnoza moze izazvati psihozu, bas kao amfetamini, benzodiazepini, ketamin ili Sanval. Psihozu mozemo inducirati u vecine osoba, bilo uporabom psihoaktivnih tvari, deprivacijom sna ili ekstremnim psihickim ili fizickim mucenjem ili obicnim spolnim uznemiravanjem. Po mnogim autorima, PTSP je blaza odgodjena psihoza.
__________________
frau merkel kaze: do you know how? a hrvati: vau vau
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 20:54   #23
To je dosta komplicirano pitanjae. Kao i kod vecina toga u ovim domenama vrlo je tesko stvari sa sigurnoscu predvidjati.

Neko uobicajeno pravilo kako se ne treba meditirati ako postoje psihicka oboljenja je jednostavno pitanje sigurnosti i zastite institucije koja poducava meditaciju. Istovremeno postoje etablirani psihoterapijski pravci koji koriste meditaciju kod raznih afektivnih poremecaja, depresije, adolescentskih problema, broderlajna itd, unutar cega svakako ima stvari koje bi definirali ozbiljnim psihickim problemima.

Postoje i alternativniji pojedinci poput Grofa koji psihozu smatraju duhovnom krizom prije nego oboljenjem te time i prostorom za rad i iscjeljenje.

Neke tradicionalne duhovne prekse imaju za cilj u osnovi pokrenuti procese koje mozemo smatrati psihozom, samo sto u kontekstu tradicionalnog askete u pecini ili samana u djungli to ima svoje drustveno mjesto i ne dolazi u sukob sa svakodnevnim zivotom i ocekivanjima na jednaki nacin kao u nasoj sredini.

No, na stranu sve to, cinjenica jest da duhovne prakse mogu trigerirati psihozu (kao sto moze i puno drugih stvari kako je Future iznad primjetio). U par desetljeca u "duovnjackim" krugovima naletio sam na nekoliko slucajeva. Imam jednog dobrog frenda koji je nastavio sa ovim ili onim praksama i nakon sto je imao takve epizode, ali uz dosa prilagodbe, visegodisnjeg eksperimentiranja itd da bi se naucilo izbjegavati/minimalizirati trigeriranje psihoticnih epizoda. No treba uzeti u obzir da je prije prve epizode imao jako puno iskustva i prakse, nakon toga jedno razdoblje sve prekinuo i jako puno radio na eksperimentiranju i samoobrazovanju (sa svime od psihijatrijske terapije do zadnjih sarlatana) dok nije nasao nekakav modus operandi koji mu najvise odgovara.

Kao generalno pravilo, posebno za pocetnike i posebno ako ne postoji neki vrlo dobar razlog, snazna motvacija i dovoljno zrelosti, iskustva i (samo)kriticnosti da se ne upadne u deluzije vjerojano je najbolje ne prtljati po tako necemu ako postoje predispozicije koje ukazuju da bi se moglo trigerirati neke nezeljene efekte.

Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
U Hrvatskoj? Gdje?
Ima dosta toga po hrvatskoj. IMHO, ako se radi o tradicionalnim grupama najbolje je traziti onu koja nam filozofski/teorijski najvise pase medju onima koje imaju meditacijske prakse umjesto da se padne samo na spomen meditacije kao takve. Zen centar postoji u Zg, kao i nekoliko tibetanskih. u Ri ima tibetanaca, shingon budista (ako su jos uvijek aktivni) i theravade/vipassane. U Splitu ima tibetanaca.

Tu su naravno i razne (brojnije) skupine vezane na hindu tradicije, no na zalost u mom iskustvu oni su puno vise pali pod utjecaj komercijalizacije i malo je onoh koji nisu novonastali zapadni brendovi koncipirani sa trzisnim ciljevima na umu.

Zadnje uređivanje Beljki : 12.11.2016. at 21:31.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 15:44   #24
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Postoje i alternativniji pojedinci poput Grofa koji psihozu smatraju duhovnom krizom prije nego oboljenjem te time i prostorom za rad i iscjeljenje.
Grof je divan. Malo je teži za čitanje, ali ovdje ima filmića o njegovim metodama:

https://www.youtube.com/user/bipolarorwakingup

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
No, na stranu sve to, cinjenica jest da duhovne prakse mogu trigerirati psihozu (kao sto moze i puno drugih stvari kako je Future iznad primjetio). U par desetljeca u "duovnjackim" krugovima naletio sam na nekoliko slucajeva.
Fuerte.

Svi duhovnjaci koje sam ikad upoznala su poremećeni. Ne nužno psihotični, ali emocionalno sjebani. Srednjoškolski frend koji je otišao u harekrišne i nakon par godina izašao iz ašrama hodočastio je po psihoterapijama da bi se riješio emocionalne neosjetljivosti. Oženio je žensku za koju sam mislila da mu je mama. Onda smo izgubili kontakt.

Znam i jednog psihijatra koji je brijao na telemu, voodoo i te pizdarije. Nedavno mi je na fejsu plakao kako ga je sjebala Kundalini koja mu se digla ukrivo prije dvadeset godina i keljio na zid Djevice Marije i hvalospjeve duhovnim obnovama. Unfriendala sam ga.

Muž mi ima frenda dugogodišnjeg meditanta koji je ostao bez svih ostalih prijatelja. Taj pak brije na teorije zavjere, reptile i Trumpa. Djecu viđa vikendom. Kad nam dođe u goste, bježim iz kuće.

Imam i frenda koji me fekta da mu dođem na gnostički intenziv. Njega pak izbjegavam otkako je otišao u HDZ.

Forumske duhovnjake još mogu nekako izdurat (blažena bila opcija Ignore).

Ogadiše mi meditaciju, svi skupa.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 17:03   #25
A pretjerivanja

Je, duhovne organizacije po prirodi stvari (zelji da se nesto mjenja) privlace ljude koji imaju neki problem. Ali u najgorem sektaskom periodu zivota sam jedom otiso na dva sastanka nekog drustva za zastitu zivotinja il tog tipa nesto pa pobjegao glavom bez obzira od neuravnotezenog sektasenja cak i za tadasnje mi kriterije

Ljudi nisu "normalni", generalno, samo sto se vise zamjeti kad se okupimo
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 02:59   #26
Quote:
Daracpoparac kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi da li mi predlazete da s ovom dijagnozom treniram meditaciju? Meditiram tri dana vec , moze li meditacija uzrokovati novu epizodu premda sam na lijekovima?, hvala unaprijed. Molio bih administratore da ne premjestaju temu jer ju nece nitko primjetiti, hvala.
Do 10 minuta najviše!!!

Inače meditacija je duhovna disciplina i nemoj je shvaćati kao antistres program, ona prije može biti vježba za duhovni razvoj.

Naime meditacijom se otvara podsvjest, a psihoza je na neki način već otvorena vrata između svijesti i podsvjesti, tako da treba to u tom kontekstu promatrati i biti oprezan
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 21:24   #27
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
deprivacijom sna...
Ovaj eksperiment mi nikako nije uspio. Uvijek bih zaspala već tokom druge noći.
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Istovremeno postoje etablirani psihoterapijski pravci koji koriste meditaciju kod raznih afektivnih poremecaja, depresije, adolescentskih problema, broderlajna itd, unutar cega svakako ima stvari koje bi definirali ozbiljnim psihickim problemima.
....da se ne upadne u deluzije..
Da, ali je zeznuto jer su novija istraživanja dokazala da više od polovice ljudi koji su meditirali tijekom, mislim da je bilo 8 tjedana, uz vodstvo stručnjaka, iskusili ozbiljnije negativne posljedice. Pa da se nadovežem na deluzije i sl. što spominješ, može malo detaljnije i primjeri po mogućnosti?
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
...kako ga je sjebala Kundalini koja mu se digla ukrivo
Taj pak brije na...Trumpa.
...izbjegavam otkako je otišao u HDZ.

Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
...u najgorem sektaskom periodu zivota....
kako je to izgledalo? lol
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
...dva sastanka nekog drustva za zastitu zivotinja il tog tipa nesto pa pobjegao glavom bez obzira od neuravnotezenog sektasenja cak i za tadasnje mi kriterije
Kako to misliš neuravnoteženi? Što su takvog propagirali?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2016., 21:58   #28
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Da, ali je zeznuto jer su novija istraživanja dokazala da više od polovice ljudi koji su meditirali tijekom, mislim da je bilo 8 tjedana, uz vodstvo stručnjaka, iskusili ozbiljnije negativne posljedice. Pa da se nadovežem na deluzije i sl. što spominješ, može malo detaljnije i primjeri po mogućnosti?
Ne znam za njih, moze referenca?

Ma vrlo banalno. Nije posebno vezano ni za meditaciju. Imas ekipu i po psihodelicima, sa sizofrenijom, drugim psihoticnim epizodama itd koji uspjevaju zadrzati dovoljno (samo)kriticnosti i realnosti da stvari ne uzimaju doslovno i zdravo za gotovo. S druge strane imas pojedince kojima je bivanje duhovnim i misticnim toliko bitno u formiranju vlastitog osjecaja relevantnosti, kao i drustvenih odnosa, da svaku doziljenu sitnicu prenapuhavaju. Nekom je ruzicasti nsorog nebitna halucinacija uvjetovana kemijom, nekom simbolicna projekcija podsvjesnih sadrzaja, nekom astralni entitet, nekom vanzemaljac, nekom Bog-Nosorog. Predvjerenja dosta utjecu u najmanju ruku na interpretaciju i procesiranje, a lako moguce i na kreaciju iskustva.

Kad nemamo izgradjenu licnost i zdrav razum lako se stvari koriste u svrhu toboznjeg dokazivanja ufura koje imamo, a izmjenjena stanja svjesti su podlozna proiciranju sadrzaja koje smo prethodno "napunili" (da li vec postojecim preduvjerenjima, zivotnim iskustvima itd ili nekakvim predavanjima na tecajevima meditacije i po druhovnim i inim organizacijama..).

Pravo je pitanje da li je gomila paranoika, zavjerasa, deluzicara i ostalih o duhovnim sferama to postala zbog tih praksi ili korelacija ne upucuje na neku specificnu uzrocno psljedicnu vezu vec zajednicki nazivnik (npr buduci se radi o alternativnom zivotnom stilu i duhovnosti u nasoj kulturi realno je ocekivati da ce privuci ljude koji su i u rugim segmentima ziva skloni alternativnim dozivljajima svijeta oko sebe) ili obrnutu vezu (vec postojece sklonosti odredjenim ponasanjima dolaze na vidjelo u duhovnim praksama)...


Quote:
Kako to misliš neuravnoteženi? Što su takvog propagirali?
Ma neke cudne svadje, sukobi, ego tripvi, dramakviniranje, sapunice, optuzivanja i podmetanja na vrtickoj razini... vrlo cudna atmosfera
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 17:18   #29
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Ne znam za njih, moze referenca?
Ima stručnih članaka puno, samo treba tražiti.
Evo jedan poznatiji od Shapira i to još davnoooo provedeno istraživanje
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Nekom je ruzicasti nsorog nebitna halucinacija uvjetovana kemijom, nekom simbolicna projekcija podsvjesnih sadrzaja, nekom astralni entitet, nekom vanzemaljac, nekom Bog-Nosorog. Predvjerenja dosta utjecu u najmanju ruku na interpretaciju i procesiranje, a lako moguce i na kreaciju iskustva.]
Kad nemamo izgradjenu licnost i zdrav razum lako se stvari koriste u svrhu toboznjeg dokazivanja ufura koje imamo, a izmjenjena stanja svjesti su podlozna proiciranju sadrzaja koje smo prethodno "napunili" (da li vec postojecim preduvjerenjima, zivotnim iskustvima itd ili nekakvim predavanjima na tecajevima meditacije i po druhovnim i inim organizacijama..).
Vidim upućen si kvalitetno u to sve. Kakve si ti sve tehnike meditacije isprobao? Kakva si imao iskustva? Jesi li koristio samo čistu meditaciju ili potpomognuo sa nekim khm sredstvima? lol
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 17:50   #30
irelevant
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2016., 19:31   #31
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Jesi li koristio samo čistu meditaciju ili potpomognuo sa nekim khm sredstvima? lol
pa nisi valjda pomislila....? jao kikakm
od pomoćnih sredstava tu je recimo...svijeća, sasvim dovoljno za zadržavanje fokusa
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 19:24   #32
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
irelevant
irrelevant
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
pa nisi valjda pomislila....? jao kikakm
od pomoćnih sredstava tu je recimo...svijeća, sasvim dovoljno za zadržavanje fokusa
Pa glazba ljudi Glazba se koristi kod meditacije. I šamani ju tamo negdje korist, uz još štošta , prilikom svojih meditacijskih i sl. obreda.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 19:36   #33
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
irrelevant
Furam se na Vuka

http://www.reshareit.com/wp-content/...you-anyway.jpg



Quote:
Pa glazba ljudi Glazba se koristi kod meditacije. I šamani ju tamo negdje korist, uz još štošta , prilikom svojih meditacijskih i sl. obreda.
Boze, sve se danas naziva meditacijom
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2016., 19:45   #34
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
teško je biti grammar nazi. Posebno kad sama grammar nazi osoba ne štuje pravopisna pravila Aaaaaahahaha sad se sjetih hrvatskog pravopisa kako se mijenja svako malo. Jbš kroejški
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Boze, sve se danas naziva meditacijom
neki dan sam čitala o još jednom plemenu kojeg su otkrili da žive izolirani od svijeta, ali im (naravno) prijeti opstanak. Oni bi sigurno doživjeli psihozu da ih netko odvede iz prirodnog staništa gdje su odrasli. I onda bi to naši stručnjaci išli liječiti prisilnom integracijom u suvremeno društvo
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 09:52   #35
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
neki dan sam čitala o još jednom plemenu kojeg su otkrili da žive izolirani od svijeta, ali im (naravno) prijeti opstanak. Oni bi sigurno doživjeli psihozu da ih netko odvede iz prirodnog staništa gdje su odrasli. I onda bi to naši stručnjaci išli liječiti prisilnom integracijom u suvremeno društvo
pa ne znam baš. to je ovako poprilično posebna situacija, a sumnjam da su stručnjaci baš svi redom tudumi koji ne bi prepoznali da se radi o šoku koji se manifestira na razne načine
za to pleme...da, oni svakako ne bi dobro prošli u urbanim područjima naše kulture, no ne prolaze mnogo bolje ni mnogi oni koji su cijeli život tu (pa imaš raznorazne fobije, pojačane simptome tjeskobe i sve ono što puni ovaj pdf...a i znaš sama da ima toga...).

meditacija uz glazbu...hm, to je zovem ometanjem, a u malo optimističnijem modu bi rekla da je riječ o izazovu
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 10:46   #36
Možda kroz stalnu koncentraciju na disanje (može i na neku riječ, predmet, nos itd.), znači stalno kroz cijeli dan.
Sigurno da bi se um mogao 'isprati' ako bi bio uporan.
Radi se o pojačanoj osjetljivosti, zato dolaze sumanute misli, veze gdje ih nema i praćeno (pretpostavljam) strahom i bojazni.
tzv. normalna osoba je manje osjetljiva i ima filtere koji zaustavljaju iracionalne misli.
Znači za početak pronači neku čvrstu točku koja ima volju nad situacijom.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 15:17   #37
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
meditacija uz glazbu...hm, to je zovem ometanjem, a u malo optimističnijem modu bi rekla da je riječ o izazovu
Prije nekih 15 godina, kupila sam si neku knjigu za početnike, neki oblik budističke meditacije i cd s glazbom bio unutra. To su bili zvukovi vode, cvrkut prica, zvukovi onog gonga što oni tamo udaraju (kak se to već zove lol). Uglavnom i to spada pod glazbu
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 16:27   #38
Nikad nisam vidio da je po budistickim templovima i ritritima netko pustao glazbu, a slaperi, gongovi, zvona, udaraljke i ino sluze samo da oznace pocetak i kraj neceg ili se koriste u ritualima i "bajanjima" (npr: https://www.youtube.com/watch?v=EPKOF-vUUsU ili https://www.youtube.com/watch?v=KprDm5CXHfg ).

Zadnje uređivanje Beljki : 22.11.2016. at 17:50.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2016., 19:47   #39
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Prije nekih 15 godina, kupila sam si neku knjigu za početnike, neki oblik budističke meditacije i cd s glazbom bio unutra. To su bili zvukovi vode, cvrkut prica, zvukovi onog gonga što oni tamo udaraju (kak se to već zove lol). Uglavnom i to spada pod glazbu
Samo to nije meditacija (što je meditacija? e to je tema za sebe i nije lako to definirati a i pitaš se onda, tko se time može baviti a tko je za psihoterapiju), a i uvodničar nije bio određen što hoće postići. (pretpostavljam da mu se ne događaju 'filmovi', ali ni to nije precizirao pa onda ''akutno'' je što??, neznam nisam doktor)

Ovo što navodiš je relaksacija i korisno je slušati takve zvukove u opuštajućoj atmosferi, dokazano znastveno štoviše.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 21:55   #40
Hvala na komentarima, niste mi nesto puno pomogli buduci da nemam dovoljno znanja o duhovnosti i meditaciji kao pojavi povezanoj s tom duhovnosti.Uglavnom dosao sam do zakljucka da necu meditirati buduci da se osjecam odvec previse nesigurno radeci to, a i skontao sam da to bas i nije primjereno ovim ubrzanim tempom zivota kojeg zivimo tak da cu radje drzati se neki drugih stvari, hobija, ako ih uspijem pronaci, trenutno sam u krizi sto raditi
Daracpoparac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:10.