Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2015., 14:21   #1
Ugovor s AKD Osobna Iskaznica

http://www.vecernji.hr/hrvatska/bez-...rijedi-1011038

Zanima me, moram li ja potpisati taj ugovor s AKD-om?
Mislim osobnu iskaznicu je obavezno imati, a ako ja odbijem potpisati ugovor, hoće li mi onda izdat iskaznicu? Tko me uopće može natjerat da ja potpisujem nešto protiv svoje volje? Zar nije to protuzakonito/protuustavno? Kako država uopće može uvjetovat na taj način nešto?
Za mene je ovo čista prisila.
sellen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:33   #2
Izgleda da da. Mafija je odlučila prisiliti građane da potpisuju ugovor sa AKD, pored svih ostalih apsurda koji se vežu uz novu osobnu.

Sile te upravo to, siluju, u mozak. Ponašaju se tako jer su ljudski šljam - psihopati, tirani.

Mene više brine to što sam sad tražeći uvjete korištenja AKDa našao jedno veliko ništa. Traže potpisivanje ugovora sa AKD dok njihove uvjete korištenja ne možeš lako naći. Gdje je uopće taj ugovor da ga vidimo?

Prokleta mafija. Trebalo bi doslovno ići od početka mandata i poništavati ama baš svaki zakon i propis koji su donijeli i sve ih treba na električnu stolicu za izdaju i genocid nad vlastitim narodom. HDZovce isto tako jer su sudjelovali.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:58   #3
Pff, koliko se samo potpisuje ugovora kad se klikne "prihvaćam" sve i svugdje, počevši od cookiesa, instaliravanja raznoraznih programa na kompu?
Komotno tam može pisat i da daš guze kad te zatraže, pa eto, svi klikćemo prihvaćam s smješkom jer nam se čita tportal i svašta nešto.
Treba shvatiti da danas podaci, pa tako i osobni, više nisu tajni.
TAJNOST ne postoji!
Uvijek će biti likova tipa Snowdena, hakera, tajnih službi, kriminalaca, ovih onih koji će doći do podataka ako su naumili doći do njih.
I to je to, pomirit se treba s time i eto, kak je tak je.
SVi danas trguju s podacima, najviše marketinške tvrtke.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 15:19   #4
Evo plaćenici već navalili na forum da "oblikuju javno mišljenje" o dobroti svojih mafijaških gospodara koji im bacaju kosti na tanjur da im ukućani ne umru od gladi. Pričajte si tu logiku doma milanovićevoj ženi ili karamarkovoj ljubavnici jer to je u njihovom rangu.

Pronašao sam općem uvjete poslovanja uhljebničke kompanije AKD d.o.o.
http://www.akd.hr/Browse/Display?pat...POSLOVANJA.pdf

Da napomenem, to je društvo s ograničenom odgovornošću.
MBS: 080020427 OIB:58843087891.
AGENCIJA ZA KOMERCIJALNU DJELATNOST proizvodno, uslužno i trgovačko d.o.o.
Obična privatna kompanija koja posjeduje AKD-Zaštita d.o.o., Hrvatski novčarski zavod d.o.o., Indicium D.O.O.E.L. Skopje.

Zašto jebitno da je to D.o.o.? Stoga što DOO ima samo jednu misiju a to je POSLOVATI ZA PROFIT. Nikakvi interesi ljudi niti zaštita tu nisu u igri.

Mene zanima kako naplatiti usluge obaveznog sklapanja ugovora sa AKD? Kome ćemo slati račune, RH, MUPu, AKDu? Ako me se siluje protiv moje volje da radim za njih, onda želim biti isplaćen za to. Račun ćemo već nekako sastaviti, no ugovor sa cjenikom za izvršenje usluga prisilnog ulaženja u ugovorni odnos je veći izazov.

Temeljem Zakona o porezu na dodanu vrijednost članak 8, izvršenje naredbi po odredbi zakona ili prema nalogu državnih tijela je isporuka usluga, a isporuke usluga su naplative.

I ovih 80 kuna koje misle naplatiti za izdavanje osobne. Gle, ako je nešto obavezno, znači po navedenom zakonu ja ću to naplatiti prema odredbi zakona. Pitam se samo kome ću isporučiti račun za ovih 80 kuna koje ću dati MUPu za novu osobnu? Vjerojatno istom tom tražitelju usluga ću ispostaviti i račun za kupnju čitača osobnih iskaznica i biti će to jedan od skupljih koje nađem, a i moj radni sat se tu računa kao nova stavka. Sve to treba platiti meni, i to su obavezni po zakonu jer od mene traže usluge. U suprotnom, ako nemam pravo na naknadu za izvršenje usluga koje od mene traže, onda je to čisto robovlasništvo, pa da konačno završimo sa time i da dođemo na čisto, jel smo u robovlasništvu ili ne?
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 19:00   #5
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Pff, koliko se samo potpisuje ugovora kad se klikne "prihvaćam" sve i svugdje, počevši od cookiesa, instaliravanja raznoraznih programa na kompu?
Komotno tam može pisat i da daš guze kad te zatraže, pa eto, svi klikćemo prihvaćam s smješkom jer nam se čita tportal i svašta nešto.
Treba shvatiti da danas podaci, pa tako i osobni, više nisu tajni.
TAJNOST ne postoji!
Uvijek će biti likova tipa Snowdena, hakera, tajnih službi, kriminalaca, ovih onih koji će doći do podataka ako su naumili doći do njih.
I to je to, pomirit se treba s time i eto, kak je tak je.
SVi danas trguju s podacima, najviše marketinške tvrtke.
Logika ti ne stoji. Vidim da uopće ne znaš šta su Cookies, a da ne obrazlažem puno zašto ti i ovo drugo ne stoji samo ću istaknut jednu bitnu razliku.
Kad instaliravam programe, surfam na internetu itd. sve to činim svojom voljom i nitko me ne prisiljava na to, dok je u ovom slučaju osobna obavezna te sam ja prisiljen na to.
sellen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 19:48   #6
AKD je drzavna firma. Kod svega ovoga, jedino je pitanje sto se tocno potpisuje.
Zeggrez is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 12:30   #7
Poslao sam AKDu upit da mi dostave primjer ugovora za građane koji trebaju novu osobnu pa su mi ovo poslali:

Quote:
Navedeni ugovor predstavlja zakonsku obvezu temeljem Zakona o elektroničkom potpisu, Zakona o osobnoj iskaznici, te vezanih podzakonskih akata.

Svaki davatelj usluga certificiranja dužan je s korisnikom certifikata potpisati ugovor, pa tako i u ovom slučaju. Jednako je i za poslovne korisnike: http://www.fina.hr/Default.aspx?art=10738


Ugovor se potpisuje između fizičke osobe, podnositelja zahtjeva za izdavanje certifikata na elektroničkoj osobnoj iskaznici, i Agencije za komercijalnu djelatnost d.o.o. (AKD), upisane u evidenciju ministarstva nadležnog za poslove gospodarstva kao davatelj usluga certificiranja koji obavlja usluge izdavanja kvalificiranih certifikata.

AKD, kao pravna osoba ovlaštena za pružanje usluga izdavanja certifikata fizičkim osobama u svrhu izdavanja elektroničke osobne iskaznice, izdaje dva tipa certifikata:

- Identifikacijski certifikat koji je kvalificirani certifikat i koristi se za elektroničku identifikaciju i autentikaciju radi pristupa elektroničkim uslugama

- Potpisni certifikat koji je kvalificirani certifikat koji se koristi za podršku naprednom elektroničkom potpisu i ima istu pravnu snagu i zamjenjuje vlastoručni potpis.

Certifikati sadrže identifikacijske podatke osobe i javni ključ osobe u elektroničkom obliku koji omogućuje da se na nedvojben način povežu podaci za verificiranje elektroničkog potpisa s podnositeljem zahtjeva te potvrdi identitet te osobe. Slijedom navedenoga, podnositelj zahtjeva za izdavanje certifikata potpisom ovog Ugovora daje AKD-u pravo upravljanja njegovim osobnim podacima potrebnim za izdavanje i upravljanje certifikatima (ime i prezime, osobni identifikacijski broj, adresa elektroničke pošte i telefonski broj). S druge strane AKD preuzima obvezu primjerenog ophođenja s istima u skladu sa Zakonom o zaštiti osobnih podataka i vezanim podzakonskim aktima.

Također, Podnositelj zahtjeva se obvezuje da će:

- se na Portalu informirati o svojim obvezama i odgovornostima, uvjetima koji se odnose na uporabu certifikata i primjerenom načinu korištenja elektroničkog dijela osobne iskaznice.

- pozorno koristiti i čuvati osobnu iskaznicu te poduzeti odgovarajuće mjere zaštite od zlouporabe ili neautoriziranog korištenja privatnog ključa.

- trenutačno zatražiti opoziv ili suspenziju certifikata u slučaju kvara, gubitka ili krađe osobne iskaznice, odnosno zlouporabe ili neautoriziranog korištenja privatnog ključa.

- zatražiti opoziv ili suspenziju certifikata u roku od 2 dana od dana nastanka promjene u slučaju da se promijene podaci o osobnom imenu ili osobnom identifikacijskom broju.

- koristiti certifikate samo za legalne i autorizirane svrhe u skladu s odredbama Zakona o elektroničkom potpisu i Općim pravilima davanja usluga certificiranja.

Sigurnost podataka u AKD-u

AKD jest tvrtka koja je pod nadzorom i upravljanjem Vlade Republike Hrvatske; posjeduje najstrože EU i NATO SECRET certifikate i certifikat poslovne sigurnosti. Snažan razvojni centar specijaliziran za kriptografiju koji je oformljen u ovoj tvrtci predstavlja i golem strateški potencijal države s obzirom da je kriptografska zaštita ključan faktor za otvoren, siguran i zaštićen kibernetički prostor kojem stremi Europska unija i svaka njena članica.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 18:50   #8
Nema razloga da se ugovor odnosi na bili što, osim samo na digitalne certifikate na kartici. Bilo bi logično da građanin može birati želi li osobnu s digitalnim certifikatima ili bez nje. Ako ta mogućnost postoji i građanin se odluči za osobnu bez certifikata, nema nikakvog razloga da se potpisuje ugovor.

Mogućnost izbora mora postojati zbog same činjenice nužnosti ugovora. Naime, ugovor specificira i određene obveze korisnika certifikata, koji, između ostalog, zahtjevaju da korisnik certifikata razumije i pristane pridržavati se određenog protokola sigurnosti. Međutim, teško da se može osobu staviti u situaciju da *mora* razumjeti i pristati pridržavati se tog protokola, a u ovom slučaju doista *mora*, jer osobnu iskaznicu *mora* imati. Kakav je to ugovor na koji osoba zakonom mora pristati, tj. čemu onda uopće forma ugovora -- naprosto se obveza definira kao zakonska obveza, kao i sve druge stvari koje građani *moraju*. To me podsjeća na ono o plaćama koje se "moraju" primati u banci, iako zakon nalaže slobodu sklapanja ugovora, tj. nema mogućnosti zakonske prisile da se sklopi ugovor.

S toga mi se čini logičnim da bi osoba koja odbije potpisati imenovani ugovor jednostavno dobila osobnu kojoj na čip ne bi bili učitani digitalni certifikati. Takvoj bi osobi bile nedostupne usluge i mogućnosti koje se ostvaruju mehnizmom identifikacije, autentifikacije i kriptozaštite komunikacija koje digitalni certifikat pruža, ali bi osobna iskaznica kao takva bila uredno valjana. U takvom slučaju ne bi bilo niti razloga da osobna traje samo 5 godina.

Da li je to tako zakonodavac riješio, ne znam, nisam proučavao odnosni zakon ili pravilnike, jer me ne zanima. Samo pojašnjavam tehnički aspekt i mogućnosti koje su, tehnički, otvorene.

Ako nije, to je definitivno nešto za tužbu. Na žalost, hrvatske vlade jednostavno nisu u stanju donijeti propis koji bi bio usklađen s temeljnim zakonima i Ustavom RH.

Moja je preporuka za one koji *žele* certifikate, da to pri zahtjevanju osobne istaknu, da ne bi možda ispalo da dobiju osobnu bez istih. A oni koji ne žele potpisivati ugovore (s pravom), neka razmisle o pokretanju tužbe i rušenju ovakvog zakona.

Zadnje uređivanje tome : 24.06.2015. at 19:02.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 14:05   #9
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
S toga mi se čini logičnim da bi osoba koja odbije potpisati imenovani ugovor jednostavno dobila osobnu kojoj na čip ne bi bili učitani digitalni certifikati. Takvoj bi osobi bile nedostupne usluge i mogućnosti koje se ostvaruju mehnizmom identifikacije, autentifikacije i kriptozaštite komunikacija koje digitalni certifikat pruža, ali bi osobna iskaznica kao takva bila uredno valjana. U takvom slučaju ne bi bilo niti razloga da osobna traje samo 5 godina.
Ovo je jedino ispravno i bilo bi normalno i logično u pravnoj državi, ali ovo je sljednica komunističke diktature koja je kad se proglasila preuzela i svo eseferjot zakonodavstvo. Provjerite i vidjet će te da je regulativa za mnoge stvari koja je na snazi još iz bivše države, posebno ona koja se tiče osobnih sloboda, odnosno nesloboda.
abelard is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 14:21   #10
hahahhahaha ja instalira taj sugavi softwer i nece mi ga pokrenit!!1nemos otvorit govno da ga hebes ahahahahahhaa
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.