Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2015., 20:30   #101
Pravo na iskaznicu
Pravo na lovačku iskaznicu ima fizička osoba - građanin koji je položio lovački ispit ili koji je tijekom višeg ili visokoškolskog obrazovanja završio odgovarajući nastavni program iz lovstva te temeljem toga od HLS-a dobio uvjerenje o položenom lovačkom ispitu.

Članovi HLS-a
Za lovce koji su putem lovačkih udruga, a one putem županijskih lovačkih saveza, učlanjeni u HLS, lovačka iskaznica bit će izdana prema matičnoj evidenciji članstva u HLS-u.

Ostali lovci
Za lovce koji nisu članovi HLS-a lovačku iskaznicu izdat će HLS na zahtjev lovca. Zahtjev se podnosi na obrascu “Zahtjev za izdavanje lovačke iskaznice”.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 02:36   #102
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Prolazi 1 i 2 ali se ne mora dobit i za nošenje.
Sto se tice ovog:

Opći uvjeti su:
-da ima opravdani razlog za nabavu oružja


a da prilikom ispunjavanja molbe navedem "1. osobna sigurnost" ili "2. zastita imovine", moram li imati nekakav dokument kojim cu formalno opravdati ovo pod 1. ili 2. (podsjecam da bih htio dobiti dozvolu iskljucivo za drzanje ali ne i nosenje do daljnjega dok ne prodjem lovacki ispit, tad bih zatrazio i dozvolu za nosenje)?

Sto bi spadalo pod ovo obrazlozenje "4. Ostalo" na tom formularu?
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 20:24   #103
Zna itko kakva je procedura kod ovog 1. i 2. (u slucaju dozvole samo za drzanje, ne i nosenje)?
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 23:10   #104
Odlična tema. Volila bi imati jedan pistolj oko pasa i tako se kretati i ophoditi s ljudima. Mislim da bi konačno shvatili da nisu jedini šerifi u gradu
mirna1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2015., 00:56   #105
Quote:
mirna1982 kaže: Pogledaj post
Odlična tema. Volila bi imati jedan pistolj oko pasa i tako se kretati i ophoditi s ljudima. Mislim da bi konačno shvatili da nisu jedini šerifi u gradu
mirna, dozvola za drzanje je jedno, dozvola za drzanje i nosenje drugo.



Quote:
Urbalari kaže: Pogledaj post
Zna itko kakva je procedura kod ovog 1. i 2. (u slucaju dozvole samo za drzanje, ne i nosenje)?
Itko zna informaciju?
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2015., 11:08   #106
Quote:
Urbalari kaže: Pogledaj post
Sto se tice ovog:

Opći uvjeti su:
-da ima opravdani razlog za nabavu oružja


a da prilikom ispunjavanja molbe navedem "1. osobna sigurnost" ili "2. zastita imovine", moram li imati nekakav dokument kojim cu formalno opravdati ovo pod 1. ili 2. (podsjecam da bih htio dobiti dozvolu iskljucivo za drzanje ali ne i nosenje do daljnjega dok ne prodjem lovacki ispit, tad bih zatrazio i dozvolu za nosenje)?

Sto bi spadalo pod ovo obrazlozenje "4. Ostalo" na tom formularu?
Pod 4 ne zna se.Zaokruži 1 i 2 i gotovo.Ili će dat ili neće.
Quote:
mirna1982 kaže: Pogledaj post
Odlična tema. Volila bi imati jedan pistolj oko pasa i tako se kretati i ophoditi s ljudima.
Tko ti brani samo se pištolj ne smije vidjet.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 15:01   #107
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Zaokruži 1 i 2 i gotovo.Ili će dat ili neće.
To mi nije od nikakve pomoci, ili ce dat ili nece?? Po cemu to odlucuju uopce?

U biti, ako i ne daju a to nije neka vrsta zabrane koja traje dulje, dakle mogu naknadno opet pokusati, onda nije toliki problem..
Urbalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 16:27   #108
A je li moguće dobiti dozvolu za nešto tipa ovoga?
sepujdac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2015., 17:54   #109
Postoji mogucnost, ali iskljucivo ako se radi o poluautomatskoj pusci, automatsko nikako ne dolazi u obzir.
Po trenutno vazecem zakonu ne mozes, to je zabranjeno oruzje, kategorija poluatomatsko oruzje koje je slicno automatskom (nigdje ne pise sto tocno znaci "slicno").
Stvarnost je malo drukcija pa nije problem registrirati oruzje koje vec postoji u bazi MUP-a, pa za PA verzije AK-47, FAL, G3, M-16... nema problema.
U prijedlogu novog zakona je potpuno legalno, ali samo s spremnikom do 30 metaka, i to samo kao sportsko oruzje.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 10:09   #110
Noz preko granice?

Nedavno sam se vracao u Hrvatsku i na granicnom prijelazu sa Slovenijom granicni policajac je otkrio da imam relativno veliki (vojni, obostrana ostrica, duljina cca 25 cm,) noz u torbi i rekao da nisam normalan, da je globa za to 300 eura, al kao da ce me pustiti. Pitao sam ga koji je postupak za prenos preko granice i samo je slegnuo ramenima. Sa druge strane, taj noz mi je dostavljen u inozemstvo postom, isto je bez problema presao granicu. Citao sam zakon o oruzju i mogu reci da nisam nis pametniji.
Da izbjegnem buduce neugodnosti ako naidjem na nekog malo revnijeg, koji je postupak, kako se to prenosi i smije li se uopce?
Hvala!
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 11:18   #111
Quote:
Urbalari kaže: Pogledaj post
To mi nije od nikakve pomoci, ili ce dat ili nece?? Po cemu to odlucuju uopce?

U biti, ako i ne daju a to nije neka vrsta zabrane koja traje dulje, dakle mogu naknadno opet pokusati, onda nije toliki problem..
Tražiš ponovo i čekaš.
Želiš zaštitit sebe,svoju obitelj i imovinu i zato tražiš samo za držanje.

Quote:
sepujdac kaže: Pogledaj post
A je li moguće dobiti dozvolu za nešto tipa ovoga?
Ne.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 11:35   #112
Ne preonosi se nikako.

Članak 57.
Hrvatski državljanin može iznijeti iz Republike Hrvatske oružje i pripadajuće streljivo na temelju oružnog lista, potvrde o prijavljenom oružju ili odobrenja za nabavu oružja.

Dakako da je došao poštom kao što bi došla i puška i pištolj uz dokumentaciju.


Članak 7.

Oružje iz članka 6. ovoga Zakona se glede prava i obveza vlasnika oružja razvrstava u:
1. zabranjeno oružje – oružje kategorije A i hladno oružje kojem je osnovna namjena napad ili nanošenje ozljeda te hladno oružje kada se nosi na javnim mjestima,
2. dozvoljeno oružje za koje je potrebno prethodno odobrenje – oružje kategorije B,
3. dozvoljeno oružje za koje je potrebna prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije C,
4. dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije D,osim u slučaju prelaska državne granice
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 14:30   #113
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ne preonosi se nikako.

4. dozvoljeno oružje za koje nije potrebno odobrenje niti prijava nadležnom tijelu – oružje kategorije D,osim u slučaju prelaska državne granice
Pa u ovome je upravo stvar, ja to shvacam da nije potrebna prijava niti dokumentacija, osim u slucaju prelaska granice - kada postaje potrebna. Na mup-u nemaju nikakav obrazac za ispunit za kategoriju hladnih oruzja. Nisam doduse, bio tamo osobno, al gledam sta imaju na web-u.

Znaci sta, da si posaljem noz natrag postom?
__________________
Pijem suze hadezenjara! :D
Srrrrrrk!
Leman_Russ is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 15:48   #114
Pošalji ili na rizik u torbi.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2015., 16:39   #115
to ti je ono kad zakoni nemaju logike zato sto onaj ko ih donosi nije vidio zdravog razuma u zivotu
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2022., 00:57   #116
Quote:
Leman_Russ kaže: Pogledaj post
Pa u ovome je upravo stvar, ja to shvacam da nije potrebna prijava niti dokumentacija, osim u slucaju prelaska granice - kada postaje potrebna. Na mup-u nemaju nikakav obrazac za ispunit za kategoriju hladnih oruzja. Nisam doduse, bio tamo osobno, al gledam sta imaju na web-u.

Znaci sta, da si posaljem noz natrag postom?
Treba li dozvola za veliki šarafciger ili stolarski cekic?
Salim se ali i to moze posluziti kao oruzje.


Vidim da je tema stara i zanima me dal se nesto bitnije mijenjalo u vezi zakona o oruzju. Cujem da recimo za lovce nije potreban vise sistematski pregled svakih 5 godina, nego da je sada 10 godina. Ako netko zna iz prve ruke...
Recimo nisam nikada krivicno kaznjavan, samo prekrsajno za remecenje javnog reda i mira. I neke sitne nepodopstine ali dok sam bio maloljetan. Ako polozim lovacki ispit, napravim lijecnicki, nema nekih zapreka da nabavim pistolj i karabin?

Od poluautomatskog oruzja, tu spadaju samo sacmarice ili se moze i PAPovka nabaviti i prijaviti pod lovacko oruzje? Vojna je puska... mada je i M-48 vojna puska ali cujem da se moze prijaviti pod lovacku.
Giovanni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2022., 07:09   #117
Ako ti je prošlo 3 god od jpravomoćne presude za taj javnoi reda i mir onda ćeš dobit.
Može papovka.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2022., 11:12   #118
Quote:
Giovanni kaže: Pogledaj post
Treba li dozvola za veliki šarafciger ili stolarski cekic?
Salim se ali i to moze posluziti kao oruzje.


Vidim da je tema stara i zanima me dal se nesto bitnije mijenjalo u vezi zakona o oruzju. Cujem da recimo za lovce nije potreban vise sistematski pregled svakih 5 godina, nego da je sada 10 godina. Ako netko zna iz prve ruke...
Recimo nisam nikada krivicno kaznjavan, samo prekrsajno za remecenje javnog reda i mira. I neke sitne nepodopstine ali dok sam bio maloljetan. Ako polozim lovacki ispit, napravim lijecnicki, nema nekih zapreka da nabavim pistolj i karabin?

Od poluautomatskog oruzja, tu spadaju samo sacmarice ili se moze i PAPovka nabaviti i prijaviti pod lovacko oruzje? Vojna je puska... mada je i M-48 vojna puska ali cujem da se moze prijaviti pod lovacku.
Lijecnicki traje do promjene zdravstvenog stanja. (dozivotno)
Cijena lovackog ispita je sad 500 kn.
Mozes ga polagati online
https://www.hls.com.hr/
Tecaj:
https://hls-edu.hr/

Javni red i mir, prekrsaj, ako je prekrsaj bice zastara, i mozes kasnije regati oruzje.
Ali zajebi mangupluke kad dobijes oruzje. Stvari se mjenjaju stubokom, nema vise problematicnog ponasanja. Mangupima se vrlo brzo oduzme oruzje. nema tucnjava u bircu, vrijedjanja, marifetluka na utkamicama i slicno. kad dobijes oruzje postajes uzoran gradjanin ili ces vrlo brzo izgubiti oruzje

PAP m59/66 je kalibra 7.62x39, mozes ju regati kao lovacku, ali po pravilniku o lovackim nabojim, po snazi je samo za divljac do velicine srnjaka.
Poluatomatska puska za lov mora imati spremnik limitiran na dva komada streljiva. Znaci i papovka. Moras je donjeti puskaru da limitira spremnik

M48 je kalibra 7.9x57, po pravilniku o nabojima je za svu divljac u HR.

Za obadvije, koristi lovacko streljivo. (a ne siljato vojno korozivno, sto je tipicno za mnoge nase lovacke primitivce, jer im je to dzabe)

Pistolj i karabin mozes nabaviti, naravno.
Pistolj mora imati snagu barem 300 joula, i kalibra najmanje 7.62 mm.
realno, ili tetejac, ili bilo koji 9x19 pa na vise. Pistolj se koristi za samilosni hitac, a ne za lov.

Ako regas papovku i m48 na lovacko to mozes, ali lovacka tradicija i etika bas ne cijene vojno oruzje u lovu, gledat ce te ispod oka mnogi tradicionalni lovci, medjutim, ako na te dve puske kod puskara napravis lovacki kundak, prolaze sasvim solidno.

Moj savjet.
batali pap i m48.
napravi nabavne dozvole, i kupi normalno MODERNO lovacko oruzje. mozes i polutatoatski karabin, benelli argo, browning bar, ili bilo koju lovacku repetriku. od pistolja cz 75, domaci hs, ili xdm itd.
__________________
ISSF Sudac za olimpijske sportske discipline pistolj, puska i letece mete.
Saggitarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2022., 11:49   #119
Dobiće dozvolu i oružje nikad.
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2022., 12:54   #120
Kolega, dragi vi:

Prekrsaj kad je bio malojetan brise se po sili zakona, nakon zastare automatski. (3 godine za prekrsajno)

https://www.iusinfo.hr/aktualno/u-sredistu/9774

Podaci iz prekršajne evidencije brišu se po službenoj dužnosti kada po sili zakona nastupi rehabilitacija, te se o brisanju ili ispravku podataka donosi službena zabilješka.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/...4_01_1_33.html

i u streljackom klubu smo imali slucajeva da im oduznu pruzje zbog prkrsaja JRM, pa vrate nazad, sa zastarom nakon tri godine.
__________________
ISSF Sudac za olimpijske sportske discipline pistolj, puska i letece mete.
Saggitarius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.