Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2009., 14:17   #1
Policijske evidencije - upis, brisanje...

Da li netko zna kave su mi sanse za brisanje iz policijske evidencije?
Što sve trebam napraviti?
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:06   #2
Ne moraš ti ništa učiniti da bi se izbrisala iz evidencije. Rehabilitacija nastupa po sili zakona o određenim rokovima ovisno o visini kazne, dakle, o težini počinjenog djela pod uvjetom da nije počinjeno novo kazneno/prekršajno djelo.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 18:38   #3
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ne moraš ti ništa učiniti da bi se izbrisala iz evidencije. Rehabilitacija nastupa po sili zakona o određenim rokovima ovisno o visini kazne, dakle, o težini počinjenog djela pod uvjetom da nije počinjeno novo kazneno/prekršajno djelo.
da rehabilitacija je kod MINISTARSTVA PRAVOSUĐA i briše ali i ne kod policijske evidencije to su dvije razlicite stvari.
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 11:43   #4
Evidencija koju vodi MUP služi samo prilikom provjera ili kao pomoćno sredstvo za otkrivanje počinitelja kaznenih djela te se iz nje ne izdaju podatci građanima.

Za uspostavu dobrog glasa koriste se podaci iz evidencije Ministarsva pravosuđa, tik do Općinskog kaznenog suda se podiže potvrda o nekažnjavanju.

Policijska evidencija je tek pomoćni registar podataka o činiteljima kaznenih djela. Prema tome, nema razloga iz nje se "obrisati".
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 11:51   #5
ali ja želim brisanje iz policijske evidencije i predala sa zamolbu u policiji
oni su mi odgovorili da moram dostaviti pravomoćno rješenje orginali ili ovjerenu kopiju. a ne znam kakvo je to rješenje

Zadnje uređivanje ana-horvat : 14.10.2009. at 12:05.
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2009., 13:28   #6
Quote:
ana-horvat kaže: Pogledaj post
ali ja želim brisanje iz policijske evidencije i predala sa zamolbu u policiji
oni su mi odgovorili da moram dostaviti pravomoćno rješenje orginali ili ovjerenu kopiju. a ne znam kakvo je to rješenje
Pa jesi onda njih pitala kakvo je to rješenje?
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 22:19   #7
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Pa jesi onda njih pitala kakvo je to rješenje?
nemam pojma ma bas me briga
ana-horvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 22:47   #8
Quote:
ana-horvat kaže: Pogledaj post
ali ja želim brisanje iz policijske evidencije i predala sa zamolbu u policiji
oni su mi odgovorili da moram dostaviti pravomoćno rješenje orginali ili ovjerenu kopiju. a ne znam kakvo je to rješenje
ono kojim se riješio postupak pokrenut protiv tebe zbog nekog prekršaja/kaznenog djela/ zbog čega si i uvedena u njihovu evidenciju.

evo ti tu malo pobliže pojašnjenje(zakon o policiji i policijskim ovlastima)

Članak 24.

(1) Policija vodi zbirke podataka neophodne za provedbu ovog Zakona. Prije unošenja podataka u zbirku, policijski službenik je dužan procijeniti pouzdanost izvora i vjerodostojnost podatka.

(2) Osobni podaci pohranjeni u zbirke mogu se koristiti samo u svrhu zbog koje je zbirka ustrojena, a u drugu svrhu samo ako je to propisano posebnim zakonom.

(3) Osobni podaci smiju se dostaviti inozemnim policijskim tijelima i određenim međunarodnim organizacijama, na njihov zahtjev, ako država kojoj se osobni podaci dostavljaju ima odgovarajuće uređenu zaštitu osobnih podataka, odnosno osiguranu adekvatnu razinu zaštite, kao i na temelju međunarodnih ugovora.

(4) Prije iznošenja osobnih podataka iz Republike Hrvatske, u slučaju kada postoje osnove sumnje o postojanju odgovarajuće uređene zaštite osobnih podataka, odnosno osigurane adekvatne razine zaštite, pribavlja se mišljenje tijela nadležnog za zaštitu osobnih podataka.

Članak 26.

(1) Osobni podaci u zbirkama iz članka 24. ovog Zakona čuvaju se:

1. u odnosu na osobe lišene slobode, pet godina nakon donošenja odluke o oduzimanju slobode,

2. u odnosu na osobe protiv kojih je pokrenut kazneni postupak, pet godina od isteka roka nastupa rehabilitacije ako osoba nije ponovo prijavljena, ili nastupa zastare kaznenog progona,

3. u odnosu na žrtve i oštećenike, pet godina nakon pokretanja kaznenog postupka ili nastupa zastare kaznenog progona,

4. u odnosu na osobe za kojima je izdana tjeralica te osobe kojima je zabranjen ulazak u Republiku Hrvatsku, tri godine nakon zastare kaznenog progona za počinjeno kazneno djelo ili prekršaj,

5. u odnosu na osobe prema kojima je poduzeta provjera identiteta, pet godina od obavljene provjere,

6. u odnosu na osobe prema kojima je poduzeto utvrđivanje identiteta, deset godina nakon provedenog postupka utvrđivanja identiteta.

(2) Trajno se čuvaju podaci:

1. o operativnim saznanjima i izvorima saznanja,

2. o osobama pod posebnom policijskom zaštitom,

3. o događajima koji su dojavljeni policiji ili o kojima je policija saznala na drugi način.

(3) O uporabi sredstva prisile, podaci se čuvaju deset godina od uporabe tog sredstva.

(4) Ostali podaci u zbirkama iz članka 24. ovog Zakona čuvaju se sukladno rokovima propisanim drugim propisima.

Članak 27.

Ako drukčije nije propisano zakonom, podaci spremljeni u zbirci koja se vodi na informacijskom sustavu Ministarstva moraju se brisati bez odgode kad prestanu razlozi, odnosno uvjeti radi kojih je osobni podatak unesen u odgovarajuće zbirke, kad proteknu rokovi iz članka 26. ovog Zakona, kad njihovo pohranjivanje nije bilo dopušteno kao i protekom rokova propisanih posebnim zakonom.

Članak 28.

(1) Osoba čiji se podaci nalaze u zbirci ima, sukladno posebnom zakonu, pravo uvida, ispisa i ispravka osobnih podataka sadržanih u zbirci osobnih podataka a koja se na njega odnose.

(2) Iznimno, osobi iz stavka 1. ovog članka može se uskratiti pravo razgledavanja dijela zbirke ako bi to moglo uzrokovati štetne posljedice za svrhu prikupljanja podataka ili ugroziti drugu osobu.
zuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 07:14   #9
Quote:
zuba kaže: Pogledaj post
Članak 26.

(1) Osobni podaci u zbirkama iz članka 24. ovog Zakona čuvaju se:

1. u odnosu na osobe lišene slobode, pet godina nakon donošenja odluke o oduzimanju slobode,

2. u odnosu na osobe protiv kojih je pokrenut kazneni postupak, pet godina od isteka roka nastupa rehabilitacije ako osoba nije ponovo prijavljena, ili nastupa zastare kaznenog progona,

Jel ovo znaci da osoba koja je pocinila dijelo prije 20 godina... npr. kao maloljetnik, dobila "vaspitnu mjeru pojacanog nadzora"... poslije 20 godina nece prolaziti ni kroz kakvu policijsku evidenciju?
Rovchanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2011., 17:49   #10
Ma kakvo brisanje, karton ti je zauvijek.

Zaustaviše policajci dva moja poznanika, vozili oni nekakvu starudiju na krovu auta, policijot ih pita odkud im to što voze, kaže vozač da su pokupili od frenda, na to im kaže policijot da mu daju dokumente i ode u policijsko vozilo provjerit'.

Vraća se do auta i kaže liku na suvozačkom mjestu, -a ti si lopov a ?, ovaj ga bljedo pogleda i pita, da kako to misli, a policajac mu kaže da mu piše u kartonu da je mazno neku štangu, kaže ovaj da je, ali je to bilo prije cirka 20 godina kada je bio balavac.A na to mu kaže policajac -i šta onda ? mislio si da smo to zaboravili a ?
Vudriga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 16:16   #11
Neka pošalje upit na svoju pravu. Takav podatak iz tog razdoblja je morao biti potpuno obrisan.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 08:45   #12
A CIS?Tamo još uvijek piše.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 10:37   #13
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
....... Oprosti što malo petljam, ali ne znam kako bih ti to precizno objasnio, a da ne odam nešto što ne bih smio (i ovo je vjerojatno previše, ali blesavo mi je da se brineš oko nečega oko čega ne bi trebao).
Drugim riječima, gdje god da je policija na neki način intervenirala, legitimirala ili istraživala, te zapisala nečije osobne podatke, ime ide u sustav, gdje se bilježi o kakvom se događaju radilo, dal je bio pod kakvom istragom, i što je na kraju bilo ako stvar ode na sud (da li je postupak obustavljen, da li je osolobođen krivnje ili proglašen krivim)... Podaci ostaju trajno, čak i nakon što nastupi rehabilitacija za neki prekraj ili kd (nakon čega se smatra da osoba niej osuđivana), ali te policija i dalje može na temelju toga "posebno tretirati"...
__________________
"Nulta tolerancija" je je klasična isprika ljudi bez mozga koji imaju potrebu primjenjivati fašističke metode.
fotomatik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 11:16   #14
Ma točno 99% kao da ti Ostojić daje plaću.Ne ide baš sve u sistem kad ti uzmu podatke jer može bit da ostane samo pisani trag koji neće u sistem ali se taj izgubi u papirima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2012., 13:46   #15
Quote:
fotomatik kaže: Pogledaj post
...
Zakonom je određeno koji se podaci koliko dugo čuvaju, a što se tiče "posebnog tretmana", činjenica da je netko bio sudionik nekog općeg događaja, bez ikakve prekršajne ili kaznene odgovornsoti, mu nikako ne može naštetiti.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 08:31   #16
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Zakonom je određeno koji se podaci koliko dugo čuvaju, a što se tiče "posebnog tretmana", činjenica da je netko bio sudionik nekog općeg događaja, bez ikakve prekršajne ili kaznene odgovornsoti, mu nikako ne može naštetiti.
Osim ako točno ne utvrde da je bio samo "sudionik" pa potpadne po "posebni tretman".
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 10:28   #17
Naravno, ali onda nije riječ o slučajnom prolazniku ili samo općem sudioniku događaja.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 17:18   #18
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Naravno, ali onda nije riječ o slučajnom prolazniku ili samo općem sudioniku događaja.
ja sam bio samo slucajni prolaznik i imao posljedice
a taj policajac seronja koji je olako svoje unio u sistem, za njega nije bilo posljedica nikakvih
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 22:58   #19
I ponovno te pitam kakve su to posljedice bile, tj. kako ti je naškodila činjenica da si bio sudionik događaja?
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 00:16   #20
odgovorio sam ti jos jednom prilikom ranije na to pitanje
imao sam probleme prilikom vadenja dozvole za oruzje
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:03.