Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2010., 14:13   #1
Estetska operacija nakon sterilizacije (spušten trbuh)?

odmah na početku molim moderatore ako smatraju da ovu temu treba spojiti s sterilizacija/kastracija da ne spajaju jer ne zelim da se utopi u temu, jako su mi vazni odgovori. hvala


odvela sam macu prošle godine na sterilizaciju i sve je prošlo okej. međutim, njena tiba se jaaako opustila. skoro pa na pola puta da joj se vuče po podu

vjerujem da će joj se to s godinama (u rujnu će 2.) još više opustiti i da će joj se to zaista vuć po podu i sigurna sam da će joj to uvelike otežati starost. zanima me bilo koje iskustvo vezano za ovaj problem, bilo kakvo.

nakon sterilizacije bila je na normalnoj hrani, prešla je na postoperativnu i tu je smršavila malo i još više joj se razvukao taj trbuh.

prošlo mi je kroz glavu da posotoji mozda neki "estetski" zahvat gdje bi joj maknuli taj višak koze..zbog toga joj i tijelo izgleda debelo a glava sitna. ma, nije to ni bitno, bitno je da ne zelim da joj to bude kasnije problem.

iskustva?
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 14:48   #2
Imali smo macu na čuvanju koja je imala tako opušten trbuh, usljed traljavo obavljene sterilizacije. Mi nismo htjeli ništa "popravljati", a ni macu ponovo slati na operaciju, rizičnu radi macine bolesti. Udomiteljica kaže da nema problema s tim, maci ne smeta, pa se neće dirati.

Ali su mi vetovi spomenuli da se to može obaviti. Detalje ne znam, pa neću pisati poluinformacije, a najbolje bi bilo da se raspitaš kod veta o rizicima, samoj operaciji, uopće mogućnosti tako nečeg (tko zna rade li to svi i jeli tvoja maca kandidat za takvu operaciju)... Uzmi popis vet. stanica koje ti se čine dobre i telefon u ruke. "Rasteže" li se to i dalje, također nemam pojma. Ovoj "našoj" je ostalo isto.

Ukoliko maci zbilja smeta, otežava joj kretanje i slično, onda sam za da se to napravi dok je mlada. Bolje sad nego kad bude u godinama. Ako je riječ o čistoj estetici, onda sam protiv stavljanja životinje ponovo pod nož.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 14:55   #3
iskreno, degutantan mi je cijeli taj pojam estetskih operacija na zivotinjama. zamišljam to kao one emisije pod noz ili rezi me. uzas, nepotrebno, bezveze.

kreće se ona, samo je malo "tromija" iako nema razloga biti. ona dok hoda to joj doslovno "landara" onako.. ma ne znam, nisam pametna. ali zvat ću veterinarske stanice svakako. sterilizaciju je obavio, navodno, najbolji veterinar u gradu..
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 15:04   #4
Ne znači da su oni zeznuli. I sama kažeš da se maca brzo i dobro oporavila, sterilizacija uredno obavljena... Svaka je životinja drugačija i uvijek nešto može poći po zlu. Nema garancije. Eto, njen trbuščić je jednostavno takav.

Eto, ja se nisam susrela s tim, osim tada, jednom, i bilo mi je čudno da joj tako trbuh izgleda, pa sam usput priupitala...

Pričaj s vetovima, ne vidim drugi način. Ako će zbilja trbuh visiti do poda jednom, onda mi se čini bolje odmah srediti. Vjerujem da bi joj tako nešto dosta smetalo.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 16:40   #5
Mislim da to nema veze sa načinom na koji je obavljena sterilizacija, tj. sa stručnosti veterinara. Sve ulične mace steriliziramo kod istog veterinara, evo u ove 3 godine koliko sam u udruzi, bilo je cca 400 maca na sterilizaciji - nekima se to napravilo (malom broju), većini ne.
Ne znam sa čime bi to moglo imati veze..

Ako joj smeta ili se povećava pa će joj jednom smetati, onda riješi to, ali ako joj sad ne smeta i ne povećava se, vjerojano nemaš zašto brinuti.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 12:34   #6
Mislim da bi bilo dobro macu što prije odvesti veterinaru na pregled. Ako nije riječ o pretilosti (postaj sliku?) a stvar je progresivne prirode, mogla bi biti riječ o pucanju ili oštećenju trbušne membrane, tzv. "bruhu". Oštećenje trbušne membrane može biti posljedica pogreške u operaciji ili je mogla nastati nakon operacije, neovisno o njoj.

Naime, sama sterilizacija operacija je kojom se uklanjaju jajnici (u lakšem slučaju) ili čitav uterus (u težim slučajevima ili u slučaju operacije za vrijeme trudnoće). Jajnici su žlijezde, a uterus je rastezljivi, virtualni organ. Oni primarno služe propagaciji a sekundarno kao žlijezde s unutarnjim oizlučivanjem, dakle oni nisu organi u službi održavanja mišićnog tonusa ili vezivno tkivo koje drži miđiće "na okupu". Zbog toga, opisani problem nije logična posljedica uklanjanja ovih organa.

Što se tiče "degutantnosti" estetskih operacija na ljudima ili životinjama, moram navesti da nepoznavanje problematike uz izloženost idiotizirajućem TV programu doista dovodi do averzije koja se može vrlo lako protumačiti kao glupost. Naime, spomenute TV "emisije" (odnosno, kretenska bljuzga koju smo "prisiljeni" konzumirati kada, radi vlastite lijenosti, ne možemo naći bolji način za utrošiti svoje vrijeme), bave se plastičnim a ne estetskim operacijama.

Naime, status "plastične" operacije dobivaju operacioni zahvati estetske prirode koji se rade zbog toga što se je nekom sprdnulo ili, kako bi mi balkanci rekli, kako se nekom "digao", najčešće zbog izazivanja upravo tog efekta - pojačavanja seksualne reakcije kod osoba suprotnog spola.
Nasuprot tome, status "estetske operacije" dobivaju kirurški zahvati estetske prirode koji služe ispravljanju fizičkih nepravilnosti te objektivno utječu na kvalitetu života subjekta. U ovu kategoriju spadaju recimo ispravljanja "zečje usne", korekcije nosa i nosnog kanala u svrhu olakšavanja disanja, rekonstrukcije lice muslimanskih žena kojima je bačena kiselina u lice, rezanje petog prsta (učestalo kod pasa, osobito mješanaca) i slično.
Dakle, razmislite prije no što gučete. Hvala.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 16:14   #7
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo dobro macu što prije odvesti veterinaru na pregled. Ako nije riječ o pretilosti (postaj sliku?) a stvar je progresivne prirode, mogla bi biti riječ o pucanju ili oštećenju trbušne membrane, tzv. "bruhu". Oštećenje trbušne membrane može biti posljedica pogreške u operaciji ili je mogla nastati nakon operacije, neovisno o njoj.

Naime, sama sterilizacija operacija je kojom se uklanjaju jajnici (u lakšem slučaju) ili čitav uterus (u težim slučajevima ili u slučaju operacije za vrijeme trudnoće). Jajnici su žlijezde, a uterus je rastezljivi, virtualni organ. Oni primarno služe propagaciji a sekundarno kao žlijezde s unutarnjim oizlučivanjem, dakle oni nisu organi u službi održavanja mišićnog tonusa ili vezivno tkivo koje drži miđiće "na okupu". Zbog toga, opisani problem nije logična posljedica uklanjanja ovih organa.

Što se tiče "degutantnosti" estetskih operacija na ljudima ili životinjama, moram navesti da nepoznavanje problematike uz izloženost idiotizirajućem TV programu doista dovodi do averzije koja se može vrlo lako protumačiti kao glupost. Naime, spomenute TV "emisije" (odnosno, kretenska bljuzga koju smo "prisiljeni" konzumirati kada, radi vlastite lijenosti, ne možemo naći bolji način za utrošiti svoje vrijeme), bave se plastičnim a ne estetskim operacijama.

Naime, status "plastične" operacije dobivaju operacioni zahvati estetske prirode koji se rade zbog toga što se je nekom sprdnulo ili, kako bi mi balkanci rekli, kako se nekom "digao", najčešće zbog izazivanja upravo tog efekta - pojačavanja seksualne reakcije kod osoba suprotnog spola.
Nasuprot tome, status "estetske operacije" dobivaju kirurški zahvati estetske prirode koji služe ispravljanju fizičkih nepravilnosti te objektivno utječu na kvalitetu života subjekta. U ovu kategoriju spadaju recimo ispravljanja "zečje usne", korekcije nosa i nosnog kanala u svrhu olakšavanja disanja, rekonstrukcije lice muslimanskih žena kojima je bačena kiselina u lice, rezanje petog prsta (učestalo kod pasa, osobito mješanaca) i slično.
Dakle, razmislite prije no što gučete. Hvala.

E al' se napriča ...

Osim što si nam se htio/htjela pohvaliti da barataš određenim rasponom informacija na tu temu, sad nam samo objasni što si htio/htjela ovim reći i u kakvoj je to vezi s temom, osnosno izvornim pitanjem i problemom autora ove teme?


Problem mi je poznat, ne radi se o nikakvom bruhu. Kao što Pingvich kaže, na određenom broju mačaka se to dogodi. No, ja sam nekako sklona vjerovati (iz osobnog iskustva) da se radi o preobilnoj ili pogrešnoj prehrani u kombinaciji s premalo kretanja kod takvih mačaka koje uglavnom borave u stanovima i osim toga imaju promijenjen hormonalni status (a znamo da hormoni utječu i na metabolizam, jel tako TF? ).

Pa iako 'maternica i jajnici nisu izravno zaduženi za održavanje mišićnog tonusa' (cit TF), radi se ponekad i o prilično velikom rezu (ovisno o zahvatu) nakon kojeg ni potrbušnica ni okolno tkivo više nikada nisu kao što su nekad bili (što mogu potvrditi i žene koje su prošle carski rez).

Elem, TF - prije stavljanja pera u pogon (u ovom slučaju tipaka tastature), valja ipak uključiti mozak.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!

Zadnje uređivanje LinaLena : 16.06.2010. at 16:22.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2010., 16:22   #8
Ma nije riječ ni o pretilosti (ne nužno), ni o bruhu (bruh je kompletno druga stvar) već jednostavno o obješenoj koži na trbuhu. Zna se dogoditi, malo visi, nikom ništa. A zna se i jako rastegnuti, maltene do poda, e u tim slučajevima, odnosno slučajevima kada životinji oteževa kretanje, se može korigirati. Koliko stručnih izraza, a nije uopće pogođen problem koji ima dotična maca. Mislim da se vlasnica bude snašla, ovako kako je i napisano, uz konzultacije s vetom i da neće to raditi jer joj se "sprdnulo" ili "diglo" odnosno ukoliko maci višak kože ne otežava svakodnevni život.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 10:08   #9
maca jede oko 50 g hrane dnevno (za nju je preporučeno 60) i to je ona za reguliranje tezine/kućne mačke. ima dvorište pa se ganja okolo tako da mislim da je hrana i aktiva okej.

postavila sam temu čisto da vidim kako drugi ljudi stoje s tim...hvala na odgovorima
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 14:39   #10
Quote:
subota kaže: Pogledaj post
maca jede oko 50 g hrane dnevno (za nju je preporučeno 60) i to je ona za reguliranje tezine/kućne mačke. ima dvorište pa se ganja okolo tako da mislim da je hrana i aktiva okej.

postavila sam temu čisto da vidim kako drugi ljudi stoje s tim...hvala na odgovorima
Ne kužim... kako ljudi "stoje" s problemom tvoje muce ili kako ljudi "stoje" s psihološkom percepcijom estetske kirurgije na životinji?

Ako muca nije pretila, očito je neki drugi problem (dakle, ili bruh, ili kao što lapdog kaže, "malo visi"), i treba otići vetu. End.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 14:56   #11
Joj, TF, ti sve po svom, nije to bruh, niti pretilost (to može biti nevezano za ovo, ili ne mora uopće biti), to je koža koja visi. Simple as that. Rastegne se, visi maci među nogama, odnosno na području trbuha, klati se dok maca hoda... Nekima visi malo, nekima se jako rastegne. Nekima ne smeta, nekima smeta i onima kojima smeta se može korigirati. Budeš valjda vidio/la jednom uživo o čemu pričamo pa ti bude jasnije. subotu zanima jeli netko imao isti problem s macom i u kojem slučaju se išlo na korekciju. Čitaj pažljivije prije nego gučeš.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 15:23   #12
Quote:
lapdog kaže: Pogledaj post
Joj, TF, ti sve po svom, nije to bruh, niti pretilost (to može biti nevezano za ovo, ili ne mora uopće biti), to je koža koja visi. Simple as that. Rastegne se, visi maci među nogama, odnosno na području trbuha, klati se dok maca hoda... Nekima visi malo, nekima se jako rastegne. Nekima ne smeta, nekima smeta i onima kojima smeta se može korigirati. Budeš valjda vidio/la jednom uživo o čemu pričamo pa ti bude jasnije. subotu zanima jeli netko imao isti problem s macom i u kojem slučaju se išlo na korekciju. Čitaj pažljivije prije nego gučeš.
Vidim ja uživo svašta, ali njen opis nije bio dovoljno detaljan da, poput tebe, nešto decidirano i sa sigurnošću kažem, stoga dajem više mogućnosti. Lako je moguće da je jednostavno riječ o opuštenoj koži, osobito ako je muca imala više trudnoća i prethodno bila debela (pošto subota kaže da je problem eskalirao kad je smršavila)... ali i ne mora biti.

Ja sam golub koji guče i na hladno. :P
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 15:54   #13
Sve ovo drugo što navodiš je vrlo drugačije, debela maca=velika maca cijela, ne samo koža na trbuhu, a bruh izbočina različitih veličina najčešće na pupku. I, čisto informacije radi, ne mora nužno maca biti pretila niti da se kotila često. Nekima se jednostavno dogodi i bez toga. Kao npr. ovoj koju sam čuvala. Kotila se nije, udebljala se kasnije. Jedino sam brzopleto to povezala s traljavom sterilizacijom, jer ona, u ovom, mom, slučaju, jest bila traljavo obavljena. To, također, ne mora biti razlog.

Ajmo prestat. Pliz.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 02:13   #14
Visi velikom broju, bez obzira na kvalitetu sterilizacije. Vidi i muškima koji nisu debeli, a kreću se, pa što? Ma kakve crne operacije zbog toga
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 10:32   #15
nije se kotila, bila se malo udebljala nakon sterilizacije pa sam nakon razgovora s vetom prešla na tu postoperativnu hranu i smanjila joj porcije. ona inače ima bundicu al je normalne građe. samo joj visi taj trbuh. okretna je, trči, puže, nešto se kao i pentra po drveću. znači, sve pet. vjerojatno joj se samo opustila koza kao rezultat svega toga.

ne vjerujem da je bruh, pod prstima ne osjetim ništa. vidjela sam i neke mačore koji su kao štapići pa imaju malo te viseće koze.

kao što lap kaze, to je samo koza. zanimalo me samo ima li tko macu kojoj je to izraženije i da li su što napravili po tom pitanju. operacija dolazi u obzir samo ako bi joj to kasnije opterećivalo kičmicu ili tako neki ozbiljniji problem.
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 12:59   #16
imam ja. nismo radili baš ništa jer živini to ne smeta, a meni još manje
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 13:51   #17
Da, ako ne smeta njima, nebi trebalo smetati ni nama. Jedino u slučaju da životinja baš pati takva, ne može normalno npr. skakati, kretati se... Vidim da tvoja luduje i sve normalno, tako da nemaš razloga za brigu. Ne vjerujem da će se to razvlačiti još više, samo pokušaj da se ne deblja više. Ljubac bucki!

A davno sam gledala dokumentarac o maci s istim problemom, samo se njemu koža razvukla do poda i kad bi hodao to se strugalo po podu i sva mu je dlaka otpala na tom mjestu. Većinom je ležao i sav jadan bio na očigled. E u takvim, rekla bi ekstremnim slučajevima, svakako sam za operaciju jer ona poboljšava kvalitetu života. Ali tvoja je, po napisanom, daleko od toga. Bude ti ona pokazala i budeš ti skužila ako joj bude smetalo, ne brini.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 15:31   #18
Quote:
lapdog kaže: Pogledaj post
A davno sam gledala dokumentarac o maci s istim problemom, samo se njemu koža razvukla do poda i kad bi hodao to se strugalo po podu i sva mu je dlaka otpala na tom mjestu. Većinom je ležao i sav jadan bio na očigled.




ok, dijagnoza uspostavljena. ništa joj nije

čim mi stigne mob s operativnom kamerom postat ću fotku. sivo bijela pufna <3
__________________
uzbrdo
subota is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 21:43   #19
Slažem se sa LinaLenom, mislim da ima veze i sa debljinom i manjkom kretanja, iako vjerojatno ne SAMO sa time - i nije u svakom slučaju to uzrok, ali da, ruku na srce, češće će se dogoditi debljim macama (imam jednu bucu sa malo kretanja, sa visuljkom ).

notrzan, u vezi toga da nije potreban zahvat - najčešće ne, ali eto, imala sam slučaj da je stvarno bilo potrebno. Maci iz moje ulice je to uvijek bilo opušteno - i uslijed nekakvog bakterijskog čuda (to se upalilo ili što'li - nisam ju ja liječila pa ne znam pojedinosti) koža joj se razvukla do poda. Bila je na operaciji, na antibioticima i nakon 2 mjeseca opet je u svojoj ulici

Ona je, BTW i OT prva maca radi koje sam uvijek u torbi počela nositi klopicu za mace, jer je maca predobra i jako pitoma i uvijek žica koji zalogajčić (iako je hrane svako jutro). I kad već offtopičarim, do kraja ću: kao što vidite, ulična maca je liječena bez moje intervencije. Kako? Pa, za svaku pohvalu, imam jedno od najboljih susjedstva sigurno u državi. Bez pretjerivanja.
Jedna susjeda svako jutro i večer radi krug po susjedstvu, skuplja boce i hrani mace. Ona uvijek intervenira kad se pojavi nova maca i u suradnji sa drugom tetom je ulovi, sterilizira i vrati, po potrebi liječi. One to rade već cca 10 godina i oko mene na dugo i naširoko nema bolesnih maca ni okota, sve što se pojavi, odmah se i riješi. Svaka pohvala dragim tetama, ma čast je poznavati ih i učiti od njih
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2010., 22:45   #20
Moje mace imaju te viseće trbuhe, a tek im je malo više od dva mjeseca. Nekako ne vjerujem da je povezano ni s hranom ni s manjkom kretanja jer znate valjda kakve su male mace Ali definitivno jeste "debljina" u pitanju, točnije masno tkivo, salo, što li već. Barem su tako rekla dva veterinara. Veterinarka kod koje smo se cijepili je na pitanje hoće li se to povući rekla da ovisi o tome kako ćemo ih hraniti.
Oni inače zbilja nisu debeli, dapače za curicu sam pitala je li mršava jer je skroz tanka. Vet je rekla da nije mršava i da će biti takve građe. A dečko je krupniji od nje, ali isto nije debel.
Meni nije baš jasno kako su mogli nakupiti toliko "sala" dok su još praktično bilo samo na majčinom mlijeku, ali eto desilo se Budući da su mali, možda im se to ipak promijeni.
Znam da nisam rekla ništa korisno, ali eto čisto da znate da i male mace mogu to imati, dakle nevezano za bilo kakav zahvat.
Floriana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:13.