Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.12.2011., 17:39   #1
Broj šasije

Ovako, imam pitanje u vezi broja šasije automobila. Postavio sam slično pitanje i na pdf-u automobili, ali rasprava je tamo otišla u drugom smjeru, ne onom koji mene zanima.
Uglavnom, prije mjesec dana sam morao mijenjati šajbu na autu i zamjena je napravljena u ovlaštenom servisu. Danas me policajac zaustavio i iznenadio pitanjem zašto na šajbi ne piše broj šasije (u onom prozorčiću pri dnu s vozačeve strane). Ja sam ostao totalno iznenađen pitanjem, jer znam da je broj šasije prije izmjene pisao.
Već sam na X mjesta pitao o mogućim problemima zbog tog propusta, jer fakat ne vidim razloga zašto bi išli skidat broj šasije koji niti nije dio šajbe, već se nalazi ispod šajbe, a na šajbi je samo prozorčić kroz koji se može pogledati.
Imam informaciju (sad dal je 100% točna, ne znam) da na tehničkom to provjeravaju, očito i policiju zanima, a i to se stavlja na sve aute od 2000. godine.
Sad bih molio poznavatelje zakona da mi pomognu i kažu dal taj broj MORA ili MOŽE biti na šajbi. Meni osobno ne smeta što ga nema, ali mi se neda prolaziti tortura policije, pa ovih na tehničkom, a jednog dana i svakog tko će doći pogledat auto kada ću ga prodavati zbog propusta u servisu.
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 17:48   #2
Broj šasije mora biti na vjetrobranu?

Iskreno, nisam čuo za to, znam da broj šasije se nalazi na par mjesta na autu, ali ne i na vjetrobranu. Znam da se na njima može naći godina proizvodnje i po tome se može vidjeti je li auto lupan, ali nisam nikad čuo da je na njima broj šasije.

Pod pretpostavkom da jesi u pravu, kako ti serviser može ukucati broj šasije na staklo? Smije li on to uopće napraviti?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 17:51   #3
Krivo si shvatio, preko prozorčića na šajbi se vidi taj broj, a sami broj nije dio šajbe, već se nalazi ispod šajbe.

Ovo što je bijelim napisano, o tome govorim. To je meni prilikom izmjene šajbe uklonjeno.

http://img18.imageshack.us/img18/288...2733082301.jpg
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!

Zadnje uređivanje J. Knoxville : 03.12.2011. at 18:09.
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:02   #4
Aha, to je jedna od varijanti koja mi je pala na pamet.

Obično je ona u takvim slučajevima napisana na neku pločicu koja je pričvršćena na kontrolku. Imaš li tu pločicu? Ne možeš je vratiti kako je bila?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:08   #5
Do toga se može isključivo samo kada se skine šajba dolje. Pločicu nemam, to su u servisu meštri skinuli. Do danas nisam skužio da je broj uklonjen, kolega policajac mi je ukazao na to da broja nema.
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:44   #6
Quote:
J. Knoxville kaže: Pogledaj post
Krivo si shvatio, preko prozorčića na šajbi se vidi taj broj, a sami broj nije dio šajbe, već se nalazi ispod šajbe.

Ovo što je bijelim napisano, o tome govorim. To je meni prilikom izmjene šajbe uklonjeno.

http://img18.imageshack.us/img18/288...2733082301.jpg
Ja imam Hyundai iz 2004, prije smao imao iz 2003 i znam jos dvojicu koji imaju isti model iz 2006 i NIJEDAN to nema. ???
DarkStar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 18:54   #7
Ja sam i na VW Polu iz '99. imao broj šasije ispod vjetrobranskog stakla.
Čudno kako nemaš, proizvođači to stavljaju od 2000. pa nadalje.
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 11:36   #8
Quote:
J. Knoxville kaže: Pogledaj post
... dal taj broj MORA ili MOŽE biti na šajbi...
Može, ali ne mora.

Nitko ti neće ništa učiniti (niti te kazniti) što nema tog broja, ali će prilikom kontrole tvoj auto biti sumnjiviji od ostalih, pa ćeš češće morati pokazivati neki drugi broj šasije.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2011., 13:59   #9
Znači, zbog tuđeg propusta ja ću biti izloženiji mogućoj zajebanciji.
__________________
One day you'll leave this world behind so live a life you will remember!
J. Knoxville is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2011., 08:48   #10
Možda,inače taj broj nije ni bitan.Postoje brojevi na skrivenim mjestima koji se gledaju radi prepoznavanja ukradenog auta ili krivotvorenih brojeva.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 11:44   #11
Znaci trebam naci broj sasije za FORD GALAXY 2002 GODISTE, ali neznam gdje je a treba mi...

imam ford galaxy i treba mi broj sasije a nemogu ga nigdje nac
tigarcrni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2013., 12:20   #12
Broj šasije nemora biti istaknut ispod vjetrobranskog stakla, imam A1 iz 2010 i na tom mjestu je zatamljeno. I vidljivo je tek kada digneš haubu i nitko nije dosada solio pamet. Pitao sam i u ovlaštenom servisu rekli su da on nije potreban da bude baš na vidljivom mijestu na vjetrobranskom staklu. Čak je i bolje da se nevidi iz aviona da nebi ko prepisao broj šasije na parkiralištu i ukucao na ukradenom autu, i zatim takav auto koji nije u evidenciji pod tim brojem šasije zabilježen da je ukraden lako mogu preprodati u drugu zemlju.

A ovako kad je auto ukraden broj šasije je zabilježen pod ukradeno vozilo tada ga nemožeš prodati zbog nemogućnosti registracije. Pa takav auto može jedino ići u dijelove.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 18:25   #13
Pozdrav.
Da li zna netko nesto o ovome?
Na stranici er win de, kada se registrirate i uplatite odredjeni iznos cca 8 eura za sat, mozete prema broju šasije provjeriti auto. Medjutim kada zelite pogledati povijest održavanja tog vozila izbaci : konfigurator browsera nije podržan. Danas testirao.
Vokswagen erWin online.
__________________
Svako djelo ima svoj Sud.
gaza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 12:14   #14
I ja sam čuo o tome,ali neprovjereno.Do sada nisam imao problema na tehničkom...Uostalom,što ako moraš zamijeniti šajbu i staviti zamijensku?
__________________
Ni trava se ne povija tako kao ljudi pod voljom svojih gospodara.
Koejev Helkert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:33.