Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2015., 01:51   #1
Question Fali nam ljudi....

Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno. Imamo glas i sve, ljudi se javljaju ali ... ljudi koji se javljaju jednostavno nemaju pojma o poslu. Upravno nevjerojatno, ali nemožemo naći kadar u državi koja ima 300k nezaposlenih. Neki od ljudi koji se jave na oglas sa godinama iskustva se ispostavlja da su zapravo kompleteno nekompetentni, mnogi misle da su im dovoljne reference iza kojih apsolutno ništa ne stoji, ali na kraju mnogi su jednostavno čak i "neobučivi", tj. ljudi koje se zapravo ne može ni obučiti unutar normalnog vremena za rad na poslu. I da se razumijemo, to je sve za debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima.

Ono što me zanima da li ima i drugih koji imaju problema sa nalaženjem adekvatnog kadra u HR? Koja su vaša iskustva sa kandidatima i koja znanja pokazuju na intervjuima?

Ako ikoga zanima, pišem ovo jednostavno jer mi je dosta slušanja kako posla nema, a ispada da jako puno ljudi doslovno ne zna ništa raditi. Osobno mi je čak jako čudno da i ljudi koji nazivno imaju godine iskustva zapravo nemaju mnogo pojma o struci.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 03:18   #2
A o kojoj struci je riječ?
slinava smrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 06:34   #3
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno. Imamo glas i sve, ljudi se javljaju ali ... ljudi koji se javljaju jednostavno nemaju pojma o poslu. Upravno nevjerojatno, ali nemožemo naći kadar u državi koja ima 300k nezaposlenih. Neki od ljudi koji se jave na oglas sa godinama iskustva se ispostavlja da su zapravo kompleteno nekompetentni, mnogi misle da su im dovoljne reference iza kojih apsolutno ništa ne stoji, ali na kraju mnogi su jednostavno čak i "neobučivi", tj. ljudi koje se zapravo ne može ni obučiti unutar normalnog vremena za rad na poslu. I da se razumijemo, to je sve za debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima.

Ono što me zanima da li ima i drugih koji imaju problema sa nalaženjem adekvatnog kadra u HR? Koja su vaša iskustva sa kandidatima i koja znanja pokazuju na intervjuima?

Ako ikoga zanima, pišem ovo jednostavno jer mi je dosta slušanja kako posla nema, a ispada da jako puno ljudi doslovno ne zna ništa raditi. Osobno mi je čak jako čudno da i ljudi koji nazivno imaju godine iskustva zapravo nemaju mnogo pojma o struci.
baš sam šokiran.....
tko bi rekao da ako trebaš veterinara specijaliziranog za uzgoj šarana ili inženjera za projektiranje motokultivatora, da ih moraš sam obučiti ?
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 08:37   #4
koliko sam ja skužio poslodavci koji kod nas ne mogu naći radnu snagu su oni koji daju ispodprosječne uvjete ili prosječne uvjete ali očekuju rad za dvoje/troje i po satnici i obujmu posla. (najčešće se ovdje radi o SSS strukama)

Čak i u visokospecijaliziranim poslovima ima ponude ali tu su i plaće debelo iznad prosjeka. U tom slučaju par tisuća gore dolje ne znači ništa već važniju ulogu igraju kakva je firma, kakvi su radni uvjeti, radno vrijeme i slično.

Btw. također me zanima o kojoj struci se radi i na koja radna mjesta ne možete naći ljude?
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 09:11   #5
Meni je ovo presmjesno.

Ako nemozes naci gotovog covjeka koji sve zna od A do Ž jer eto mora se roditi pametan, iskusan i s papirima u ruci da ima zavrsenu skolu, da to mislim prije nego sto se covjek rodi jer eto to poslodavac ocekuje, tada svaka ozbiljnija firma odabere moguce kandidate i posalje ih prvo na testiranje i onda opet odabere najbolje i salje ih na dodatnu obuku za to radno mjesto, sve drugo je sprdnja !

Frend koji je zavrsio spec. informaticki smjer, firma Hamled ga poslala u London na dodatnu obuku da radi na serverima i to jos kad je imao samo zavrseni prediplomski. I nije jedini jos je poslala nekoliko.

Evo cak i Amis i T-com salje ljude na obuku koji vise za telefonom kao korisnicka sluzba !

Kod nas je problem da amaterski poslodavci ocekuju od kandidata da cim izade iz skole van da ima pet godina radnog iskustva i znanja od neznam niti ja od kuda kad takve ljude bez radnog iskustva prije toga nitko ne zeli zaposliti.

Kako ce ljudi imat radnog iskustva u Hrvatskoj kad nitko nezeli zaposliti te ljude bez radnog iskustva osim onih firmi kak je konzum, kaufland za slaganje po policama i na blagajnama ?


Ovo je upuceno autor teme, objasni mi kako steci radno iskustvo i znanje prije nek sto se zaposlis ?


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 09:12   #6
Ja sam završia studij računovodstva i financija 5,0, 2 rektorove nagrade, pa kažu da neznam računovodstvo da triban imat 5 godina iskustva.

Možda previše tražiš od ljudi koji ne mogu imati iskustva u državi koja prije svega traži iskustvo.
Snizi kriterije, potrudi se prvi mjesec pomoć čoviku da se ushemi i desetorostruko će ti se isplatit možda. Ti bi sve na gotovo možda?
GroundZeroCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 09:15   #7
Nekakav stručnjak, usko specijaliziran, je teško i postati kada industrije nema, pa se skače sa projekta na projekt da bi se nešto ulovilo i onda se naravno svaštari.

Tu onda imamo oglase za posao, recimo za IT, gdje nabroje kao zahtjev 5 programskih jezika, služenje sa još bar 3, poznavanje SQL-a, baze podataka, izrada web stranica, mreže, serveri, korisnička podrška, industrijski certifikati Cisco, Microsoft, Oracle i još nekoliko C/P pojmova i za kraj ECDL diploma (nije uvjet al je poželjno ).
U zamjenu nude, pazi sad - redovna primanja

I onda oni koji malo znaju, misle da sve ono gore znaju, a više znaju nego onaj tko ih bira, pa se uspiju prodat, al onda ipak ispadne da ne znaju i jbga.

Ali nema brige, još jedna vrata su se otvorila za naše ljude koji ne znaju ništa raditi, al eto neki se uspiju vani snaći.. - a ovim stranim firmama, sa dobrim glasom i podružnicom u HR, ostaje mogučnost da u nedostatku domaćeg zadovoljavajućeg kadra, svoje "debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima" ponude kompetentnim građanima EU.

Super pozicija za sve uključene, naši koji nemaju pojma, idu van, nauče nešto delat i pošalju koju kunu nazad, a ove strane firme, sa podružnicama u HR, sa svojim super uvjetima, privuku strane stručnjake, koji dižu naše gospodarstvo svojim stručnim radom i uplatama kroz razne poreze, prireze, zareze, doprinose.

Nema nervoze, niti razloga da se obezvrijeđuje naše ljude, imate cijelu EU pa birajte.
__________________
Power is Nothing without Control
suzuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 09:45   #8
Ima u Njemačkoj inženjera samo takvih, plati mu penthaus na korištenje službeni Merc E i 10.000€ plaće pa da vidiš što radi i sve zna , a ne ti bi našeg da sve zna za 5.000kn , nemože 5 u 4 nikako, možda i može ali bitće malo potisno.

Zadnje uređivanje Loui : 18.06.2015. at 10:36.
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 09:55   #9
kod nas završiš za inžinjera elektrotehnike,a na kraju delaš kaj puniš police u konzumu
__________________
Moja cura ima decka mozda i dva
oni imaju para, da saznao sam ja!!!
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 10:25   #10
A ako nekim čudom i imaš godina iskustva u struci, opet ne valja jer si prešao tridesetu.
Mislim da je jedan beskućnik pričao o tome zašto ne može dobiti posao, jer čim kaže godinu rođenja, razgovor prestaje istog trena.
__________________
Prvo te ignoriraju. Nakon toga te ismijavaju. Potom se protiv tebe bore. Na kraju pobjeđuješ.
Mahatma Gandhi
Jack Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 11:39   #11
aaaaaaah kako gustam

stoput sam reko, u hrvatsku se vracam ali na istu placu koju imam u njemackoj. zasto ? zato jer je jebeno zasluzujem. njemacka je benchmark, 3 soma ovdje moze samo bit 2800 u hrvatskoj, ali nikako 800. svabo ne daje pare na lijepe oci. ne zelim ni da pomislim na nebuloze o nekakvim programskim jezicima i bazama i hardveraju i mrezama i sve to odjednom u jednoj osobi. znas kolko para taj ovdje ima ? toliko da ga tretiraju kao rock zvijezdu. kad vam takvi dodju pa traze 10k ))))))))))) a seljo beljo direktor zblokira, kakvih 10k, mislis kuna, pa najte gospodine kriza je ovo ono ahahahahahahaahaha ))))))))))))))

a sto se tice armije neukih i nepismenih, oni imaju i pravo glasa zar ne ? auuuuu al ste najebali pa ima eno slavonija, ajte lopatat, prokanalite livade da ne plavi svake godine. za svakog ima posla.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 11:47   #12
američka vojska trebala kirurge....
i odaberu kandidate za koje su mislili da su najbolji, pošalju ih u vrhunske škole i za par godina eto gotovih kirurga.
ali šefovi nisu zadovoljni, oni znaju previše toga o slijepim crijevima i žučima a premalo o tome kako skrpati polumrtvog.

i onda su sklopili ugovor sa par bolnica u crnačkim dijelovima gradova, petak navečer, subota navečer....vojska preuzima- da dečki malo uđu u štos
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 11:47   #13
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno. Imamo glas i sve, ljudi se javljaju ali ... ljudi koji se javljaju jednostavno nemaju pojma o poslu. Upravno nevjerojatno, ali nemožemo naći kadar u državi koja ima 300k nezaposlenih. Neki od ljudi koji se jave na oglas sa godinama iskustva se ispostavlja da su zapravo kompleteno nekompetentni, mnogi misle da su im dovoljne reference iza kojih apsolutno ništa ne stoji, ali na kraju mnogi su jednostavno čak i "neobučivi", tj. ljudi koje se zapravo ne može ni obučiti unutar normalnog vremena za rad na poslu. I da se razumijemo, to je sve za debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima.

Ono što me zanima da li ima i drugih koji imaju problema sa nalaženjem adekvatnog kadra u HR? Koja su vaša iskustva sa kandidatima i koja znanja pokazuju na intervjuima?

Ako ikoga zanima, pišem ovo jednostavno jer mi je dosta slušanja kako posla nema, a ispada da jako puno ljudi doslovno ne zna ništa raditi. Osobno mi je čak jako čudno da i ljudi koji nazivno imaju godine iskustva zapravo nemaju mnogo pojma o struci.
Skolovanje kadra i kosta i zahtijeva vrijeme. Sad znas zasto se vecina firmi iz zapadne europe ne seli u istocnu. A i kad si ga osposobio da su dobri u jednom poslu trebas ih i platit da ti ne pobjegnu negdje drugdje.
Ak se radi o zapadnoj firmi onda to treba da im je jasno.
Kod nas u firmi kad se traze ljudi za radit uzme se na par mjeseci 3 do 4 privremeno. Pa se na kraju izabere onaj koji hoce radi i ne zabusava.
Bolje covjek sa voljom i bez diplome. Nego covjek sa diplomom, a bez volje.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 11:53   #14
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno. Imamo glas i sve, ljudi se javljaju ali ... ljudi koji se javljaju jednostavno nemaju pojma o poslu. Upravno nevjerojatno, ali nemožemo naći kadar u državi koja ima 300k nezaposlenih. Neki od ljudi koji se jave na oglas sa godinama iskustva se ispostavlja da su zapravo kompleteno nekompetentni, mnogi misle da su im dovoljne reference iza kojih apsolutno ništa ne stoji, ali na kraju mnogi su jednostavno čak i "neobučivi", tj. ljudi koje se zapravo ne može ni obučiti unutar normalnog vremena za rad na poslu. I da se razumijemo, to je sve za debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima.

Ono što me zanima da li ima i drugih koji imaju problema sa nalaženjem adekvatnog kadra u HR? Koja su vaša iskustva sa kandidatima i koja znanja pokazuju na intervjuima?

Ako ikoga zanima, pišem ovo jednostavno jer mi je dosta slušanja kako posla nema, a ispada da jako puno ljudi doslovno ne zna ništa raditi. Osobno mi je čak jako čudno da i ljudi koji nazivno imaju godine iskustva zapravo nemaju mnogo pojma o struci.

I mome gazdi isto fali ljudi. I on je dao natječaj prije 2 godine:
http://www.moj-posao.net/Posao/242778/Monter-mz/

I umjesto 20 ljudi je primio njih desetak. A ostale nije htio jer su tražili velike plaće. A jedan dipl. inž. strojarstva od tih što je primio već daje otkaz. Plaća mu je bila 3 500 kuna. Sada traži 6000. I gazda ne pristaje. I on daje otkaz.

A, i sestrinska firnma traži iskusnog čovjeka: http://www.poslovna.hr/lite/strojna-.../subjekti.aspx
Bilo je na razgovoru par djelatnika.
Ali vlasnik je rekao da ne pristaje na ucjene. A gazdi je ucjena što netko sa 10 godina staža traži plaću od 5000 kuna.
Tako da u matičnoj firmi imamo paradoksalnu situaciju:
Firma je prebukirana poslom, a dva najkvalitetnija stroja (koštaju svaki 200 000 eura) rade samo prvu smjenu.
Ja kao član radničkog viječa sugeriram vlasnika da popuni drugu smjenu.
A on će meni, uzmi radnike, ali ih ti plazi iz svoga džepa.

On bi htio radnika koji će mu doći raditi za 3000 kuna. A to je vrijeme prošlo !!


Quote:
Brutalis kaže: Pogledaj post
kod nas završiš za inžinjera elektrotehnike,a na kraju delaš kaj puniš police u konzumu
Nije baš toliko crno. Znam dva brata dip.inž. elektrotehnike koji rade kao profesori u srednjoj školi.
I jednog dip.inž. strojarstva koji je radio kao profesor tehničkog, informatike, fizike na selu daleko od kuće 30 km.

A jučer se mome rođaku vratila žena s Njemačke na godišnji od 10 dana. Ona je dipl.hoteljer i radi kao sobarica u hostelu.

Zadnje uređivanje krena : 18.06.2015. at 12:19.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 12:24   #15
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno. Imamo glas i sve, ljudi se javljaju ali ... ljudi koji se javljaju jednostavno nemaju pojma o poslu. Upravno nevjerojatno, ali nemožemo naći kadar u državi koja ima 300k nezaposlenih. Neki od ljudi koji se jave na oglas sa godinama iskustva se ispostavlja da su zapravo kompleteno nekompetentni, mnogi misle da su im dovoljne reference iza kojih apsolutno ništa ne stoji, ali na kraju mnogi su jednostavno čak i "neobučivi", tj. ljudi koje se zapravo ne može ni obučiti unutar normalnog vremena za rad na poslu. I da se razumijemo, to je sve za debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima.

Ono što me zanima da li ima i drugih koji imaju problema sa nalaženjem adekvatnog kadra u HR? Koja su vaša iskustva sa kandidatima i koja znanja pokazuju na intervjuima?

Ako ikoga zanima, pišem ovo jednostavno jer mi je dosta slušanja kako posla nema, a ispada da jako puno ljudi doslovno ne zna ništa raditi. Osobno mi je čak jako čudno da i ljudi koji nazivno imaju godine iskustva zapravo nemaju mnogo pojma o struci.
Kaj trazis?

Ak je IT - ispod 10k kuna neto za covjeka s iskustvom zaboravi. I to pocetnih, za covjeka koji se treba uhodavat. Za manje - tesko dobijes ijednog iole kvalitetnog pripravnika.
Najbolji, gotovi ljudi za specificne taskove idu u abudabije i dubaije za 10kE mjesecno neta, na njih ne trebas niti pomisljati.

Prosla su vremena kvalitetnih pripravnika za 3.5k kuna. Vjeruj mi Kvalitetu zgrabe velike ribe iz inozemstva jos na faxu.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 12:53   #16
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Kaj trazis?

Ak je IT - ispod 10k kuna neto za covjeka s iskustvom zaboravi. I to pocetnih, za covjeka koji se treba uhodavat. Za manje - tesko dobijes ijednog iole kvalitetnog pripravnika.
Najbolji, gotovi ljudi za specificne taskove idu u abudabije i dubaije za 10kE mjesecno neta, na njih ne trebas niti pomisljati.

Prosla su vremena kvalitetnih pripravnika za 3.5k kuna. Vjeruj mi Kvalitetu zgrabe velike ribe iz inozemstva jos na faxu.

I.

U to se uvjerio i naš vlasnik. Inženjer mu nakon godinu i pol dana rada bježi u drugu firmu.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 13:12   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post


Nije baš toliko crno. Znam dva brata dip.inž. elektrotehnike koji rade kao profesori u srednjoj školi.
I jednog dip.inž. strojarstva koji je radio kao profesor tehničkog, informatike, fizike na selu daleko od kuće 30 km.
To je bas najcrnije. Ti nista ne privreduju, samo kostaju.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 13:18   #18
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Kao što ne znate, radim u stranoj firmi koja ima HR podružnicu što i nije toliko interesantno koliko činjenica da nam fali ljudi i to puno. Imamo glas i sve, ljudi se javljaju ali ... ljudi koji se javljaju jednostavno nemaju pojma o poslu. Upravno nevjerojatno, ali nemožemo naći kadar u državi koja ima 300k nezaposlenih. Neki od ljudi koji se jave na oglas sa godinama iskustva se ispostavlja da su zapravo kompleteno nekompetentni, mnogi misle da su im dovoljne reference iza kojih apsolutno ništa ne stoji, ali na kraju mnogi su jednostavno čak i "neobučivi", tj. ljudi koje se zapravo ne može ni obučiti unutar normalnog vremena za rad na poslu. I da se razumijemo, to je sve za debelo nadprosječne prihode sa super uvjetima.

Ono što me zanima da li ima i drugih koji imaju problema sa nalaženjem adekvatnog kadra u HR? Koja su vaša iskustva sa kandidatima i koja znanja pokazuju na intervjuima?

Ako ikoga zanima, pišem ovo jednostavno jer mi je dosta slušanja kako posla nema, a ispada da jako puno ljudi doslovno ne zna ništa raditi. Osobno mi je čak jako čudno da i ljudi koji nazivno imaju godine iskustva zapravo nemaju mnogo pojma o struci.
pocnite se ponasati kao prava firma ,a ne kao supak od ovce

ocito vas management prvi nema pojma o struci, ni o trzistu
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 13:23   #19
jesmo dobili odgovor, o kakvoj struci se radi???
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 13:23   #20
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
pocnite se ponasati kao prava firma ,a ne kao supak od ovce

ocito vas management prvi nema pojma o struci, ni o trzistu
Ne kazem da im managment nije ukurcu, a ni da je, ali me zanima kako si zakljucio to sto si zakljucio
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:38.