Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2015., 08:55   #81
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Zbog lešinara iz Tele2 sam platio oko 7000 kn. Zbog državnih lešinara i jako lošeg računovodstva još 40 000. Ne želiš da pričamo o kaznama

Ja vidim drugi problem - ljudi ne žele radiit. Svejedno da li su završili srednu ili fakultet, većina ne želi raditi. Zato i imam prijatelja koji "uspijevaju" u životu, samo zato što su se odlučili trgnuti dok se većina vršnjaka ne želi trgnuti. A nije da smo stari, 25-30g

A što se tiče IT struke, tu si u pravu. Prijatelj mi je na zadnjem razgovoru za posao imao otprilike ovakve zahtjeve od poslodavca da mora raditi sve što spada pod front-end i back-end, plus još pun klinac jezika koji si nisu niti slični
Svatko od nas je osoba za sebe, priča za sebe sa svojim osobnim problemima i pizdarijama i naravno da svatko ima svoje probleme.

No ono što nam je zajedničko u ovoj državi jest da svi barem 90% energije trošimo na sranja i pizdarije o kojima uopće ne bi trebali razmišljati nego koje bi morale biti po defaultu postavljene - a nisu. To je smisao i svrha države.

A ako trošiš 90% energije na pizdarije, a ostaje ti samo 10% za meritum, za ideje, za rad i usavršavanje...imaš otprilike točno ovo što mi imamo na tržištu rada.

Quote:
imao otprilike ovakve zahtjeve od poslodavca da mora raditi sve što spada pod front-end i back-end, plus još pun klinac jezika koji si nisu niti slični
I kladim se da je glavni benefit od strane poslodavca koji mu je ponuđen kao ultimativni argument da prihvati posao - redovita plaća.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 09:07   #82
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Svatko od nas je osoba za sebe, priča za sebe sa svojim osobnim problemima i pizdarijama i naravno da svatko ima svoje probleme.

No ono što nam je zajedničko u ovoj državi jest da svi barem 90% energije trošimo na sranja i pizdarije o kojima uopće ne bi trebali razmišljati nego koje bi morale biti po defaultu postavljene - a nisu. To je smisao i svrha države.

A ako trošiš 90% energije na pizdarije, a ostaje ti samo 10% za meritum, za ideje, za rad i usavršavanje...imaš otprilike točno ovo što mi imamo na tržištu rada.
Isto ovisi i kako se pojedinac postavi.


Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
I kladim se da je glavni benefit od strane poslodavca koji mu je ponuđen kao ultimativni argument da prihvati posao - redovita plaća.
Točno tako. I kao tim su super. I sexy. I sve izvrsno. To me posebno iritira oko novih tvrtki, svi žele da se radnici međusobno druže, da su si dobri, pa da bude svaki tjedan teambuilding. Shvaćam ja tu strategiju, ako se radnici non stop druže, pa ako i imaju nešto, to sve postaje velika obitelj.

A ja se poserem na to.

Ja kod sebe imam 5 radnika, znači 3 plaće koje ja moram na kraju mjeseca platiti (1 plaću riješava druga tvrtka, uzet je kao na ugovor). Svoju plaću nemam, jer me plaća druga tvrtka tako da to nema veze. Svaki mjesec ja moram dovoljno zaraditi da platim troškove i račune + novac državi + plaće. To je moj stres, ali to je stres koji ja volim. Ali da država uzima pun klinac, a vraća jako malo, tu se jako slažem.

Što se mojih radnika tiče, ja samo želim da:

1. Odrade svoj posao korektno.
2. Ne muljalju/zabušavaju/kradu.

Sa svakim radnikom sam OK, dapače, znaju da se mogu osloniti na mene ako im nešto zatreba (primjer: jedan mlađi radnik imao sudar, pa sam mu dao više od pola plaće unaprijed iz svog džepa, pa mi je vratio kada je dobio plaću). Ako mene nešto zanima, ja nazovem radnika izvan radnog vremena bez razmišljanja, jer naš razgovor traje otprilike 1 minutu.

I to je po meni kakav treba biti odnos sa radnicima. Mi nismo obitelj, ti ne dolaziš na posao jer ti je dosadno. Ti dolaziš zbog novca. EOD.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 09:30   #83
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Isto ovisi i kako se pojedinac postavi.




Točno tako. I kao tim su super. I sexy. I sve izvrsno. To me posebno iritira oko novih tvrtki, svi žele da se radnici međusobno druže, da su si dobri, pa da bude svaki tjedan teambuilding. Shvaćam ja tu strategiju, ako se radnici non stop druže, pa ako i imaju nešto, to sve postaje velika obitelj.

A ja se poserem na to.

Ja kod sebe imam 5 radnika, znači 3 plaće koje ja moram na kraju mjeseca platiti (1 plaću riješava druga tvrtka, uzet je kao na ugovor). Svoju plaću nemam, jer me plaća druga tvrtka tako da to nema veze. Svaki mjesec ja moram dovoljno zaraditi da platim troškove i račune + novac državi + plaće. To je moj stres, ali to je stres koji ja volim. Ali da država uzima pun klinac, a vraća jako malo, tu se jako slažem.

Što se mojih radnika tiče, ja samo želim da:

1. Odrade svoj posao korektno.
2. Ne muljalju/zabušavaju/kradu.

Sa svakim radnikom sam OK, dapače, znaju da se mogu osloniti na mene ako im nešto zatreba (primjer: jedan mlađi radnik imao sudar, pa sam mu dao više od pola plaće unaprijed iz svog džepa, pa mi je vratio kada je dobio plaću). Ako mene nešto zanima, ja nazovem radnika izvan radnog vremena bez razmišljanja, jer naš razgovor traje otprilike 1 minutu.

I to je po meni kakav treba biti odnos sa radnicima. Mi nismo obitelj, ti ne dolaziš na posao jer ti je dosadno. Ti dolaziš zbog novca. EOD.
Da. To sexy i meni ide na živce. Ono ljudi smo, ili ćemo se poklopiti ili nećemo, u oba slučaja profesionalno si nemamo što biti sexy nego kad se radi posao se radi posao bili si sexy ili ne.

To silovanje "sexy" i meni ide na živce, svi su si uber dobri uber cool a ono samo gledaju kako da ti u poslu zabiju nož u leđa.

Napravi ti svoj dio posla, ja ću svoj, pomozi ti meni ako zapnem i ja ću pomoći tebi ako zapneš, nemam beda nešto ne znati i nema beda ako netko nešto ne zna. Samo priznaj na vrijeme da projekt ne pati i sve će se riješiti.

Ali neeeeee svi sexy svi pametni a ti glup, svi poštuju rokove osim tebe koji kada vidiš da si u opasnosti da gubiš timeline vičeš i prije nego što se dogodi....da bi na kraju sve ove koji su "na vrijeme" morao čekati danima iza roka da možeš napraviti svoj posao (a često ti je lakše uzeti i napraviti sam njihov posao o kojem ovisi tvoj nego čekati da ti se netko smiluje).
Al oni su sexy a ti papak koji uvijek nešto grinta i njurga i sere jel bezveze, jer tko je još vidio da neki projekt bude napravljen na vrijeme u planiranim rokovima.
O "managerima" neću ni počinjati.
Samo dođi i postavi jednostavno pitanje- da li želite da to napravim ovako ili onako?
Odma panika, kaos, sastančenje do besvijesti, prozivanja, drame...ono samo treba donijeti jednu jednostavnu jebenu odluku - napravi tako.

....sad sam počeo sipati frustracije pa ću stati.
Quote:
1. Odrade svoj posao korektno.
2. Ne muljalju/zabušavaju/kradu.
Ja bi za tebe radio.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 09:35   #84
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Između ostaloga smo naučili da je faks u IT-u samo u vrlo slabašnoj korelaciji sa znanjem i općenito je potpuno svjedno da li osoba ima faks ili ne, a kako se na kraju plaća rad a ne papir, svejedno je da li se faks ima ili ne. Sama ideja da platiš dvije osobe koje rade isti posao razuličito zbog razlike u papirima znači da rad ne cijeniš, već cijeniš formu. Što se tiče drugog dijela, nitko tko ima solidnih znanja i temelja ne radi u IT-u za 4000 kuna sa faksom osim ako nije iz nekih eksternih i ekstremnih razloga na to prisiljen.
Slažem se da završetak faksa ne mora nužno značiti da je osoba usvojila znanja, ali u većini slučajeva čovjek koji završi faks ima više znanja od onoga koji završi srednju. Naravno da ima iznimaka i ne treba imati predrasuda prema nikome i tu se slažemo. Treba dati svima priliku kao što očito vi u firmi dajete.

Jel moreš poslati neki vaš oglas na pm pa da proslijedim nekim osobama koje bi se možda prijavile kod vas? Mislim, kad već imate problema s pronalaskom ljudi. Plaća im paše, ali pitanje je kaj tražite jer je IT širok pojam. Kak vele u oglasima, diskrecija zajamčena.
Grunf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 10:17   #85
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
/cut
....sad sam počeo sipati frustracije pa ću stati.
Na ovo su mi se požalili više ljudi, sve u IT struci. Ovaj rast startupa što je uzelo zamah zadnjih par godina je stvorilo da ti svi žele biti "mini google/apple" sa ponašanjem. Sve ja "uber", "cool", mi smo velika obitelj, ne tvrtka.

Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
Ja bi za tebe radio.
Sorry, ne radim u IT struci i ne tražim radnike sa fakultetom


...makar sam završio fakultet u IT struci i mislio to raditi, ali eto, život, štaš ...zato će mi sin/kćerka biti u IT struci ili ću ih razbaštiniti
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 10:55   #86
Quote:
X-Plosiv kaže: Pogledaj post
Na ovo su mi se požalili više ljudi, sve u IT struci. Ovaj rast startupa što je uzelo zamah zadnjih par godina je stvorilo da ti svi žele biti "mini google/apple" sa ponašanjem. Sve ja "uber", "cool", mi smo velika obitelj, ne tvrtka.



Sorry, ne radim u IT struci i ne tražim radnike sa fakultetom


...makar sam završio fakultet u IT struci i mislio to raditi, ali eto, život, štaš ...zato će mi sin/kćerka biti u IT struci ili ću ih razbaštiniti
Nek oni mene plate mini google/apple pa ću ja bit sexy i van posla a ne nadrkani stari prdonja.

Quote:
Sorry, ne radim u IT struci
Lucky bastard.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 13:49   #87
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post
I kladim se da je glavni benefit od strane poslodavca koji mu je ponuđen kao ultimativni argument da prihvati posao - redovita plaća.
Ako se firma Tomislav i sinovi d.o.o natjece na istim tenderima kao Siemens GmbH HR d.o.o ponudi tipa 900k EUR a Siemens 950k EUR i d.o.o dobije posao. Drugi puta se dogodi obrnuto i tako godinama.

Onda neka vlasnici tog d.o.o-a shvate da trebaju placati svoje inzinjere isto kao i Njemci. Jer se dogodi fino to da ugasis kompjuter, uzmes osobne stvari sa stola das otkaz i odes doma pa u Njemacku gdje ces na kraju mjeseca imati veci disposable income i gdje neces dosegnut plafon jako dugo a ne da ti je plafon limitiran sto mali od vlasnika mora negdje radit pa je on manager

Jer ak hoces da ti radnici u HR rade isti posao kao i radnici na zapadu Europe - onda im daj iste uvijete. Neovisno o tome da li taj radnik sere na WC-u u Zagrebu pa mora prihvatiti male place ili u Frankfurtu. Jer nama u tech industriji je svejedno gdje seremo; bitna su nam primanja, lifestyle, career development i disposable income.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:33   #88
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ako se firma Tomislav i sinovi d.o.o natjece na istim tenderima kao Siemens GmbH HR d.o.o ponudi tipa 900k EUR a Siemens 950k EUR i d.o.o dobije posao. Drugi puta se dogodi obrnuto i tako godinama.

Onda neka vlasnici tog d.o.o-a shvate da trebaju placati svoje inzinjere isto kao i Njemci. Jer se dogodi fino to da ugasis kompjuter, uzmes osobne stvari sa stola das otkaz i odes doma pa u Njemacku gdje ces na kraju mjeseca imati veci disposable income i gdje neces dosegnut plafon jako dugo a ne da ti je plafon limitiran sto mali od vlasnika mora negdje radit pa je on manager

Jer ak hoces da ti radnici u HR rade isti posao kao i radnici na zapadu Europe - onda im daj iste uvijete. Neovisno o tome da li taj radnik sere na WC-u u Zagrebu pa mora prihvatiti male place ili u Frankfurtu. Jer nama u tech industriji je svejedno gdje seremo; bitna su nam primanja, lifestyle, career development i disposable income.
otvori d.o.o. pa daj i veče plače ko u njemačkoj ko ti brani.
a imam ti ja i bolju poslovnu ideju.
skupi kapital pa zaposli sve IT radnike u cijeloj evropi pa češ biti jedini na tržištu i daji u početku x2 plaču da privučeš kadar.
samo od 1000 IT tvrtki samo jedna preživi prvih par godina.nek ti nit vodilja bude NOKIA,a Microsoftu su male šanse da će preživiti 10 godina.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:34   #89
Bome, kada vidim da firma da državi isto koliko i meni na ime svih nameta, parafiskalnih, fiskalnih i inih poreza i čega sve ne dođe mi da predložim da se firma formalno osnuje u irskoj i tamo da plaćamo poreze a da svi ovdje kolektivno ostanemo raditi. Samo na račun poreza bi imao 3-4k više. Ko je ovdje rekao da država uzima previše i daje premalo je fakat u pravu Iako, sjetite se da u brdo domena IT firmi se može raditi od doma tako da znam ljude koji rade za strane firme iz HR (iako, rad od doma nije nužno tako zabavan kao što mislite), pa je i to opcija za one koji nisu zadovoljni primanjima i financijskom sigurnosti (zamisli scenu da živiš u hr za 5k $).
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:47   #90
Quote:
more kaže: Pogledaj post
otvori d.o.o. pa daj i veče plače ko u njemačkoj ko ti brani.
a imam ti ja i bolju poslovnu ideju.
skupi kapital pa zaposli sve IT radnike u cijeloj evropi pa češ biti jedini na tržištu i daji u početku x2 plaču da privučeš kadar.
samo od 1000 IT tvrtki samo jedna preživi prvih par godina.nek ti nit vodilja bude NOKIA,a Microsoftu su male šanse da će preživiti 10 godina.
Zasto da otvorim ja d.o.o i da dam vece place ko u njemackoj?

Ocito nisi citao ovih zadnjih 2 dana postove. U IT struci narod je mobilan i jezik za rad je engleski i radis svugdje na kompjuteru koristeci iste tehnologije. Znaci Tomislav u Hrvatskoj i Hans u Njemackoj ako rade iPhone aplikaciju rade je. Ako domaci poslodavac misli da Tomislav mora biti sretan za 10 tisuca kuna netto, a Hans dobiva 3-4 tisuce EUR netto onda ce Tomislav spakirat kufere i otic u Njemacku jer su svi ostali troskovi zivota isti pa i manji u Njemackoj nego u HR - a ostajati u HR i raditi radi nekod domoljublja - how yes no....a nas poslodavac ce kukat kako ne moze naci adekvatni kadar. Plati adekvatno i naci ces adekvatni kadar.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 14:53   #91
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Bome, kada vidim da firma da državi isto koliko i meni na ime svih nameta, parafiskalnih, fiskalnih i inih poreza i čega sve ne dođe mi da predložim da se firma formalno osnuje u irskoj i tamo da plaćamo poreze a da svi ovdje kolektivno ostanemo raditi. Samo na račun poreza bi imao 3-4k više.
Problem je sljedeci.

Mi imamo ugovor protiv dvostrukog oporezivanja ali to radi na nacin da se plati porez u Irskoj i da se onda razlika plati u Hrvatskoj.

Dakle ako je u Irskoj 25% a kod nas ulazis u 40%, onda platis tamo 25% a ovih 15% razlike platis jos extra u Hrvatskoj.

Znaci pusiona....

A porezni obveznik jesi jer zivis u Hrvatskoj. Cak i tehnicki ako odes zivjet u Irskoj a u Hrvatskoj imas zenu, djecu i stan (ili samo stan) pokazujes da si i dalje ekonomski povezan sa Hrvatskom i samim time si porezni obveznik Hrvatske.

Jedino je da si ovdje isplacujes kakvu takvu placu a ostatak drzis vani i vuces sa bankomata. Tipa 8 tisuca ovdje a 8 si vuces izvana i od njih zivis a od 8 samo platis rezije i ostatak na stednju. Ako bi radio da jako puno love vuces izvana i gradis kuce i kupujes aute jako brzo, onda se postavlja pitanje podrijetla kapitala odnosno mozebitne utaje poreza. No, nitko ne kaze da ne mozes registrirati firmu u Irskoj koja kupi nekretninu u Zagrebu na svoje ime i tebi je iznajmi za 1 kunu godisnje najma. Naravno, firma u Irskoj mora platiti porez na promet nekretninama - sve 5. Tako svi svjetski tajkuni rade - sve firme i jahte su u vlasnistvu neke firme a nista nije na njihovo osobno ime kao fizicka osoba.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 15:55   #92
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Problem je sljedeci.

Mi imamo ugovor protiv dvostrukog oporezivanja ali to radi na nacin da se plati porez u Irskoj i da se onda razlika plati u Hrvatskoj.

Dakle ako je u Irskoj 25% a kod nas ulazis u 40%, onda platis tamo 25% a ovih 15% razlike platis jos extra u Hrvatskoj.

Znaci pusiona....

A porezni obveznik jesi jer zivis u Hrvatskoj. Cak i tehnicki ako odes zivjet u Irskoj a u Hrvatskoj imas zenu, djecu i stan (ili samo stan) pokazujes da si i dalje ekonomski povezan sa Hrvatskom i samim time si porezni obveznik Hrvatske.


Zanimljivo. Znači, morao bi se i kompletno odjaviti odavdje? Iako, malo mi djeluje pretjerano čak i za Hrvatske propise da netko tko živi iradi vani a ovdje ima stan mora plaćati hrvatske poreze?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 17:48   #93
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Bome, kada vidim da firma da državi isto koliko i meni na ime svih nameta, parafiskalnih, fiskalnih i inih poreza i čega sve ne dođe mi da predložim da se firma formalno osnuje u irskoj i tamo da plaćamo poreze a da svi ovdje kolektivno ostanemo raditi. Samo na račun poreza bi imao 3-4k više. Ko je ovdje rekao da država uzima previše i daje premalo je fakat u pravu Iako, sjetite se da u brdo domena IT firmi se može raditi od doma tako da znam ljude koji rade za strane firme iz HR (iako, rad od doma nije nužno tako zabavan kao što mislite), pa je i to opcija za one koji nisu zadovoljni primanjima i financijskom sigurnosti (zamisli scenu da živiš u hr za 5k $).
Dobro jutro.

I dobro došao među one koji razumiju koliko im država uzima od svega što zarade.

A upravo si riješio i pitanje svih pitanja a to je zašto stranci investiraju u Irsku i otvaraju tamo firme i podružnice a u hrvatsku ih ne možeš batinom natjerati.

Oni da jednako, identično plate radnika u HR i radnika u Irskoj bruto, u Irskoj bi taj radnik imao 30% veću plaću, bio 30% zadovoljniji i 30% kvalitetniji (motivacija).

I još je tu jedan trik kojega je država izvela a zbog koje ih EU stišće ali Irci nemaju ni najmanju namjeru popustiti a to je -porez na dobit.

Pa još Irci imaju PDV na hranu 9%, na sve ostalo 18%.
O benefitima koji nisu "redovita plaća" nego bonusi, povišice, plaćanje zdravstvenog , mirovinskog (ovisi od firme do firme ali većina daje da zadrži radnika) .... pa u pravilu 5000 EUR svake godine povišica po defaultu (stalo im je da te zadrže ako si im dobar jer se ni njima ne da stalno tražiti radnike)...... i tako.
Puno je razloga zašto je Irska Irska a HR HR, i zašto su ljudi u HR nadrkani i napižđeni na sve i svakoga a u Irskoj nasmiješeni.



Trebalo bi raspisati referendum da se plaće dogovaraju u godišnjim bruto iznosima.
Da ljudi u HR već jednom shvate koliko ih država pljačka.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 18:23   #94
Ja osobno znam covjeka koji "sve" zna o programiranju i to u hrpi razlicitih programskih jezika plus uz vezi dizajniranja kak je photoshop, cad, pa zatim baze podataka itd.
I na moj upit zasto radi solo umjesto u nekoj firmi (kod nas) ?
Njegov odgovor je, da ne zeli raditi za crkavicu od 5-7000kn koliko mu poslodavac nudi jer samo jedan projekt zna kostat i do 10 000kn ovisno koliko je slozen i sad znalo se dogoditi par puta da se izredalo u mjesec dana nekoliko projekata koji kostaju masne love od 6-10 000kn, a on i dalje dobiva fiksnu placu na kraju mjeseca jer ostatak iznosa zarade ide poslodavcu koji hadi jaja jer nista neradi osim sto razgovara s klijentima i obecava im brda i doline.
Tako da on radi solo pa ima mjesecnu zaradu izmedu 10-15 000kn sto je njemu cisto dosta za zivot u Hrvatskoj plus ima manje posla. Zatim nemora pitat gdje se nalazi visak love kad imaju vise projekata u mjesec dana niti odgovarat na prigovore od strane poslodavca. Rekao je da jos pozna osobno nekoliko ljudi koji rade solo kak on, pa kad on ili netko drugi zapnu u nekom projektu tada si medusobno pomazu i to je to.



Evo jednog poslodavca kojeg sam kontaktirao.
Bila mi se javila jedna forumasica putem pm s drugog foruma i predlozila mi je da se javim buducem zetu koji se bavi izradom web stranica i kao covjek trazi suradnika vec godinu dana. I sad nis idem ga kontaktirati putem emaila kojeg mi je ona dala da vidim sto ima za reci. Frajer je rekao da prije dvije godine otvorio firmu i vec godinu dana trazi suradnika pa je naveo zahtijeve koje bi suradnik trebao znati. I dobro, kad sam procitao zahtijeve skoro sam pao sa stolca !

No kad sam dosao k sebi samo sam mu lijepo iskreno rekao da trenutacno neposjedujem toliko znanja koliko on trazi i zahvalio mu se na izdvojeno vrijeme razgovora putem emaila.
On, ok bla bla objasnjava ovo i ono uglavnom nista posebno nije rekao i na kraju je pozdravio.
A forumasici sam rekao da nije nista cudno u tome sto nemoze naci covjeka jer su zahtijevi preveliki i da takvi ljudi koji inace znaju sve obicno rade solo ili su vec pobijegli van za 3-4 puta vecu placu.

O cemu je rijec ?
Lik trazi da moras znati jako dobro znati cetiri programskih jezika, plus znanje rad na nekoliko programa za koje cak par njih nisam nikad cuo da postoje pa sam morao guglat, plus znanje u dizajniranju kak je photoshop itd. i naravno slag na to i bazu podataka !
O cifri nije bilo niti govora no kako je rijec o tome da bi bio suradnik i nemoze naci covjeka koji sve zna sto on trazi vec punih godinu dana, ja bih reko da sigurno nije vise od 5000kn/mj jer u suprotnom vec bi se netko nasao makar da stekne jos dodatnog iskustva prije solo rada ili odlazak van.

Ljudi koji inace "sve" znaju obicno su zadovoljni i sa 7500kn/mj pocetnicke place (1000€) pa sve do 10 000kn/mj. u Hrvatskoj. Znaci u tom rasponu tek toliko da nema osjecaj da ga se iskoristava, dok poslodavac hladi jaja.


Sent from my GT-S5670 using Tapatalk 2
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 18:24   #95
Pumpati zene sa arijevskom spermom i stvaiti ih u kaveze dok ne rode arijevsku djecu nadljude koji ce raditi...
mormon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 18:25   #96
Quote:
HvalaNaRibama kaže: Pogledaj post

I kladim se da je glavni benefit od strane poslodavca koji mu je ponuđen kao ultimativni argument da prihvati posao - redovita plaća.
so fukin true
+ onaj dio o frontu/backu.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 18:36   #97
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Zanimljivo. Znači, morao bi se i kompletno odjaviti odavdje? Iako, malo mi djeluje pretjerano čak i za Hrvatske propise da netko tko živi iradi vani a ovdje ima stan mora plaćati hrvatske poreze?
Koliko mi je poznato bitan je status rezidenta, ako boravis u HR duze od 183 dana onda si automatski državljanin hr i rezident, a time i porezni obveznik.
Kako se to provjera ne znam.
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 19:54   #98
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
Ja osobno znam covjeka koji "sve" zna o programiranju....jer samo jedan projekt zna kostat i do 10 000kn ovisno koliko je slozen
/cut
On nije full stack developer nego all arounder (gdje bi i sebe negdje svrstao intimno).
Nitko ne zna "sve" o programiranju niti će ikada znati.
Taman pomisliš da si nešto naučio kako spada a onda ti dođu i kažu- ma to zadnjih 5 godina je sve bezveze, sad jedino valja FYB development sve ostalo je too old and stupid. Ja sam danas dinosaur jer se još uvijek sjećam starog asp-a

Dakle osoba koja će uzet posao u nečem što nema pojma, sjesti proguglati i za tjedan dva će se snalaziti u tehnologiji sa kojom radi i odraditi posao korektno po stack owerflow šprancama bi bio all arounder.
Što uopće nije loše,štoviše, da me pogrešno ne shvatiš.

Ali i same cifre koje si naveo to govore. Projekti od 10-20-20 30 000 kuna su ono wordpress projekti. Nekakav web sa katalogom , eventualno web shopić sa paypal plaćanje i takve stvarčice. Ne do bog više od 200 konkurent konekcija...

No vjeruj mi tvoj poznanik bi na nekom projektu od milijun kuna (a što nije uopće neki veliki i prezahtjevni projekt) pukao ko kokica kada bi ga se solo uhvatio raditi.
Full stack developer ne bi. Jako malo je takvih u svijetu. To što se mnogi diče tim nazivom ne znače da to i jesu.

Ja znam dosta o dosta stvari, no isključivo se bavim microsoft tehnologijama + UI UX dio priče koji je univerzalan.

Snašao bi se i u drugim tehnologijama ( čak sam slagao neke dummy aplikacije u javi za androide jer mi je trebalo za jedan proof of concept,programirao televizije - ali bi Eclipse zakonom zabranio) ali jednostavno ne želim uopće ulaziti u to samo da bi podilazio poslodavcima za 200 kn veće plaće.

I onako u roku mjesec dana uđem u svaku tehnologiju, framework, metodologiju ako mi zatreba, jer princip je isti sve su ostalo nijanse.
Ali sve to je prilično površno, i svodi se na snalaženje u nečemu a ne dubinsko razumijevanje principa i tehnologija.
Za ući u bilo što kako treba, što bi se reklo "in deep" treba ti godina dvije rada u tome.

To ti je ovako površno razlika između full stack i all around developera ako ti ikad zatreba znati tako nešto.


No ukratko, za bilo što ozbiljnije od wordpressa (ne žeilm nikoga vrijeđati jer je on često dovoljan za 90% zahtjeva klijenata i samim time potpuno validan) jedan all arounder jednostavno ne može sve odraditi dovoljno kvalitetno na nekom malo ozbiljnijem projektu

Tako da kada bi ja recimo ulazio u neki ozbiljniji projekt , iako znam odraditi posao bez problema od arhitekture baze, do podešavanja IIS-a
, preko BLL-a pa do front end developmenta do css-a uključujući da jako dobro baratam i photoshopom (iako sam za dizajn antitalent)...dakle mogu raditi full stack (što i radim kada se igram sa nekim svojim projektićima na kojima učim što me zanima).... nikada ne bi ušao u posao solo.
Nego bi se potrudio naći jednog dobrog sistemca, jednog dobrog UX/UI developera a sebi bi uzeo projektiranje arhitekturu i development BLL-a.
Čak vrlo vjerojatno uz sebe još jednog dobrog developera da nas je dvoje.

I tek sa jedim takvim mini timom možeš razmišljati o kvalitetnim projektićima ili projektima koji su u klasi 500 000 kuna +

Jer nemojmo se zavaravati, 90% ovoga što se u HR radi je čisto prčkanje.

Kad se samo sjetim kako profesorima svake godine padne sustav kad se njih 500 istovremeno spoji na onu e-dnevnik ili kako se zove aplikaciju...pa to je smiješno.
Ono o čemu je razmišljao onaj koji je projektirao taj sustav?
Takav sustav mora hendlati 10 000 pingova u sekundi a da ni ne osjeti.

I tako. Ne znam, valjda sam ja star i pogrešno odgojen, ali mene su učili da je kod izrade jednog sustava kodiranje zadnja i najmanje bitna stvar koju radiš.
A danas di god dođeš na testiranje ono, ako ne znaš iz glave izvući tri verzije računanja fibbonacijevog niza -papak si.

Ono...jel itko ikad iz produkcije ikada morao igdje izračunavati fibonaccijev niz na ne znam, nekom računovodstvenom programu?
Ovo smrtno ozbiljno pitam ,nemojte misliti da se zajebavam.

A danas je soooo in - code first development. So fency so šmency to zvuči, ono nis kul ako ne radiš code first jel.
A ja se pitam jel informatika nauka o kodiranju ili nauka o podacima?
Jel ono kod postoji zbog nekih tamo podataka, ili neki tamo podaci postoje zbog koda.
Bit će sam ja jednostavno prestar za moderni "agile" development.

Ah da zaboravio sam. I programiranje "u oblaku".

I sve to za benefit -redovite plaće.
HvalaNaRibama is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 21:01   #99
Slažem se sa gornjim postom. Full stack developeri su super rijetki. All rounderi su čista kocka i ja osobno ne kanim to postati jer kada vidim te neke njihove ideje dođe mi da ih umlatim. Na žalost, ekipa misli da je stack overflow uvijek u pravu, no osobno sam vidio neke savjete na tome za koje bi kod nas vjerojatno dobio opomenu pred otkaz kada bi ih implementirao (hint ekipi: ako neki "one liner" magično bitno povećava performanse, to znači da postoji solidna vjerojatnost da ubrzanje ide nauštrb integriteta i sigurnosti podataka).

Što se tiče izjave o tome da se daju brute plaće ljudima, to se slažem minimalno 101%
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 21:19   #100
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Slažem se sa gornjim postom. Full stack developeri su super rijetki. All rounderi su čista kocka i ja osobno ne kanim to postati jer kada vidim te neke njihove ideje dođe mi da ih umlatim. Na žalost, ekipa misli da je stack overflow uvijek u pravu, no osobno sam vidio neke savjete na tome za koje bi kod nas vjerojatno dobio opomenu pred otkaz kada bi ih implementirao (hint ekipi: ako neki "one liner" magično bitno povećava performanse, to znači da postoji solidna vjerojatnost da ubrzanje ide nauštrb integriteta i sigurnosti podataka).

Što se tiče izjave o tome da se daju brute plaće ljudima, to se slažem minimalno 101%
Ovo je jako lijepo rečeno, ne možeš biti dobra svaštara, nisi kazalo niti opća enciklopedija.

Stack overflow je onoliko u pravu koliko uspiješ potvrditi ispravnost rješenja, ako nešto ne znaš, onda valjda traži još nekog da vidi o čemu se radi.

Ovo boldano je možda i najčešća razlika između ljudi koji su išli na faks i učili te prosječnih koji nisu išli na faks. Na faksu učiš neku teoriju koja se dotiče i tih rubnih slučajeva u nekim algoritmima, dizajnima i sl. Kao što su sort algoritmi.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:02.