Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 18.05.2012., 23:04   #11
Thumbs up halo

Quote:
Milancz kaže: Pogledaj post
Pišes gluposti sto se tiče Česke,ako nezivis u Ceskoj i neznas place,nepisi gluposti i dezinformacije.Sto se tice posla u Ceskoj mozes ga dobiti,ovdje ima posla koliko hoces ako zelis raditi.Najtrazenija struka je u građevini,zidari,armiraci,automobilskoj industriji,prehrambenoj industriji,u Českoj s epuno gradi i taj posao sada rade Ukrajinci.Od ove godine Ukrajinci vise nemogu raditi jer nemaju radne dozvole,mogu samo građani EU i oni koji imaju trvaly bobyt...Sto se tice placa,sve zavisi u kojoj firmi radis,na kojoj poziciji,kakvo iskustvo imas itd.Ima tu dosta pojedinosti i razlika u placama sve zavisi od firme do firme...U ceksoj radi se normalno 182 sata za mejsec,imas placen obrok,puno firmi imaju 13 placu na kraju godine,ako si udaljen 50 km od mejsto boravka,firma ti 75% placa troskove smjestaja itd..Osim toga u Ceskoj nisu potreben vezice preko strica,rodbine da dobijes posao,posao dobijes ako imas iskustvo,da bi mogao raditi dobar posao u Českoj moras dobro baratati jezikom,govorno i pismeno,bez toga nema sanse da radis na poslovima koji su dobro palceni,bez znanja jezika mozes raditi slabije palcene poslove...Posto je ceksi i hrvatski jezik dosta slican,preko 50% slicnih rijeci,imalo tko ima m volju za godinu dana moze nauciti jezik,pisanje treba puno vjezbati i za dvije godine ide kao po loju,sve zavisi od volje i zelje...Npr.menazer u automobilsoj industrji ima prosjecnu pocetnu palcu najmanje 3000 eura,nakon probnog roka od 3 mjeseca ima pravo na premije koje su ponekad dosta velike.Kad se uzme u obzir da je hrana u ceksoj i smjestaj najmanje 35% jeftiniji nego u Hrvatskoj onda sa tom placom moze se zivjeti super,mozes platiti sve rezije,hipoteku za stan,lessing za auto,ici dva puta godisnje na skijanje do Italije,dva puta na more tokom godine ,kupiti si novi auto itd...Ovje jedan dobar rucak u restoranu sa pivom stoji 25 kuna ili 3-4 eura,maximala...Ja zivim u ceskoj,radim posao koji sam dobio bez ikakvih veza i vezica,isao na doskolovanje na Vysoku obhodní skolu u Pragu,radio kao obicni radnik,nakon tri godine poceo kao zamjenik sefa a sada radim kao glavni menazer,osobni dohodak mi je 80 tisuca kruna ili ti3500 eura...To nisam dobio na lijepe oci ili sto me netko voli,radim u Njemackoj firmi,to dobivam jer placaju rad i znanje,ja svojim radom doprinosim firmi koja ima 4500 zaposlenih,mene kao radnika cijene,ja cjenim firmu,postujem sva pravila igre i nemam nikavih problema sa vlasnicima firme i rukovodstvom firme...Ovdje nikoga nezanima tko si,sto si,koje si nacionalnosti,cjeni se samo rad,nista drugo...Ovdje nikoga nezanima niciji problemi,domoljublje,nema kukanja,placa,postoje zakoni koje firma postuje a kao radnik moras postovati pravila igre i raditi inace slijedi otkaz...Na kraju mogu reci da cesi 100 puta bolje zive od mnogih u EU,cesi su vrijedan,kulturan narod,miran,oni nepostuju nasilnike,barabe,ovdje sve polako uz dogovor se rijesava,bez nervoze,vrijeđanja itd...Tko zeli u buducnosti raditi i zivjeti u ceksoj,mora se prilagoditi mentalitetu,nacinu rada i zivljenja,to je osnova ako se zeli raditi van maticne drzave u kojoj si rođen...Onaj kome nije strano da se prilagodi tuđem mentalitetu van svoje maticne drzave,taj nece imati nikakvih problema sa promalazenjem dobrog posla i svega ostaloga...Onaj tko ima takvih problema,ja bi mu savjetovao da nikuda nekrece,jer ce imati probleme sam sa sobom...U ceksoj je prosjecna placa 20 000 krouna,najmanju placu imaju cistace a to cehinje nerade nego ukrajinke,15 000 kruna,trgovci 20 tisuca kruna i vise,a trgovci u IKE-ji imaju preko 1000 eura,radis svojih 8 sati,dosadno ti je,nemas sto raditi ,mozes produziti na poslu i to ti plate kao prekovremeni rad,sa kojim mozes pokriti rezije stanovanja,goriva za auto itd...Ovdje je dozvoljen prekovremeni rad i placa se ako te firma treba ili ima potrebu određenih dana,najvise je to cetvrtak,petak i subota u trgovackim lancima...nezelis,nemaju te pravo prisliti da radis vise od sovg radnog vremena,ovdje ej to zakonom zabranjeno ako nisu neki izvanredni slucajevi,a to su rijeti slucajevi,jako rijetki,malo gdje se to desi.Odradis svojih 8 sati i ides kuci,nakon 5 radnih dana moraju ti dati dan slobodno,mora se na osnovu zakona o poslu,nakon 4 sat imas pravo na pauzu od pola sata za rucak ili odmor.radis 12 sati,imas pauzu od 1 sata..Ako radis 12 sati sto je ovdje slucaj,radis tzv kratki-dugu tjedan.Ako je kratki radis samo srijeda i cetvrtak,ostale dane slobodan,dugi tjedan,samo slobodno imas srijedu i cetvrak,ostale dane radis..Kad imas kratki tjedna,mnogi ljudi rade prekovremeno dva do tri dana,pa si jos dotatno zarade najmanje pola place,jer u kratkom tjednu imas 5 dana slobodno a dva na poslu...Neznam koliko sam uspio ovim pribloziti neke stvari vezano za cesku i ako nekoga zanimajuu ostale pojedinosti vezano za zaposljavanje u ceksoj i svega ostaloga,pitajte ja cu vam rado odgovoriti i dati sve potrebne informacije...
Kako se moze vec sad doci u cesku i naci posao uz engleski i nesto malo manje njemackogh jezika imali to nekih prednosti
__________________
jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj
stmar is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.