Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.11.2010., 16:08   #4341
@ Belica : mozda jesam u momentu generalizirala, imam par dobrih prijatelja iz bivse Juge, ali sve skupa ih je 3, jedan bracni par i jedna kolegica jos s fakulteta.
A s nasim ljudima (a ovdje mislim ne samo na Hrvate) sam u startu imala jako negativnih iskustava, od posudjivanja novaca koje poslije nikad ne vidis, preko "pomozi sirotu na svoju sramotu" do cinjenice, da ako smo "zemljaci" mi smo zajedno cuvali ovce! Tako da mi se vise ne mile, a i prosle su silne godine i naivnost pa se vise ne dam z........ Ovo nesto poznanika ako slucajno sretnem na ulici pozdravim i pitam kako su etc, ali da ih zivkam i pozivam nemam vremena. A da aktivno jos idem u akciju upoznavanja nasih ljudi, ne hvala.

A to da se vrijeme provodi s ljudima koji su nam bliski i dragi i uz koje se covjek moze weiterentwickeln i nesto nauciti/cuti to stoji i tu si u pravu, a ja da gubim i ubijam vrijeme s nekim likom iz spanskog sela i da mu ispunjavam njegove zahtijeve za Arbeitslosengeld + suucestvujem u nekim krivim vodama, samo zato sto mi je zemljak, no go, a sila mi je takvih prije pokucala na vrata, jer su rekla-kazala culi od ovog/onog da znam njemacki ! Sramota ustvari!
Suesse is offline  
Old 15.11.2010., 17:16   #4342
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
@dr. vito

Koliko tih testova si prosel da tocno znas kaj te pitaju?

Pitanja se sastavljaju iz razno raznih tema, od povjesti (i zamisli Hitler je -nazalost- dio njemacke proslosti) do politike, do zemljopisa, poznatih pisaca, filozofa itd.


Ne smies se ti nesto cesto!

Proso sam ih nekolko, iz radoznalosti
ovaj o kom pricam je valjda C
i nema posebno niko obradjen osim Hitlera i II SR!
Pisaca i filozofa se nijednog ne sicam!


Samo cekam kace doc na ideju umintegriranja!!


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 17:27   #4343
Quote:
Bruchsal kaže: Pogledaj post
Ne brini se izdrzacu, ako smo izdrzali zajedno vec 4 godine, mislim da nece biti problema ni dalje. I da priznajem, vjencali smo se da bi lakse mogli zivjeti zajedno. Da kojom srecom dolazim iz te iste Rumunjske ili Bugarske, koje ti pominjes, (ili netko drugi) ne bi smo se jos vjencali, vec bi koju godinu zajedno zivjeli.
I naravno da cemo zvati opcinu, ali sam htjela poneku informaciju i ovdje saznati da mi bude lakse pripremiti se za naredni korak.


Sto bi se brino, nie vam do mene
samo sam cestito, totalno on topic!

Jeste se upoznali pri branju sparoga?!

Ne bi on tebe ni zenio kad bi bila Bugarka il Rumunka!

Samo se ti lipo obuci i zakoraci prema opcini!
Tamo zive od takvi i vrlo su ljubazni i sachlich!
I to im reci pri rastanku, bice im drago!


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 17:46   #4344
Quote:
Suesse kaže: Pogledaj post
@ Belica : mozda jesam u momentu generalizirala, imam par dobrih prijatelja iz bivse Juge, ali sve skupa ih je 3, jedan bracni par i jedna kolegica jos s fakulteta.
A s nasim ljudima (a ovdje mislim ne samo na Hrvate) sam u startu imala jako negativnih iskustava, od posudjivanja novaca koje poslije nikad ne vidis, preko "pomozi sirotu na svoju sramotu" do cinjenice, da ako smo "zemljaci" mi smo zajedno cuvali ovce! Tako da mi se vise ne mile, a i prosle su silne godine i naivnost pa se vise ne dam z........ Ovo nesto poznanika ako slucajno sretnem na ulici pozdravim i pitam kako su etc, ali da ih zivkam i pozivam nemam vremena. A da aktivno jos idem u akciju upoznavanja nasih ljudi, ne hvala.

A to da se vrijeme provodi s ljudima koji su nam bliski i dragi i uz koje se covjek moze weiterentwickeln i nesto nauciti/cuti to stoji i tu si u pravu, a ja da gubim i ubijam vrijeme s nekim likom iz spanskog sela i da mu ispunjavam njegove zahtijeve za Arbeitslosengeld + suucestvujem u nekim krivim vodama, samo zato sto mi je zemljak, no go, a sila mi je takvih prije pokucala na vrata, jer su rekla-kazala culi od ovog/onog da znam njemacki ! Sramota ustvari!


I sta je tome kriv Mate Miso, pa i Oliver cak?!

Vraga ces se weiterentwiklenit ako sasices korinje!!

Suesse, jel ti prezime Sauer!?


Bi li ti pomogla Nimcu u Hrvatskoj jer znas jezik!?

A nisi ni jedini Hrvat koi zna jezik, tecno
pa se mozes druzit i s civiliziranim nasima!

I cia je sramota ako covik u Nimackoj ne zna njiov jezik?!
Ako je tebi lakse nisi odma i bolja!


Nie ni DJ Ötzi bas nesto...







Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 18:01   #4345
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post


I sta je tome kriv Mate Miso, pa i Oliver cak?!

Vraga ces se weiterentwiklenit ako sasices korinje!!

Suesse, jel ti prezime Sauer!?


Bi li ti pomogla Nimcu u Hrvatskoj jer znas jezik!?

A nisi ni jedini Hrvat koi zna jezik, tecno
pa se mozes druzit i s civiliziranim nasima!

I cia je sramota ako covik u Nimackoj ne zna njiov jezik?!
Ako je tebi lakse nisi odma i bolja!


Nie ni DJ Ötzi bas nesto...








A zasto netko tko zivi i radi u Njemackoj preko 20 godina ne bi naucio bar ono osnovno, da ne mora zicati okolo ljude da mu prevode i ispunjavaju (ili jos bolje uzmu za ruku pa i odvedu do KVR ili Sozialamta ili ARGE) svakakve dokumente i zahtijeve i molbe koje se istih tih drugih ne ticu! Sami sebi rade sramotu!!
Ja ne kazem da sam bolja niti sam nesto umisljena.
Ja sam u pocetku rado pomagala cak i takovim koji su bili vec 30 godina ovdje, dok nisam zbrojila vrijeme koje mi otislo na to + zivci dok sam slusala njihove zivotne price.
Netko tko se na sav glas hvali da mu je Njemacka izgradila tri kuce i imanja u HR, nek izvoli otici prevodiocu pa prevodi koliko ti volja.
I da podvucem, ja sam rado pomagala nasim ljudima i upucivala ih etc, ali kad sam primijetila da velika vecina petlja, mulja itd ne zelim imati posla s njima.
I da se razumijemo, govorim o razdoblju od prije 10-15 godina!
Suesse is offline  
Old 15.11.2010., 18:22   #4346
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post




I cia je sramota ako covik u Nimackoj ne zna njiov jezik?!





Eto da ti iskreno velim da bi to za mene bila sramota. Nema veze u kojoj zemlji ja zivila i radila. Valjda nije bas neki problem naucit bar jezik...kol´ko tol´ko da se mogu snaci, da ne moram nonstop druge zicat da mi pomognu.
I ne govorim o privremenom radu ili godisnjem nego govrim o tome ako zivim i radim u jednoj drzavi.
Pa helou, mislis da ce se uvijek netko naci tko bu pomogel?

By the way, razumijem Suesse jer sam i ja (nazalost) sa nekim nasima takvih problema imala. Pomognes i das mali prst a oni bi odmah cijelu ruku, oprostit ces, ali i ja imam samo 24 sata na dan na raspolaganju....
Rado pomazem i ne trazim nista, ali ako netko nije u stanju reci HVALA zakaj da sam ja onda u stanju se dat od nekoga iskoristavati?
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Old 15.11.2010., 18:24   #4347
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post


Sto bi se brino, nie vam do mene
samo sam cestito, totalno on topic!

Jeste se upoznali pri branju sparoga?!

Ne bi on tebe ni zenio kad bi bila Bugarka il Rumunka!

Samo se ti lipo obuci i zakoraci prema opcini!
Tamo zive od takvi i vrlo su ljubazni i sachlich!
I to im reci pri rastanku, bice im drago!


Da naravno, pri branju sparoga.
Zasto me ne bi zenio da sam Bukarka ili Rumunka?
Bruchsal is offline  
Old 15.11.2010., 18:25   #4348
Quote:
Suesse kaže: Pogledaj post
A zasto netko tko zivi i radi u Njemackoj preko 20 godina ne bi naucio bar ono osnovno, da ne mora zicati okolo ljude da mu prevode i ispunjavaju (ili jos bolje uzmu za ruku pa i odvedu do KVR ili Sozialamta ili ARGE) svakakve dokumente i zahtijeve i molbe koje se istih tih drugih ne ticu! Sami sebi rade sramotu!!
Ja ne kazem da sam bolja niti sam nesto umisljena.
Ja sam u pocetku rado pomagala cak i takovim koji su bili vec 30 godina ovdje, dok nisam zbrojila vrijeme koje mi otislo na to + zivci dok sam slusala njihove zivotne price.
Netko tko se na sav glas hvali da mu je Njemacka izgradila tri kuce i imanja u HR, nek izvoli otici prevodiocu pa prevodi koliko ti volja.
I da podvucem, ja sam rado pomagala nasim ljudima i upucivala ih etc, ali kad sam primijetila da velika vecina petlja, mulja itd ne zelim imati posla s njima.
I da se razumijemo, govorim o razdoblju od prije 10-15 godina!


Radili i gradili, nisu imali kad ucit!
A na bausteli za par godina sve postane rutina...

Mores bar ljudima bit zafalna sto si se opametila!

Udala se, poprimila muzevljevo i brani to- prava Hrvatica!

Odakle li si- i ja bi jednu takvu!

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 18:32   #4349
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Eto da ti iskreno velim da bi to za mene bila sramota. Nema veze u kojoj zemlji ja zivila i radila. Valjda nije bas neki problem naucit bar jezik...kol´ko tol´ko da se mogu snaci, da ne moram nonstop druge zicat da mi pomognu.
I ne govorim o privremenom radu ili godisnjem nego govrim o tome ako zivim i radim u jednoj drzavi.
Pa helou, mislis da ce se uvijek netko naci tko bu pomogel?

By the way, razumijem Suesse jer sam i ja (nazalost) sa nekim nasima takvih problema imala. Pomognes i das mali prst a oni bi odmah cijelu ruku, oprostit ces, ali i ja imam samo 24 sata na dan na raspolaganju....
Rado pomazem i ne trazim nista, ali ako netko nije u stanju reci HVALA zakaj da sam ja onda u stanju se dat od nekoga iskoristavati?


Nema u Nimackoj fala, samo Danke, a ono se naplaciva!

Ti ljudi su naucili kolko im je bilo potribno za radit i stedit
a zivili su kad bi otisli na Urlaub il nedljom se nasli sa svoima!

Kakva je to uljudenost ako se za pomoc trazi zahvala!?
Onaj koi pomaze cini to radi i zbog sebe, ko i onaj koi pomoc trazi!
I tako nekom vise ne triba tvoja pomoc ko sto i ti neces dalje pomagat!

Sto bi Hrvat na privremenom dozivotnom radu u Nimackoj reko: Glup i dobar su braca!

Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 18:34   #4350
Quote:
Bruchsal kaže: Pogledaj post
Da naravno, pri branju sparoga.
Zasto me ne bi zenio da sam Bukarka ili Rumunka?


Jer onda ne bi bila Hrvatica!!
Sta se njemu kod nas svidja?!

Nego, kao ste se upoznali?!


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 18:39   #4351
Pa da, zamisli jedno je pomoci a drugo je biti iskoristen do maksimuma....pomognem takvima koji zbilja trebaju pomoc i koji se trude a ne onima koji su lijeni sami rjesavati svoje probleme.
I jos nesto, jedno iskreno HVALA ili DANKE je za mene stvar odgoja i kulture.
__________________
Ne, nije mi 17 godina.....17 mi je samo lijep broj!!!!!!!!
nasmijana17 is offline  
Old 15.11.2010., 18:47   #4352
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Pa da, zamisli jedno je pomoci a drugo je biti iskoristen do maksimuma....pomognem takvima koji zbilja trebaju pomoc i koji se trude a ne onima koji su lijeni sami rjesavati svoje probleme.
I jos nesto, jedno iskreno HVALA ili DANKE je za mene stvar odgoja i kulture.


Pomoc ne ostvaruje nikakvu korist!
Bog ako ti vidi, vidi...
Tako neki ljudi vole castit jer se osicaju bolje!
A neki uvik donesu litar sljive il nekog mesa...



Jel tebi upalo u oci kako Nimcima mrsko rec:
Oprostite, samo malo, prosao bih
nego samo stanu i cekaju dok ih se ne uoci!


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 18:47   #4353
Quote:
Dr.Vito Dugonoga kaže: Pogledaj post

Sto bi Hrvat na privremenom dozivotnom radu u Nimackoj reko: Glup i dobar su braca!

Ovo me je bas nasmijalo! Ovo privremeno-dozivotno vise nego glup i dobar
Suesse is offline  
Old 15.11.2010., 18:50   #4354
Quote:
Suesse kaže: Pogledaj post
Ovo me je bas nasmijalo! Ovo privremeno-dozivotno vise nego glup i dobar


Nauci se smijat i svojoj muci!!!!


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Old 15.11.2010., 19:27   #4355
kako vam se uopce da replicirati osobi koja

je totalno nepismena
bahata, dosadna
i nema kulture ?
dnhl is offline  
Received Infraction
Old 15.11.2010., 19:35   #4356
Quote:
dnhl kaže: Pogledaj post
kako vam se uopce da replicirati osobi koja

je totalno nepismena
bahata, dosadna
i nema kulture ?


Tako saznaju kojom bojom pisem!!


Dr.Vito Dugonoga is offline  
Received Infraction
Old 16.11.2010., 13:29   #4357
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
@dr. vito

Koliko tih testova si prosel da tocno znas kaj te pitaju?

Pitanja se sastavljaju iz razno raznih tema, od povjesti (i zamisli Hitler je -nazalost- dio njemacke proslosti) do politike, do zemljopisa, poznatih pisaca, filozofa itd.
ovako, orientierungskurs se sastoji od 3 modula. u prvom se modulu obradjuju osnovne stvari vezane uz politiku + pokrajine. 2. modul se bavi povijescu od ´39 tj.´33. Wajmarska republika se spominje samo u par recenica. 3. modul se bavi drustvom i kulturom opcenito.
O Nietzscheu, Kantu, Hegelu, Goeteu i ekipi, nije bilo ni rijeci.
Za onog tko je srednju zavrsio u Hr, ovaj test bi trebao biti sprdancija.

Quote:
Suesse kaže: Pogledaj post
A zasto netko tko zivi i radi u Njemackoj preko 20 godina ne bi naucio bar ono osnovno, da ne mora zicati okolo ljude da mu prevode i ispunjavaju (ili jos bolje uzmu za ruku pa i odvedu do KVR ili Sozialamta ili ARGE) svakakve dokumente i zahtijeve i molbe koje se istih tih drugih ne ticu! Sami sebi rade sramotu!!
Ja ne kazem da sam bolja niti sam nesto umisljena.
Ja sam u pocetku rado pomagala cak i takovim koji su bili vec 30 godina ovdje, dok nisam zbrojila vrijeme koje mi otislo na to + zivci dok sam slusala njihove zivotne price.
Netko tko se na sav glas hvali da mu je Njemacka izgradila tri kuce i imanja u HR, nek izvoli otici prevodiocu pa prevodi koliko ti volja.
I da podvucem, ja sam rado pomagala nasim ljudima i upucivala ih etc, ali kad sam primijetila da velika vecina petlja, mulja itd ne zelim imati posla s njima.
I da se razumijemo, govorim o razdoblju od prije 10-15 godina!
Iskreno, ne znam nikoga tko je tu 20 godina i ne zna osnove njemackog(ovo se odnosi na Hrvate) i mislim da je rijec o manjini. Osnove se svladaju kroz 3-4 mjeseca. Ispunit formulare i sl. ne bi smio biti problem(ja sam ih ispunjavala nakon 4 miseca). ´70-tih, ´80 pa i ´90 nije bilo svih ovih integracijskih programa, a vecina ih je dosla "trbuhom za kruhom" te su radili poslove za koje i nije bilo nuzno razlikovanje akuzativa i dativa. Ukoliko ti suprug ili supruga nisu bili Nijemac ili Nijemica, a bez pohadjanja nekog od tecajeva, tesko da covjek moze kvalitetno napisat jedno "sluzbeno pismo".
Dugo je i samim Nijemcima trebalo da priznaju da su imigrantska zemlja. Imigrantskom politikom su se intezivno poceli baviti tek krajem devedesetih(poznato je da se vec sezdesetih javlja potreba za radnom snagom).
Ja nekako cito sumnjam da i svi Nijemci sa zavrsenom Hauptschule, mogu napisati kvalitetno sluzbeno pismo.
eeee, sitila sam se jedne koja je tu zivjela 15-ak godina, a nije znala dalje od danke i guten tag...al to su stvarno iznimke.
__________________
‎"Life is not a problem to be solved . Its a gift to be enjoyed."
belica is offline  
Old 16.11.2010., 15:14   #4358
nijemci hauptschüler sigurno ne bi znali napisati sluzbeno pismo.
mislila sam vise na formulare, di moras samo upisati u prazan prostor odgovore tipa koliko godina si radio u kojoj firmi, koliko vas je u kuci itd.
muski su se jos znali sporazumjeti, njihove zene pak koje su mahom dosle preko rata, osim bitte/danke nista. izgovor je uvijek bio "ne treba mi" ili "stara sam ja". i sto se mene tice ok ako je tako. ali ako ti ne treba, nemoj onda svako malo dolaziti i traziti da ti se nesto prevede tj. objasni, jer ti, ajde reci cu iznimkama, moras jos objasniti na hrvatskom sto to znaci.
situacija se u zadnjih par godina promijenila, stari su otisli u penziju dolaze mladi ljudi koji ne razmisljaju na nacin "ne treba mi".
i meni je drago da tako ne razmisljaju, jer nas nijemci zbog toga drugacije dozivljavaju od turaka i ostalih. (da se opet ogradim, poznajem turke i ostale koji su sasvim ok i ne bih ih trpala u klise-kos)
bar ovdje u bavarskoj nekad imam prednost pred turcinom jer sam hrvatica
u njemackoj je ocito netko manje, netko vise ausländer.
Suesse is offline  
Old 16.11.2010., 15:36   #4359
uh kakva rasprava... mislim da nema smisla voditi je s nekim tko uopce ne zivi u njemackoj....

nego, htjedoh pitati ima li netko ovdje da je prosao (ili ima iskustva sa) Gleichwertigkeitsprüfung (Gesundheits- und Krankenpflegerinnen) ?????
__________________
19.10.2009 :)
eberlin is offline  
Old 16.11.2010., 15:44   #4360
imas pravo eberlin, bas sam mislila bolje se primiti neke druge teme
Suesse is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:28.