Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2020., 21:21   #1
Dionice - molim pojašnjenje

imam potpisan ugovor s jednom bankom preko koje kupujem dionice i u kojoj imam šifru i korisničko ime.
E sad na izvještaju Središnjeg k. depozitarnog društva dobijam papirnato u pismu obavijest u stanju na računu s navedenim popisom dionica koje posjedujem a na tom papiru je pod "registracija pozicije" nazov banke kod preko koje kupujem (osim za HT koji sam kupio na ipo).
Također od banke dobijam periodičan izvještaj o stanju imovine na kojem su navedene sve dionice koje sam kupio preko te banke osim HTa kojeg sam kupio kako sam već naveo na IPO.
Sad me zanima konkretno da li su te dionice na meni u SKDD i da li je ta banka za te dionice skrbnik ili što?
Isto tako me zanima pošto imam šifru na SKDD da li banka kao skrbnik za mene raspolaže tim dionicama ili bi pak ja u teoriji mogao te dionice prodati putem neke druge banke ili brokera bez da uopće obavijestim tu banku?
__________________
:))
sven_107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 07:10   #2
Dosta ovoga je bazirano na kako se to prije 100 godina odvijalo dok su se koristili papiri zato je proces malo na sve starne. ALI POSTO JE SVE DIGITALNO OVAKO SE ODVIJA....

Stvar je Kompleksno Jednostavna.
Za tocnu ideju morat ce te procitat vas ugovor, evo zasto....

Banke inace su i DEPOZITORIJ dionica jer ih koriste u druge svrhe (o tome mozemo do sutra)
Po tome samo izvjestavaju SKDD sto imaju na vasem racunu!

Nisu sve banke ali Banke sa Brokerskim racunima su vise manje sve DEPOZITORIJ.

A kod Brokera (Ne Banka)
SKDD ima sve dionice. Oni su depozitorij.
Brokeru ste dali pravno pravo trgovinom (koju vi koristite)

A HT kojeg ste kupili preko IPO, on je (OVISNO O KUPNJI) ili direktno FIRMA-KUPAC posaljen vama na SKDD ili na vaseg prestavnika (BROKERA)

Ako zelite prebacit dionice na drugog brokera javite se:
Vasoj Banci koja ima dionice
Novome brokeru (Banci) da podnese zahtjev za transfer
A mozete is CC u email Skdd.
Sve ovisi o kako banak postupa u Transferima te koliko to sve kosta.

Nadam se da je ovo pomoglo

Recimo u Americi Broker ili banka imaju sve dionice.

U slucaju da propadne Banka/Broker SKDD preuzima sve i onda samo prebacite na novog.
AcodeZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2020., 07:12   #3
A na zadnje Pitanje...

Nemozete, jer samo 1 broker/banka moze imat prava na odredjeni broj dionica kojima posjedujete u tom racunu.
Sad mozete 1000 dionica HT poslat na 5 brokera ali onda svi imaju prava trgovanja od 200.
AcodeZ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:07.