Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2011., 21:18   #21
Quote:
Labrador20 kaže: Pogledaj post
Srednja Bosna, jel možda imaš saznanja o postrojbi PPN Ludvig Pavlović iz Čapljine u borbama u Lašvanskoj dolini?

Odnosno, je li početkom hrvatsko-bošnjačkog sukoba jedan dio te postrojbe ostao u okruženoj Lašvanskoj dolini, nisam siguran gdje, u Novom Travniku ili u Vitezu, ili su bili samo kada se dogodio onaj prvi sukob u Novom Travniku i poslije napustili Lašvansku dolinu?
Znam da je jedna postrojba bila smještena u Vitezu, točnije u O.Š. u Dubravici. Nisam siguran dali je to bila ta postrojba. Mislim da su napustili LD prije nego je pala u totalno okruženje. Možda su mogli ratovati na Busovačkom ratištu jer je tamo rock"n roll počeo u 1. mjesecu

Zadnje uređivanje srednja_bosna : 07.04.2011. at 22:15.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 21:21   #22
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Dijelove sela,manje...
Da. Ustvari Buhine kuće su dio Šantiča, bar su bile...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 21:39   #23
Rosu smo mi cekali cijelu zimu, nije dosao i ne bi nikad dosao, to iz politickih razloga i pritisaka na Tudjmana da ne ratuje u Bosni. S Rosom su mi na toj strani bili neki rodjaci, no, kako rekoh, prazna puska bila je to.
Svako od nas zna ponesto i to je ok, a informaciju o pripremanju proboja imam iz prve ruke, a rijeci mojih prijatelja o proboju naveo sam samo kao ilustraciju situacije u kojoj smo bili. Ovaj podatak govori dovoljno o situaciji: na vrlo teskom polozaju obrane Novog Travnika dobili smo zapovijed da skupljamo ispaljene cahure od metaka kako bi se ponovo punile u Vitezu.

Sad opet, to se radi o zadnjim danima rata pa ne bih preuvelicavao znacenje toga sto mozda nikad ne bi ni bilo pokusano, znaci taj proboj, i nije popularno ni pricati o tome, na to nisam mislio. I sve to nema veze sa nasom obranom koja je trajala dugo i koju smo krvlju platili, i nije mi namjera umanjiti vrijednost zajednickih napora ulozenih u obranu Lasvanske doline, medju poginulim braniteljima imam i rodbine i najboljih prijatelja, a i sam sam mogao poginuti u tim bitkama.

Zadnje uređivanje ok_bukowski : 07.04.2011. at 21:55.
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 21:44   #24
Prvi put čujem za proboj,bilo kojim pravcem...
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 21:48   #25
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Malo si se prešao vezano za početak 1994. Tada smo več formirali gardijske brigade.
Istina je da je proboj bio planiran kao i ofanziva prema nama ali ne da se "izvučemo" iz lašvanske doline več da dobijemo prijeko potrebnu logističku pomoč kao i pojačanja naravno i koridor.
Sasvim je moguce da si u pravu i da se pogresno sjecam navedenih razloga za proboj.
Hvala na ispravci.
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2011., 22:30   #26
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
...
Ovaj podatak govori dovoljno o situaciji: na vrlo teskom polozaju obrane Novog Travnika dobili smo zapovijed da skupljamo ispaljene cahure od metaka kako bi se ponovo punile u Vitezu.
...
.
Nisam znao da su se ponovo punili metci. Znam da je bilo pokušaja za one 40mm ali ne bih rekao da je bilo uspjeha. A tek oni upaljači od TMA-3 (PT nagazne mine)prepravljani za PP minu sa poteznim djelovanjem (popularne televizorke), a i topovi kojima su ispaljivani protu-požarni aparati...
Da je to bilo poslikati, naše topništvo i explozivne naprave.
Da čovjek umre od smijeha šta se sve radilo
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 00:53   #27
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Neka mi koačno netko objasni, sama naselja Kiseljak,Busovača i Vitez,jel bilo borbi ili ne?
Ne znam točno za Kiseljak i Vitez,ali o Busovači puno toga znam.
Jedna od glavnih borbenih linija je bila na brdu zvanom Polom.Muslimanu su tuda pokušali proći i doprijeti do kasarne Draga.Također krvavi sukobi su bili za naselje Kula.
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Jedan dio se valjda prebacio preko Busovače-B.Staje-Sebešić-Uskoplje,preko planine,stazom kojom je išao dotur sa samaricama dok se nije desio onaj kiks sa zasjedom Abih u 6/93.
Inače,svake godine se održava misa na Bus. stajama u spomen hrv. žrtvama tog događaja.

Imam nekoliko videa koje pokazuju borbe i situaciju u to vrijeme u Busovači i okolici.Materijal je snimao jedan Busovljak.Ako je netko zainteresiran,mogu uploadat.
nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 07:27   #28
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Nisam znao da su se ponovo punili metci.
Da je to bilo poslikati, naše topništvo i explozivne naprave.
Da čovjek umre od smijeha šta se sve radilo
Ha ha, ma nisu se ni punili, zapovijed o skupljanju cahura nije niko postovao a to su bli i zadnji dani.
A eksplozivnih naprava smo na svu srecu imali, npr. limenke CocCole sa dugim fitiljom i to sto spominjes i ti ,tzv. televizore (eksplozivne naprave sa usmjerenim dejstvom). Eksploziv iz Viteza je puno znacio.
A vidio sam i ispaljivanje vatrogasnog aparata, kao pravi top .
Zapravo mi se ne pise ovdje o svemu tome.

Zadnje uređivanje ok_bukowski : 08.04.2011. at 08:12.
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 09:35   #29
Quote:
nar.kO kaže: Pogledaj post
Ne znam točno za Kiseljak i Vitez,ali o Busovači puno toga znam.
Jedna od glavnih borbenih linija je bila na brdu zvanom Polom.Muslimanu su tuda pokušali proći i doprijeti do kasarne Draga.Također krvavi sukobi su bili za naselje Kula.


Inače,svake godine se održava misa na Bus. stajama u spomen hrv. žrtvama tog događaja.

Imam nekoliko videa koje pokazuju borbe i situaciju u to vrijeme u Busovači i okolici.Materijal je snimao jedan Busovljak.Ako je netko zainteresiran,mogu uploadat.
Nemoj ubacivat one snimke sto je snimao Z.J ondje nema nista , snimci su sa 4 linije. Ako imas kakve snimke borbe ubaci ih ja sam isto u ratu pogledao dosta snimaka al sad kao da su u zemlju propali mislim razumljivo valjda su sklonjeni. Ili su predati Haaskom Sudu.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 11:20   #30
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Nemoj ubacivat one snimke sto je snimao Z.J ondje nema nista , snimci su sa 4 linije. Ako imas kakve snimke borbe ubaci ih ja sam isto u ratu pogledao dosta snimaka al sad kao da su u zemlju propali mislim razumljivo valjda su sklonjeni. Ili su predati Haaskom Sudu.
I to što kažeš,sa 4. linije.
Imam ja još par nekakvih,ako nađem,stavit ću.
nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 19:08   #31
Quote:
devedeset kaže: Pogledaj post
Moj naklon hrvatskim ratnicima lašvanske doline i Žepča.Nisam bio tamo u ratu , jedino što znam su priče mojih kolega(ratnih).
Apsolutni pakao za Hrvate srednje Bosne,danas pomalo skupljam štivo i proučavam te događaje.
Sramota za tzv. međunarodnu zajednicu i sramota za muslimansku izdaju dojučerašnjih suboraca.
One priče o Križančevu selu,Buhinim kućama itd nisu za pisanje...
Križančevo Selo-Dubravica...
http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...selo-t155.html
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2011., 11:13   #32
15.04.1993.
Na podrucju Podbrijezja, pripadnici Armije BiH napali su vozilo marke "audi 80" registarske oznake HVO-ZE-1-00, zapovjednika brigade HVO-a Zenica. Pri tom je zapovjednik brigade Zivko Totic otet, ranjen, a cetvorica pratilaca ubijena (Ivica Vidovic, Marko Ljubic, Tihomir Ljubic, Anto Zrnic). U pratioce je ispaljeno preko 500 metaka iz neposredne blizine. Zapovjednik je odveden u nepoznatom pravcu.


Sutradan, počinje napad na Vitez. 16.4.1993
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 09:27   #33
http://www.youtube.com/watch?v=YZuKA...eature=related

da se tema ne zapusti skroz!
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.05.2011., 16:21   #34
Lasvanska Dolina

Pozdrav svima,kao prvo htio bih neke netocne navode ispraviti,posto sam sam bio cijeli rat u jednoj Postrojbi za posebne namjene!(PPN)nikada nije bili ni pomisljanja o nekome proboju prema Uskoplju!Nedostatak puscane municije nije nikada bio,mada ni HV nije imala nikada dovoljno,svaki put kada bi se ranjenici odvozili helikopterom,dolazilo bih i streljiva!Price su kruzile da se planira proboj od strane Uskoplja sa Generalima Praljkom i Rosom,medjutim medjunarodni cimbenici su iskljucili tu opciju jer prema medjunarodnome ratnom pravu,svaka zemlja koja je napadnuta sa teritorije druge zemlje ima pravo da udje na njen teritorij 60km radi sobstvene samoobrane(sto znaci da nema nikakve agresije od strane Hrvatske)ta granica je mjereno od Hrv.granice otprilike oko Uskoplja illi Kupresa!Sto se tice Viteza neko je rekao u forumu da je Armija BiH drzala u Vitezu jednu ulicu,sto nije tocno!U starome Vitezu je bilo u okruzenju oko vatrogasnoga Doma,Dzamije i Doma zdravlja,ja mislim oko 87 kuca(objekata)koje su se mogle zauzeti za tri sata,samo nitko nije htio da preuzme odogovornost za slucajne civilne zrtve-zlocin koji bih tim slucajem nastao,zato su i ostali do kraja rata i to uz pomoc unprofora,koji je svojim oklopnjacima za velike pare i zlato dovozio svjeze snage i smjene u Mahalu-Stari Vitez,iz Zenice i Poculice!Neko je rekao da u Kiseljaku bilo suradnje i sverca izmedju HVO i VRS,da bilo je isto tako i isto u tolikoj mjeri kao i Bihacu koji bi davno pao da nije bilo sverca!!!!U ratu su poznate tri vrste logistike,sobstvena prozvodnja,ratni plijen,dotur ili sverc!Zasto HVO nije krecao u napadna dejstva?Zato sto je bioloski nestajalo ljudstva!Mi smo bili u okruzenju,nije bilo svjezih snaga,postrojbi u rezervi,omjer snaga je bi 10:1 ili je u kratkome roku mogao biti uspostavljen itd.svaki ranjeni ili mrtav bojovnik je znacilo 50-100 m crte koja je ostala prazna!Da HVO zna napadati u Lasvanskoj dolini,dokazalo se kada smo za jedn dan oslobodili sela Divjak i Grbavica,oslobodili magistarlni put Sarajevo-Travnik,izvor i bazen pitke vode kojim je do tada Armija BiH vrsila pritisak i ucjene!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 18:40   #35
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Da HVO zna napadati u Lasvanskoj dolini,dokazalo se kada smo za jedn dan oslobodili sela Divjak i Grbavica,oslobodili magistarlni put Sarajevo-Travnik,izvor i bazen pitke vode kojim je do tada Armija BiH vrsila pritisak i ucjene!
http://www.hercegbosna.org/kolumne/p...-hvo-1881.html
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 09:14   #36
"Nikada nije bili ni pomisljanja o nekome proboju prema Uskoplju!"

Ma da, nije se radilo o proboju nego o pripremi akcije za spajanje sa nasim snagama kod Uskoplja.
Hvala na video-snimku
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 19:09   #37
Hvala na potpori,Markanm!EVO KAKO TO IZGLEDA:http://www.youtube.com/watch?v=rM4z_d2Cqn8

Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Bravo za video! ako imas jos sto stavi.
imam moram jos da video clipove preradim,skratim itd.

Evo jos jedan mali video ne brzinu,Prvi dio videa se odnosi na akciju sprijecavanja spajanja Armije BiH iz pravca sela Divjak i okruzenih snaga u Starome Vitezu-Mahali,a drugi dio na priremu protunapada!http://www.youtube.com/watch?v=5xhKakXEMgc

Ako ko ima program za rezanje videa,da mi posalje ili link stavi,imam video materijala ali ga sa ovim dostupnim programima moram sijeci i umanjivati duzinu,a time i video,unaprijed hvala

http://www.youtube.com/watch?v=SAYKAmDeMFs

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.05.2011. at 09:16. Reason: spajanje poruka
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 23:21   #38
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Hvala na potpori,Markanm!EVO KAKO TO IZGLEDA:http://www.youtube.com/watch?v=rM4z_d2Cqn8
Bravo za video! ako imas jos sto stavi.
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Evo jos jedan mali video ne brzinu,Prvi dio videa se odnosi na akciju sprijecavanja spajanja Armije BiH iz pravca sela Divjak i okruzenih snaga u Starome Vitezu-Mahali,a drugi dio na priremu protunapada!
http://www.youtube.com/watch?v=SAYKAmDeMFs
opet svaka cast za video. Samo tako nastavi jer slika najbolje prenese situaciju u LD

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.05.2011. at 09:17. Reason: spajanje poruka
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 22:56   #39
Nema na cemu,evo uspio sam jos 2 videa danas staviti,a ovih dana slijedi jos,pozz!
http://www.youtube.com/watch?v=dPWLiYLIydY
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 23:28   #40
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,kao prvo htio bih neke netocne navode ispraviti,posto sam sam bio cijeli rat u jednoj Postrojbi za posebne namjene!(PPN)nikada nije bili ni pomisljanja o nekome proboju prema Uskoplju!Nedostatak puscane municije nije nikada bio,mada ni HV nije imala nikada dovoljno,svaki put kada bi se ranjenici odvozili helikopterom,dolazilo bih i streljiva!Price su kruzile da se planira proboj od strane Uskoplja sa Generalima Praljkom i Rosom,medjutim medjunarodni cimbenici su iskljucili tu opciju jer prema medjunarodnome ratnom pravu,svaka zemlja koja je napadnuta sa teritorije druge zemlje ima pravo da udje na njen teritorij 60km radi sobstvene samoobrane(sto znaci da nema nikakve agresije od strane Hrvatske)ta granica je mjereno od Hrv.granice otprilike oko Uskoplja illi Kupresa!Sto se tice Viteza neko je rekao u forumu da je Armija BiH drzala u Vitezu jednu ulicu,sto nije tocno!U starome Vitezu je bilo u okruzenju oko vatrogasnoga Doma,Dzamije i Doma zdravlja,ja mislim oko 87 kuca(objekata)koje su se mogle zauzeti za tri sata,samo nitko nije htio da preuzme odogovornost za slucajne civilne zrtve-zlocin koji bih tim slucajem nastao,zato su i ostali do kraja rata i to uz pomoc unprofora,koji je svojim oklopnjacima za velike pare i zlato dovozio svjeze snage i smjene u Mahalu-Stari Vitez,iz Zenice i Poculice!Neko je rekao da u Kiseljaku bilo suradnje i sverca izmedju HVO i VRS,da bilo je isto tako i isto u tolikoj mjeri kao i Bihacu koji bi davno pao da nije bilo sverca!!!!U ratu su poznate tri vrste logistike,sobstvena prozvodnja,ratni plijen,dotur ili sverc!Zasto HVO nije krecao u napadna dejstva?Zato sto je bioloski nestajalo ljudstva!Mi smo bili u okruzenju,nije bilo svjezih snaga,postrojbi u rezervi,omjer snaga je bi 10:1 ili je u kratkome roku mogao biti uspostavljen itd.svaki ranjeni ili mrtav bojovnik je znacilo 50-100 m crte koja je ostala prazna!Da HVO zna napadati u Lasvanskoj dolini,dokazalo se kada smo za jedn dan oslobodili sela Divjak i Grbavica,oslobodili magistarlni put Sarajevo-Travnik,izvor i bazen pitke vode kojim je do tada Armija BiH vrsila pritisak i ucjene!
vidi havajac ne slažem se baš s tobom da ste mogli zauzeti stari vitez za 3 sata,to ste probali 16.i17.4. sa famoznom cisternom,i niste.
nije tačno da je to tako malo samo 87 kuća,to je prostor od stare željezničke pruge,brisani dijelom od nogometnog stadiona,od crkve do autobusne a lašva je bila iza,dakle šta želim reći; krajem 1993 i 94 vam je trebalo odvojite mnogo više ljudi da zauzmete pardon probate zauzeti stari vitez nego li vam je to bilo na pameti,ulične borbe i naravno apslolutni fanatizam starovitežana koji bi se branili na sve moguće načine,vaše linije odbrane su ionako malo-malo pucale,imali biste mrtvih i ranjenih više nego što biste mogli to podnijeti a negdje bi vam crta pukla,a kada bi pukla,a u ono doba pod kakvim su nabojem svi bili,sve armije bih što bi se moglo bi se strovalilo na vas,znali ste to i nije vam padala na pamet takva eskapada, a te priče o odgovornosti za civilne žrtve objesi mačku o rep.
armija bih je držala i vodovod u krušcici i novom travniku i naravno da je vršila pritisak i ucjene,samo se ne sjećam da je bilo kakvih uspješnih poduhvata u cilju zauzimanja istih?
drugo,u jesen kada se oslobodili kako ti kažeš putnu komunikaciju travnik-sarajevo i grbavicu i divjak,pa znaš i sam da su ta dva sela bila u totalnom okruženju snaga hvo-a,i nije bilo baš neko umijeće zauzeti ih,.ubrzo ste se zbog toga sjebali gubljenjem zabrđa koje vam je bilo od strateškog značaja.

Zadnje uređivanje snowball : 11.05.2011. at 23:35.
snowball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:31.