Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2009., 00:12   #1
Pumpa za vodu ne radi na UPS-u

Imam jedan problem i ne znam kako ga riješiti. Kupio sam UPS za pokretanje pumpe za vodu na sistemu centralnoga grijanja u slučaju da mi nestane struje pa da ne ostanem bez grijanja. Ups je 500 w dok je pompa 60 w međutim ups ju ne pokreće pumpa samo zuji..Probao sam ups opteretiti sa žaruljama od 300w i radi ok.
U čemu je problem ? Zašto mi ups ne može pokrenuti pumpu ?
Dal postoji kakvo rješenje da se to osposobi ?

Hvala
__________________
Živim u nekom drugom vremenu........
feeling is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 16:19   #2
IMHO Problem bi mogao biti u izobličenosti izlaznog signala iz UPS-a koji je vjerojatno više pravokutan neko sinusiodalan. Treba spojiti na osciloskop pa vidjeti.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 18:24   #3
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
IMHO Problem bi mogao biti u izobličenosti izlaznog signala iz UPS-a koji je vjerojatno više pravokutan neko sinusiodalan. Treba spojiti na osciloskop pa vidjeti.
probaj još spojiti na ups jednu zarulju i pumpu u paralelu , osim valnog oblika , možda je preveliki induktivni teret pa će žarulja povečati radnu komponentu. probaj izmjeriti napon pod teretom , odnosno da li žarulja svijtli punim sjajem , ako ne , pretvarac ne daje dovoljni napon????
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2009., 21:19   #4
Probati ću to sa spajanjem žarulje u paralelu, pa da vidim dal će se pokrenuti pumpa, al to mi ne rješava problem pošto mi nije ekonomično da mi ta žarulja svijetli cijelo vrijeme.
Al svejedno hvala na prijedlogu .
__________________
Živim u nekom drugom vremenu........
feeling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 10:06   #5
Dali si probao ovo sa žaruljom mene muči isti problem uveo centralno na drva pa sad muka kako riješiti situaciju ak nestane struje dali uopće može ups od kompa da se spoji na auto akumulator i da gura pumpu par sati a da se ne pregrije pumpa je jaka 80W ?
Paralela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 11:11   #6
Quote:
feeling kaže: Pogledaj post
Imam jedan problem i ne znam kako ga riješiti. Kupio sam UPS za pokretanje pumpe za vodu na sistemu centralnoga grijanja u slučaju da mi nestane struje pa da ne ostanem bez grijanja. Ups je 500 w dok je pompa 60 w međutim ups ju ne pokreće pumpa samo zuji..Probao sam ups opteretiti sa žaruljama od 300w i radi ok.
U čemu je problem ? Zašto mi ups ne može pokrenuti pumpu ?
Dal postoji kakvo rješenje da se to osposobi ?
Hvala
Preporučio bih ti da daš UPS nekom elektroničaru da ga pogleda i vidi da li je adekvatan za rad pumpe u sistemu grijanja ili je možda neki kvar u pitanju. Ima raznih vrsta pretvarača istosmjernog napona s akumulatora u izmjenični od 220V, odnosno kod najjednostavnijih i jeftinih uređaja u impulsni napon, koji može služiti za napajanje puno uređaja koji rade na mrežni napon, međutim, nije adekvatan za uređaje koji imaju induktivni elektromotor kao kod pumpe za vodu. Pisao sam nešto o tome u temi "centralno grijanje na drva" i tu bih još dodao da je važno ne koristiti stari akumulator s motornog vozila za UPS, već obavezno kupiti novi. Akumulatori na vozilima koji su već duže u upotrebi, imaju značajno smanjeni kapacitet, što je skoro nemoguće uočiti kod vozila, posebno ako pale "iz prve". Za UPS je bitno da je kapacitet maksimalan, kako bi mogao što duže napajati el. uređaje pri nestanku struje, pa evo još jedan prijedlog, bilo bi dobro ako se ikako može veličina akumulatora na UPS-u uskladiti s onim na vašem vozilu, tako da kad dođe vrijeme zamjene akumulatora, na vozilo stavite aku. s UPS-a (na UPS-u će samo neznatno izgubiti na kapacitetu za duži period korištenja), a na UPS stavite novi. Tako će se akumulatori optimalno koristiti, a UPS će imati uvijek optimalni kapacitet.
pesek1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 12:11   #7
Hm...hvala svima, al ne bih sad htio puno kemijati po UPS-u jer je novi i najradije bih ga vratio i riješio problem na neki drugi način, ako je moguće pošto to moram riješiti..
S lampom bum probao sutra.
__________________
Živim u nekom drugom vremenu........
feeling is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 12:39   #8
Za ovako nešto treba poznavati barem neke osnove elektrotehnike + imati specifikacije konkretnog uređaja.

Dakle Imamo potrošač pumpa određene snage, kojoj je nazivni napon 230V a na njoj piše nazivna struja za pojedinu brzinu.

Treba znati iskoristivost pretvaranja i dobiti koliku struju "vuče" UPS iz baterije kada je priključen potrošač.

Znamo koliko baterija ima Ah pa iz doga dobijemo autonomiju, koja naravno ovisi o napunjenosti baterije te njenom realnom stanju ...

Preporučam malo pogledati npr. http://www.apc.com/index.cfm
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 00:51   #9
ak si iz zagreba

odi na jakusevac i baci oko ima gotovih pretvaraca bas za tu namjenu.prije dok opksba strujom nije bila sigurna to je imala skoro svaka kuca.ja sam imo jedan i poklonio sam ga kumu za vikendicu
deri valdez is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.