Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2004., 09:11   #21
Quote:
ZOsvald kaže:
Izvini Meštar!
Ja sam mislio da svi pijemo vodu iz Kupe, Save i sl u kojima ni ribe ne kakaju da bi bila čišća.
No problem. A i nije naka fora prepirati se oko vode, ionako samo problemi. Bolje je
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2004., 15:14   #22
Znam sigurno da se u Njemačkoj uglavnom instalacije vode izvode iz bakra ( doduše cijevi imaju oznaku "sanitar" ) , koliko je to štetno ne znam , ali još ih ima . pocinčane cijevi ostavite da se ne koriste 10 dana i iz njih lijepo teče smedja voda .
Plastika je u redu , ali zadnje je tehnološki izvedba iz složenih cijevi ( PEx ) dakle višeslojna cijev plastika-aluminij-plastika .
Lagane jednostavne za rad i sanitarno čiste .
Kako izvesti instalaciju , sa centralnim razdjelnikom i ventilima ili klasično stvar je osobnog komfora .
__________________
Ništa nova .
qwerty is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 10:22   #23
ajoj boze gluposti!!

U Njemackoj se izvode cijevi iz bakra? Najveca glupost koju sam dugo cuo. Neistina. Ako se i izvode oznaka sanitar su cijevi za kotlic, ves masinu itd.
Imamo par vrsta plasticnih cijevi.
Zelene, spajaju se peglom, nema suma vode, nema kamenca, nema pucanja pri smrzavanju. Krpaju se ako se probuse umetanjeg otopljenog stapica namjenjenog tome tako da je tona stemanja laz. Spajaju se tzv. peglom koja dode cca 2000 kn pa je najbolje naci nekog ko je ima. Ja sam je kupio jer sam imao cijeli stan za promjeniti a i dobar sam majstor. Cijevi su prema bakrenim badava. (onaj ko je napisao da su skuplje opet nema pojma kaj prica.)
Bijele pvc, umecu se u koljena tj spojeve i lijepe ljepilom, mislim da je ovo najjednostavnije ali nema fleksibilnosti kao kod zelenih, Dosta su krutije. Za nesto kao spajanje akvarija, savrseno. Skuplje od zelenih.
Kombinacija sa armaturom od metala, bilo aluminija ili nekog drugog materijala, spajaju se spojnicama sarafanjem. Spojevi skupi, cijevi isto. Pri rezenju odrez mora biti savrsen jer inace nece sjesti. Meni neisplativo.
Amerikanci su druga prica. Njihove kuce su dascare koje plesu po temeljinma break dance pa oni izvode vecinu novih spojeva fleksibilnim pvc cijevima. Prozirne vecinom, izgledaju nesto kao nase cijevi za vrt. Od tuda i taj razvodni ormar jer oni imaju sve zidove od knaufa, vecinom bez izolacije pa je cijevi hiper lako provuci. Spajaju se cecinom na klick i osiguravaju sarafljenjem plasticne kapice nakon sto se crijevo doslovno natakne. Ja to kod nas nisam vidio jer pretpostavljam da ju zazbukas u nekom presavinutom stanju (dok nisu pod pritiskom znaju se saviti) ne bi voda mogla prolaziti.

Kod nas je vecina starih cijevi izvedena u celicnim cijevima pocincanim. Starenjem ode cink i cijev truli. Od tuda ona smeda voda. Kasnije se preslo na bakrene koje su nezdrave jer odpustaju teske metale ali se nakon nekog vremena natalozi kamenac pa se to smanje. Danas se koriste samo za centralno grijanje. Danas sve izvode u plastici ne zato kaj vas vas majstor nagovara zbog cijene nego zbog jednostavnosti postavljanja. Nema narezivanja navoja kao na celicnim niti pertlanja i lemljenja kao kod bakrenih. Moja preporuka je da radite sve u plastici. Ja sam se preporodio. Pomaknuo sam bojler iz kupaone i voda kada dolazi u kadu se doslovno ne cuje. Milina za opustanje uz svijece. Stavio sam veci promjer cijevi i kada se sada napuni daleko brze.
Odvode isto tako lako mozete izvesti u plasticnim cijevima koje se sa gumenim oringom tj brtvom spoje u drugu. to je vec drugi topic.
I molim Vas nemojte pricati gluposti ako nemate pojma o temi. Poja stvari koje cujete su neistine!
Inace voda za pice u HR je savrsene kvalitete. Voda u boci je isto srajne samo filtrirano. Dio minerala koji nam treba za zivot kasnije moramo uzimati u tabletama ako je ne uzimamo u vodi. Sva ta pompa oko vode je nastala da bi budale kupovale vodu u bocama. Odite malo u usa pa cete vidjeti sto se ne da piti. Voda doslovno smrdi kao jezero u maksimiru! Budite sretni sto imamo ovakvu vodu. Samo sredite cijevi i redovito mijenjajte ili cistite perlatore (ona mala sita na kraju pipe iza mrezice na vrhu pipe)
ovcasalivade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 10:27   #24
ajoj boze gluposti!!

U Njemackoj se izvode cijevi iz bakra? Najveca glupost koju sam dugo cuo. Neistina.
Imamo par vrsta plasticnih cijevi.
Zelene, spajaju se peglom, nema suma vode, nema kamenca, nema pucanja pri smrzavanju. Krpaju se ako se probuse umetanjeg otopljenog stapica namjenjenog tome tako da je tona stemanja laz. Spajaju se tzv. peglom koja dode cca 2000 kn pa je najbolje naci nekog ko je ima. Ja sam je kupio jer sam imao cijeli stan za promjeniti a i dobar sam majstor. Cijevi su prema bakrenim badava. (onaj ko je napisao da su skuplje opet nema pojma kaj prica.)
Bijele pvc, umecu se u koljena tj spojeve i lijepe ljepilom, mislim da je ovo najjednostavnije ali nema fleksibilnosti kao kod zelenih, Dosta su krutije. Za nesto kao spajanje akvarija, savrseno. Skuplje od zelenih.
Kombinacija sa armaturom od metala, bilo aluminija ili nekog drugog materijala, spajaju se spojnicama sarafanjem. Spojevi skupi, cijevi isto. Pri rezenju odrez mora biti savrsen jer inace nece sjesti. Meni neisplativo.
Amerikanci su druga prica. Njihove kuce su dascare koje plesu po temeljinma break dance pa oni izvode vecinu novih spojeva fleksibilnim pvc cijevima. Prozirne vecinom, izgledaju nesto kao nase cijevi za vrt. Od tuda i taj razvodni ormar jer oni imaju sve zidove od knaufa, vecinom bez izolacije pa je cijevi hiper lako provuci. Spajaju se cecinom na klick i osiguravaju sarafljenjem plasticne kapice nakon sto se crijevo doslovno natakne. Ja to kod nas nisam vidio jer pretpostavljam da ju zazbukas u nekom presavinutom stanju (dok nisu pod pritiskom znaju se saviti) ne bi voda mogla prolaziti.

Kod nas je vecina starih cijevi izvedena u celicnim cijevima pocincanim. Starenjem ode cink i cijev truli. Od tuda ona smeda voda. Kasnije se preslo na bakrene koje su nezdrave jer odpustaju teske metale ali se nakon nekog vremena natalozi kamenac pa se to smanje. Danas se koriste samo za centralno grijanje. Danas sve izvode u plastici ne zato kaj vas vas majstor nagovara zbog cijene nego zbog jednostavnosti postavljanja. Nema narezivanja navoja kao na celicnim niti pertlanja i lemljenja kao kod bakrenih. Moja preporuka je da radite sve u plastici. Ja sam se preporodio. Pomaknuo sam bojler iz kupaone i voda kada dolazi u kadu se doslovno ne cuje. Milina za opustanje uz svijece. Stavio sam veci promjer cijevi i kada se sada napuni daleko brze.
Odvode isto tako lako mozete izvesti u plasticnim cijevima koje se sa gumenim oringom tj brtvom spoje u drugu. to je vec drugi topic.
I molim Vas nemojte pricati gluposti ako nemate pojma o temi. Poja stvari koje cujete su neistine!
ovcasalivade is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 12:18   #25
post na koji se referiraš star je samo 7 godina.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 13:21   #26
I gomila neistina u postu.
__________________
Poluznanje je opasnije od neznanja /// Pekari =>Oni što prže kompresore
nike321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 19:32   #27
Quote:
ovcasalivade kaže: Pogledaj post
Zelene, spajaju se peglom, nema suma vode, nema kamenca, nema pucanja pri smrzavanju. Krpaju se ako se probuse umetanjeg otopljenog stapica namjenjenog tome tako da je tona stemanja laz.
Moze li netko ovo o krpanju zelenih cijevi potvrditi? Dosadasnje iskustvo s 2 vodoinstalatera i jednim centralasem je bilo da treba odrezati 10cm oko ostecenja i umetnuti novi komad cijevi (i stemati jedno pol metra ukrug da bi bilo mjesta za "peglu"). A sad imam jednu cijev od grijanja u podu ostecenu na vrlo nezgodnom mjestu, i ako se ikako moze pokrpati samo sa izlozenim ostecenjem i 3 centimetra cijevi na svaku stranu bilo bi odlicno. Ostecenje je glatka rupa promjera 6mm (zalutao borer). Vezano uz to, ima li kakva brtvena selna kojom se moze stegnuti cijev preko takvog ostecenja a da takva zakrpa izdrzi 2 bara i 60 stupnjeva sustava za centralno grijanje?
VedranSkarica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 20:22   #28
Quote:
VedranSkarica kaže: Pogledaj post
Moze li netko ovo o krpanju zelenih cijevi potvrditi? Dosadasnje iskustvo s 2 vodoinstalatera i jednim centralasem je bilo da treba odrezati 10cm oko ostecenja i umetnuti novi komad cijevi (i stemati jedno pol metra ukrug da bi bilo mjesta za "peglu"). A sad imam jednu cijev od grijanja u podu ostecenu na vrlo nezgodnom mjestu, i ako se ikako moze pokrpati samo sa izlozenim ostecenjem i 3 centimetra cijevi na svaku stranu bilo bi odlicno. Ostecenje je glatka rupa promjera 6mm (zalutao borer). Vezano uz to, ima li kakva brtvena selna kojom se moze stegnuti cijev preko takvog ostecenja a da takva zakrpa izdrzi 2 bara i 60 stupnjeva sustava za centralno grijanje?
nek se strojari ne ljute, ali mislim da bi to mogao rješiti holenderom ako ti dimenzije pašu
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 20:45   #29
Može se zakrpati na opisani način(samo rijetki su majstori koji imaju alat za to)!
Ako si već nešto odštemao možeš pokušati s alkaten spojnicom!
dark 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 21:12   #30
ne mogu prešutjeti ono da budale piju vodu iz pipe, iako je off, ali koja si ti bualetina kada su ti uvalili sranje iz plastike da plaćaš tisuću puta skuplje.
pogledaj malo kakve oznake ona boca iz koje piješ ima na sebi, jadna ti pamet.
i nemoj mi samo reći da vrjeđam, jer ono što ti napiše je bez premca snobčino retardirana.
mmarin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 13:40   #31
Quote:
VedranSkarica kaže: Pogledaj post
Moze li netko ovo o krpanju zelenih cijevi potvrditi? Dosadasnje iskustvo s 2 vodoinstalatera i jednim centralasem je bilo da treba odrezati 10cm oko ostecenja i umetnuti novi komad cijevi (i stemati jedno pol metra ukrug da bi bilo mjesta za "peglu"). A sad imam jednu cijev od grijanja u podu ostecenu na vrlo nezgodnom mjestu, i ako se ikako moze pokrpati samo sa izlozenim ostecenjem i 3 centimetra cijevi na svaku stranu bilo bi odlicno. Ostecenje je glatka rupa promjera 6mm (zalutao borer). Vezano uz to, ima li kakva brtvena selna kojom se moze stegnuti cijev preko takvog ostecenja a da takva zakrpa izdrzi 2 bara i 60 stupnjeva sustava za centralno grijanje?
Javi se na pp ja imam alat.

Ali samo pod uvjetom da je oštečenje samo sa gornje strane, odnosno da nije cijev skroz probijena. U tom se slučaju ne može popraviti, trema mijenjati dio cijevi!
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2013., 10:47   #32
Quote:
svastikuti kaže: Pogledaj post
Bas ovih mjeseci pitanje primjene plastike u vodovodnim cijevima
je aktualizirano na nivou EU zbog evidentnih dokaza da plastika u tim cijevima oslobadja izvjesne kemijske spojeve koji mogu u ljudskom organizmu utjecati na hormonalni balans .
može li više informacija o ovome? hvala!
naime brinem i ja malo zbog te plastike
__________________
"Nothing is always absolutely so".
deep in the sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 16:26   #33
Samo čekam da netko počne tvrditi da je olovo najeftinije i najbolje.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2013., 13:58   #34
stavi pocinčanu instalaciju pa si miran ....
blue_one is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.