Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2016., 12:41   #2261
Quote:
jutarnja kavica kaže: Pogledaj post
Ili 2% ako se dogovoriš za gotovinu, odnosno ako agencija nije u sustavu PDV-a
što ima i takvih?

onda može i 1% bez pdv-a ako se dogovoriš sa fizičkom osobom.
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 20:22   #2262
Pozdrav ekipa! Tražimo već duže vremena stan u Novom Zagrebu-istok, sa par agenata smo pokušali međutim nismo zadovoljni. Da li netko ima preporuku za agenciju ili agenta koji djeluju u Novom Zagrebu? Hvala i isprike ukoliko sam na krivo mjesto postala!
__________________
Šparogica
Šparogica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 12:18   #2263
Quote:
Šparogica kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa! Tražimo već duže vremena stan u Novom Zagrebu-istok, sa par agenata smo pokušali međutim nismo zadovoljni. Da li netko ima preporuku za agenciju ili agenta koji djeluju u Novom Zagrebu? Hvala i isprike ukoliko sam na krivo mjesto postala!
Nemam preporuku, ali imam par pitanja, za tebe ili nekog drugog tko zna

Kako uopće ide poslovanje s agencijama kao kupac? Ako ja prva pristupam agenciji kao kupac, jel im plaćam neku godišnju ili mjesečnu naknadu za njihov "trud" ili samo proviziju u slučaju kupnje, i o kakvim se iznosima radi? Gledala sam cjenik HGK s minimalnim provizijama itd., ali mi i dalje nije jasno u kojim omjerima se to plaća i pod kojim uvjetima. Tu pričam isključivo o agencijama koje u oglasima naglašavaju da ne naplaćuju proviziju od kupca, ali pretpostavljam da je ipak malo drugačije ako zapravo ja od njih tražim uslugu... traženja stana.

Ili naprimjer, ako ja stupim u kontakt s agencijom X kao kupac zainteresiran za stan Y, ali mi taj stan ne odgovara, jel im mogu reći da me imaju na umu ako iskoči nešto slično ali povoljnije/novije/bolje? Ili sve mora ići formalno s ugovorom pri čemu mi kod kupnje naplate proviziju?

Uglavnom, ako se nekom da natipkat malo o tome, bila bih jako zahvalna
__________________
arm yourself because no one else here will save you.
Trinity333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 14:30   #2264
Quote:
Trinity333 kaže: Pogledaj post
Nemam preporuku, ali imam par pitanja, za tebe ili nekog drugog tko zna

Kako uopće ide poslovanje s agencijama kao kupac? Ako ja prva pristupam agenciji kao kupac, jel im plaćam neku godišnju ili mjesečnu naknadu za njihov "trud" ili samo proviziju u slučaju kupnje, i o kakvim se iznosima radi? Gledala sam cjenik HGK s minimalnim provizijama itd., ali mi i dalje nije jasno u kojim omjerima se to plaća i pod kojim uvjetima. Tu pričam isključivo o agencijama koje u oglasima naglašavaju da ne naplaćuju proviziju od kupca, ali pretpostavljam da je ipak malo drugačije ako zapravo ja od njih tražim uslugu... traženja stana.

Ili naprimjer, ako ja stupim u kontakt s agencijom X kao kupac zainteresiran za stan Y, ali mi taj stan ne odgovara, jel im mogu reći da me imaju na umu ako iskoči nešto slično ali povoljnije/novije/bolje? Ili sve mora ići formalno s ugovorom pri čemu mi kod kupnje naplate proviziju?

Uglavnom, ako se nekom da natipkat malo o tome, bila bih jako zahvalna
Po odredbama Zakona o posredovanju u prometu nekretninama proviziju plaća nalogodavac, dakle onaj tko želi uslugu agencije. Kada vidite oglas , i po tom oglasu dogovorite razgledanje nekretnine i odlučite se za kupnju još uvijek niste nalogodavac., što znači da ne postoji zakonska osnova da platite agencijsku proviziju.
Cijenik Hgk nije relevantan .
Odredba Zakona čl 27 ( o proviziji ):
Članak 27.

"Visina posredničke naknade slobodno se određuje ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina."
Dakle, obje ugovorne strane trebaju biti suglasne s dogovorenim iznosom provizije .

Neke agencije kupcima ne naplaćuju proviziji čak i kada im traže odgovorajuću nekretninu.
Response1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 17:21   #2265
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Po odredbama Zakona o posredovanju u prometu nekretninama proviziju plaća nalogodavac, dakle onaj tko želi uslugu agencije. Kada vidite oglas , i po tom oglasu dogovorite razgledanje nekretnine i odlučite se za kupnju još uvijek niste nalogodavac., što znači da ne postoji zakonska osnova da platite agencijsku proviziju.
Cijenik Hgk nije relevantan .
Odredba Zakona čl 27 ( o proviziji ):
Članak 27.

"Visina posredničke naknade slobodno se određuje ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina."
Dakle, obje ugovorne strane trebaju biti suglasne s dogovorenim iznosom provizije .

Neke agencije kupcima ne naplaćuju proviziji čak i kada im traže odgovorajuću nekretninu.
Hvala! Onda nema druge nego zivkati agencije i provjeravati kakvi su uvjeti kod koje. I ako netko ima preporuku agencije/agenta za Novi ZG i/ili Trnje, može i meni javiti
__________________
arm yourself because no one else here will save you.
Trinity333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 23:17   #2266
Quote:
Trinity333 kaže: Pogledaj post
Hvala! Onda nema druge nego zivkati agencije i provjeravati kakvi su uvjeti kod koje. I ako netko ima preporuku agencije/agenta za Novi ZG i/ili Trnje, može i meni javiti
postoji mogućnost da traže tvoj potpis nakon razgledavanja određenog stana.
poslije te s tim potpisom stišću za one %.

ne potpisuj ili nešto izvedi. piše tu na temi
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 10:35   #2267
Trebala bi pomoć...

našli smo stan preko Njuškala i i javili se agenciji da bi pogledali stan.
Pri dolasku, dobila sam ugovor (njihovim riječima: Evidencija da ste gledali nekretninu) i obvezala se platiti proviziju od 2%. Nemam problema s tim dijelom.
Stan nam se svidio, krećemo u pregovore oko cijene, nudimo cijenu jednom, pa drugi put i već 20 dana čekamo na odgovor na taj mail. U međuvremenu, agent iz te agencije nam govori da ne može stupiti u kontakt s prodavateljem (sve telefonski). Igrom slučaja, saznajemo da je prodavatelj dostupan i da surađuje normalno s drugom agencijom, a za prvu ne želi niti čuti i znamo da preko druge agencije doslovno možemo odmah krenuti u proces kupnje.

Što mi možemo sada napraviti? Kako raskinuti ugovor s ovom agencijom i krenuti s drugom u kupnju? Jer ne želim da nam uzmu 2% provizije + sudski troškovi (jer će nas vjerojatno tužiti ako kupimo preko druge agencije), budući da nam oni nisu u mogućnosti prodati stan.
__________________
SuperWeshMashina
"...read my mind and waste my time..."
Mish mali. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2016., 11:52   #2268
A najbolje ti je nazvat agenciju te reci da zelite otkazati suradnju s obzirom da ne mogu oni stupiti u kontakt s vlasnikom.
Sami sastavite taj prekid suradnje, odite do agencije, obavezno navesti razlog prekida (nemogucnost stupanja u kontakt s vlasnikom, te samim time i nemogucnost realziacije kupoprodaje navedene nekretnine putem te agencije, odnosno, neispunjavanje obveza agencije!), te da niste duzni pokriti nikakve troskove ni proviziju navedenoj agenciji.
__________________
Ladies and gents, I won’t pretend
I think I forgot my medicine

Just search T for Texarkana!
aircanada is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2016., 17:03   #2269
Quote:
Response1 kaže: Pogledaj post
Po odredbama Zakona o posredovanju u prometu nekretninama proviziju plaća nalogodavac, dakle onaj tko želi uslugu agencije. Kada vidite oglas , i po tom oglasu dogovorite razgledanje nekretnine i odlučite se za kupnju još uvijek niste nalogodavac., što znači da ne postoji zakonska osnova da platite agencijsku proviziju.
Cijenik Hgk nije relevantan .
Odredba Zakona čl 27 ( o proviziji ):
Članak 27.

"Visina posredničke naknade slobodno se određuje ugovorom o posredovanju u prometu nekretnina."
Dakle, obje ugovorne strane trebaju biti suglasne s dogovorenim iznosom provizije .

Neke agencije kupcima ne naplaćuju proviziji čak i kada im traže odgovorajuću nekretninu.
Jel mi može ovo netko razjasniti? Znači, radi se o Splitu gdje je 99% stanova oglašeno preko agencije. Jednostavno nemaš što ići pogledati, jer je i onaj Oglasnik od Slobodne propao izgleda. Tako da ekipa solo nigdje ne oglašava. Valjda im je puno dati 200kn za godišnji oglas na Njuškalu. Pa puste agencije da to rade za njih.
Da li sam dobro shvatila da ako nazovem jedan takav oglas, odem pogledati stan, nisam nalogodavac?
Kako da izbjegnem potpisivanje tog njihovog papira?
hvala!

Kako ne bi bilo zabune, nije stvar u "škrtosti" i tome da ne cijenim nečiji rad, pa zato ne dam tih 2 ili 3 % vrijednosti. Već se radi o tome što je u ST svaka šuša otvorila agenciju. Osim što nemaju apsolutno nikakve veze sa poslom koji bi trebao obavljati jedan agent, niti su pismeni, niti imaju ikakvog znanja u sferi prava i imovinsko pravnih odnosa, ne provjeravaju nikakvu dokumentaciju onoga što oglašavaju i ograđuju se od bilo kakvih problema. Znači, uzmu novce i odoše. Sav njihov posao se svede na to da vam daju adresu gdje se stan nalazi.
__________________
Just dance...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 25.10.2016. at 23:36. Reason: spajanje postova - koristiti edit
BellaTheCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 01:46   #2270
Quote:
Mish mali. kaže: Pogledaj post
Trebala bi pomoć...

našli smo stan preko Njuškala i i javili se agenciji da bi pogledali stan.
Pri dolasku, dobila sam ugovor (njihovim riječima: Evidencija da ste gledali nekretninu) i obvezala se platiti proviziju od 2%. Nemam problema s tim dijelom.
Stan nam se svidio, krećemo u pregovore oko cijene, nudimo cijenu jednom, pa drugi put i već 20 dana čekamo na odgovor na taj mail. U međuvremenu, agent iz te agencije nam govori da ne može stupiti u kontakt s prodavateljem (sve telefonski). Igrom slučaja, saznajemo da je prodavatelj dostupan i da surađuje normalno s drugom agencijom, a za prvu ne želi niti čuti i znamo da preko druge agencije doslovno možemo odmah krenuti u proces kupnje.

Što mi možemo sada napraviti? Kako raskinuti ugovor s ovom agencijom i krenuti s drugom u kupnju? Jer ne želim da nam uzmu 2% provizije + sudski troškovi (jer će nas vjerojatno tužiti ako kupimo preko druge agencije), budući da nam oni nisu u mogućnosti prodati stan.
ako kupiš preko druge agencije koja ima isto potpisan papir da ste gledali stan? nećeš kupiti jedan stan preko dvije agencije jelte.
vjerojatno je najbolje ako se može kako je već netko i napisao:
Quote:
aircanada kaže: Pogledaj post
A najbolje ti je nazvat agenciju te reci da zelite otkazati suradnju s obzirom da ne mogu oni stupiti u kontakt s vlasnikom.
Sami sastavite taj prekid suradnje, odite do agencije, obavezno navesti razlog prekida (nemogucnost stupanja u kontakt s vlasnikom, te samim time i nemogucnost realziacije kupoprodaje navedene nekretnine putem te agencije, odnosno, neispunjavanje obveza agencije!), te da niste duzni pokriti nikakve troskove ni proviziju navedenoj agenciji.
__________________
"If you don't risk anything, you risk even more." - Erica Jong
hazzarder is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2016., 02:24   #2271
Quote:
hazzarder kaže: Pogledaj post
ako kupiš preko druge agencije koja ima isto potpisan papir da ste gledali stan? nećeš kupiti jedan stan preko dvije agencije jelte.
vjerojatno je najbolje ako se može kako je već netko i napisao:
ako se javiš na oglas a agencij zastupa , pa ne zastupa ona tebe nego nekog za kog je dala oglas, što bi potpisivala ,ti tražiš o svom trošku...
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2016., 13:40   #2272
Ja sam jednom potpisao, taj agent je stvarno bio ok, pogotovo kakvim sam sreo po splitskim agencijama...
Objasnio mi je da ako se odlucim uzeti stan koji sam isao pogledati s njim, placam tu .ebenu proviziju...

E sad, konkretno taj stan su oglasavali par agencija ali cijena je preko svih bila ista, tako da nema smisla ici preko drugih...
Dok jedan drugi je bio oglasen preko 5-6 njih i cijena je bome varirala...

Meni nije jasno zasto ljudi unajme agenciju i onda dodju i oni dok ides vidit stan, pogotovo dok zive tu...
__________________
I will let you down
I will make you hurt
damien666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2016., 17:55   #2273
Quote:
damien666 kaže: Pogledaj post
E sad, konkretno taj stan su oglasavali par agencija ali cijena je preko svih bila ista, tako da nema smisla ici preko drugih...
Dok jedan drugi je bio oglasen preko 5-6 njih i cijena je bome varirala...
to je mutno područje, po toj logici ako pogledaš isti stan sa 3 agencije, svakoj bi trebao platiti proviziju ili svakoj 1/3.

ili nijednoj

a ionako će prodavač platiti proviziju i to također pada na tvoja leđa
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 08:49   #2274
Smile

Quote:
nobrainer kaže: Pogledaj post
a ionako će prodavač platiti proviziju i to također pada na tvoja leđa
Gore navedeno u 90% slučajeva nije točno, a razlog je jednostavan. Da nema nas agencija, 90% stanova koje smo prodali vlasnici nebi uspjeli prodati bez nas. Jer:

-nebi znali kako i gdje najbolje oglasiti nekretninu i nesvjesno bi postavili previsoku cijenu, radi samo ova dva razloga kupac nebi niti nazvao

-dalje, ako je prodavatelj ipak dobro oglasio nekretninu, još uvijek ih ima puno koji imaju razne "fix ideje" o cijeni, uvjetima i načinu prodaje

-no ajmo reći da je prodavatelj apsolutno upućen, realan i da zna što radi te nema dilema oko bilo kojeg koraka u kupoprodaji

-s druge strane imate kupca, barem pola njih se boji da će biti prevareni jer nemaju pojma o kupoprodaji nekretnine ili su već bili prevareni, pa sukladno tome postavljaju sulude zahtjeve i na najmanji otpor prodavatelja odustaju od kupnje

Moglo bi se romane pisati o gotovo svakoj kupoprodaji koju uspješno provedemo u agenciji. Radi svega navedenog, vjerujem da je naša usluga koju plaća isključivo prodavatelj (kupcima naravno ne treba ništa naplatiti) više nego korisna i isplativa.

Naravno, u nekom idealnom slučaju, prodavatelj će potpuno samostalno pronaći kupca, dogovoriti sve uvjete, pripremiti valjanu kupoprodajnu dokumentaciju i sve provesti do kraja bez imalo problema. No čak i tada ostaje pitanje da li je moglo biti brže, lakše i po boljoj cijeni.

Dodatno, postoje prodavatelji koji jednostavno nemaju vremena ili volje baviti se prodajom vlastite nekretnine (isto kao što npr netko nema vremena/volje čistiti istu), prodavatelji koji ne žive u nekretnini koju prodaju te prodavatelji koji su odselili iz RH pa im agencija prodaje stan po punomoći, bez da uopće moraju dolaziti išta potpisivati, predati stan itd...

A ako mislite da biste kao kupac stan platili 2% manje da nema agencije tj da prodavatelj ne mora platiti tih 2%, u 90% slučajeva pogrešno mislite zbog svega gore navedenog. Vjerojatno nećete niti vidjeti oglas odnosno reagirati na isti.

Hvala
jutarnja kavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 15:23   #2275
Quote:
jutarnja kavica kaže: Pogledaj post
Gore navedeno u 90% slučajeva nije točno, a razlog je jednostavan. Da nema nas agencija, 90% stanova koje smo prodali vlasnici nebi uspjeli prodati bez nas. Jer:

-nebi znali kako i gdje najbolje oglasiti nekretninu i nesvjesno bi postavili previsoku cijenu, radi samo ova dva razloga kupac nebi niti nazvao

-dalje, ako je prodavatelj ipak dobro oglasio nekretninu, još uvijek ih ima puno koji imaju razne "fix ideje" o cijeni, uvjetima i načinu prodaje

-no ajmo reći da je prodavatelj apsolutno upućen, realan i da zna što radi te nema dilema oko bilo kojeg koraka u kupoprodaji

-s druge strane imate kupca, barem pola njih se boji da će biti prevareni jer nemaju pojma o kupoprodaji nekretnine ili su već bili prevareni, pa sukladno tome postavljaju sulude zahtjeve i na najmanji otpor prodavatelja odustaju od kupnje

Moglo bi se romane pisati o gotovo svakoj kupoprodaji koju uspješno provedemo u agenciji. Radi svega navedenog, vjerujem da je naša usluga koju plaća isključivo prodavatelj (kupcima naravno ne treba ništa naplatiti) više nego korisna i isplativa.

Naravno, u nekom idealnom slučaju, prodavatelj će potpuno samostalno pronaći kupca, dogovoriti sve uvjete, pripremiti valjanu kupoprodajnu dokumentaciju i sve provesti do kraja bez imalo problema. No čak i tada ostaje pitanje da li je moglo biti brže, lakše i po boljoj cijeni.

Dodatno, postoje prodavatelji koji jednostavno nemaju vremena ili volje baviti se prodajom vlastite nekretnine (isto kao što npr netko nema vremena/volje čistiti istu), prodavatelji koji ne žive u nekretnini koju prodaju te prodavatelji koji su odselili iz RH pa im agencija prodaje stan po punomoći, bez da uopće moraju dolaziti išta potpisivati, predati stan itd...

A ako mislite da biste kao kupac stan platili 2% manje da nema agencije tj da prodavatelj ne mora platiti tih 2%, u 90% slučajeva pogrešno mislite zbog svega gore navedenog. Vjerojatno nećete niti vidjeti oglas odnosno reagirati na isti.

Hvala
ovdje nije problem u 2 posto prodavateljevih, već agencije hoće još i 2 posto od kupca, znači naplata sa dvije stane za zastupanje što bi trebao biti sukob interesa.
jer ako zastupate prodavatelja agencija bi trebala izvući više novaca za njega te kak ćeš onda u isto vrijeme zastupati i kupca za kojeg bi trebao spuštati cjenu . O tom se radi da agencija hoće svohu uslugu naplatiti 2 puta. A da ne pričamo da agenxije niš drugo ne rade osim što ugovaraju sa prodavateljem i kupcem termin o pregledu nekretnine.tj ne rješavaju pravne poslove, ne provjeravaju papire itd...
perogulikoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 15:44   #2276
Werdd
neo1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 19:31   #2277
Quote:
jutarnja kavica kaže: Pogledaj post
-nebi znali kako i gdje najbolje oglasiti nekretninu i nesvjesno bi postavili previsoku cijenu, radi samo ova dva razloga kupac nebi niti nazvao
naravno, ne valjda zaboraviti i na slucajeve kad se ne zove bas iz razloga sto nekretninu oglasava agencija
gmit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2016., 21:23   #2278
Quote:
jutarnja kavica kaže: Pogledaj post

Moglo bi se romane pisati o gotovo svakoj kupoprodaji koju uspješno provedemo u agenciji. Radi svega navedenog, vjerujem da je naša usluga koju plaća isključivo prodavatelj (kupcima naravno ne treba ništa naplatiti) više nego korisna i isplativa.
Ja nisam naisao na nijednu agenciju koja ne naplacuje i kupcu, u istome iznosu kao i prodavatelju...
__________________
I will let you down
I will make you hurt
damien666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 00:29   #2279
Na Njuškalu sam naišao samo na dvije agencije koje svoju proviziju naplaćuju isključivo prodavatelju.
Ja isto uobičajeno izbjegavam oglase za koje vidim da ih oglašava agencija.
Kreso75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2016., 08:45   #2280
Mi smo fino dali stan u agencije (3komada) + solo na besplatne oglasnike tipa prvi kvardat i index i plavi, pa smo dali ljudima na izbor. Agencije smo odabrali jer nam se neda u nedoged plaćati njuškalu za oglase. Bezobrazno skupo...
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:39.