Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2016., 16:32   #8221
treba ih presadit
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2016., 13:49   #8222
Curke, Konzać u Radničkoj ima rasprodaju orhideja, 33 kn su veliki phalovi (cvijet pri kraju) a za 13,5 kn male mislim da su Odontoglossum u pitanju!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 22:54   #8223
Quote:
coconutmilk kaže: Pogledaj post
treba ih presadit
Samo to? 😱

Hvala na pomoći!
IxFx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 18:30   #8224
Quote:
IxFx kaže: Pogledaj post
Samo to? 😱

Hvala na pomoći!
Bojim se da nije samo to

Uz sve dužno poštovanje i divljenje coconutmilk zbog njezine ljubavi prema presađivanju ostaje činjenica da svako presađivanje pomalo iscrpi biljku pa tako i deju. Ma koliko bila velika, jaka i zdrava deja nakon presađivanja kilavi neko vrijeme (mjesec-dva). Nisu bez veze sve silne upute po forumima i u literaturi da se orhideje presađuju svake 2-3 godine.
Priznajem da ih ja još rjeđe presađujem i da imam nekoliko koje nisam dirala 5-6 godina. Dodajem supstrat odozgo, odrežem suhi korjen do kojeg mogu doći i osim zalijevanja i prihranjivanja to je to Sve one redovito tjeraju nove listove, korjene i uredno cvatu barem dva puta godišnje. Za razliku od njih skoro po pravilu one koje sam presadila glume salatu, često potjeraju keiko i slabo cvatu .... zaključila sam da kod deja vrijedi pravilo ne pehaj!

Kaj se tvojih deja tiče mislim da ih trebaš redovito zalijevati i špricati. Ako možeš nabavi si DRIN i dodaj kapljicu na litru vode pa špricaj s time. Novi listovi će brže rasti, biti će čvrsti i sjajni, a stari (koji te muče) će s vremenom odumrijeti. Ono kaj mi je u tome najbolje je kaj korjenje raste ko ludo, stvarno na očigled, a kad deja ima jak i zdrav korjen onda krenu u cveteki


coconutmilk nije zafrkancija, stvarno se divim toj tvojoj ljubavi prema presađivanju ... i nije mi jasno Meni je to definitivno najveća muka u cijeloj brizi oko deja
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 15:36   #8225
Pozdrav, molila bih vas savijet. Imam 4 orhideje, 3 su "normalne" dakle u keramickoj posudi/vazi i unutra je orhideja u supstratu i plasticnoj posudi. Nedavno sam dobila jednu prekrasnu orhideju ali ona se nalazi samo u keramickoj vazi, dakle nema plasticne pa da mogu izvadit, pogledat korijenje i stanje i zalit. Moze neki savijet kako znati kada i koliko je zaliti. Sad sam slucajno podigla tu posebnu i skuzim da je preteska i izlijen iz nje bar jedno 2,3 dcl vode...
eva88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 16:42   #8226
Quote:
bella11 kaže: Pogledaj post
Bojim se da nije samo to

Uz sve dužno poštovanje i divljenje coconutmilk zbog njezine ljubavi prema presađivanju ostaje činjenica da svako presađivanje pomalo iscrpi biljku pa tako i deju. Ma koliko bila velika, jaka i zdrava deja nakon presađivanja kilavi neko vrijeme (mjesec-dva). Nisu bez veze sve silne upute po forumima i u literaturi da se orhideje presađuju svake 2-3 godine.
Priznajem da ih ja još rjeđe presađujem i da imam nekoliko koje nisam dirala 5-6 godina. Dodajem supstrat odozgo, odrežem suhi korjen do kojeg mogu doći i osim zalijevanja i prihranjivanja to je to Sve one redovito tjeraju nove listove, korjene i uredno cvatu barem dva puta godišnje. Za razliku od njih skoro po pravilu one koje sam presadila glume salatu, često potjeraju keiko i slabo cvatu .... zaključila sam da kod deja vrijedi pravilo ne pehaj!

Kaj se tvojih deja tiče mislim da ih trebaš redovito zalijevati i špricati. Ako možeš nabavi si DRIN i dodaj kapljicu na litru vode pa špricaj s time. Novi listovi će brže rasti, biti će čvrsti i sjajni, a stari (koji te muče) će s vremenom odumrijeti. Ono kaj mi je u tome najbolje je kaj korjenje raste ko ludo, stvarno na očigled, a kad deja ima jak i zdrav korjen onda krenu u cveteki :ce rek:


coconutmilk nije zafrkancija, stvarno se divim toj tvojoj ljubavi prema presađivanju ... i nije mi jasno Meni je to definitivno najveća muka u cijeloj brizi oko deja


obozavam presadivati orhideje, stvarno bi trebala doci kod tebe i presaditi ih

koji supstrat koristis? ja sa prvi put onaj orchidea substral, jedna orhideja je bila u tome, nakon 9 mjeseci sam je opet presadila, korijenje nije bilo najsretnije

nabavila sam seramis u njemackoj i dobro im je, ali sam pocela odvajati one najsitnije komadice...

ne znam, ove koje presadim u proljece i ljeto odmah nakon par dana puste list i korijen, a zimske ne znam... ne sjecam se jel sam zimi presadivala

mislim da vise od 3 godine ne treba cekati sa presadivanjem...
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 19:11   #8227
eva88 dobro nam došla

Bilo bi puno lakše da staviš sliku te svoje posebne deje jer ovak ne znam koje je vrste, a o tome ovisi kaj joj treba.

Ak je phal ... evo kak je kod mene počelo ...
Kad sam dobila svoju prvu deju bilo me frka da ju ne ubijem. Kukala sam pred frendicom, a ona je mrtva hladna odmahnula rukom i rekla: Niš jednostavnije, ja imam dvije. Prva dobije pol čaše vode u utorak, a druga u petak i to ti je sve.
Reakcija mi je bila pa sam pitala zakaj u utorak i u petak??
Dobila sam skroz logičan odgovor koji nebum zaboravila dok sam živa:
Zato kaj im trebaš dati vode svakih tjedan dana, a ja sam jednu dobila u utorak, a drugu u petak ...

U međuvremenu sam prešla na potapanje, ali ak obzirom na broj za to nemam vremena pazim da svakih 7 dana ulijem pol čaše vode ... isti dan


coconutmilk priznajem da me jako privlači ova tvoja ideja da mi dođeš presaditi deje ... mislim da bi se nauživala sa ovih mojih pedesetak mušterija

Ne koristim neki određeni supstrat nego kupim ak naletim na dobar sa dosta krupnih komada. Osim toga imam borovu koru vlastite proizvodnje i ... ne znam još kaj s tim, ali ljetos sam došla s mora sa dva komada palminog debla cca 60 cm u promjeru
Gosponovi komentari nisu primjereni za objavljivanje, a palma ... eno suši se na balkonu i sad se već lijepo razdvajaju vlakna. Još sam da smislim kak to usitniti... ima ko ideju
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2016., 19:44   #8228
sjekira
jel moze bilo koji bor?

ajme logike, jednu je dobila utorak, jednu u petak

ja kad presadujem orhideje, dobro ih otusiram, presadim, i potopim sutra dan

inace ih potapam kad se supstrat osusi... ljeti i zimi cesce, a u proljece i jesen kad se ne grije i nije toplo moze proci i dva tjedna, ne gledam na odredene dane
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 19:07   #8229
Nisam baš sigurna za sjekiru ... palmino se drvo sušenjem lista i strašno je žilavo. Pričekati ću još malo pa sam planirala raskalati i onda izrezati sa škarama

Mislim da je svaki bor dobar. Ja u proljeće sakupim koru koja je otpala i nju opkuham, posušim i usitnim. To je količina koja mi je taman dosta za deje.

Tak nekak i ja potapam svoju družinu, ali ponekad nemam ne stignem pa samo ulijem cca deci vode i to im je taman za nekih tjedan dana
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2016., 22:47   #8230
aha, shvacam ja ih nemam toliko puno pa ih stignem pregledati i potopiti, ali sa 50 ne znam sta bi
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2016., 21:46   #8231
Quote:
coconutmilk kaže: Pogledaj post
aha, shvacam ja ih nemam toliko puno pa ih stignem pregledati i potopiti, ali sa 50 ne znam sta bi
Kak ne znaš?? Pa prvo bi ih presadila

Šalu na stranu ni sama ne znam kak ih se tolko nakupilo Taman kad odlučim nema više kupovanja naletim na neku od koje se jednostavno nemrem odvojiti
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2016., 14:38   #8232
ofkors

nemam mjesta
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 08:51   #8233
zračno korijenje pala počelo je smeđiti samo sa gornje strane. jel to neka bolest ili to tako mora bit.
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 16:14   #8234
mozda izgorilo od sunca

slike
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2016., 22:23   #8235
To se zna događati od klora

Voda za zalijevanje mora odstajati barem 24 h da se klor izvjetri ... osim ak ne koristiš destiliranu vodu
bella11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 08:23   #8236
tek sam ih nabavila .iz peveca su, ali ću vodit računa o jedom i drugom. fala vam na savjetima coconutmilk i bella11.
novka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 16:36   #8237
Dragi svi, molim vas pomozite. Ostavila sam preko ljeta tati da se brine o orhideji, on ju je previše zalijevao pa joj je istrunulo korijenje. Sad joj polako raste nekoliko novih lijepih korijena ali me jako brinu listovi. Ne znam kako da ju spasim. Ovo mi je prva orhideja i kako je zadnji dar od dede stvarno ću napraviti sve što treba da se oporavi.


petrapal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 17:47   #8238
presadit, odrezati trulo korijenje
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 23:27   #8239
Quote:
coconutmilk kaže: Pogledaj post
presadit, odrezati trulo korijenje
Hvala na savijetu. Napravila sam i sad se nadam da će se oporaviti. Trebam li joj ukloniti i najdoljnja dva lista koja su se naborala i dobila malo žute boje?
petrapal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2016., 23:49   #8240
listove ne dirati dok sami ne otpadnu sa stapkom radite sta hocete ali listove ne dirati (osim ako su bolesni)
korijenje po mogucnosti isto ne kratiti

stari list otpada, novi raste, dok je jedan zut ok je, ako su svi cudni, onda nesto ne valja... listovi su se sigurno naborali zato sto nisu imali dosta vlage... meni se ove godine par puta desilo da nisam zalila na vrijeme (od straha da orhideje ne budu predugo vlazne) i onda je jedan list pozutio i otpao
coconutmilk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:36.