Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2007., 14:23   #1
Trafostanice i dalekovodi u blizini doma

Dalekovod - štetno zračenje

Da li je utvrđena udaljenost štetnog zračenja dalekovoda. Živim u stanu koji je 80 m udaljen od dalekovoda ( ne znam koja mu je snaga ) i zanima me koliko je to štetno po zdravlje.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 03.06.2015. at 15:37. Reason: Umetanje naslova u post zbog spajanja tema
dm051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 15:06   #2
Baš sam prije tjedan dana gledala jednu odvjetničku seriju gdje se 10tak ljudi žali da ima rakove i tumore uz tvrdnju da je za to krivac dalekovod.
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 17:37   #3
Ovo istrazivanje provedeno u Engleskoj i Walesu potvrdjuje stetnost dalekovoda:
http://www.hpa.org.uk/hpa/news/artic...er_voltage.htm

80m zvuci strasno blizu, ovi su kontrolne skupine dijelili na one koje zive na udaljenosti manjoj od 200m, zatim od 200-600m i na kraju one koji zive vise od 600m udaljeni od dalekovoda.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 17:38   #4
Doduse studija se bavi djecom, tako da neznam utjecaj na odrasle osobe ali sigurno nije zdravo zivjeti uz dalekovod.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:25   #5
Aa, i ja sam mislio gradit kućicu na jednoj lijepoj sunčanoj parceli dok mi bioenergeticar, kojemu je struja struka, rekao da taj moj 10kV dalekovod, udaljen nekih 20ak metara od kućice, nema nikakvih štetnih poslijedica osim što s vremenom udara po živcima
vicko22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:33   #6
Viš, viš, jako zanimljivo pitanje... Uglavnom i mene ti dalekovodi odbijaju, ono čine mi se opasnima dugoročno po zdravlje. Lani mi je od muža frendica s posla nudila kuću do nje u Brezovici, nije dovršena - visoki roh bau, 4 etaže + ogromni vrt, krasan pogled, "čist" prijenos vlasništva, cijena cca 20.000 E i sve to... Kad sam ugledala dalekovode istog trena mi je želja splasnula!!!
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 18:45   #7
Ah,kad gledaš sve ti to dođe na isto....sva materija u svemiru na neki način zrači, više ili manje, a samo kad bi ljudi znali kako neke tvari zrače, a često se koriste
Živio ti u blizini dalekovoda ili trafostanice, dođe ti na isto, a opasnost od zračenja, kako se navodi u nekim istraživanjima nije nimalo veća nego što kompjuterski ekrani zrače i sl.
Mana blizine dalekovoda je prvo estetski kad ga vidiš kvari pogled a drugo i puno bitnije velika blizina, znači blizina jakom električnom polju koje se stvara ispod samog dalekovoda, i time je potencijalno opasno po život, pogotovo kod udara groma ili nevremena, kada npr. jaka oluja može da otrgne vodove pod naponom sa stupova pa mogu pasti ili na objekt u blizini ili nedaj bože na čovjeka koji bi se našao u blizini.
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2007., 22:05   #8
Quote:
vicko22 kaže: Pogledaj post
... nema nikakvih štetnih poslijedica osim što s vremenom udara po živcima
A to je piece of cake jel?
__________________
Ptičica! :)
Ipanema is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 09:28   #9
Quote:
Ipanema kaže: Pogledaj post
A to je piece of cake jel?
Pa da, danas se to uspješno liječi

Apaurin i dupli stock prije spavanja i to je to......nemaš brige....
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 12:58   #10
Ma, ovak i onak imas PTSP pa te to ne dira previse.. sta dijete zna sta je dalekovod
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:06   #11
Ma bježat treba od takvih sranja što dalje! O.k. u prirodi sve zrači, Sunce nas zrači ali smo se na ta zračenja naviknuli od postanka čovječanstva do danas. Ne vjeruj "stručnjacima" da nešto ne zrači, većinom se i sami tješe da je tome tako. Znam za slučaj nekolicine radiologa koji se međusobno tješe godinama, no ipak svaki od njih ima teške zdravstvene probleme, a jedan je i preminuo nažalost.
winnerica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 18:04   #12
E sad, ne blizu ceste jer je sve puno olova, ne blizu dalekovoda jer zrachi, ne blizu odasiljaca za mobitele, ne blizu cementare, ne blizu semafora pa di onda...hahha. I tak ti je tu u zagrebu zrak u banani, smog, ovo ono i onda ti ja odem fino u prirodu u planinu i neeemrem disat. Plucha me bole cim potrcim, spava mi se odmah...covjeche....preevishe kisika Ziva istina!
vvukman2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 15:08   #13
Izvan gradova dalekovodi se vide, ali što je sa hrpu dalekovoda pod zemljom koje ne vidiš i razdaljina od tvog stana je manja od 20-30 m.
Masami is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 17:34   #14
Da fakat, vidiSh ja o tome nisam uopce niti razmisljao. Ali kaj, pa drek! Nis nam drugo ne preostaje nego pozvat one famozne kaj ti s viskom ili kim sranjima idu po kuci/stanu i onda veli...ne mrdaj...evo tu ti je super. Nema podzemnih voda, nema elektromagnetskih zracenja, nema kozmickih sila, nema nicega... i onda ti je bas super. Hahahh! Ma daj, cim vise razbijash glavu o necem kaj mislis da ce te sje... onda ima sanse da te fakat i sje... jer se nerviras. U suprotnom...uzivaj i ne briniii!
vvukman2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 12:38   #15
Prof iz teorijske elektrotehnike na mom faksu tvrdi da bi po njemu udaljenost od dalekovoda trebala bit minimalno 1m/kV.

Bio sam svjedok mjerenja na 400kV dalekovodu koja su "pokazala" da na udaljenosti od nekih ~30m nema zračenja. Osobno smatram da je to mjerenje bilo farsa.
Gurth is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 12:40   #16
U onom istrazivanju za koje sam poslao link navode da je elektromangnetsko zracenje dalekovoda manje od 1% zemljinog zracenja kojem smo svakodnevno izlozeni, dakle prema tome nebi smjelo biti nikakvih posljedica.

No zatim su utvrdili da djeca koja stanuju blizu dalekovoda cesce oboljevaju od leukemije i raka.

Koliko znam jos nitko nije proveo opsezno istrazivanje na odraslima.
dpajur is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 13:41   #17
Kao prvo: DALEKOVOD je preopćenit pojam, nije svejedno dali se radi o 10.000 V ili 400.000 V.

Večina dalekovoda u naseljenim mjestima i blizini kuća radi na 10 kV, njihovo zračenje i utjecaj na okolinu je zanemarivo (osim u vrlo neposrednoj blizini vodiča, gdje ćete prije poginuti od strujnog udara). Uostalom, vaš TV koristi viši napon na cijevi svojeg topa elektrona, a nitko se ne žali zbog toga...
Isto tako i monitor pred kojim upravo sjedite!

Dalekovodi jako visokog napona (110, 220, 400 kV) izgrađeni su na visokim stupovima i prolaze najčešće daleko od naseljenih mjesta.

A sad ono i najvažnije: razmišljajte radije o zračenju mobitela dok razgovarate, jer vam se njegova antena nalazi praktički prislonjena na vaše uho..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 15:03   #18
Da li je snaga dalekovoda označena na stupovima ili se treba raspitati u Elektropimorju ?
Quote:
Ovo istrazivanje provedeno u Engleskoj i Walesu potvrdjuje stetnost dalekovoda:
http://www.hpa.org.uk/hpa/news/artic...er_voltage.htm
Hvala na linku.
Ponovno sam mjerio udaljenost, ipak nije 80m nego 100m što i nije baš utješno.
Jedino me tješi što između mene i dalekovoda ima još kuća koje su udaljene najviše 50m i nitko se ne žali.
dm051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 18:34   #19
Quote:
dm051 kaže: Pogledaj post
Ponovno sam mjerio udaljenost, ipak nije 80m nego 100m što i nije baš utješno.
Jedino me tješi što između mene i dalekovoda ima još kuća koje su udaljene najviše 50m i nitko se ne žali.
E, kad nisu ni oni onda nemoj ni ti
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 20:35   #20
Quote:
dm051 kaže: Pogledaj post
Da li je snaga dalekovoda označena na stupovima ili se treba raspitati u Elektropimorju ?
Hvala na linku.
Ponovno sam mjerio udaljenost, ipak nije 80m nego 100m što i nije baš utješno.
Jedino me tješi što između mene i dalekovoda ima još kuća koje su udaljene najviše 50m i nitko se ne žali.
Ne radi se o snazi, nego pogonskom NAPONU dalekovoda!

The study concerned all 275 and 400 kV overhead lines and a small fraction of 132 kV lines.
The UKCCS found no raised risk of childhood leukaemia for residence within 50 metres of any overhead line.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:07.