Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2004., 00:06   #1
Arrow Prozori

evo doslo vrijeme da se mijanjaju svi prozori na stanu, i sad da li da stavm pvc ili opet drvene?
pa ako netko od vas imas iskustva sa tim, da mi pojasni malo prednosti/nedostatke jednih i drugih, i koji se vise isplate staviti.
gaus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 06:28   #2
Prošetaj malo po starijim temama na forumu, bile su barem dvije rasprave na tu temu.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2004., 22:06   #3
kupi si alu-prozore .Skuplji su od pvc-a oko 30 %.Ja ih imam i vrijede svaku paru
cavis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 23:24   #4
Quote:
cavis kaže:
kupi si alu-prozore .Skuplji su od pvc-a oko 30 %.Ja ih imam i vrijede svaku paru
100%skuplje, mozda izgledom
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2004., 23:31   #5
Drvo nemoj stavljat ponovo, to ti nebi preporucio jer se danas prozori rade od jako loseg drveta i zato jesu za bagatelu, a uz to moras ih cesto premazivat kako bi ih zastitio, i da ti lice na nesto.
Okov kod drvenih prozora je isti kao i kod plastike, uz par malih razlicitih sitnica.
Mislim kad vidim drveni prozor 140x140 znam da ni kad je novi nije dobro zatvaro, od tezine stakla se odmah objesio.
Jedino ako ne mislis stavit neke skupe drvene prozore iz uvoza, tipa Meranti i sl.

Plastiku bi ti preporucio, po meni je to naj bolji prozor.
Naravno ako je napravljen kvalitetno, a to je naj bitnije, prozori i vrata iz Peveca, pa njih nebi ni na supu stavio.
Profil nije toliko bitan, samo neka ti bude 5 komorni, makar po meni to nije bitno, iz iskustva.
Okov je jako bitan, a PVC-stolarije stavljaju svakakav okov, to moras pazit.
Ali kaj ti znas kaj ti oni ugrade, mogu ti rec da je naj bolji i ti ces povjerovat.
Preporuka kod Okova je ROTO, a i on se stavlja na drvene prozore.
Profil Brugmann, Salamander.
Inace ta konbinacija okova i profila je odlicna sto se tice prijanjanja i dihtanja prozora i vrata.
Vecina ostalih se moze sakrit.
Staklo mora bit manje po sirini i visini 10mm, da se prozor lakse postela, a ne da je staklo na knap pa ti ga ubace nutra i to ti se objesi odmah a nemres podic krilo na staklu jer nema mjesta.
Takve stvari rade nestrucni majstori.
A i plasticni prozori se uvijek daju korigirat po visini i sirini na pantima i staklu.
U Hrvatskoj vec ima 1000 PVC stolarija, 10 poznatijih profila i okova.

Aluminiski prozori su 100% skuplji od plasticnih, a razlog je skupi aluminij, a zarada je manja nego kod plastike.
Imas nas profil koji radi TLM, bosanski FEAL, ali oni nemaju rijesen svoj okov, imaju nesto al ostalo je kemija.
Naj skuplji i naj Bolji je ALU-K, talijanski profil i okov, ima rijesen svaki detalj.
Profili su bez komora i s njima, ovi bez(hladni su jeftiniji)
Boja ima raznih, natur, bijel, zelena, a moze se i plastificirat u zeljenu boju.
Dosta su osjetljivi, vidi se svaka ogrebotina.
Po meni nisu bas naj, ima par caka koje nisu rjesene, mislim banalne stvari. Ne dihta oko panta i sl.
I nema tog prozora od aluminija koji ce bolje dihtat od plastike!!

Imam srecu da mi je struka drvi i drveni prozori, jos veca sreca da sam radio plasticne prozore i da znam svaki detalj, a na kraju radim ALU prozore i vrata.
Ako te zanima koji detalj i cijene samo reci.

SLIKE:
http://www.iskon.hr/forum/servlet/Ji...-6989/Alu1.jpg
http://www.iskon.hr/forum/servlet/Ji...-6990/Alu2.jpg
http://www.iskon.hr/forum/servlet/Ji...%20stijena.jpg
http://www.iskon.hr/forum/servlet/Ji...-6992/Pvc1.jpg
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 09:15   #6
Quote:
lego kaže:
Drvo nemoj stavljat ponovo, to ti nebi preporucio jer se danas prozori rade od jako loseg drveta i zato jesu za bagatelu, a uz to moras ih cesto premazivat kako bi ih zastitio, i da ti lice na nesto.
Okov kod drvenih prozora je isti kao i kod plastike, uz par malih razlicitih sitnica.
[/url]
Ja sam istu informaciju dobio od prijatelja stolara. Do dobrog drveta u HR nije lako doći pa se drveni prozori rade od koječega. Od hrvatskih mi je preporučio Industrogradnju, a od slovenskih Mizar. Kad sam mu pokazao PVC ponude, rekao mi je da idem na to, da mi po tim cijenama on ne može napraviti dobre drvene prozore ("prijateljska" cijena, i još bez PDVa)
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 17:29   #7
Ajde ako ti nije problem koja bi bila cijena tih prozora od drveta, ili kolka ti je bila ponuda za PVC?
Nemoras sve samo otvor dva.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 17:34   #8
Ja imam prozore od PVC-a, ali dvije vrste. Imam bijele i u boji (tj imaju teksturu drveta). Ovi drugi su puno bolji i kvalitetniji (ne znam zasto) ali zato i skuplji. Uglavnom vrlo dobro drze, nisu teski, dobro dihtaju, iso-stakla ne propustaju toplinu i zvuk itd. Imao sam drvene prije ali to je uzas za odrzavati. Vise ih nikad u zivotu ne bi kupio.
delirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 17:38   #9
Quote:
delirium kaže:
Ja imam prozore od PVC-a, ali dvije vrste. Imam bijele i u boji (tj imaju teksturu drveta). Ovi drugi su puno bolji i kvalitetniji (ne znam zasto) ali zato i skuplji. Uglavnom vrlo dobro drze, nisu teski, dobro dihtaju, iso-stakla ne propustaju toplinu i zvuk itd. Imao sam drvene prije ali to je uzas za odrzavati. Vise ih nikad u zivotu ne bi kupio.
Skuplji su 30% od bijelih, ako su kvalitetniji onda je drugi okov ili profil.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 17:41   #10
Quote:
lego kaže:
Skuplji su 30% od bijelih, ako su kvalitetniji onda je drugi okov ili profil.
Da definitvno su bolji, ovi bijeli kao da imaju losiju plastiku i izradu. Nisam ih trebao uzeti, ali mislio sam si koga briga kad se ne vide na toj strani kuce.
delirium is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 18:38   #11
Quote:
lego kaže:
Skuplji su 30% od bijelih, ako su kvalitetniji onda je drugi okov ili profil.
Znaš cijenu
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2004., 21:23   #12
Quote:
SETRA Samoborček kaže:
Znaš cijenu
Ako mene pitas da!
Bijeli -2 dvokrilni
http://www.iskon.hr/forum/servlet/Ji...enik%20PVC.xls
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 10:08   #13
Quote:
lego kaže:
Ajde ako ti nije problem koja bi bila cijena tih prozora od drveta, ili kolka ti je bila ponuda za PVC?
Nemoras sve samo otvor dva.
Ovako uđuture, 5 prozora i 1 balkonska vrata ukupne površine oko 13m2, PVC ponude od 14000 kuna naviše (sa demontažom/montažom), a
drveni jela/smreka od Lokve dd bez montaže, lakirani, 18000 kuna. Prijatelj bi bio jeftiniji od Lokvi, ali skuplji od 14000.

PVC ponuda od 14000 je Gealan 6-komorni profil, ROTO okov, 10 godina garancije ili Salamander 4-komorni, okovi Winkhaus, 5 godina garancije.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2004., 11:13   #14
Upravo sam ugradio oko 10m2 PVC prozora (7 kom.), TROCAL profil 5 komorni. Cijena:
Prozori 10,000 Kn
Demontaža+montaža 1,300 Kn
Dvije vanjske ALU prozorske klupice 450 Kn
Kad se sve zbroji, zadovoljan sam.
 
Odgovori s citatom
Old 04.08.2004., 09:17   #15
Prije četiri godine montirao sam prozore (Salamander), južna strana, sunce ih stalno prži itd. Skoro sam na drugoj strani promijenio stare drvene i montirao, opet Salamander. Toliko su dobri da ne mogu prepoznati koji su novi, a koji četiri godine stari.
voyager is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 20:49   #16
Talking Prozori

On je za PVC, ja sam za drvene.

On je za PVC jer kad si je u Danskoj promijenio normalne u PVC prozore, uštedio je barem 30% na grijanju.

Ja sam za drvene jer sam prije čula od puno ljudi da su PVC prozori "fuj". Nisam čula zašto. Osim što možda ružnije izgledaju.

On kaže da se normalni trebaju redovito održavati, da je lakše s PVC prozorima... I da ne dihtaju.

A zakaj sam onda ja prije stalno slušala da PVC ne valja?

Još mi je jedan prijatelj rekao da su bolji PVC prozori, a drugi je rekao da se plastika savija ljeti na višim temperaturama. Moj najdraži, naravno, nema takva iskustva (of kors, di ćeš u Danskoj visoke temperature?! )

Kakva su vaša iskustva, što (bi)ste vi odabrali?

Hvala.
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 21:05   #17
Današnji drveni ne valjaju jel se rade iz nekvalitetnog drveta, pa se brzo sve sjebe.

PVC jesu bolji, a ako imate para, ima i PVC-a u boji drveta
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 21:05   #18
Ja sam si metnula PVC pred jedno dvije godine. Otprilike.
Platila sam ih fakat puno, ali nisam požalila.

Prelako se održavaju, dihtaju mrak, niš se nije iskrivilo (južna strana, moram li išta reći o suncu, temperaturama i vrućini za pozvizdit), stakla su s nekakvom termo zaštitom i jesu topla kad upeče, a ja zaboravim spustit rolete, ali niti slučajno onako kako su se znala zagrijat stara stakla.

E - sad, drvo je ipak drvo, to "diše" i kažu da nije svejedno ako ostaviš potpuno zatvoreno sve kakvu stolariju imaš. Nisam to isprobala jer kod mene NIKAD nije sve zatvoreno, ali vele da je to kao u dunst-flaši.

Koliko god bilo lijepo pravo drvo, ipak ti preporučam PVC stolariju.
Ja sam se preporodila.

I uopće ne zgleda tak loše.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 21:06   #19
Re: prozori - PVC ili "normalni"?

Quote:
just Sandy kaže:
Kakva su vaša iskustva, što (bi)ste vi odabrali?

Hvala.
PVC - jednostavniji su i bolje dihtaju.

Da imam para - kombinirane aluminijsko-drvene.

Imaš u zadnjem broju Hausbaua o prozorima: http://www.hausbau-hr.com/sadrzaj.htm pa kupi i pročitaj...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 21:22   #20
O, brzo stižu odgovori! Hvala.

Dakle, ipak on nešto više zna...
(I zeznula sam ono s "dihtanjem". Uvijek, ali uvijek zabrijem da znači suprotno, više mi paše... Znači, Miki je rekao isto što i vi. )

A zna li netko usporediti cijene drvenih i PVC prozora? Otprilike? Kad Setra i Blaise kažu da PVC i nije baš jeftilen...
just Sandy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.