Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2009., 15:11   #1
Život s jednim bubregom

Pozdrav svima,

prije dva tjedna su mi na rutinskom sistematskom pregledu otkrili tumor bubrega, situacija je bila dosta loša i u roku tjedan dana sam operiran i izvadili su mi cijeli desni bubreg. Što se tiće tumora vele da je bio kompaktan i da se još nije počeo širiti te su nalazi rekli da je ok. Sad čekam prvu kontrolu za 6 tjedana pa da vidim kako će organizam prihvatiti ovu promjenu.

E sad, mene zanima što sad jesti pošto mi doktori u bolnici nisu dali nikakve konkretne informacije u vezi prehrane.
Generalno znam da trebam izbaciti sol, papar i začine iz svih jela, pogotovo sad prvih par mjeseci.

svi savjeti i iskustva su neprocjenjivi ...
tomislavd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 17:54   #2
U načelu, gledano samo što se tiče bubrega, ako imaš potpuno zdrav i funkcionalan bubreg, možeš se hraniti normalno. Vjerojatno zato i nisi dobio nekakve posebne upute.

Pod normalno mislim, jasno, na normalnu i koliko je moguće zdravu prehranu, a ne na "normalno" obžderavanje fast foodom i raznim smećem što nam je u današnjem tempu mnogima postalo uobičajeno

E, samo još jednom naglašavam da je to što se tiče bubrega i samo bubrega - ako je zdrav i funkcionalan. Tumor je samo dodatak koji pokazuje da bi morao početi ili održavati režim zdrave prehrane.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2009., 19:58   #3
Drugi bubreg će u potpunosti preuzeti funkcionalnost izvađenog, ali ćeš ga morati dobro čuvati. To znači izbjegavanje ozljeda, prevencija bubrežnih kamenaca i infekcija, redovito kontroliranje šećera u krvi, mokraće i krvog tlaka. Što se tiče prehrane, tu nema nekog posebnog režima. Najviše treba prepaziti na sol te žestoku hranu. Treba reducirati unos alkohola i kave. Također se savjetuje izbjegavanje velikog unosa proteina.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 21:14   #4
Quote:
tomislavd kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

prije dva tjedna su mi na rutinskom sistematskom pregledu otkrili tumor bubrega, situacija je bila dosta loša i u roku tjedan dana sam operiran i izvadili su mi cijeli desni bubreg. Što se tiće tumora vele da je bio kompaktan i da se još nije počeo širiti te su nalazi rekli da je ok. Sad čekam prvu kontrolu za 6 tjedana pa da vidim kako će organizam prihvatiti ovu promjenu.

E sad, mene zanima što sad jesti pošto mi doktori u bolnici nisu dali nikakve konkretne informacije u vezi prehrane.
Generalno znam da trebam izbaciti sol, papar i začine iz svih jela, pogotovo sad prvih par mjeseci.

svi savjeti i iskustva su neprocjenjivi ...
pozdrav! moj je suprug prije 15-ak god izvadio jedan bubreg.smanjili smo sol u hrani,gotovo na nulu,uglavnom jede sve,pa sol dobiva i od salama sira i sl.
na ništa posebno ne pazi,uglavnom ne trebaš se opterečivati kilažom,nošenjem teških stvari,treskanjem(npr.jahanje na konju),i sl.kad ti drugi bubreg preuzme funkciju prvog,zaboravit ćeš da si jedan izvadio. jedino, redovito i obavezno kontroliraj tlak i pazi na sol. brz oporavak ti želim.ako šta trebaš pitaj slobodno.
cvrcak100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2010., 10:25   #5
tumor je...bilo koji (na bilo kom dijelu tijela) neka vrsta upozorenja da nesto ne stima sa nacinom zivota koji vodimo.....i da takav nacin zivota trebamo promijeniti....ukoliko nam je stalo do nas samih.....
tako da bi, ipak, trebao promijeniti neke navike koje imas....a ticu se ne samo prehrane vec i kretanja (sto vise na svjezem zraku), nacina razmisljanja (odbaciti sve sto te previse opterecuje i uzivati u svakom novom danu, traziti drustvo dragih prijatelja,otkriti sto te veseli, mozda neki novi hobby)...
a sto se tice hrane....za sve bi bilo bolje da ne konzumiraju previse bijelog secera, brasno bi trebalo koristiti (ako je moguce) integralno, ulja (hladno presana) a mlijeka (po mogucnosti zobeno ili domace - kravlje), naravno povrce i voce.....meso - ono "lakse" piletina ili puretina, dosta ribe...
vode u dovoljnim kolicinama.....bez previse alkohola (1 casa dobrog vina nece nikome naskoditi) i bez cigareta....
sretno!
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 06:16   #6
Koliko može da se živi s jednim bubregom?

Postoji mogucnost da moja majka ostane bez jednog bubrega..?! Davno nekad imala je tumor na materici hvala bogu je sanirano ...ali kada je bila zracena verovatno je doslo do ostecenja bubrega?! Sutra je zakazana operacija da joj stave neku kesu da vide dal ce da bubreg da proradi! Ako to ne prodje dobro bubreg ce da vade! Obvo sve je prosla pre nekoliko godina! Ta kesa,pokusavanje da se bubreg nekako proradi da radi normalno! OVO JE POSLEDNJI PUT KAKO KAZU ...STAVLJANJE TE KESE .....pustice je jedno nedleju dana da vide dali ce bubreg malo zaziveti ako ne VADE BUBREG!
SAD VAS VOLIM AKO IMATE NEKU INFORMACIJU DA ME UPUTITE NAJISKRENIJE RECENO ! DAL I KOLIKO MOZE DA SE ZIVI SA JEDNIM BUBREGOM..?!
HVALA UNAPRED!
alekspesa88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 07:16   #7
Dok ne riknes il dok ne otkaze i drugi
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 07:44   #8
S jednim bubregom se može živjeti dugo, bez problema se može doživjeti starost.
Moja baka živi bez jednog bubrega više od 30 godina.
Tomek100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 07:49   #9
mnogi žive sa jednim bubregom sasvim normalno
rocker13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 11:26   #10
Moja mama živi bez jednog bubrega već deset godina, a drugi joj je oduvijek manje funkcionalan. Niti ne troši nikakve lijekove, niti išta, samo se relativno često kotrolira urin i ostale pretrage i sve OK. Ne brini, pa neki ljudi doniraju bubreg, kad se ne bi moglo živjeti sa jednim, tko bi to radio?
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 13:47   #11
moj deda od mladosti živi bez jednog bubrega a drugi mu je na pola sasušen- sad ima 73 i super je... ma može se živjeti čist dobro i dugo
__________________
...moram početi vjerovati da se sve događa s razlogom....
snoopyca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 14:36   #12
Može se živjet. Nekadašnji susjed doživio je oko 75 godina, a s tim jednim bubregom živio je kojih 20-ak
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 21:20   #13
Moja mama živi s jednim bubregom već oko 30 godina i uz to je i dijabetičar. S tim jednim bubregom zasad nema problema.
Baka po mami, njoj su također izvadili jedan bubreg, živjela je još oko 25 godina nakon što su joj ga izvadili. Umrla je s 82 godine, ali ne od bubrega nego od raka crijeva.
snježana0301 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 22:23   #14
Pre dva meseca sam imao povredu i odstranili su mi desni bubreg pa me zanima koliko moze da se zivi sa jednim jel se trosi bubreg,i na kolko treba da idem na kontole jer mi je doktorka rekla jedanput godisnje,taj drugi je u redu i sve je u redu ostalo i da imam 29 godina jel zna nko nesto o ovome? Hvala unapred svima...
Novu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 22:42   #15
Quote:
Novu kaže: Pogledaj post
Pre dva meseca sam imao povredu i odstranili su mi desni bubreg pa me zanima koliko moze da se zivi sa jednim jel se trosi bubreg,i na kolko treba da idem na kontole jer mi je doktorka rekla jedanput godisnje,taj drugi je u redu i sve je u redu ostalo i da imam 29 godina jel zna nko nesto o ovome? Hvala unapred svima...
ako je taj drugi dobar,funkcionira mozes cjeli zivot zivit s njim,evo primjer,moj bratic 46god ima jedan bubreg i ziv i zdrav jeprijateljica mi vec 20god,isto tako
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 23:02   #16
kako se hrani tvoj bratic sve normalno?jel popije po neku pivui da hvala ti na odg svako saznanje mi znaci mnogo...
Novu is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 23:05   #17
Quote:
Novu kaže: Pogledaj post
kako se hrani tvoj bratic sve normalno?jel popije po neku pivui da hvala ti na odg svako saznanje mi znaci mnogo...
pazi na prehranu sto vise moze,znaci sve sve vecinom neslano ili sto manje slano,manje crvenog mesa ,gazirana pica izbjegavat,redovite kontrole,itd...a za pivu mislim da ne jel nije inace bas od alkohola
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 10:02   #18
To bas za kontrole i nije bilo jasno posto mislim da je jedanput godisnje preretko misleo am da to ide na nekih 6 mjeseci
Novu is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 20:42   #19
Quote:
Novu kaže: Pogledaj post
To bas za kontrole i nije bilo jasno posto mislim da je jedanput godisnje preretko misleo am da to ide na nekih 6 mjeseci
ne znam kako valjda tko,znam da on ide dr bar 2,3 put godisnje a krvnu sliku i to za bubrege sta treba vadi nekoliko puta godisnje,dosta cesto,mozda zato jel mu zadnje i ovaj drugi bubreg poceo stekat
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2013., 22:52   #20
djed mi ide na vađenje bubrega zbog tumora, pa me koliko je dug oporavak nakon operacije.
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:02.