Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2018., 20:59   #7801
I ledice na svakoj od tih razina su ti dovoljne da biljkama daju svijetlost koja im je potrebna ?
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 22:10   #7802
Quote:
slina kaže: Pogledaj post
I ledice na svakoj od tih razina su ti dovoljne da biljkama daju svijetlost koja im je potrebna ?
Mislim da će ove biti dovoljne,ako ne lako pojačam sa još kojom

https://cee.hr/trgovina/led-zarulja-...17w-a65-6400k/

naručio sam 6 komada za 6 razina(polica)prvo ću staviti po jednu pa ako bude slabo dodat ću još po jednu ..ti box-ovi mi služe do kraja trećeg miseca,potom sve biljke selim u vrt .Inaće ove ledice iz linka imam 3 komada i daju odlično svjetlo zato sam i naručio još 6 komada.pozz
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 08:59   #7803
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Brana,u onom linku imaš više nabrojanih sorti nega ja biljaka
Ja san uzeo stalaže u bauhausu i to po 119 kn i obložio ih kartonom na koji san nalipija foliju i mogu reč da dosta biljaka stane,još da postavim ledice pa pofotkam cili sistem

https://www.bauhaus.hr/search/?q=police
Ma i nisu sve na listi, npr jalapeno, pa cherry koji želim puniti sirom itd. Mislim da ću zbog ograničenog prostora ipak neke sorte morati odgoditi za iduću sezonu, ali vidjet ćemo.
Ako si stavio reflektirajuću foliju na police, onda bi ti mogla biti dosta i po jedna ta žarulja na svakoj etaži, mada je meni ipak praktičnije staviti cijevi jer je onda svjetlost ravnomjernije raspoređena iznad biljaka. Najvjerojatnije ću stavljati po dvije cijevi na svaku etažu i isto ću koristiti foliju, ali samo sa prednje i stražnje strane (veća površina), dok ću bočne ostaviti otvorene zbog bolje cirkulacije zraka. Polica je super za tu lovu, čak sam se počeo premišljati da i ja kupim, iako imam i drvo i alat i mogu sam napraviti u par sati
Ajd svakako poslikaj kad bude gotovo, baš me zanima kako će to izgledati.
__________________
Čilipedija: www.chili.com.hr
BranaHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 10:08   #7804
Quote:
BranaHR kaže: Pogledaj post
Ma i nisu sve na listi, npr jalapeno, pa cherry koji želim puniti sirom itd. Mislim da ću zbog ograničenog prostora ipak neke sorte morati odgoditi za iduću sezonu, ali vidjet ćemo.
Ako si stavio reflektirajuću foliju na police, onda bi ti mogla biti dosta i po jedna ta žarulja na svakoj etaži, mada je meni ipak praktičnije staviti cijevi jer je onda svjetlost ravnomjernije raspoređena iznad biljaka. Najvjerojatnije ću stavljati po dvije cijevi na svaku etažu i isto ću koristiti foliju, ali samo sa prednje i stražnje strane (veća površina), dok ću bočne ostaviti otvorene zbog bolje cirkulacije zraka. Polica je super za tu lovu, čak sam se počeo premišljati da i ja kupim, iako imam i drvo i alat i mogu sam napraviti u par sati
Ajd svakako poslikaj kad bude gotovo, baš me zanima kako će to izgledati.
Bok,istina da bi cijevi bile adekvatnije kako veliš poradi boljeg odnosno ravnomjernijeg bacanja svjetla no za sada će biti sa žaruljama pa možda na jesen prominim sistem ako bude potribe.Glede stalaža,ma i sam bi ih napravija od drveta no dok bi sav materijal pokupova po Splitu došle bi me duplo nego ove iz bauhausa..imam i jednu veću policu sa 5 polica no ona je nešto skuplja(250 kn) ali zlata vridi .Reflektirajuću foliju sam stavio sa svih strana ali ću isprobat prvo sa jednom pa ako nije baš ok dodam i drugu žarulju.Naravno da pofotkam sistem i pokažem puku moje velebno remek djelo pozz Brana
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 18:26   #7805
KOMPOSTER

Kao što su obečali , ekipa gradonačelnika Milana Bandića dostavila mi je besplatni komposter od 350 litara.
Svaka čast , više neću koristiti uvozno otrovno prerađeno smeće koje nam prodaju strani trgovački lanci.
Od jučer komposter punim zdravim , organskim , ekološkim , biološkim otpadom : ostatke voća i povrća , trave i korova , drvenog pepela , ljuske jaja , lišće , cvijeće...
Nadam se da ću uz pomoć glista dobiti kvalitetno organsko gnojivo kojim ću poboljšati strukturu zemlje mojim papričicama.

https://www.vecernji.hr/media/img/09...81f8d0849.jpeg

Zadnje uređivanje Pero 7 : 12.01.2018. at 18:47.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 20:18   #7806
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
Kao što su obečali , ekipa gradonačelnika Milana Bandića dostavila mi je besplatni komposter od 350 litara.
Svaka čast , više neću koristiti uvozno otrovno prerađeno smeće koje nam prodaju strani trgovački lanci.
Od jučer komposter punim zdravim , organskim , ekološkim , biološkim otpadom : ostatke voća i povrća , trave i korova , drvenog pepela , ljuske jaja , lišće , cvijeće...
Nadam se da ću uz pomoć glista dobiti kvalitetno organsko gnojivo kojim ću poboljšati strukturu zemlje mojim papričicama.

https://www.vecernji.hr/media/img/09...81f8d0849.jpeg
Bravo za sponzore a tebi puno uspjeha u proizvodnji
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 22:19   #7807
KOMPOSTER
Kao što su obečali , ekipa gradonačelnika Milana Bandića dostavila mi je besplatni komposter od 350 litara.Svaka čast , više neću koristiti uvozno otrovno prerađeno smeće koje nam prodaju strani trgovački lanci.Od jučer komposter punim zdravim , organskim , ekološkim , biološkim otpadom : ostatke voća i povrća , trave i korova , drvenog pepela , ljuske jaja , lišće , cvijeće...Nadam se da ću uz pomoć glista dobiti kvalitetno organsko gnojivo kojim ću poboljšati strukturu zemlje mojim papričicama.
https://www.vecernji.hr/media/img/09...81f8d0849.jpeg

Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Bravo za sponzore a tebi puno uspjeha u proizvodnji
Zahvaljujem na dobrim željama baretinjos.
Grad će imati koristi jer ću bacati manje smeća (30%) a ja ću imati koristi jer ću imati besplatnog komposta.
Pozdrav baretinjos.
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 19:59   #7808
Quote:
slina kaže: Pogledaj post
I ledice na svakoj od tih razina su ti dovoljne da biljkama daju svijetlost koja im je potrebna ?
Bio si u pravu,danas isproba i stavija po dvije žarulje i sad je ok ufotka sam danas sistem pa sutra stavim slike !
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 20:52   #7809
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Bio si u pravu,danas isproba i stavija po dvije žarulje i sad je ok ufotka sam danas sistem pa sutra stavim slike !
Ma problem će bit ak svjetlo nije dovoljno rasprostranjeno, biljke koje ga nemaju dovoljno će ić prema svijetlu te će se izdužit.

Naučio sma na nekim svojim greškama prošle godine, tako da sad u 2. sezoni namjeravam neke stvari drugačije radit.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 13:48   #7810
Kako rekoh evo fotkice self made box-a



Master peace aaaaaa
Još kad dođu ledice biće valjda ok
Kroz vrata livo se nazire i ćetvrti box,sutra i u njega gre letrika .
Uprvo stavio i sjeme u kamilicu pa sutra posijem još nekih 60 komada i onda je to to ..pozdrav svima
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 16:12   #7811
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Kako rekoh evo fotkice self made box-a



Master peace aaaaaa
Još kad dođu ledice biće valjda ok
Kroz vrata livo se nazire i ćetvrti box,sutra i u njega gre letrika .
Uprvo stavio i sjeme u kamilicu pa sutra posijem još nekih 60 komada i onda je to to ..pozdrav svima
Ja mislim da ti je svjetlost previše udaljena od biljaka. Sa slike se vidi da idu previše u vis.
Ja kod svoje fluo rasvijete ih držim na par cm od samog izvora svjetlosti.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2018., 18:29   #7812
Quote:
slina kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ti je svjetlost previše udaljena od biljaka. Sa slike se vidi da idu previše u vis.
Ja kod svoje fluo rasvijete ih držim na par cm od samog izvora svjetlosti.
Bok,išle su u vis dok su bile u klijalištu gdje i nije bilo neko adekvatno svjetlo..od vrha lista do svjetla ima nekih 15 cm i vidim da su se u 24 sata lipo otvorile i više ne idu u zrak stoga sumnjam da fali svjetla.Fotografija je obrađena,regulirani su higlightsi pa ti se čini da nedostaje svjetla.Lampe na slici su štedne i dosta su slabije od ovih ledica koje oćekujem da će doć za par dana.No sistem je složen da mogu spuštat svjetlo na više razina pa ću vidit jel ima potrebe za spuštanjem lampi.A ovo sa par cm..kad bi lampe spustio na navedenu udaljenost mislim da bi biljčice izgorile ka grička vještica pozz
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:41   #7813
Quote:
slina kaže: Pogledaj post
Ja mislim da ti je svjetlost previše udaljena od biljaka. Sa slike se vidi da idu previše u vis.
Ja kod svoje fluo rasvijete ih držim na par cm od samog izvora svjetlosti.
Mislim da nije previše udaljena. Razlika je između neonki i led svjetla: neonke moraju ići što bliže, ali ledice treba odmaknuti da nisu preblizu. Ja imam ovu led lampu i rezultati su super kad je na 20cm od biljaka čak i dok tek proklijaju. Uopće se ne izdužuju.
Baretinjos svaka čast, dobro si to napravio . Jedino mi se čini da ti fali cirkulacije svježeg zraka pa bi ti se mogle počet hvatat alge i plijesan. Nije to ništa strašno i opasno, ali idu na živce kad se zazeleni oko biljke . Ako možeš, nađi par onih ventilatora od računala, najbolje od napajanja ili kućišta promjera 12cm i spoji na neki trafo. I to uvijek u paru: jedan koji upuhuje svježi zrak unutra (taj bi trebao biti niže montiran), a drugi koji ispuhuje topli zrak (postavljen na čim višu poziciju). Osim ako je neko stalno kod kuće pa može malo-malo otvarati da se provjetri. Ali ventilatore je svakako dobro imati jer osnažuju biljke i privikavaju ih na vanjske uvjete (glume vjetar).
Ustvari ima još jedna opcija: skineš ove manje bočne stranice da zrak slobodno struji i trebalo bi biti ok (ako je u sobi toplo).
__________________
Čilipedija: www.chili.com.hr
BranaHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 22:16   #7814
Quote:
BranaHR kaže: Pogledaj post
Mislim da nije previše udaljena. Razlika je između neonki i led svjetla: neonke moraju ići što bliže, ali ledice treba odmaknuti da nisu preblizu. Ja imam ovu led lampu i rezultati su super kad je na 20cm od biljaka čak i dok tek proklijaju. Uopće se ne izdužuju.
Baretinjos svaka čast, dobro si to napravio . Jedino mi se čini da ti fali cirkulacije svježeg zraka pa bi ti se mogle počet hvatat alge i plijesan. Nije to ništa strašno i opasno, ali idu na živce kad se zazeleni oko biljke . Ako možeš, nađi par onih ventilatora od računala, najbolje od napajanja ili kućišta promjera 12cm i spoji na neki trafo. I to uvijek u paru: jedan koji upuhuje svježi zrak unutra (taj bi trebao biti niže montiran), a drugi koji ispuhuje topli zrak (postavljen na čim višu poziciju). Osim ako je neko stalno kod kuće pa može malo-malo otvarati da se provjetri. Ali ventilatore je svakako dobro imati jer osnažuju biljke i privikavaju ih na vanjske uvjete (glume vjetar).
Ustvari ima još jedna opcija: skineš ove manje bočne stranice da zrak slobodno struji i trebalo bi biti ok (ako je u sobi toplo).
Bok Brana,za sada ne vidim potrebu za spuštanjem lampi i stabiljćice više nisu blide i krhke,znači svjetla ima dovoljno.
Što se ventilacije tiće otvorim vratašca nekoliko puta dnevno a i lampe fino griju box na nekih 26 stupnjeva te za sada nema plijesni a i ako se pojavi to cimet sve riši a ako zaškripi ča god uvik mogu malo odškrinut vrata i ostavit tako da ulazi svježi sobni zrak
U pravu si glede puhanja odnosno ventilatora,stabiljke bi ojačale no izdržaće još dva miseca pa onda gredu u vrtal na svježi i pravi vitrić
Sutra bi mi tribale stić led žarulje 6 komada ,čekam ih ka ozebal sunce.
Ona ledica iz linka mi je strava,skupa ali odlična koliko vidim u opisu,možda ih i nabavim na jesen ako bude potribe odnosno širenja uzgajališta,lipi pozdrav
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 07:04   #7815
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Bok Brana,za sada ne vidim potrebu za spuštanjem lampi i stabiljćice više nisu blide i krhke,znači svjetla ima dovoljno.
To sam i rekao
Pozdrav!
__________________
Čilipedija: www.chili.com.hr
BranaHR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 11:28   #7816
Molim savjet znalaca,ima nekoliko dana dio Serrano biljaka ne izgleda baš najbolje,listići se frću,objesili su se,koda da fali vode no uredno zalivam..drugi dio biljaka raste odlično te tako i izgledaju.
Neznam zašto polovica biljaka u box-u stagnira a dio se razvija odlično..svjetla ne fali(cfl 200) jer sa tabascom nije bilo problema..da nije do sjemena
Ako može kakav savjet bio bih zahvalan ! pozz
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 07:25   #7817
Quote:
baretinjos kaže: Pogledaj post
Molim savjet znalaca,ima nekoliko dana dio Serrano biljaka ne izgleda baš najbolje,listići se frću,objesili su se,koda da fali vode no uredno zalivam..drugi dio biljaka raste odlično te tako i izgledaju.
Neznam zašto polovica biljaka u box-u stagnira a dio se razvija odlično..svjetla ne fali(cfl 200) jer sa tabascom nije bilo problema..da nije do sjemena
Ako može kakav savjet bio bih zahvalan ! pozz

pozz baretinjos
Svaka biljka je drugačija.
A da nije previše vode ?
Pažljivo pogledaj , da nisu sitne uši ?
Pero 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 10:15   #7818
Quote:
Pero 7 kaže: Pogledaj post
pozz baretinjos
Svaka biljka je drugačija.
A da nije previše vode ?
Pažljivo pogledaj , da nisu sitne uši ?
Bok Pero,nima uši niti ikakovih beštijica,pregleda i ništa nisam naša.
Buni me to što one veće biljke rastu normalno i sve je u redu sa listovima a isto je zaliveno količinski.Ništa,sad ću probat ne zalivat ih više dana pa ću vidit hoće li doči do oporavka,lipi pozdrav !
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 18:01   #7819
Došlo mi danas sjeme od Semillas-a. Trebalo 11 dana.
slina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 19:03   #7820
Quote:
slina kaže: Pogledaj post
Došlo mi danas sjeme od Semillas-a. Trebalo 11 dana.
Aj tebi je bar došlo a ja ćekam 2 tjedna par led žarulja,posla i emajl danas sa upitom di je zapelo,ni trc,nima odgovora triban selit mladice u boxove a lampi nima ..baš balkanska posla
baretinjos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:57.