Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2007., 09:39   #1
Isplata plaće na tekući po izboru

Radim u firmi koja isplaćuje plaću djelatnicima isključivo u jednu banku i ne žele ni čuti za druge banke.
Siguran sam da je to nezakonito, ne želim ih baš prijavljivati ali bih volio da mogu imati neki dokaz da je to protuzakonito pa da ih malo pritisnem.

Ima li netko više informacija na tu temu? Nisam jedini koji se s tim susreće, čuo sam i za dosta drugih firmi koje imaju sličnu politiku.
Faca5 is offline  
Old 09.05.2007., 11:00   #2
Ima mali članak na tu temu sa www.moj-posao.net ali je iz 2001. godine pa je možda zastario...
--------------------------

07.11.2001
Napomena: Budući da su neki od odgovora u ovoj rubrici dani još prije nekoliko godina, postoji mogućnost da više nisu aktualni, s obzirom na promjene zakona ili sudske prakse.
Da li poslodavac može odlučiti kod koje banke i na koji tekući račun isplaćuje osobni dohodak za svog radnika?

Poslodavac ne može prisiljavati radnika da plaću prima preko banke koju mu on odredi.

Osim što određuje da se plaća isplaćuje u novcu, Zakon o radu ništa pobliže ne određuje o načinu isplate (da li u gotovom novcu, da li putem banke, tko tu banku određuje i dr.).

Usprkos tome što, dakle, u Zakonu nema izravnog odgovora na to pitanje, mislim da poslodavac nema pravo protiv volje radnika isplaćivati plaću u banci koju poslodavac sam odredi.

Takvo je bilo stajalište sudova u vrijeme ranijeg pravnog sustava. Sudske su presude glasile da radnik ima pravo izabrati banku preko koje će dobivati plaću ili ako želi plaću dobivati u gotovini. Novija sudska praksa o tom pitanju nije mi poznata, ali takvo stajalište trebalo bi još više biti primjereno sadašnjem sustavu radnih odnosa.

Naime, radni odnosi ugovorni su odnosi. Stoga, ako nešto nije regulirano zakonom, treba biti riješeno na drugi način na koji se uređuju odnosi ugovornih strana (radnika i poslodavca), a to je ugovorom o radu i kolektivnim ugovorom. Jedna ugovorna strana si ne bi smjela uzimati za pravo neka pitanja oko kojih treba postići sporazum tj. suglasnost obje ugovorne stranke, rješavati samostalno i jednostrano, protivno volji druge ugovorne stranke.

Tako, držim da poslodavac ne bi smio protiv radnikove volje, prisiljavati radnika da plaću prima preko neke određene banke.

Također napominjem da je člankom 10. Zakona o radu određeno da se na sve u vezi ugovora o radu, što nije riješeno Zakonom o radu, primjenjuju opći propisi obveznog prava (Zakon o obveznim odnosima i dr.). Dakle, ako su ugovorne stranke ravnopravne, onda ne može jedna strana na ovaj način uvjetovati isplatu plaće. Poslodavac ne može svojim drugim ugovornim stranama (dobavljačima i sl.), uvjetovati putem koje banke će im isplaćivati njihova potraživanja, pa ne može niti radnicima.

Znamo da dobivanje plaće preko određene banke stvara pogodnosti za radnika (tekući račun, mogućnost kredita i dr.). Stoga, radnik mora imati pravo odrediti gdje će plaću dobivati. Naravno, isplata plaće preko određene banke stvara stanovite pogodnosti i poslodavcu. Međutim, radi se o novcu radnika, jer je plaća radnikov novac, i poslodavac ne može određivati gdje će ga uplaćivati.

Ako je poslodavac samostalno, bez dogovora s radnikom, odredio banku preko koje isplaćuje plaću, nije učinio nikakav prekršaj i ako radnici na to prešutno pristaju, sve je u redu. Međutim, ako pojedini radnik to ne želi, trebao bi se pisano obratiti poslodavcu i zatražiti gdje da mu poslodavac uplaćuje plaću, a poslodavac takav zahtjev ne bi smio odbiti.

Ako bi to poslodavac odbio, isto bi se trebalo moći ostvariti putem suda, samo što ne bi bilo tako brzo.


Preporuka:
Podnesite poslodavcu pisani zahtjev kojim tražite da Vam plaću isplaćuje prema Vašem uputstvu, tj. u banci koju Vi odredite.
Po potrebi obratite se sindikatu, a pokušajte se obratiti i inspekciji rada.
Faca5 is offline  
Old 09.05.2007., 12:34   #3
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Radim u firmi koja isplaćuje plaću djelatnicima isključivo u jednu banku i ne žele ni čuti za druge banke.
Siguran sam da je to nezakonito, ne želim ih baš prijavljivati ali bih volio da mogu imati neki dokaz da je to protuzakonito pa da ih malo pritisnem.

Ima li netko više informacija na tu temu? Nisam jedini koji se s tim susreće, čuo sam i za dosta drugih firmi koje imaju sličnu politiku.
kaj ti on ima određivat u kojoj banci ćeš imat otvoren račun? Steraj ga u k i traži si drugi posao jer ko zna kaj kretenu još može past na pamet
-mobyXXL- is offline  
Old 09.05.2007., 12:58   #4
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
kaj ti on ima određivat u kojoj banci ćeš imat otvoren račun? Steraj ga u k i traži si drugi posao jer ko zna kaj kretenu još može past na pamet
Dobar savjet
Faca5 is offline  
Old 09.05.2007., 15:36   #5
pazi od koga slušaš savjete
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Old 09.05.2007., 21:12   #6
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Dobar savjet
Isuse Prvo pitaš jel ima na to pravo iako i sam znaš da ti to nemože određivat kao ni izbor mirovinskog fonda za drugi stup a onda savineš kičmu. Bez brige, ovakve vidim za par godina kak slušaju "guzdu" kad im veli kod koga smiju/ne smiju imati pretplatu za mobitel ili im zabrani ADSL kod ikoga osim vodećeg DSL ISP-a ili im pak odredi kakve cipele smiju nositi i gdje će kupovati kefir. Pa ak ti to paše samo naprijed, ja bi počel delat kod ovog i od prvog dana tražio nešto drugo jer je to obični debil, diktator i apsolutist
-mobyXXL- is offline  
Old 10.05.2007., 07:48   #7
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
Isuse Prvo pitaš jel ima na to pravo iako i sam znaš da ti to nemože određivat kao ni izbor mirovinskog fonda za drugi stup a onda savineš kičmu. Bez brige, ovakve vidim za par godina kak slušaju "guzdu" kad im veli kod koga smiju/ne smiju imati pretplatu za mobitel ili im zabrani ADSL kod ikoga osim vodećeg DSL ISP-a ili im pak odredi kakve cipele smiju nositi i gdje će kupovati kefir. Pa ak ti to paše samo naprijed, ja bi počel delat kod ovog i od prvog dana tražio nešto drugo jer je to obični debil, diktator i apsolutist
E jesi legenda!
Ne znam da li on ima na to pravo. Molim te da mi navedeš na temelju čega to tvrdiš.
Kao drugo, ako imam gazdu kod kojeg sam prijavljen na pun iznos, dobra je plaća i isplaćuje ju prvi radni dan u mjesecu onda i mogu malo saviti kralježnicu (kičma nije naša riječ).
A ovo što si naveo za ADSL i kefir je
Faca5 is offline  
Old 10.05.2007., 11:37   #8
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
kaj ti on ima određivat u kojoj banci ćeš imat otvoren račun? Steraj ga u k i traži si drugi posao
u međuvremenu skupljaj plastične boce da bi platio račune
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 10.05.2007., 14:09   #9
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
...čuo sam i za dosta drugih firmi koje imaju sličnu politiku.
Firmi je vjerojatno tek jednostavnije isplaćivati plaće u jednoj banci nego u više njih (može se dat banci grupni nalog za isplatu) - ništa tu firma ne profitira na račun šljakera (ajde, možda koju kunu po vanjskom prijenosu).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 11.05.2007., 12:26   #10
Quote:
vaci kaže: Pogledaj post
u međuvremenu skupljaj plastične boce da bi platio račune
fala na brizi nije mi potrebno
-mobyXXL- is offline  
Old 11.05.2007., 12:29   #11
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
E jesi legenda!
Ne znam da li on ima na to pravo. Molim te da mi navedeš na temelju čega to tvrdiš.
Kao drugo, ako imam gazdu kod kojeg sam prijavljen na pun iznos, dobra je plaća i isplaćuje ju prvi radni dan u mjesecu onda i mogu malo saviti kralježnicu (kičma nije naša riječ).
A ovo što si naveo za ADSL i kefir je
da danas sam bio kod jednog, možda je to baš tvoj koji me pita u kojoj banci imam tekući. Ja velim zabi. On veli da oni imaju žiro kod pbz-a. I onak me pogleda blesavo. Ja pitam jel ima problema. No problemo. I mislim da mu je bolje da nema problema jer mi se neda svake godine otvarat tekući u drugoj pogotovo ne za ovaj posao koji bi čini mi se mogao bit samo do kraja ljeta. Mislim ak im je prekopleksno prebacit lovu s jednog računa u banci A na drugi u banku B onda neznam nek idu sadit krumpir. Mislim da se kod ovog neću više pojavit
-mobyXXL- is offline  
Old 11.05.2007., 18:38   #12
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Radim u firmi koja isplaćuje plaću djelatnicima isključivo u jednu banku i ne žele ni čuti za druge banke.
Siguran sam da je to nezakonito, ne želim ih baš prijavljivati ali bih volio da mogu imati neki dokaz da je to protuzakonito pa da ih malo pritisnem.

Ima li netko više informacija na tu temu? Nisam jedini koji se s tim susreće, čuo sam i za dosta drugih firmi koje imaju sličnu politiku.
ma nije to politika firme nego znas sto! masa firmi uzima kredite kod poslovnih banaka a banke kada im daju kredite pod povoljnijim uvjetima ucjenjuju da se cjelokupno vođenje firme vodi preko njihove banke.
I to ti je to
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 12.05.2007., 18:33   #13
Poslodavac ne može odlučivati gdje će zaposlenik, odnosno u kojoj banci imati tekući račun.

Zakon o platnom prometu i Ustav RH (po kojem se slobode i prava mogu ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje)
__________________
Stipe Mesić: Uzeo sam ček na 30 000 dolara koji se u toj gužvi negdje izgubio... (na pitanje o donaciji iseljenika u Australiji za bolnicu u Lici)
Sweet/Bitter is offline  
Old 13.05.2007., 15:30   #14
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
ma nije to politika firme nego znas sto! masa firmi uzima kredite kod poslovnih banaka a banke kada im daju kredite pod povoljnijim uvjetima ucjenjuju da se cjelokupno vođenje firme vodi preko njihove banke.
Onda je to problem poslodavca koji se obvezuje za nešto što nije njegov posao - ugovorni odnos između njegovog radnika i banke.

Usput, i bivša koalicijska vlast je imala jednu ideju da se svima koji rade za državu plaća isplaćuje putem HPB, pa su naravno morali odustati. Stvar nije sukladna zakonu i Ustavu.
Vojky is offline  
Old 13.05.2007., 18:37   #15
je to je tako...ali to rade i taro ucjenjuju radnike.. jer dozvoljavaju pod povoljnim uvjetima da banke ucjenjuju njih
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Old 14.05.2007., 21:35   #16
Quote:
Sweet/Bitter kaže: Pogledaj post
Poslodavac ne može odlučivati gdje će zaposlenik, odnosno u kojoj banci imati tekući račun.

Zakon o platnom prometu i Ustav RH (po kojem se slobode i prava mogu ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje)
Lijepo rečeno i vjerujem da bih na sudu mogao izboriti pravdu. Ali gdje je točno u zakonu navedeno da mi moraju isplaćivati plaću u banku po mom izboru? Ako nije eksplicitno rečeno onda mogu samo ići na sud sa poslodavcem a to mi ipak nije u interesu.
Faca5 is offline  
Old 14.05.2007., 22:35   #17
Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Lijepo rečeno i vjerujem da bih na sudu mogao izboriti pravdu. Ali gdje je točno u zakonu navedeno da mi moraju isplaćivati plaću u banku po mom izboru? Ako nije eksplicitno rečeno onda mogu samo ići na sud sa poslodavcem a to mi ipak nije u interesu.
Nigdje niti u jednom Zakonu nisam pronašao da se poslodavcu nameće obveza isplate plaće-novca na ovaj ili onaj način.
Jedina obveza koju zakon propisuje poslodavcu, jest ta da isplaćuje plaću, ali ne i način isplate.Prema tome on ju može isplaćivati u gotovini ili putem poslovne banke.
Na žalost zaposlenik nema osnova da od poslodvaca traži isplatu plaće na ovu ili onu banku, to je stvar "dobre volje" poslodavca.
Možda se to pitanje jednog dana uredi, ali onda će se i poslodavci buniti što im država nameće-naređuje kako će isplaćivati plaću i preko koje banke, monopol i začarani krug,a sve na štetu radnika.
Opće je poznato da banke koje kreditno podržavaju poduzeća inzistiraju i uvjetuju da se isplate plaća i sva ostale financijske transakcije poduzeća odvijaju upravo preko njihovih banaka.
A s druge strane ako želimo kredit kao zaposlenici onda nama banka uvjetuje (sve rijeđe) da preko njih primamo plaću.
Začarani krug u kojem banke diktiraju i jednima i drugima (poslodavcima-zaposlenicima),a sve pod okriljem "slobodno tržište kapitala".Tu je država nemoćna jer ne može ograničavati poslodavca kao ni radnika.
Ja osobno vidim jedino izlaz u promjeni banarskog poslovanja, da banke ne inzistiraju-obvezuju poslodavce i građane, kao što je u Americi, možeš dobiti ček za plaću svakih 7 dana, a gdje ćeš ga ti unovčiti to je tvoja osobna stvar i pravo izbora svakog pojedinca.
__________________
Uzalud vam trud svirači....
zlatkozg is offline  
Old 14.05.2007., 22:40   #18
Quote:
zlatkozg kaže: Pogledaj post
Nigdje niti u jednom Zakonu nisam pronašao da se poslodavcu nameće obveza isplate plaće-novca na ovaj ili onaj način.
Jedina obveza koju zakon propisuje poslodavcu, jest ta da isplaćuje plaću, ali ne i način isplate.Prema tome on ju može isplaćivati u gotovini ili putem poslovne banke.
Pogrešno.

U pitanju je stvar koja se ne uređuje zakonom - plaćanja se obavljaju na račun na koji onaj kome se ima nešto platiti traži. Npr. kod bilo kojeg ugovora kada ti ispostavi račun (fakturu) na kojemu je i broj računa na koji se plaća. Probaj reći: "Mi smo korisnici ZABE, nećemo vam platiti robu na PBZ", pa vidi kako bi to prošlo na sudu. Jednako je i kod ugovora o radu, jer i on je ugovor kao i svaki drugi.

Nitko ne može uopće prisiliti posloprimca da uopće ima račun u banci ili da taj račun prijavi poslodavcu - u tom slučaju poslodavac mora isplaćivati u gotovini.
Vojky is offline  
Old 14.05.2007., 22:51   #19
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Pogrešno.

U pitanju je stvar koja se ne uređuje zakonom - plaćanja se obavljaju na račun na koji onaj kome se ima nešto platiti traži. Npr. kod bilo kojeg ugovora kada ti ispostavi račun (fakturu) na kojemu je i broj računa na koji se plaća. Probaj reći: "Mi smo korisnici ZABE, nećemo vam platiti robu na PBZ", pa vidi kako bi to prošlo na sudu. Jednako je i kod ugovora o radu, jer i on je ugovor kao i svaki drugi.

Nitko ne može uopće prisiliti posloprimca da uopće ima račun u banci ili da taj račun prijavi poslodavcu - u tom slučaju poslodavac mora isplaćivati u gotovini.
Slažem se s tobom djelomično, jer sam to i sam napisao, samo u drugom obliku.
Da je Ugovorom o radu između poslodavca i posloprimca uređen način isplate plaće (gotovina ili banka i koja), onda ovog pitanja nebi niti bilo.
Druga je stvar sa pružateljima usluga o kojima ti govoriš (kada se sklopi ugovor) ili ako je ugovorom precizirano kako će se vršiti isplata-uplata.
No niti jedan poslodavac u Ugovoru o radu ne navodi kako će isplaćivati naknada plaće (možda neki ali meni nije poznato,čast izuzecima).
Npr. ako kupiš obrazac Ugovora o radu u NN nemaš stavke iz koje će biti vildljivo na koji način će se isplaćivati novac-plaća, već samo iznos plaće i datum do kojeg se poslodavac obvezuje isplatiti plaću.
Zato sam i rekao da sam osobnog mišljenja da se treba promjeniti bankarski i platni sustav, pa nek poslodavac izda ček, a ja ću ga unovčiti u banci u kojoj ja to želim, kao što je to vani.
A ne kao kod nas banka koja kreditira poslodavca uvjetuje da sve isplate plaća obavlja preko njih, ja kad hoću kredit kod druge banke onda oni uvjetuju da plaću primam preko njih i tako u krug.I u svemu tome deblji kraj izvuče posloprimac.
__________________
Uzalud vam trud svirači....
zlatkozg is offline  
Old 14.05.2007., 23:05   #20
Quote:
zlatkozg kaže: Pogledaj post
Nigdje niti u jednom Zakonu nisam pronašao da se poslodavcu nameće obveza isplate plaće-novca na ovaj ili onaj način.
Jedina obveza koju zakon propisuje poslodavcu, jest ta da isplaćuje plaću, ali ne i način isplate.Prema tome on ju može isplaćivati u gotovini ili putem poslovne banke.
Na žalost zaposlenik nema osnova da od poslodvaca traži isplatu plaće na ovu ili onu banku, to je stvar "dobre volje" poslodavca.
Možda se to pitanje jednog dana uredi, ali onda će se i poslodavci buniti što im država nameće-naređuje kako će isplaćivati plaću i preko koje banke, monopol i začarani krug,a sve na štetu radnika.
Opće je poznato da banke koje kreditno podržavaju poduzeća inzistiraju i uvjetuju da se isplate plaća i sva ostale financijske transakcije poduzeća odvijaju upravo preko njihovih banaka.
A s druge strane ako želimo kredit kao zaposlenici onda nama banka uvjetuje (sve rijeđe) da preko njih primamo plaću.
Začarani krug u kojem banke diktiraju i jednima i drugima (poslodavcima-zaposlenicima),a sve pod okriljem "slobodno tržište kapitala".Tu je država nemoćna jer ne može ograničavati poslodavca kao ni radnika.
Ja osobno vidim jedino izlaz u promjeni banarskog poslovanja, da banke ne inzistiraju-obvezuju poslodavce i građane, kao što je u Americi, možeš dobiti ček za plaću svakih 7 dana, a gdje ćeš ga ti unovčiti to je tvoja osobna stvar i pravo izbora svakog pojedinca.
hm.....
koliko mi je poznato poslodavac od devedeset i neke je obavezan isplaćivati plaću preko tekućih računa...
sve drugo se smatra zaobilaženjem platnog prometa, koje je usput kažnjivo... no poreznici često gledaju kroz prste obrtnicima npr....
nisam pravnik nego poslodavac..
i još nešto biranje banke preko koje radnik dobiva plaću, sigurno je u nekom zakonu, ali neznam kojem...
zato su se izborile udruge za zaštitu potrošača čini mi se pred jedno dve tri godine....
exAzriel is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.