Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2008., 18:31   #61
...da ne odemo previše daleko od teme, opet bih se dotaknuo toplinske pumpe koja je po svemu sudeći proizvod sadašnjosti i budučnosti i ako ste imali prilike posjetiti koji od ovogodišnjih i prošlogodišnjih sajmova u toj branši toplinska pumpa izložena je kao "kruna" na štandovima svih poznatih brandova kao što su Viessmann, Buderus, Vaillant, Junkers itd. što je i dokaz koliko se ulaže u promociju takvih, ekološki čistih uređaja, nebi li se smanjile emisije CO2 i sačuvao okoliš. O toplinskim pumpama u nas se priča kao o nečem neisplativom, preskupom a nitko zapravo ne uzima u obzir prave prednosti toplinske pumpe koje se također moraju ubaciti u računicu...jeste li znali da za toplinsku pumpu nisu potrebne izgradnje posebnih kotlovnica, dimnjaka, spremika za loživo ulje, jednokratnih dostava lož ulja, priključka za plin..nisu potrebne dimnjačarske takse i pregledi, skupi servisi, (koliko košta priključak plina?) cijena plina i nafte raste iz dana u dan zato jer ga je sve manje...šta kad ga uopče ne bude? ili kad postane preskup...jeste li znali da toplinske pumpe mogu i hladiti; što znači ne trebamo dodatne klima uređaje ljeti, energija koju koristi toplinska pumpa je besplatna i neiscrpna, toplinske pumpe imaju garanciju 10-tak godina jer su uređaji čiji radni vijek je najmanje 30 god. dok je sustav na ulje ili plin preporučljivo mijenjati svakih 15-tak god. ma koliko dobar on bio; kod izgradnje novog objekta očekivane trajnosti su barem 30-tak pa i više godina ali nitko ne razmišlja da će u tom vremenu morati bar dvaput promjenit sustav grijanja odluči li se na lož ulje ili plin...to su samo neki od razloga zašto se odlučiti na toplinsku pumpu i zašto je ušteda i više od 40% u usporedbi sa zastarjelim sustavima grijanja..Međutim problem je u tome kako naučiti naše ljude da razmišljaju dugoročno, a ne da žive iz dana u dan...
koala111 is offline  
Old 21.04.2008., 22:01   #62
Quote:
koala111 kaže: Pogledaj post
Međutim problem je u tome kako naučiti naše ljude da razmišljaju dugoročno, a ne da žive iz dana u dan...
Oprosti, ali u uvjetima u kojima nitko iz vlade nema ni najmanje sluha za bilo kakav ekološki i ekonomski pristup problemu energenata, onda sam ja taj koji odgovara za sebe i koji moram vidjeti što mi se ekonomski isplati. Vlada subvencionira brodogradnju, poljoprivredu, daje jamstva kojekakvim firmama, a građane zimi poziva na štednju plina.
A oni koji se po gradovima griju na toplovod, temperaturu reguliraju otvaranjem prozora. U uvjetima u kojima država razrezuje ekološki porez na temelju kubikaže motora, a ne na temelju ispušnih vrijednosti, nema govora o razgovoru o ekološki prihvatljivim sustavima grijanja jer se sav financijski teret obrušava na pojedinca. I u tom slučaju ja moram vidjeti što dajem, što dobivam, i kada mi se uloženo vraća.
mojkarma is offline  
Old 22.04.2008., 00:28   #63
...slažem se s tim da je vlada i ministarstvo za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost djelomično zaslužna za nedovoljnu promociju ekološki čistih uređaja ali moramo priznati da ovih 50 godina koliko se takve tehnologije koriste u razvijenom svijetu do godinu dana unatrag u nas nitko nije ni razmišljao o takvom sustavu grijanja pa dolazimo do zaključka da su ipak pomalo krivi i sami investitori, inženjeri te projektanti koji sigurno obilaze europske sajmove inovacija i isplativosti u gradnji, koji se godinama susreću s pitanjem uštede kod grijanja i hlađenja....jer ne možemo reći da kod nas nema populacije koja si ne može priuštiti takvu investiciju; grade se vile, kupuju se skupocijene jahte, stanovi u elitnim četvrtima, voze se skupocijena vozila itd. ali mora da nešto ne štima kad čovijek radije uloži 100 tisuća kuna u dodatnu opremu svog bmw-a da bi imao masažu sjedala, automatik i navigaciju, kojeg će mijenjati kroz dvije godine jer se zasitio, nego u nešto što će mu služiti dugoročno a pritom i smanjiti troškove...
koala111 is offline  
Old 22.04.2008., 01:40   #64
Quote:
koala111 kaže: Pogledaj post
...slažem se s tim da je vlada i ministarstvo za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost djelomično zaslužna za nedovoljnu promociju ekološki čistih uređaja ... ali mora da nešto ne štima kad čovijek radije uloži 100 tisuća kuna u dodatnu opremu svog bmw-a da bi imao masažu sjedala, automatik i navigaciju, kojeg će mijenjati kroz dvije godine jer se zasitio, nego u nešto što će mu služiti dugoročno a pritom i smanjiti troškove...
Čovjek koji vozi BMW (nek nam taj auto posluži samo kao paradigma) i ima jahtu, njemu sasvim sigurno nije nikakva stavka u budžetu trošak za grijanje. On možda neće uložiti u ekološke načine grijanja jer mu se neda zajebavati se s tim ili nije informiran.
Čovjek koji nema za BMW i za jahtu, taj vjerojatno nema ni za toplinsku pumpu.
Dakle, stvar je da vlada počinje učinkovito i djelotvorno propagirati ekološke načine korištenja energije. U Hrvatskoj je to u ovom trenutku čista utopija. U Njemačkoj svako imalo informirano kućanstvo razdvaja kućanski otpad na biološko razgradiv, na papir, na plastiku i slično. O Švicarskoj da i ne govorim. Kod nas sve lijepo ide u jedan koš.
U Čakovcu se gradonačelnik žali na problem čakovečkog odlagališta smeća jer se tamo stvaraju - kako on veli - opasni plinovi koji prijete da će eksplodirati. U zapadnim se zemljama taj "opasni" plin često koristi kao energent u lokalnim elektranama koje bar djelomično opskrbljuju lokalno stanovništvo strujom. I da ne nabrajam više.
Naša vlada je prenesposobna da shvati da je bolje odreći se dijela poreza subvencionirajući ljude da koriste takve izvore energije jer onda može proizvoditi višak struje i prodavati ga, ili ne mora graditi nove elektrane u dogledno vrijeme jer će ljudi koristiti alternativne izvore.
Moj najviši račun za plin za grijanje ove zime koja je sada na izmaku je iznosio 730 kuna. To je za grijanje svih prostorija u kući od 160 kvadrata s prosječnom temperaturom od kakvih 23 stupnjeva (imam malu djecu). Ajmo pretpostaviti da bi me korištenjem toplinske pumpe za taj isti mjesec koštalo 200 kuna. To je dakle 500 kuna razlike za taj najhladniji mjesec. Možda bi na godišnjem nivou uštedio kakvih 1000 do 1500 kuna s toplinskom pumpom.
Ako je razlika naspram cijene instalacije klasičnog grijanja kakvih 50 do 60 tisuća kuna, onda se meni ta investicija isplati tek za 50 do 60 godina. Tada mi sasvim sigurno više neće trebati ni grijanje ni hlađenje.
mojkarma is offline  
Old 23.04.2008., 17:55   #65
Toplinska pumpa

Neznam kome bih odgovorio jer ste moram priznati svi u nekoj situaciji u pravu.

No htio bih spomenuti da toplinska pumpa u zapadnim zemljama nema veze sa činjenicom dali netko ima malo, puno, previše ili premalo novaca. Kod njih o funkcionira na načinu racionalnog razmišljanja u smisli činjenice da se "Štedi dok se ima a ne kad se nema", to znači da kod njih imati novaca i voziti auto za 100.000 Eur-a ne znači da te boli briga koliko češ mjesečno dati za grijanje, struju ili vodu. Stvar je u glavi i načina kako razmišljaš.

Nažalost kod nas je slika drugačija, mislim da takovo što bez obzira na kvalitetu uglavnom žele ugraditi oni koji uopče neznaju što je to ali bi se mogli pohvaliti da to imaju, i jedna manjina ljudi koji uglavnom možda imaju i manje u đepu ali če ipak uložiti u budućnost jer su vidjeli na netu što je to.

A vezano za činjenicu da je plin kod nas jeftin to stoji, no pitanje je do kada. Eto, gdin. Sanader je obečao da neče poskupjeti do ljeta ni plin ni struja, a onda???......

Želio bih napomenuti da je vrijedno usporediti cijene plina i lož ulja unutar zemalja EU pa je slika sasvim drugačija nego kod nas, no međutim ako se dobro sječam i mi trčimo u EU. Pa se pitam što če biti kod nas, nešto drugačije?? Mislim da je EURODIESEL po ciojeni isti kao u npr. Njemačkoj. A što mislite hoće li kad uđemo u EU ili čak i prije cijena plina kod nas ostati ista, iliti socijalna??? U sloveniji se lijepo da vidjeti što se desilo sa plinom.

Osim toga, jedino toplinska pumpa da je tako puno za tako malo uloženo.

No pitam se: "Zar se samo kod nas bitnije voziti u boljem autu nego uložiti u kvalitetu života"

Nimalo Vazan is offline  
Old 24.04.2008., 09:33   #66
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Neznam kome bih odgovorio jer ste moram priznati svi u nekoj situaciji u pravu.

No htio bih spomenuti da toplinska pumpa u zapadnim zemljama nema veze sa činjenicom dali netko ima malo, puno, previše ili premalo novaca. Kod njih o funkcionira na načinu racionalnog razmišljanja u smisli činjenice da se "Štedi dok se ima a ne kad se nema", to znači da kod njih imati novaca i voziti auto za 100.000 Eur-a ne znači da te boli briga koliko češ mjesečno dati za grijanje, struju ili vodu. Stvar je u glavi i načina kako razmišljaš.

Nažalost kod nas je slika drugačija, mislim da takovo što bez obzira na kvalitetu uglavnom žele ugraditi oni koji uopče neznaju što je to ali bi se mogli pohvaliti da to imaju, i jedna manjina ljudi koji uglavnom možda imaju i manje u đepu ali če ipak uložiti u budućnost jer su vidjeli na netu što je to.

A vezano za činjenicu da je plin kod nas jeftin to stoji, no pitanje je do kada. Eto, gdin. Sanader je obečao da neče poskupjeti do ljeta ni plin ni struja, a onda???......

Želio bih napomenuti da je vrijedno usporediti cijene plina i lož ulja unutar zemalja EU pa je slika sasvim drugačija nego kod nas, no međutim ako se dobro sječam i mi trčimo u EU. Pa se pitam što če biti kod nas, nešto drugačije?? Mislim da je EURODIESEL po ciojeni isti kao u npr. Njemačkoj. A što mislite hoće li kad uđemo u EU ili čak i prije cijena plina kod nas ostati ista, iliti socijalna??? U sloveniji se lijepo da vidjeti što se desilo sa plinom.

Osim toga, jedino toplinska pumpa da je tako puno za tako malo uloženo.

No pitam se: "Zar se samo kod nas bitnije voziti u boljem autu nego uložiti u kvalitetu života"

nisam baš shvatio što si htio reći.
Kad ugrađuješ grijanje, zanimaju te ključne varijable a to su - ekonomičnost, isplativost i povrat investicije. U njemačkoj npr. država subvencionira (50%) ugradnju takvog sustava i samo zato se to i ugrađuje. I ja bih to ugradio da je tako kod nas jer na taj način bi me TP došla isto kao i ovo sve što imam sada.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 24.04.2008., 18:40   #67
Ovako si ja to racunam:
Grijem si 280m2kuce na lozivo ulje i racun mi je cca 1500kn mjesecno (temperatura prostora 22C). Znaci ove godine sam potrosio 10500kn tj. 2100litara - 75600MJ (megadjula).
Ukoliko predjem na plin, za tih 75600MJ moram sprziti 2100 kubika plina iliti 4500 kuna. Ukoliko plin dodje, a doci ce, na cijenu 4kn/m3, tada me grijanje kosta 8500 kn. Tj. godisnja usteda 2000kn ili 4000kn. Za 5 ili 10 godina si isplatim kotao i prikljucak.
U slucaju grijanja na topl.crpku, treba mi opet 75600MJ=21000kWh, uz COP(faktor efikasnosti)4 moram sprziti 5250kWh. Uz cijenu 0,7kn/kWh, to je 3500kn/godisnje. Tj. godisnja usteda 7000kn. Za 15 godina usteda 100.000 kn, a mislim da toliko dodje busotina (nemogu staviti zemljani kolektor jer za 300m2 kuce trebam 700-900m2 kolektora,tj.dvorista sto nemam) plus uredjaj. Plus jos postaviti ili podno grijanje ili povecati sve radijatore i cijevi (sada je projektirano na 70/50).
E sad, ono sto odlucuje je kako ce koji energent poskupljivati, elem ako struja bude sporije poskupljivala od plina i loz ulja tada se brze isplati topl.crpka, ali ako struja bude poskupljivala brze od plina i loze (tj. ako ne sagradimo nuklearku) onda je situacija jos gora.
Ima jos jedno rjesenje, najbolje i najskuplje: kombinirati toplinsku pumpu sa plinom, tj. toplinsku pumpu koja umjesto kompresora na struju ima plinski motor - apsorpcijski uredjaj, pa iz plina vucete 3 puta vise topline. Ali to ostavimo za neke druge teme.
salvatore is offline  
Old 26.04.2008., 07:51   #68
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
nisam baš shvatio što si htio reći.
Kad ugrađuješ grijanje, zanimaju te ključne varijable a to su - ekonomičnost, isplativost i povrat investicije. U njemačkoj npr. država subvencionira (50%) ugradnju takvog sustava i samo zato se to i ugrađuje. I ja bih to ugradio da je tako kod nas jer na taj način bi me TP došla isto kao i ovo sve što imam sada.
Htio sam reči da je moje mišljenje da je ipak isplativo uložiti u takovo što. Nije samo novčanik parametar koji treba gledati, nije samo bitna toplinska pumpa u cijeloj priči nego i opčenito cijeli objekat od podruma do krova, što bi u konačnici trebalo rezultirati sa jako malom toplinskom pumpom, malim podzemnim kolektorom, kratkom sondom i bla.bla. bla.

Mislim da če definitivno bez obzira na sadašnje cijene i buduća kretanja biti najjeftinije grijati na sustave kao toplinska pumpa, samo mislim da nitko od nas ne gleda dalje u naprijed. Svi se hvatamo za plin dok ne poskupi, tada če svi komentari vezano za njega kao jeftinog energenta nestati.

Ja osobno imam završen objekat, no da sam mogao tada pumpu pribaviti jednostavnije vrlo rado bih bio platio višu cijenu, za takav sustav. Ako uzmeš u obzir da struja poskupi 100% još se uvjek griješ jeftino. No, zar kada kupujemo auto nije ista prića?? Kupiš bolji, voziš duže, trošiš manje a starta cijena može biti i 5 puta veća.

Subvencije u Njemačkoj na žalost nisu 50% nego trenutno se dobiva 10 Eur-a po m2 grijane površine sa ovakovim sustavom za pumpe tipa podzemnog kolektora ili sonde, a za pumpe na okolni zrak 5 EUR-a za m2 grijane površine.
Osim toga dobije se posebno brojilo i nešto povoljnija tarifa struje za toplinsku pumpu. Znači nije ni kod njih tako sjajno ali je drugačiji način razmišljanja.

Nimalo Vazan is offline  
Old 26.04.2008., 08:00   #69
Quote:
salvatore kaže: Pogledaj post
(nemogu staviti zemljani kolektor jer za 300m2 kuce trebam 700-900m2 kolektora,tj.dvorista sto nemam) plus uredja .
Koliko ja znam o tome, više ne vrijedi pravilo da mora kolektor biti 2,5 puta veći od površine koju griješ. Površina kolektora ili dubina sonde ovisi o tome koliko je objekat dobro izoliran, tj. koliko enerije mu je potrebno. Ovo pravilo u konačnici rezultira činjenicom da recimo za pasivnu kuču kolektor ispada definitivno manji od površine koja se grije. Zato sam i spomenuo da je bitno od početka razmišljati o tome

Quote:
salvatore kaže: Pogledaj post
Ima jos jedno rjesenje, najbolje i najskuplje: kombinirati toplinsku pumpu sa plinom, tj. toplinsku pumpu koja umjesto kompresora na struju ima plinski motor - apsorpcijski uredjaj, pa iz plina vucete 3 puta vise topline. Ali to ostavimo za neke druge teme.
Čuj, slažem se da ima još rješenja, no ako več u startu bježiš od opcije toplinske pumpe zbog visoke cijene onda je apsorcijski sustav još gora varijanta jer je još skuplji i isplativ samo za velike objekte i kao takovi se proizvode ali samo rijetki, postoje za male objekte ali.....
Nimalo Vazan is offline  
Old 26.04.2008., 10:38   #70
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam o tome, više ne vrijedi pravilo da mora kolektor biti 2,5 puta veći od površine koju griješ. Površina kolektora ili dubina sonde ovisi o tome koliko je objekat dobro izoliran, tj. koliko enerije mu je potrebno. Ovo pravilo u konačnici rezultira činjenicom da recimo za pasivnu kuču kolektor ispada definitivno manji od površine koja se grije. Zato sam i spomenuo da je bitno od početka razmišljati o tome
mislim da kod nas nije moguće stavljati sonde koje idu do dubine od 200m jer za to ne možeš dobiti dozvolu. Tako sam barem čuo.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 26.04.2008., 12:27   #71
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam o tome, više ne vrijedi pravilo da mora kolektor biti 2,5 puta veći od površine koju griješ. Površina kolektora ili dubina sonde ovisi o tome koliko je objekat dobro izoliran, tj. koliko enerije mu je potrebno. Ovo pravilo u konačnici rezultira činjenicom da recimo za pasivnu kuču kolektor ispada definitivno manji od površine koja se grije. Zato sam i spomenuo da je bitno od početka razmišljati o tome
I opet se vraćamo na početak priče kod nas: financije. Ne samo da plaćaš znatno skuplji sustav grijanja (toplinska pumpa), već u samom startu moraš prilikom gradnje voditi računa da objekt bude maksimalno izoliran, a to onda nije fasada od 5 ili 10 centimetara stiropora. Dakle, poskupljuje znatno i cijena objekta da bi toplinska pumpa to mogla efektivno ali i ekonomski štedljivo grijati.
Prosječni Hrvat za takvo što u pravilu nema novce, a država ni u kojem obliku ne potiče takvu gradnju. To nema veze s gledanjem ljudi u budućnost.
mojkarma is offline  
Old 26.04.2008., 12:31   #72
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
I opet se vraćamo na početak priče kod nas: financije. Ne samo da plaćaš znatno skuplji sustav grijanja (toplinska pumpa), već u samom startu moraš prilikom gradnje voditi računa da objekt bude maksimalno izoliran, a to onda nije fasada od 5 ili 10 centimetara stiropora. Dakle, poskupljuje znatno i cijena objekta da bi toplinska pumpa to mogla efektivno ali i ekonomski štedljivo grijati.
Prosječni Hrvat za takvo što u pravilu nema novce, a država ni u kojem obliku ne potiče takvu gradnju. To nema veze s gledanjem ljudi u budućnost.
treba uzeti u obzir da postoje barem dvije prespektive pogleda na stvar. Jedna je prespektiva običnog hrvata (možda malo bolje stojećeg) kojeg zanima isplativost i da na kraju ne ispadne budala i prespektiva bogataša koji ima love koliko hoče. Da sam slučajno u ovom drugom razredu i ja bih ugradio TP jer bi mi to bilo zabavno ako ništa drugo.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Old 26.04.2008., 15:24   #73
Quote:
Codegun kaže: Pogledaj post
mislim da kod nas nije moguće stavljati sonde koje idu do dubine od 200m jer za to ne možeš dobiti dozvolu. Tako sam barem čuo.
Moguće je stavljati sonde i do dubine 300m u praksi, ali kod nas u Hrvatskoj ni 1m, jer ne možeš dobiti dozvolu, točnije, nezna se tko bi istu trebao izdati.

Pa mi smo zemlja koja na papiru potiće obnovljive izvore energije, pa zato i neznamo tko treba izdati dozvolu za sondu, i ne plačamo struju proizvedenu iz fotonaponskih modula iako bi to trebali od 01.017.2007

Nimalo Vazan is offline  
Old 26.04.2008., 15:31   #74
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
I opet se vraćamo na početak priče kod nas: financije. Ne samo da plaćaš znatno skuplji sustav grijanja (toplinska pumpa), već u samom startu moraš prilikom gradnje voditi računa da objekt bude maksimalno izoliran, a to onda nije fasada od 5 ili 10 centimetara stiropora. Dakle, poskupljuje znatno i cijena objekta da bi toplinska pumpa to mogla efektivno ali i ekonomski štedljivo grijati..
Nije uvjet u praksi da svi imaju niskoenergetske ili pasivne kuće, ali sigurno mora biti bolje izolirana, dovoljno je 30+10. Večina objekata vani je izgrađena upravo ovako i definitivno se griju najjeftinije, naravno uz prethodno visoko ulaganje u toplinsku pumpu. Ali izgradnja objekta je čista klasika. Pa i kod nas sve više ljudi radi fasadu sa 10cm, znači da ipak ima dovoljno novaca.


Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Prosječni Hrvat za takvo što u pravilu nema novce, a država ni u kojem obliku ne potiče takvu gradnju. To nema veze s gledanjem ljudi u budućnost.
Misliš li da prosječan Austrijanac, Nijemac, Švicarac ili Šveđanin ima toliko novaca, bolje rečeno da sve ispljune u cashu?? Bojim se da nema, ali radije digne kredit za takvo što, nego recimo kao što sam prije negdje napomenuo za auto. Mislim da mi u Hrvatskoj imamo više casha nego oni vani, ali ipak oni žive kvalitetnije ili???


Nimalo Vazan is offline  
Old 26.04.2008., 20:05   #75
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Nije uvjet u praksi da svi imaju niskoenergetske ili pasivne kuće, ali sigurno mora biti bolje izolirana, dovoljno je 30+10. Večina objekata vani je izgrađena upravo ovako i definitivno se griju najjeftinije, naravno uz prethodno visoko ulaganje u toplinsku pumpu. Ali izgradnja objekta je čista klasika. Pa i kod nas sve više ljudi radi fasadu sa 10cm, znači da ipak ima dovoljno novaca.
Ja upravo imam 30+10.Dakle, cigla 30 i stiropor fasada 10. Fasadu sam stavio na novu kuću prije godinu dana, a dvije godine živim sveukupno u objektu. Dakle, prve sam godine bio bez fasade. Imam i pvc stolariju.
Da ti budem iskren, teško je procijeniti troškove grijanja jer zime nisu iste i nisam vodio točnu računicu, ali siguran sam da mi ušteda na grijanju nije veća od 35-40% u odnosu na objekt bez fasade. To je daleko od onih do 85% koje propagira neko naše ministarstvo za fasadu te debljine. A imam propisno izolirane i podove i podrum.
Po onome što sam ja čitao, vanjska izolacija bi morala biti negdje oko 15-20 cm, da bi kuća imala atribut niskoenergetskog objekta.



Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Misliš li da prosječan Austrijanac, Nijemac, Švicarac ili Šveđanin ima toliko novaca, bolje rečeno da sve ispljune u cashu?? Bojim se da nema, ali radije digne kredit za takvo što, nego recimo kao što sam prije negdje napomenuo za auto. Mislim da mi u Hrvatskoj imamo više casha nego oni vani, ali ipak oni žive kvalitetnije ili???


Znam ja predobro da ni Zapadnjaci ne plaćaju takve stvari u kešu. Živio sam u Njemačkoj.
Ali nije isto prosječnom Austrijancu uzet kredit od 9000 eura za toplinsku pumpu i prosječnom Hrvatu ako naravno gledaš prosječnu plaću! Pored toga, Austrijanac ima beneficije, opća klima u državi je jako nastrojena prema ekološkim rješenjima i kad si to uvedeš imaš dobar osjećaj da si nešto učinio za okoliš. I na Zapadu već odavno postoji kritična masa koja tjera i one nesavjesnije.
Kod nas eto, čak se ni nezna do koje dubine smiješ kopati ni ko će ti izdati dozvolu, ekologija se svodi samo na skupljanje plastične ambalaže, a susjed će ti svaki doći s računicom da si to ne buš isplatil u slijedećih 50 godina.
mojkarma is offline  
Old 28.04.2008., 13:25   #76
Dragi moji, nov sam na forumu ali me dave isti problemi kao i vas. Imam kuću od 150m2 i grijem je lož uljem uz godišnju potrošnju od otprilike 1600 litara, dakako, zahvaljujući 10 cm stiropora na fasadi. Sljedeći korak je ugradnja toplinske pumpe koja će energiju crpiti iz bunara dubokog 20m. Dakle, trebam uložiti u bušenje bunara i nabavku pumpe. Bunar ne mogu sam bušiti ali bi se po pitanju pumpe nešto moglo napraviti. To što meni treba košta red veličine 10000 e što mi zvuči sumanuto jer klima uređaji koji su isto to samo sa drugim medijima koštaju 5% te cijene. Ideja je jeftinoj vanjskoj jedinici zamijeniti izmjenjivač zrak-freon izmjenjivačem voda-freon na obje strane (ulaznoj i izlaznoj). Uz sniženje temperature ulazne vode od 5C i protok od 1m3 na sat mogao bih dobiti dovoljno energije za grijanje kuće. Ima li netko iskustva u sličnim zahvatima?
mukotrpak is offline  
Old 03.05.2008., 18:21   #77
crpka

dosta sam se bavio toplinskim crpkama, pa evo par podataka

kod grijanja toplinskom crpkom, grijanje kuće je podno.
da bi se po podu moglo uopće hodati temperatura poda može biti max 24 C.
sa tom malom temperaturom treba ugrijati volumen prostora. da bi spriječili da temperatura ide van iz kuće potrebna je dobra izolacija.
u podu savršena izolacija, zidovi uopće ne zadovoljavaju 30+10 koji se ovdje preporučaju. kuća u brezju koja ima toplinsku crpku ima 30 cm kamene vune.
krov treba izolirati bolje nego zidove. toplina rado ide prema gore.

zaboravlja se na prozore. svi stavljamo velike staklene stijene koje gube strašno puno topline. stakla bi trebala biti punjena plinom i dobro izolirana.

ja sam na kraju odustao od crpke. kuću sam sagradio sa 45 cm wienerbergera i na fasadu sam stavio 10 cm kamene vune. na pod 10 cm stiropora. krov je kosa betonska ploča i stavljeno je 8 cm tecta pur, zamijenjuje 16 cm kamene vune.

princip je vrlo jednostavan, ne dopustiti toplini da ide van.

mi imamo grijanje na plin i kamin na drva. bojler se stvarno upali minimalno.
vikendom, zbog ugođaja, zapalimo kamin i on ugrije cijelu kuću.

troškovi kod gradnje su zanemarivi u odnosu na trošak crpke.

svi materijali malo poskupe gradnju, ali po mojoj računici povrat sredstava je unutar 5 godina.

sve je kupljeno u hrvatskoj, osim tecta pur. uzeo sam je izravno u tvornici u mađarskoj.
jurej is offline  
Old 03.05.2008., 23:50   #78
Quote:
jurej kaže: Pogledaj post
dosta sam se bavio toplinskim crpkama, pa evo par podataka

kod grijanja toplinskom crpkom, grijanje kuće je podno.
da bi se po podu moglo uopće hodati temperatura poda može biti max 24 C.
sa tom malom temperaturom treba ugrijati volumen prostora. da bi spriječili da temperatura ide van iz kuće potrebna je dobra izolacija.
u podu savršena izolacija, zidovi uopće ne zadovoljavaju 30+10 koji se ovdje preporučaju. kuća u brezju koja ima toplinsku crpku ima 30 cm kamene vune.
krov treba izolirati bolje nego zidove. toplina rado ide prema gore.

jel ti to impliciraš da podno grijanje nije dovoljno za zagrijat kuću sa 30+10 izolacijom zidova?
Mislim da to nema veze sa toplinskom pumpom. Ak imaš podno cilj ti je dobit temperaturu poda tih 24C. Na koji način ćeš grijat vodu s tim nema veze. Osnovni postulat toplinske pumpe je kaj ti dogrijavaš vodu sa npr 30 na 35 C i to onda šibaš u sustav podnog da bi na površini poda dobil željenih 24C. Za tih 5C moraš utrošit manje energije nek da ju zagrijavaš sa npr 10 na 30C. I to je cijela filozofija!
__________________
...al inace sam dobro...
vixana is offline  
Old 04.05.2008., 17:03   #79
Quote:
jurej kaže: Pogledaj post
dosta sam se bavio toplinskim crpkama, pa evo par podataka

kod grijanja toplinskom crpkom, grijanje kuće je podno.
da bi se po podu moglo uopće hodati temperatura poda može biti max 24 C.
sa tom malom temperaturom treba ugrijati volumen prostora. da bi spriječili da temperatura ide van iz kuće potrebna je dobra izolacija.
u podu savršena izolacija, zidovi uopće ne zadovoljavaju 30+10 koji se ovdje preporučaju. kuća u brezju koja ima toplinsku crpku ima 30 cm kamene vune.
krov treba izolirati bolje nego zidove. toplina rado ide prema gore.

zaboravlja se na prozore. svi stavljamo velike staklene stijene koje gube strašno puno topline. stakla bi trebala biti punjena plinom i dobro izolirana.

ja sam na kraju odustao od crpke. kuću sam sagradio sa 45 cm wienerbergera i na fasadu sam stavio 10 cm kamene vune. na pod 10 cm stiropora. krov je kosa betonska ploča i stavljeno je 8 cm tecta pur, zamijenjuje 16 cm kamene vune.

princip je vrlo jednostavan, ne dopustiti toplini da ide van.

mi imamo grijanje na plin i kamin na drva. bojler se stvarno upali minimalno.
vikendom, zbog ugođaja, zapalimo kamin i on ugrije cijelu kuću.

troškovi kod gradnje su zanemarivi u odnosu na trošak crpke.

svi materijali malo poskupe gradnju, ali po mojoj računici povrat sredstava je unutar 5 godina.

sve je kupljeno u hrvatskoj, osim tecta pur. uzeo sam je izravno u tvornici u mađarskoj.
no a kaj imaš kamin za centralno ili običan?
fegi is offline  
Old 04.05.2008., 19:50   #80
nije dovoljno za ugrijati kuću. iz struke sam i zadnjih godina se dosta bavim građevinskom fizikom. temperatura poda je 24 C, temperatura zraka je manja, da bi se zrak u volumenu kuće moga držati toplim na pristojnih 20+-2 C treba spriječiti toplini da ide van. to nema veze sa nikakvim dogrijavanjem, već sa izolacijom fasade, stropa, poda i prozora.

toplinska crpka je odlična stvar, ali jako skupa kao sustav sam za sebe. osim toga poskupljuje ostalu gradnju, mislim opet na izolaciju. parket ne može biti običan, mora biti troslojni od plemenitog drveta.

vani je toplinska crpka prihvatljivija zbog subvencija koje se dobivaju od države. kod nas se još nitko time konkretno ne bavi. vaillant i viessman će ti prodati materijeal (crpku i ostalo) ali se za ugradnju snađi sam. najbolje je bilo kada su me zamolili da ih pozovem da vide to kada to ugrade. klima oprema gradi u samoboru svoj pogon i tamo će sve potrebno proizvoditi, a i ugrađivati će sve.

žalostan mi je ovaj podatak. BiH kao siromašnija država od nas ugrađuje veliki broj crpki svake godine. to subvencionira EU.



grijemo se na plin, kamin imamo zbog gušta.
jurej is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.