Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.10.2006., 09:50   #61
moraš znat' da ti boje na računalu nisu iste kao i u stvarnosti te da su nijanse vrlo različite na malim i na velikim površinama i ovisno o ostalim bojama na kući (škure, cokli, okoliš)...
moj savjet: prvo odluči koju ćeš marku boje uzet. potom uzmi njihovu paletu i ženu (imati na umu: boje i njihove nijanse naprosto nisu muška stvar). odabrat nekoliko mogućnosti i onda još koji dan razmišljat.
kad nađete boju, a niste ziher oko nijanse onda predlažem dva svcenarija:
- ukoliko se bojite previše - uzmite nijansu jaču od onke koja će vam se učiniti oke.
- ukoliko ste zaigrani i hrabri, uzmite nijansu nježniju od one koja vam se sviđa.
kad je moja familija odlučivala o bojama - ja sam čak sa sobom do nijansera uzela i komade benkovačkog kamena da budemo ziher da će odgovarati i stvarno se nismo zajebentali...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2006., 13:34   #62
koja je marka boje bolja
i u čemu se ta razlika ogleda?

kažu da svaka jača nijansa ubrzo izblijedi?
maric_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 04:43   #63
Quote:
maric_hr kaže:
kažu da svaka jača nijansa ubrzo izblijedi?
To kažu onima koji su se zeznuli i uzeli preintenzivnu nijansu...!
Moj savjet: uzmi vrlo nježnu i svjetlu nijansu boje koja ti se sviđa ... ili: provozaj se malo po kvartovima sa individualnim stanovanjem (kućama) i vjerojatno ćeš ugledati nešto što ti se sviđa... ili: odluči se za nježnu i svjetlu nijansu neke boje koja je bliska bojama u prirodi (prljavo bijelo, nijanse bež, nijanse sivkaste, svijetle nijanse sivo-zelenkaste ili terakote...) U svakom slučaju, nemoj da ti kuća bude ko uskršnja pisanica...
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 09:17   #64
Moraš u prvom redu paziti na majstora. Koju god boju ti njemu rekla, da ti on krivo ne pomiješa. Mislimda su posebno rizične žute boje: mogu biti prljavo žute do limun žute. Znam da je tako jednoj gospođi majstor stavio limun žutu, iako mu nije tako rekla. Skoro su se posvađali, ali je ipak taj jedan zid koji je krivo napravio - majstor ispravio na svoj trošak.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 09:23   #65
Quote:
maric_hr kaže:
koja je marka boje bolja
i u čemu se ta razlika ogleda?
nije ti samo stvar dobrog izgleda - sve imaju prilično ok palete s bojama, ali moraš znati i da su u pitanju različite kvalitete - odbijanje vode i slično te da različite boje imaju različitu cijenu - primjerice, iz meni potpuno nepoznatog razloga, najskuplje su plave nijanse.
enivejz, sad se ne mogu sjetiti obje, ali jedna od dviju marki koje nam je majstor preporučio bila je baumit. čak nisam ziher, ali mislim da je ta i na mojoj fasadi...bilo kako bilo progooglaj malo, ali za neki pametniji zaključak odi do nekog dućana koji ih prodaje i prikupi barem osnovne informacije za kaki-taki pametan zaključak...
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 10:16   #66
kad vidite da je neki sep nejednolike boje, znači da je majstorima izgorio

da ne bi izgorio, bitno je sljedeće:
- obavezno se stavlja grundierung prije navlačenja sepa, prema propisima u dva sloja
- ako se fasada radi u ljeto/kasno proljeće itd tj. kad je jako sunce, sep se ne smije navlačiti po direkt suncu bez cerade (isto vrijedi i za lijepljenje stiropora)

ako se pravilno radi, svaki će sep izgledati lijepo ja sam konkretno radio fasaderovim. ono što mogu reći po čemu je fasader lošiji, je slaba konzistentnost granulacije (npr uzmete finu i u njoj ima od fine do grube)
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 10:26   #67
Iz čisto friškog osobnog iskustva mogu dati savjet da se boja fasade ne bira po ton-karti.

Naime, troje nas: žena, ja i naš arhitekt sa 35g iskustva smo po ton karti odabrali nijanse žute koje su skroz odgovarale nekim primjerima već na zidovima. Kad je boja došla, bilo je to nešto sasvim drugo, jebeno intenzivna boja

Kasnije mi je došlo do mozga o čem je riječ: na pozadini svake ton karte je bila oznaka cjenovne klase za boju, ova naša je bila u 4. od pet klasa, dakle druga najskuplja. Bojama cijena obično varira po količini pigmenta, pa si mislite
Mirko_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 10:58   #68
i ne samo to, konačna boja varira o podlozi, klimatskim uvjetima u vrijeme navlačenja, a pogotovo o tome da li je korišten ispravno grundierung...kad gori, redovito bude tamnija
zed_alive is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 12:44   #69
sjetih se i druge marke: rofix. mi smo, definitivno, stavili baumit....
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2006., 14:53   #70
Quote:
Mirko_M kaže:
Iz čisto friškog osobnog iskustva mogu dati savjet da se boja fasade ne bira po ton-karti.

Naime, troje nas: žena, ja i naš arhitekt sa 35g iskustva smo po ton karti odabrali nijanse žute koje su skroz odgovarale nekim primjerima već na zidovima. Kad je boja došla, bilo je to nešto sasvim drugo, jebeno intenzivna boja

Kasnije mi je došlo do mozga o čem je riječ: na pozadini svake ton karte je bila oznaka cjenovne klase za boju, ova naša je bila u 4. od pet klasa, dakle druga najskuplja. Bojama cijena obično varira po količini pigmenta, pa si mislite
Pa zato i kažem da je najmanji problem odabrati boju fasade koja ti se sviđa. Veći i najveći problem može biti majstor koji ju ne izmješa dobro da bi ona poslije sušenja i ostalog bila kako treba.
Ako trebaš ideju za boju kuće, odi na stranice montažnih kuća, npr. www.fertighaus.de, imaš tisuće kuća ovdje. Ovako mi je teško govoriti o samoj boji... sve zavisi i od dizajna kuće i tvojih želja.
Renata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 22:13   #71
postoje silikatne boje,

zatim neke na bazi razrjeđivača


oboje spadaju u skuplje

opravdavaju li cijenu?
maric_hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2006., 23:19   #72
Quote:
Boris_RI kaže:
Ja sam vidio jednu fasadu (boja breskve) koja mi se jako sviđa.. jednostano pogođena nijansa. Kada budem došao u situaciju da biram boju, uzet ću iz dučana one listiće sa uzorcima i odoh tipu prisloniti na kuću..
Pazi! Oštar pas!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 08:27   #73
Stiropor fasada

Naime zanima me koliko dođe metar stiropor fasade od 10cm? Niti jedan majstor mi do sada nije rekao ni približno svi nešto računaju i računaju i na kraju ništa...
Radim neke izračune za svoju kuću i nikako da saznam približnu cijenu..

U susjedstvu su nedavno radili sa 5cm i saznao sam da je metar bio 22€ (+ skela)
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 09:11   #74
Moj prijedlog je da obiđeš malo dućane sa građevinskim materijalom i raspitaš se o cijenama stiropora, ljepila, mrežice, kutnih i okapnih profila, impregnacije i boja. Ja sam sebi sam radio fasadu do boje, i onda sam zvao majstore. Materijal sam kupovao sam. Ima puno proizvođača, pazi šta kupuješ. Moja preporuka je Sto, Baumit ili Refix. Ja imam sve Refix. I mogu ti reći da u cijeloj priči stiropor je skoro najmanja stavka. Na sljedećoj kući koju ćemo graditi stavljat ću 15cm stiropora.
Oluja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 10:01   #75
Koliko ja znam obična fasada (dakle npr sep bez stiropora) je 18€/m2, dok se stiropor fasada sa silikatnom bojom kreće od 25-30€m/2

Mislim da je ovo cijena za 5cm stiropor, no stiropr je u cijeloj priči, interesantno, skoro pa najeftinija stavka. 5=cca 20 Kn/m2, do je 10cm= cca 30kn/m2

dakle ugrubo razlika je između 5 i 10 cm stiropora 10Knm/2, ukratko nebitno

Ja im skelu ne bi platio. Mom frendu su htjeli zaračunati skelu 9000 Kn.

Kuda ovo vodi..još će tražiti da im platim i šarafciger i čekiš.

Uostalom svi majstori koji su kod mene nekaj radili, pola alata bi baš taj dan zaboravili, i ja bi im ga morao posuditi, sad kaj po tome im ja trebao isto zaračunati najam?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 10:09   #76
Quote:
Edgar kaže:
Koliko ja znam obična fasada (dakle npr sep bez stiropora) je 18€/m2, dok se stiropor fasada sa silikatnom bojom kreće od 25-30€m/2

Mislim da je ovo cijena za 5cm stiropor, no stiropr je u cijeloj priči, interesantno, skoro pa najeftinija stavka. 5=cca 20 Kn/m2, do je 10cm= cca 30kn/m2

dakle ugrubo razlika je između 5 i 10 cm stiropora 10Knm/2, ukratko nebitno

I meni se čini da je stiropor najjeftinija stavka.. i po ovome stvarno nebitno..
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 10:41   #77
Quote:
Boris_RI kaže:
I meni se čini da je stiropor najjeftinija stavka.. i po ovome stvarno nebitno..
,,








Evo ja sam kupovao stiropol kod proizvodaca u Krapini po jako povoljnoj cijeni!
maksica6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 10:42   #78
Quote:
Edgar kaže:

Mislim da je ovo cijena za 5cm stiropor, no stiropr je u cijeloj priči, interesantno, skoro pa najeftinija stavka. 5=cca 20 Kn/m2, do je 10cm= cca 30kn/m2
gdje god sam gledao (novolit, tim lasko, kremenovic ....) stiropor je uvjek proporcionalno rastao..znaci za 1cm je 5kn, za 10 je 50 a za 1km 5 000kn..

ne znam gdje je to 3kn/m2 za 1cm??

a da je stiropor najjeftinija stavka ne moras biti doktor matematike da to izracunas...zna se da je kvalitetna stiropor fasada od 25-30 E/m2 bez pdv-a. stiropor je za 5 cm 3-4E/m2...znaci 10tak % od ukupne cijene...mada ne staviti 10 cm ili cak koji vise je i vise nego glupo kad vec radis fasadu...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 12:24   #79
Quote:
moja-kucica kaže:
gdje god sam gledao (novolit, tim lasko, kremenovic ....) stiropor je uvjek proporcionalno rastao..znaci za 1cm je 5kn, za 10 je 50 a za 1km 5 000kn..

ne znam gdje je to 3kn/m2 za 1cm??

a da je stiropor najjeftinija stavka ne moras biti doktor matematike da to izracunas...zna se da je kvalitetna stiropor fasada od 25-30 E/m2 bez pdv-a. stiropor je za 5 cm 3-4E/m2...znaci 10tak % od ukupne cijene...mada ne staviti 10 cm ili cak koji vise je i vise nego glupo kad vec radis fasadu...

http://www.kemenovic.com/cjenik.htm

FASADNE PLOČE - EPS F
- dimenzije: 1000 x 500 mm
- gustoća 18 kg/m3, odležan

5% rabat na iznose iznad 5.000,00 kn


Debljinaploča Ploče ravnih rubova Ploče sa preklopima (falc) m2/paket
kn/m2 kn/m2
10 mm 3,97 --- 25,0
20 mm 7,93 --- 12,5
30 mm 11,90 --- 8,0
40 mm 15,37 15,37 6,0
50 mm 18,61 18,61 5,0
60 mm 23,06 23,06 4,0
70 mm 26,90 26,90 3,5
80 mm 29,77 29,77 3,0
100mm 38,43 38,43 2,5

Eto to je cjenik. No, ok ja se zabunio jer sam sebi gledao razliku 5-8cm i to je 10kn, za 10cmm je bogami i 20KN
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2006., 12:53   #80
Svejedno smatram da je tih 20kn više nego isplativo za nadodati..

Do sada sam imao priliku pričati sa čovjekom koji ima 30cm od GO opekarni i 5cm stiropora.. i više nego da je zadovoljan.
Mogu samo pretpostaviti kako je sa 10cm stiropora
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.