Natrag   Forum.hr > Društvo > Muški kutak

Muški kutak Za poklonike piva, daljinskog i muških spika...
Podforum: Pivnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2019., 21:12   #1
Višenamjenski borbeni avion za HRZ

Eto iz prvog pokušaja nismo uspjeli šta ne znači da smo se predali nego idemo dalje i dok nešto ne sleti na neku našu pistu a naše je ne mislimo stat.

Stručno povjerenstvo MK aka mdovlje uz nekoliko pridruženih članova je odlučilo da je vrijeme za ponovno objašnjavanje nadležnima u MORH-u, HRZ i Vladi RH šta se treba napravit kako bi se nabavili ti potrebni avioni.

Dakle šta imamo u ponudi??

Novi F 16 Made in USA

Polovni F 16 iz Grčke

Polovni F 16 američki iz nekakve pustinjske eskadrile ili kako već.

Gripen to vam je iz Švedske i on kako je ponuđen nije novi nego sastavljen od novih i polovnih djelova samo da se zna. Bože mi prosti pari da kupujemo u IKEI. Šveđanke su OK.

Naravno ne može se zanemarit korejski FA 50 koji jest odustao ali šta znaš a to vam je jedan mali smišni avion koji bi se volio igrat sa velikim dječacima.

Netko je spomenuo i rabljeni Mirage 2000 5

Rafale

Typhon

Eurofighter

Potpuna besmislica su nekakvi MIG 21 Lancer iz Rumunjske i sram me to uopće napisat ali

Netko je negdje spomenuo i MIG 29 pa kad već pišemo monade evo još jedna.

Izraeleski KFIR koji je izrađen na ideji Miragea ako sam u pravu a ako nisam ispravit će me netko.

F 5

F 15

A amen sam kojeg zaboravio.

Dakle vidljivo je kako je izbor ogroman i nikakav a sad čak ni ne znamo sa koliko love možemo u shoping.

U zadnjih par dana se pojavila jedna potpuno nova kombinacija koja bitno odustaje od originalne koncepcije od 12 aviona jer je naš vrli ministar koji ništa ne čuje i ništa nije vidio izvolio izjavit da ih ne mora bit 12 ali pri tome nije specificirao koliko je to komada.

Bit će i anketa ali je triba smislit.

Link na pokušaj broj jedan https://www.forum.hr/showthread.php?t=1039739
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.

Zadnje uređivanje Cuka : 15.01.2019. at 21:58.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 21:22   #2
E sad ide malo upozorenja i važnih napomena.

Ovo je tema o nabavi višenamjenskog borbenog aviona i samo o tome.

Kao rijetko kada ili nikada na MK sitno politike je dopušteno ali je naglasak na sitno.

Tehničke karakteristike su poželjne ali nemojte davit sa stotinama tehnikalija koje pošteno čeljade ne može shvatit.

Kolegama sam održao kratki seminar kako se moderira pdf.Politika i sad su tu doma pa kao šta već možete naslutit ova tema će se potpuno drugačije moderirat nego je to MK standard.

Po potrebi ćemo ovaj post dopunjavat.

Je li sve jasno??

Ako jest a nema razloga da nije možemo.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 21:42   #3
Kako je i red netko od članova stručnog povjerenstva treba dat svoj doprinos temi pa evo i moja ideja.

Kupit 6 potpuno novih F16 Block 70/72 a rok isporuke im je koliko sam shvatio cca 5 godina.
Kupit 6 polovnih iz grčkog kontigenta ili pustinjsko američkog sa kratkim rokom isporuke koji u sebi imaju dovoljno života da lete dobrih 20 godina.
Naručit još 6 novih F 16 sa rokom isporuke cca 10 do 15 godina nakon naruđbe kako bi se zanovili ovi potrošeni grčko američki polovni.

U školovanje pilota, tehničkog osoblj i prilagodbu infrastrukture krenut sutra ujutro.

Dogovorit plaćanje u ratama u recimo 15 godišnjih rata ako je moguće i negdje mislim da bi nas ova moja priča mogla koštat oko 1.5 miljarde USD.

I netko će naravno pitat odakle novci?

Kad smo imali 50 milj USD, prva rata, za Barak priču u 2018. godini koja je pojela 2,5 miljardi kuna od MUljanika a još će 1.5 miljardi kuna od istog pojest u ovoj 2019. godini bez jebem ti i bez da smo prepunili zatvore jedino može značit da love ima.

Opcija dva je 12 komada polovnih iz Grčke ili pustinje moderniziranih na neki Block za cca 800 milj USD.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.

Zadnje uređivanje Cuka : 15.01.2019. at 22:00.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 22:17   #4
Pozdrav temi.

Evo nam ministrovih izjava kod Šprajca za koju minutu pa poslušajmo...


Edit - Tko nije čuo ( ) ministar puca sada na nove F16 block, ali ne 12-ak nego nešto manje komada
__________________
"You're a trophy wife? What contest in hell did I win?" -Frank Barone
Majk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 23:12   #5
https://www.youtube.com/watch?v=peCoEyk3_xY

Ja bi F22
__________________
I allow myself to make mistakes. and I enjoy it. in the end, I live this life for the first and last time.
Stranglers is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 23:30   #6
Ja mislim da je budućnost ratovanja u pješaštvu. A to će bit uskoro, jer ovaj u avionu ne vidi ništa dok onaj koji hoda po zemlji vidi sve. Tako da bi se ja odlučio za one Izraelske. Eto to ako baš moramo. A ako ne moramo onda bi otvorio s tim parama vodeni park u Vukovaru, preusmjerio cijeli tok Dunava i napravio slapove i svašta.
kukuruza zlatko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 23:37   #7
čisto da podsjetim sve prisutne i znatiželjne da sam ja zagovarao novi f16 još davno na prošloj temi

no sada nakon detaljnije analize i provjere jasno je da ne samo da trebamo novi zrakoplov, američki, nego i to da taj zrakoplov mora biti f35.

avion toliko nevidljiv da nitko u proračunu neće primjetiti razliku
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2019., 23:59   #8
Quote:
kukuruza zlatko kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je budućnost ratovanja u pješaštvu. A to će bit uskoro, jer ovaj u avionu ne vidi ništa dok onaj koji hoda po zemlji vidi sve. Tako da bi se ja odlučio za one Izraelske. Eto to ako baš moramo. A ako ne moramo onda bi otvorio s tim parama vodeni park u Vukovaru, preusmjerio cijeli tok Dunava i napravio slapove i svašta.
Treba kupit čim više stingera ili kako se već zovu sada pa nek dođe avijacija kad ih krenemo raketirati iza svakog čoška
__________________
I allow myself to make mistakes. and I enjoy it. in the end, I live this life for the first and last time.
Stranglers is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 00:13   #9
Trebali bi kupiti letjelice iz afrike, ova napredna djeca ne daju rvatima da se igraju s njihovim igračkama.
LongSinceDark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 00:27   #10
Je Majk, to ću sigurno gledati, kak ne.
Meni nema teme o kojoj Zmaj Jovan Šprajc ima kaj reći nakon pregalačkog rada na falsificiranju podataka kako bi se "dokazala" petokolonaška tvrdnja o izdaji Vukovara.
No tko ima dovoljno dobar želudac i može slušati tu spodobu, od volje mu.

Kaj se zrakoploviona tiče, stava sam da nam je f-16 jedina realna i koliko-toliko financijski održiva opcija, ali

moramo konačno prelomiti i odvojiti ozbiljniji iznos - vojno zrakoplovstvo nije jeftin 'sport', a najskuplji je ako se rabi samo za air policing i za parade (eventualno uveličavanje pokoje svadbe djece naših vrlih skorosteka svih fela i boja)
piloti i mehosi moraju biti poslani na obuku još jučer
potrebna infrastruktura nije toliko hitna i s njenom izgradnjom možemo čekati do sutra u šest ujutro

Moramo uzeti u obzir i da je je naš taktični MO, gospodin Krstičević objavljivanjem poruke ušao u otvoreni rat s Buzinom, a to bi nas moglo skupo koštati.

Bilo kakva opcija s kupnjom zrakoploviona u broju manjem od dvanaest komUda bez potpisane ugovorne obveze o dokupu letjelica unutar pet godina bar do tog broja glupost je bez presedana i vodi k gašenju nadzvučnog zrakoplovstva, što je onda jeftinije odraditi ako se ne kupi baš ništa.
f-16 Block 70, Rafale, EuroFighter, f/a-18 Super Hornet, pa čak i f-15 izvan su našeg platnog razreda. Doduše, samo zbog toga što nismo spremni izdvojiti količinu novca koja je potrebna za kupnju, održavanje i uporabu tih "igračaka". Radi se o milijardama eura s tendencijom približavanja čarobnom broju deset, ili malomalo većem.
Uglavnom, odluče li nam Ameri malo zajahati na pleća zbog Krstičevićeve neopisivo taktične objave kako Ameri u biti lažu kak cucki (šokantno i nevjerojatno, zar ne) morat ćemo početi razmišljati o kupnji nečeg drugog.

Hoćemo li se i dalje igrati s Izraelcima i ubosti Kfir C10 Block 60? Ima ih solidan broj, dvadeset godina letjeli i s po minimalno 4000 sati preostalih resursa, nije loše. Ali još dvadeset godina stajali su konzervirani i pogonski agregat im je jamerički GE J79-J1E i Ameri opet mogu potegnuti ručnu i nategnuti nas do ušiju. Da, motor je proizveden u Izraelu, ali licencno i autorska prava i dalje nisu njihova.
No u slučaju da to prođe, morali bi ih kupiti u znatno većem broju od dvanaest i dokopati se svakog rezervnog motora kojeg možemo ugrabiti.
Loše strane: beznadežno zastario i već za deset godina moramo ponavljati natječaj kako bi za petnaest godina paralelno rabili Kfir i nasljednika dok se ne uhodamo dovoljno da Kfiru možemo dati toliko zasluženu posljednju pomast. Svaka letjelica koja će tijekom obuke i uporabe biti izgubljena, bit će izgubljena zauvijek i neće se moći nadoknaditi.
Dobre strane: morat ćemo naučiti pun kufer toga odrađivati sami, Israel style, kako bi nam ti avioni letjeli - važan dio industrije dobit će uzlet milom ili silom

Mirage, meni jedan od najljepšijih zrakoploviona i jednako kao i Kfir neće se više proizvoditi. To ne da je stroj, nego je (pogotovo inačicaD) strojčina. Da bi uspjeli nagovoriti Francuze nam prodaju zadnje i najmlađe, "D" inačice direktno iz njihovog zrakoplovstva, (starije nije isplativo uzimati) ponudu bi morali dobro zasladiti naručivanjem izgradnje jedne do dvije korvete ili kupnjom licence za izgradnju neke od nama potrebnih moreplovilica - a trebaju nam praktično sve do nekih 80-90 metara dužine. Kaj god spomeneš, treba nam. Skupo da skuplje ne može biti i Rafale odmah izgleda kao povoljnija opcija - možemo li čekati tam negdje do 2035.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 03:19   #11
Ja sam ovaj dio sage o avionima zamislio kao svojevrsnu kladionicu, pogadjanje sto ce nam biti iduca opcija.
Samo u anketi valja svakako staviti i nekoliko Fejl opcija.

Napominjem da i ja pratim, nazalost po one koji misle podjebavati ili se baviti politikarenjem ovdje.
Deedy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 08:56   #12
jedina realna opcija, a da ima smisla vise nego u crticu a je to je novi f-16
kupiti 12 komada na duzi rok otplate
je skupo je, picka mu materina, kao kaj je skupo i sve ono kaj i mi ostali kupujemo, pa nemamo izbora
izbora nema ni drzava koja misli brinuti o svojoj sigurnosti, pogotovo ovakva karikatura kojoj lova curi i bjezi malkoc vise nego da toce vodu u sito
stovise, mislim da bi za nas oblik i velicinu optimalan bio broj od 36 aviona i bez drkanja s dvosjedima
obuku je svrsishodnije i bolje obavljati tamo gdje se obuke obavljaju i gdje postoji i tradicija i znanje i metodika

covjeku dode za plakati kad vidi na kaj je bagra svela ovu jadnu zemljicu i na koje je grane spala nasa vojska
to nije i ne moze biti slucajno, kao kaj nije ni zbog gradnje sustih vrtica, bolnica i tvornica klime i za to bi neki trebali glumiti njihalo na kandelabrima gradskog glavnog trga
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 10:01   #13
Hrvati, bit ćete zadovoljni Zakaj ne? Nije da ih ameri koriste.

Objektivno nebi bil loš ni neki novi mig, al ipak f-16v zvuči ko najbolja opcija. Uz savezničke olakšice zememo 24 kom i nek nam doniraju koji 117, recimo 4
jojo jojić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 10:33   #14
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Moramo uzeti u obzir i da je je naš taktični MO, gospodin Krstičević objavljivanjem poruke ušao u otvoreni rat s Buzinom, a to bi nas moglo skupo koštati.


Uglavnom, odluče li nam Ameri malo zajahati na pleća zbog Krstičevićeve neopisivo taktične objave kako Ameri u biti lažu kak cucki (šokantno i nevjerojatno, zar ne) morat ćemo početi razmišljati o kupnji nečeg drugog.
Potpuno bez takta. I jednako onome sta bi i ja napravija. Najvise mu zamjeram sta nije prije svatija sta mu se sprema i objavija sve redom nekoliko sati prije urucivanja ostavke. U zemlji di je svaka pizda najednom postala strucnjak za zrakoplovne remonte, certifikate i tehnologiju a strateski saveznik ti se godinu dana umiljava dok ti ga ne zabije do jaja to bi bio jedini logican potez.
HoD is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 10:42   #15
amerikanci bi to objavili u nečem ozbiljnom da dođe do medunarodne publike, jer njima je do medunarodnog ugleda stalo, a u rh je ionako sva krivica na ministru prema medijima pa ne moraju ni spinati javno mijenje preko medija.

ja kažem, to se plenki zaigra...index, to je njegova razina
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 19:34   #16
Quote:
HoD kaže: Pogledaj post
Potpuno bez takta. I jednako onome sta bi i ja napravija. Najvise mu zamjeram sta nije prije svatija sta mu se sprema i objavija sve redom nekoliko sati prije urucivanja ostavke. U zemlji di je svaka pizda najednom postala strucnjak za zrakoplovne remonte, certifikate i tehnologiju a strateski saveznik ti se godinu dana umiljava dok ti ga ne zabije do jaja to bi bio jedini logican potez.
Jebi ga, Izraelci su malo stali na žogu s kupnjom f-35, jer njima stealth tehnologija pri objašnjavanju nekih stvari dobronamjernim susjedima baš i ne znači puno, ali veći MTOW vrijedi im zlata, pokupovali su sve postojeće f-15 na tržištu i traže još.
LM se u tu akviziciju nikak nemre uglazbiti i puši čudovišnu predviđenu zaradu, pogotovo zbog toga što je dobar dio naručitelja počeo razmišljati o tome je li im f-35 kakav je sada uopće potreban.
Još da se dozvolilo Izraelu da prodaje svoje rabljene f-16, LM bi se našao u ozbiljnim problemima, čak ni opcija "ključ u bravu, okreni se i idi" ne bi bila isključena.
Ali mi u biti (dok smo u NATO savezu) nemamo izbora. Francuzi se gotovo sigurno neće htjeti rastati od najmlađih Mirage letjelica koje listom imaju 4000+ sati preostalih resursa, Kfir je dvosjekli mač, f-4, f-5 i Tornado bi samo idiot krenuo uvoditi od nule i kao jedina ozbiljna opcija nam i dalje ostaje novi f-16. FA-50 bio bi genijalan trenažer za f-16, ali na tržištu ima dovoljno izvedenica Yak-130 za manje love i s podjednakim bojnim mogućnostima

Da premostimo vremensku rupičku dok ne stignu prvi Block 70, uzeti od Amera u najam dvanaestak "igračaka" Block 30 ili 40, po talijanskom poučku. Njih je 36 letjelica + dvije za lešinarenje koštalo 110 milijuna dolara godišnje i uračunamo li inflaciju i uzmemo u obzir manji broj letjelica, to bi nas unutar dvije godine koštalo nekih 150 "sitnih" milijunčičičičića.
No sve to skupa bit će lipov kurac ako će piloti (ne računajući simulator) imati manje od 160 sati naleta godišnje.
Špreha o minimalno sto sati vrijedila je za sparke, kojima je teže upravljati, ali uporabi oružja unutar tri mjeseca možeš naučiti i dresiranog majmuna.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 22:52   #17
Pa uzeti sada manji broj novih F16, recimo 6 tako da će više letjeti. U svakom slučaju uzeti ćemo nešto od SAD.
__________________
I allow myself to make mistakes. and I enjoy it. in the end, I live this life for the first and last time.
Stranglers is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 23:06   #18
Koji jebeni manji broj vas je spopal, kaj ste se norih gljiva nahrdali?

Kaj, da zememo jedan f-16 Block 70 i rasporedimo ga u dvije zrakoplovne baze? I kad ga već dijelimo na dvije baze, hoćemo li to odraditi bratski ili svakom pol?

DBD (dežurni borbeni dvojac) mora cijelo vrijeme biti na MZLZ FT, zbog preuzete obveze airpolicinga. To znači da u Zagrebu moraju stalno biti stacionirane minimalno tri letjelice, zbog mogućnosti nenadanog kvara.
Tri ćeš prehititi u Zadar za obuku i redovne zadatke, od ta tri bar jedan će biti na redovnoj provjeri, održavanju, kurcu-palcu.
Koliko pilota će se tim načinom obučiti?
Dvanaest letjelica je jebeni minimum minimuma želimo li imati bar petnaest pilota u trenaži, sve ispod toga je jednako bacanje novca kao i ono u MUljanik.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 23:19   #19
radikalna ideja....da mi uopće ne kupimo avione za Hrvatsko Ratno Zrakopolovstvo nego samo za Air Police?
obzirom da je za policiju možda možemo uzet sredstva eunije kao što smo uzeli za nadzor granice?
morat ćemo tražit jedinstveni upgrade sa integriranim rotirkama
__________________
U Hrvatskoj komunistička partija još uvijek djeluje, samo pod drugim imenom - socijaldemokratska partija.
j.a. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 10:00   #20
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Je sigurno ćemo nešto od njih uzeti, ne uzeti nego će nam sami mašnom zavezano poslati kao poklon

To je najizglednija opcija. Jedan donirani od Grmoje je neslavno završio, vojnik ga pokvario
Stigla si!!
Sad mogu pokrenut OPG, hvala ti.

'Vako, ovog trenutka nitko osim Plenkovića ne zna hoće li u igri ostati grčka ponuda, hoće li nam Ameri htjeti prodati neku od starijih inačica s 4-5000 preostalih sati, ili ipak uzimamo Block 70, pa kud puklo da puklo.
Kak je sve ovo opet u domeni ŠBBKBB:
Mojih 2¢ nekak vjeruje da će gospon Kohorst (ili netko drugi iz jameričke administracije) našem PM nježno zafrknuti ručicu - ne jako, onak, do iskakanja ramenog zgloba - i naš PM će, nakon sagledavanja problema s svih strana i pomnog promišljanja demokratski sam odlučiti da nam je Block 70 najisplativija i najizglednija opcija.

Usput, kao samozvana prenositeljica jedinih pouzdanih podataka, molim te, provjeri još jednom tko se u sabornici lišio najdražih igračaka kako bi ih probao uručiti Plenkoviću i Krstičeviću.

Ne bi vjerovala, ali ne radi se o "napunil sam gaće od straha" Grmoji, radi se o drugom, podjednako neinteligentnom egzemplaru.
__________________
sjela Mare na kamen studenac
hoggar the terrible is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum


Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:45.


Powered by vBulletin Version 3.8.4 (hrvatski)
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Site content ©1999-2016 Forum.hr
Ad Management by RedTyger