Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Jeste li za ukidanje vjeronauka u školama?
DA 661 71.46%
NE 209 22.59%
Svejedno mi je 55 5.95%
Glasovatelji: 925. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.11.2017., 07:46   #8841
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Upravo tako.
Dali smo im pravo na slobodan izbor.
Čak nismo ni pred njima govorili protiv vjeronauka i crkve, ali su uskoro otkrili plitkost i dvoličnost cijelog sustava vjere i odbacili ga.

Sin sa tihom rezignacijom a kćer sa otvorenim buntom.
Što su točno odbacili pod tim "sustavom vjere" ? Što su prihvatili ?
cestar is offline  
Old 04.11.2017., 08:17   #8842
Zasto bi nesto morali prihvatiti? Naka se razvijaju kao slobodni gradjani a ne kao ovce koje moraju ici nekome po kojekakve potpise bez kojih eto ne mogu zivjeti. Da ih mozda ne bi zigosali?
Tako parazitske organizacije kao crkve, koje su uglavnom velikom vecinom strane organizacije, sa sjedistem i managementom u stranim zemljama, ne razlikuju se ni malo od tzv. nevladinih organizacija koje isto tako rade za interese stranaca.
__________________
Sve je uzalud.
McFuck is offline  
Old 04.11.2017., 09:34   #8843
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš na element "što će selo reć". Čini mi se da je to nacionalna religija, a ne katoličanstvo.
Ima ovdje puno istine. Nažalost, religija nam omogućava da budemo loši ljudi iako u svojoj osnovi propovijeda nešto sasvim suprotno. I nije slučajna povezanost ovoliko velikog broja vjernika (deklariranih) i iznimno lošeg stanja u zemlji i to na svim razinama.
Ideja da možeš činiti i najteže grijehe, a zatim to sve "poništiti" kajanjem , ispovjedi i pokorom te nastaviti po starom do slijedećeg sakramenta pomirenja u stvari je najveće zlo koje može proizaći iz Katoličke crkve i religije.
Čitav problem dolazi od potpuno površnog shvaćanja sakramenta ispovijedi, a bojim se i njegovim površnim interpretacijom (ili možda nedovoljno naglašenom) od strane Crkve. Naravno da onda spekuliramo o tome koliko ima "pravih" vjernika jer su zaista neshvatljivi potezi onih koji vjeruju, a zatim nanose bol ljudima oko sebe.
U odnosu na ljude koji nisu vjernici osim nekakvih etičkih normi dodatno imaju ovo spasonosno rješenje koje dođe kao "license to sin". I zato me već duže vrijeme ne čudi kada kada se, najčešće za vikend, lijepo odjevene, namirisane i nasmijane obitelji ponosno upute ka Crkvi, a onda se preko tjedna u svojim djelima i riječi udalje od katoličkog nauka (ljubi bližnjeg) više nego što je učinio ijedan ateist kojeg poznajem.
Ovo nije tema o religiji već o vjeronauku u školi pa zato nemam namjeru ovo dalje razrađivati, ali učiti djecu da mogu biti zla i proći nekažnjeno, barem u smislu vjere i Boga, jest ono što najviše zamjeram Crkvi, a i vjeronauku kao nastavku takvog tumačenja.
Naravno da se pojedini vjernici s pravom sada mogu javiti i reći onu dobru staru kako je to nepoznavanje vjere. No ja ovdje govorim o produktu koji dolazi od strane Crkve, a i vjeronauka-djeca i ljudi koji vjeruju da u ovom životu mogu činuiti grijehe i proći nekažnjeno kada dođe trenutak da nam se podari vječni život.
kamenjar1 is offline  
Old 04.11.2017., 09:52   #8844
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
samo se sjetite kolko je Crkva spalila žena jer su bile vještice

kolko je zločina radila u ime križa u J. Americi domorocima
"Vještice" su uglavnom osuđivane na smrt vješanjem a ne spaljivanem, i to se radilo uglavnom u protestantskim zemljama.

Što se tiče domorodaca, u katoličkom Meksiku mestici i Indijanci čine 90% stanovništva, a u protestantskom SAD-u čine samo 0,7%

Bilo je strašnih stvari, ali britanska historiografija 19. i ranog 20. stoljeća je htjela svu krivnju prebaciti na Španjolce.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 04.11.2017., 12:03   #8845
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
"Vještice" su uglavnom osuđivane na smrt vješanjem a ne spaljivanem, i to se radilo uglavnom u protestantskim zemljama.

Što se tiče domorodaca, u katoličkom Meksiku mestici i Indijanci čine 90% stanovništva, a u protestantskom SAD-u čine samo 0,7%

Bilo je strašnih stvari, ali britanska historiografija 19. i ranog 20. stoljeća je htjela svu krivnju prebaciti na Španjolce.
1484. papa inocent VIII...
malj koji ubija vjestice...
itekako su ih spaljivali...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 04.11.2017., 16:33   #8846
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Što su točno odbacili pod tim "sustavom vjere" ? Što su prihvatili ?
Quote:
McFuck kaže: Pogledaj post
Zasto bi nesto morali prihvatiti? Naka se razvijaju kao slobodni gradjani a ne kao ovce koje moraju ici nekome po kojekakve potpise bez kojih eto ne mogu zivjeti. Da ih mozda ne bi zigosali?
Tako parazitske organizacije kao crkve, koje su uglavnom velikom vecinom strane organizacije, sa sjedistem i managementom u stranim zemljama, ne razlikuju se ni malo od tzv. nevladinih organizacija koje isto tako rade za interese stranaca.
kolega je izvrsno odgovorio.

Moram samo dodati da im je najviše smetalo iznošenje neistina i laži prema onima koji su "drugačiji".
Smotani2 is offline  
Old 04.11.2017., 19:35   #8847
Quote:
Bjesomar_ kaže: Pogledaj post
Smije li na vjeronauk ici netko tko nije krsten i ne zeli se krstiti?
Naravno da ne smije!!

Nekršten = nespašen!

__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Old 04.11.2017., 23:07   #8848
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Ima ovdje puno istine. Nažalost, religija nam omogućava da budemo loši ljudi iako u svojoj osnovi propovijeda nešto sasvim suprotno. I nije slučajna povezanost ovoliko velikog broja vjernika (deklariranih) i iznimno lošeg stanja u zemlji i to na svim razinama.
Ideja da možeš činiti i najteže grijehe, a zatim to sve "poništiti" kajanjem , ispovjedi i pokorom te nastaviti po starom do slijedećeg sakramenta pomirenja u stvari je najveće zlo koje može proizaći iz Katoličke crkve i religije.
Čitav problem dolazi od potpuno površnog shvaćanja sakramenta ispovijedi, a bojim se i njegovim površnim interpretacijom (ili možda nedovoljno naglašenom) od strane Crkve. Naravno da onda spekuliramo o tome koliko ima "pravih" vjernika jer su zaista neshvatljivi potezi onih koji vjeruju, a zatim nanose bol ljudima oko sebe.
U odnosu na ljude koji nisu vjernici osim nekakvih etičkih normi dodatno imaju ovo spasonosno rješenje koje dođe kao "license to sin". I zato me već duže vrijeme ne čudi kada kada se, najčešće za vikend, lijepo odjevene, namirisane i nasmijane obitelji ponosno upute ka Crkvi, a onda se preko tjedna u svojim djelima i riječi udalje od katoličkog nauka (ljubi bližnjeg) više nego što je učinio ijedan ateist kojeg poznajem.
Ovo nije tema o religiji već o vjeronauku u školi pa zato nemam namjeru ovo dalje razrađivati, ali učiti djecu da mogu biti zla i proći nekažnjeno, barem u smislu vjere i Boga, jest ono što najviše zamjeram Crkvi, a i vjeronauku kao nastavku takvog tumačenja.
Naravno da se pojedini vjernici s pravom sada mogu javiti i reći onu dobru staru kako je to nepoznavanje vjere. No ja ovdje govorim o produktu koji dolazi od strane Crkve, a i vjeronauka-djeca i ljudi koji vjeruju da u ovom životu mogu činuiti grijehe i proći nekažnjeno kada dođe trenutak da nam se podari vječni život.
Govoriš o dvoličnosti i hipokriziji. Ako netko misli kako ima pokriće za svoje grijehe uz povremeno prigodno ispovijedanje, vara se.

Evo što o tome govori papa Franjo u propovijedi na misi u kapeli Doma Sveta Marta...

Papa upozorio na licemjernu ‘krađu lažnoga oprosta’ u ispovjedaonici

Quote:
Oprost je „teško shvatljivo otajstvo“ – primijetio je Papa osvrćući se na liturgijska čitanja, po kojima nas, kako je rekao, Crkva uvodi u otajstvo oprosta, veliko djelo Božjega milosrđa.

Prvi korak je sram zbog vlastitih grijeha, a tu milost ne možemo sami postići. Božji puk je kadar osjetiti sramotu zbog vlastitih grijeha, žalostan i ponižen, kako veli prvo čitanje uzeto iz Knjige proroka Danijela, dok protagonist današnjega evanđelja za to nije sposoban. Riječ je o sluzi kojemu gospodar oprašta veliki dug, a on nije kadar oprostiti svojim dužnicima. Nije dakle shvatio otajstvo oprosta – istaknuo je Sveti Otac te se obratio nazočnima:

Ako upitam: Jeste li vi grješnici? Svi smo, oče. A što činite da vam se oprosti? Ispovijedamo se. A kako se ispovijedaš? Idem, kažem svoje grijehe, svećenik mi udijeli oprost, za pokoru mi da izmoliti tri Zdravomarije, i idem u miru. Nisi shvatio! U ispovjedaonicu nisi išao radi bankarske transakcije, radi uredskog posla. Nisi išao posramljen zbog onoga što si učinio. Vidio si neke mrlje u svojoj savjesti, a pogriješio si jer si vjerovao da je ispovjedaonica neka kemijska čistionica za skidanje mrlja. Nisi bio sposoban sramiti se za svoje grijehe – ustvrdio je Papa.
cestar is offline  
Old 05.11.2017., 10:19   #8849
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Govoriš o dvoličnosti i hipokriziji. Ako netko misli kako ima pokriće za svoje grijehe uz povremeno prigodno ispovijedanje, vara se.

Evo što o tome govori papa Franjo u propovijedi na misi u kapeli Doma Sveta Marta...

Papa upozorio na licemjernu ‘krađu lažnoga oprosta’ u ispovjedaonici
Moram reći da sam pomalo i ponosan što sam promatrajući svoju okolinu došao sasvim neovisno do istih zaključaka kao i papa Franjo.
Uostalom problem oprosta tj. njegovo kupovanje bio je i jedan od glavnih razloga nastanka protestantizma.
No dozvolit ću si da se, kao osoba koja bi po svojim stavovima bila najbliže današnjoj definiciji agnostika (možda preciznije skeptika), u potpunosti ne složim sa njim.
Jer stid često nije dovoljan. Kada je u pitanju vlastita komocija mnogi ljudi će učiniti nešto loše iako on postoji. Puno mi se više sviđa protestantski pristup gdje pokora mora biti vidljiva kroz naša buduća djela i nikakav svećenik ne odrješuje grijehe već to radi sam Isus Krist kada za to dođe vrijeme.
Ovo što se danas događa unutar Katoličke crkve u ovim krajevima (za druge zemlje ne znam) daje pravo mnogim ljudima, pa tako i nekim forumašima ovdje, da s nevjericom vrte glavom i postavljaju već izlizano, ali sasvim opravdano pitanje koliko zaista ima "pravih Katolika/vjernika".

Opet se tu dežurni branioci vjere mogu javiti sa onom o "nepoznavanju vjere", ali uvjeriti ljude sa određenim životnim iskustvom koji se trude razmišljati svojom glavom kako kroz život možeš ići nanoseći bol drugima i gledajući isključivo svoje interese, a pri tom sebe zvati vjernikom i poslije zaslužiti spasenje duše spada u nešto što je nemoguće prihvatiti.I za to neprihvaćanje nije potrebna pomoći raznih ideologija koje jesu neprijateljski raspoložene prema Crkvi i negiraju joj bilo kakve zasluge pri tom uzimajući iz povijesti i same religije samo ono što ide u korist takvim tvrdnjama.

Ja ne moram znati kako Crkva interno funkcionira, ali svaki dan gledam produkte tog djelovanje. Jedno je sigurno-ili su tu loši "profesori" jer nisu dobro prenijeli riječ Božju ili su loši "učenici" koji je nisu shvatili.
Ideja da se u školama propagira ideja o vjeri koja na ovakav način prašta grijehe nije mi prihvatljiva.
kamenjar1 is offline  
Old 05.11.2017., 11:19   #8850
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Moram reći da sam pomalo i ponosan što sam promatrajući svoju okolinu došao sasvim neovisno do istih zaključaka kao i papa Franjo.
Uostalom problem oprosta tj. njegovo kupovanje bio je i jedan od glavnih razloga nastanka protestantizma.
No dozvolit ću si da se, kao osoba koja bi po svojim stavovima bila najbliže današnjoj definiciji agnostika (možda preciznije skeptika), u potpunosti ne složim sa njim.
Jer stid često nije dovoljan. Kada je u pitanju vlastita komocija mnogi ljudi će učiniti nešto loše iako on postoji. Puno mi se više sviđa protestantski pristup gdje pokora mora biti vidljiva kroz naša buduća djela i nikakav svećenik ne odrješuje grijehe već to radi sam Isus Krist kada za to dođe vrijeme.
Ovo što se danas događa unutar Katoličke crkve u ovim krajevima (za druge zemlje ne znam) daje pravo mnogim ljudima, pa tako i nekim forumašima ovdje, da s nevjericom vrte glavom i postavljaju već izlizano, ali sasvim opravdano pitanje koliko zaista ima "pravih Katolika/vjernika".

Opet se tu dežurni branioci vjere mogu javiti sa onom o "nepoznavanju vjere", ali uvjeriti ljude sa određenim životnim iskustvom koji se trude razmišljati svojom glavom kako kroz život možeš ići nanoseći bol drugima i gledajući isključivo svoje interese, a pri tom sebe zvati vjernikom i poslije zaslužiti spasenje duše spada u nešto što je nemoguće prihvatiti.I za to neprihvaćanje nije potrebna pomoći raznih ideologija koje jesu neprijateljski raspoložene prema Crkvi i negiraju joj bilo kakve zasluge pri tom uzimajući iz povijesti i same religije samo ono što ide u korist takvim tvrdnjama.

Ja ne moram znati kako Crkva interno funkcionira, ali svaki dan gledam produkte tog djelovanje. Jedno je sigurno-ili su tu loši "profesori" jer nisu dobro prenijeli riječ Božju ili su loši "učenici" koji je nisu shvatili.
Ideja da se u školama propagira ideja o vjeri koja na ovakav način prašta grijehe nije mi prihvatljiva.
kao i uvijek...
odredjene interesne skupine "prodaju" istinu i oprost...
mislim da se papa malo kasno dosjetio...
postali su najbogatija,sto znaci i najutjecajnija drzava svijeta kroz oprost...
opet fizika...
kolicina oprosta je u proporcijonalnom odnosu sa kolicinom poklona crkvi...

uvijek se sjetim crkve u okolici napolia...
probudila me pucnjava...poznavatelji rekose da su bili u "lovu"...
ujutro na misi naoruzani likovi u crnom...
pokajali su se,iskreno im je bilo zao,oplakali su zrtve,donijeli poklone crkvi...
dobili oprost...
zivot je nastavio dalje,do slijedeceg "lova"...

to sto je netko maznuo cokoladu sa police ili se posexao sa sekretaricom,i nije neki grijeh...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 05.11.2017., 17:54   #8851
Quote:
zalazak pameti kaže: Pogledaj post
kao i uvijek...
odredjene interesne skupine "prodaju" istinu i oprost...
mislim da se papa malo kasno dosjetio...
postali su najbogatija,sto znaci i najutjecajnija drzava svijeta kroz oprost...
opet fizika...
kolicina oprosta je u proporcijonalnom odnosu sa kolicinom poklona crkvi...

uvijek se sjetim crkve u okolici napolia...
probudila me pucnjava...poznavatelji rekose da su bili u "lovu"...
ujutro na misi naoruzani likovi u crnom...
pokajali su se,iskreno im je bilo zao,oplakali su zrtve,donijeli poklone crkvi...
dobili oprost...
zivot je nastavio dalje,do slijedeceg "lova"...

to sto je netko maznuo cokoladu sa police ili se posexao sa sekretaricom,i nije neki grijeh...
Klasicno nepoznavanje vjere. K tome,ti "znaš" da su se iskreno pokajali,da im nisi napravio lobotomiju?
Smisao ispovijedi i pokore nije da covjek nastavi griješiti,cime zapravo cini jos veći grijeh jer "vara" Boga (a zapravo samoga sebe).
Dolaze naoružani u Crkvu?! Otkada se to dolazi naoruzan u crkvu,po kojem katekizmu?
Smisao ispovijedi je da covjek odbaci grijeh i zlo,ali iskreno,a ne hinjeno. To je zbog filozofije katolicke vjere u kojoj Bog nije zlopamtilo koje jedva ceka kazniti,vec milosrdni Otac koji ce svoje dijete prigrliti kada dođe iskreno i sa poniznošću okrenuti novi list u životu.
Ispovijed koja se radi zbog svog PR nije ispovijed nego sablazan za koju svatko plaća kada jednom dođe na vrata vječnosti.
Ali bitno je da ti znas da su se oni iskreno pokajali,do "sljedećeg lova".
Jako plitko
splitman30 is offline  
Old 05.11.2017., 17:59   #8852
Kad je Crkva krojila kulturu u hrvata 99% ljudi je bilo nepismeno
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 05.11.2017., 18:08   #8853
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Kad je Crkva krojila kulturu u hrvata 99% ljudi je bilo nepismeno
Čekaj malo.
Na drugoj temi si rekao da su "Hrvati i Dalmatinci dva različita etnosa sa različitim kulturama". Dakle po tebi su to dvije strane kulture koji su se kasnije politički ustrojili u naciju.

Oba naroda su po toj logici katolička.

Ako su po tebi oni bili neposmeni, kako su mogli imati bilo kakvu kuktiru a kamoli dovoljno različitu kulturu da se radi o dva različita naroda?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 05.11.2017., 18:21   #8854
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Čekaj malo.
Na drugoj temi si rekao da su "Hrvati i Dalmatinci dva različita etnosa sa različitim kulturama". Dakle po tebi su to dvije strane kulture koji su se kasnije politički ustrojili u naciju.

Oba naroda su po toj logici katolička.

Ako su po tebi oni bili neposmeni, kako su mogli imati bilo kakvu kuktiru a kamoli dovoljno različitu kulturu da se radi o dva različita naroda?
Nisam napisao da su dva različita naroda, upravo sam suprotno napisao.

A tvoj zadnje pitanje sugerira da kultura ne postoji nigdje na svijetu jer postoje neki nepismeni ljudi
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 05.11.2017., 18:29   #8855
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisam napisao da su dva različita naroda, upravo sam suprotno napisao.

A tvoj zadnje pitanje sugerira da kultura ne postoji nigdje na svijetu jer postoje neki nepismeni ljudi
Jesu li samo "neki" ili 99%

Jesu li to samo Hrvati ili svi katolički narodi.
Što je s pravoslavcima ili muslimanima?

O kojem dobu pričamo?

Ili češ priznati da bacaš floskule da ispadnu što šokantnije a onda se povlačiš kasnije?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 05.11.2017., 18:44   #8856
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesu li samo "neki" ili 99%

Jesu li to samo Hrvati ili svi katolički narodi.
Što je s pravoslavcima ili muslimanima?

O kojem dobu pričamo?
A nema kulture putem pjesme, arhitekture, nošnje, običaja, jezika i tome slično?
I ako je netko u 1% pismenih i jako je kulturan, jel to znači da on nije dio svog naroda?

Mislim uopće da ja odraslom čovjeku to moram objašnjavati.

Quote:
Ili češ priznati da bacaš floskule da ispadnu što šokantnije a onda se povlačiš kasnije?
Ne, nego ću te ignorirati ubuduće pošto ne možeš kulturno raspravljati
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Old 05.11.2017., 20:17   #8857
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Klasicno nepoznavanje vjere. K tome,ti "znaš" da su se iskreno pokajali,da im nisi napravio lobotomiju?
Smisao ispovijedi i pokore nije da covjek nastavi griješiti,cime zapravo cini jos veći grijeh jer "vara" Boga (a zapravo samoga sebe).
Dolaze naoružani u Crkvu?! Otkada se to dolazi naoruzan u crkvu,po kojem katekizmu?
Smisao ispovijedi je da covjek odbaci grijeh i zlo,ali iskreno,a ne hinjeno. To je zbog filozofije katolicke vjere u kojoj Bog nije zlopamtilo koje jedva ceka kazniti,vec milosrdni Otac koji ce svoje dijete prigrliti kada dođe iskreno i sa poniznošću okrenuti novi list u životu.
Ispovijed koja se radi zbog svog PR nije ispovijed nego sablazan za koju svatko plaća kada jednom dođe na vrata vječnosti.
Ali bitno je da ti znas da su se oni iskreno pokajali,do "sljedećeg lova".
Jako plitko
klasicno nepoznavanje zivota...
oprost dobijete ako se iskreno pokajete...nesto novaca obitelji,nesto novaca
crkvi i zivot ide dalje...
nisam govorio o bogu...rekoh,bog je moj prijatelj...
govorio sam o jednoj crkvi nedaleko grada poznatom po mafiji...
bio sam 3 mjeseca dio takvog okruzenja,dovoljno i previse da mogu napisati
ono sto sam napisao...
lov nije prestao te nedjelne mise...
slijedeci vikend se cijela prica ponovila...
i danas se ponavlja...
sprega crkve i mafije je sveprisutna...
nisam siguran da bog na to gleda blagonaklono...
pisem iz svojih vidjenja i razgovora sa ljudima...
cesto je to drugacije od onog sto nam nudi google...
kaze jedan kolega da su to netipicne situacije,pa onda i netipicni upisi...
moramo ukazivati na neprirodne situacije,i onda kada je crkva dio toga...
nisam otkrio toplu vodu...niti imam nesto protiv boga...
protiv mafije i crkve,sigurno ima sta da se kaze...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 05.11.2017., 20:22   #8858
Quote:
splitman30 kaže: Pogledaj post
Slicno i Seselj prica. I jednako mrzi katolicku vjeru.
za katolicku vjeru seselj je nebitan...
katolicka crkva ne bi trebala imati strah od seselja niti od onih
koji kritike upucuju instituciji koja se odrodila...
a mjesta kritici ima...
ja bih volio da nema,ali nije tako...
__________________
divim se zalasku svoje pameti
zalazak pameti is offline  
Old 05.11.2017., 22:08   #8859
Evo kako.je jedan svećenik u jednoj rečenici objasnio šta je danas na stvari, da ne kažem na čemu.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/fra-...buna/171105043

Quote:

"Svako ima moralnu obavezu da bude pošten. Ovi uče djecu da kradu, svaka čast roditeljima koji misle da će tako nešto napraviti. Treba se vratiti moralnim principima. Hannah Arendt kaže da je zlo postalo banalno, a da je banalnost strahovita. Oni ubijaju kao što ti kuhaš ručak, toliko su postali neljudi. Gdje je danas savjest, ko je čuo da danas neko u Bosni govori o savjesti?! Kad vidiš šta vjernici rade, ateizam je moralna pobuna", zaključio je fra Mile Babić.

Iako je Bosna u pitanju, mislim da je manje-više situacija ista u daleko širim razmjerama.
__________________
A sada nešto sasvim uobičajeno ...
Brothers in arms, Israel and Pretoria. Kraj jednog divnog prijateljstva i sve ljepote zionizma. HAFRADA.
https://www.theguardian.com/world/2006/feb/07/southafrica.israel
COD2 is offline  
Old 06.11.2017., 02:03   #8860
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
Naravno da ne smije!!

Nekršten = nespašen!

Sorry sto quotam bas tebe ali eto...ti si naletio zadnji.

Dakle koliko sam iz odgovora shvatio, na vjeronauk nisu dobrodosli ateisti, muslimani, nego samo krsteni katolici.

E pa onda tome nije mjesto u skoli.
U skoolama nikako ne bi smjelo biti mjesto necemu cemu je preduvjet pripadnost nekoj religijskoj skupini.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:14.