Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.01.2018., 13:15   #4981
Quote:
nidi kaže: Pogledaj post
Hvala Centrometal.

Znači ipak ću odabrati PELTEC. Mislim da je za kotlovnicu puno bolje rješenje. Nekako mi izgleda da ima više "autonomije".

Sad me jedino muči još snaga.
Po fizici zgrade izračunato mi je 8,5kW za grijanje i 3,0 kW za toplu vodu. Znači 11,5kW. Ali to je računska. Što ako bude potrebno malo više ?
Planirao sam stoga uzeti peć PELTEC 12. Međutim dali bi možda bilo bolje uzeti prvu veću - 18 kW pa obzirom da ima tu mogućnost, modulirati rad ?

Neznam ni sam
Daj opisi tu fiziku zgrade malo da dobijemo perspektivu grijanja sa tim kw.130m2, dvije etaze,izolacija.........
rbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 13:35   #4982
Quote:
rbubnjar kaže: Pogledaj post
Daj opisi tu fiziku zgrade malo da dobijemo perspektivu grijanja sa tim kw.130m2, dvije etaze,izolacija.........
Ajd ak baš moram

- katnica 9x9
- neto površina 130m2
- kosi krov iz krovnih izo panela 120mm poliuretan
- fasada 10cm grafitni stiropor
- pvc troslojno staklo low-e argon
- alu rolete punjene

i mislim da je to to, ono kaj je bitno.

Na sjevernoj strani skoro nemam prozora , na južnoj su velike staklene stijene.

Eto...
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:45   #4983
Prije sam pisao o problemima koje sam imao sa peći ZV 16, a ovom prilikom ću opisati šta sam sve radio dok nisam uspio osposobiti da peć "normalno" radi.

Peć koristim od ove sezone, i ništa nisam znao o pećima na pelet dok nisam počeo koristiti. Nakon što je majstor pustio peć u funkciju, nisam ništa neobično primjetio, jer je peć grijala prostor što mi je bilo najvažnije, međutim ja sam morao čistiti ložište nakon svakog gašenja peći (nakaon rada od 3 4 h). U razgovoru sa drugim ljudima koji koriste kotlove i/ili peći redom su mi se falili kako to čiste nakon nekoliko dana, sedmično, nakon deset dana,...

Poslije sam na internetu našao ovu temu i čitao o problemima koje imaju i drugi ljudi s Centrometal ZV pećima. Mjenjao parametre na UT04 -->33, na razne vrijednosti, pa i na PELL -9, FUMI +9 , ali plamen u peći nikad nije bio živahan, a ložište je crnilo i hvatao se oko rupa čađ koju sam i čekićem jedva skidao. Koliko god da sam čitao nisam mogao odgonetnuti što kod mene peć neće normalno da funkcioniše. Neko je postavio slike od peći ZV24 gdje se na slikama vidi kako je pepo razbacan na sve strane oko ložišta, što je kod mene bilo zanemarivo u odnosu na to što sam vidio.
Jednu veče sam odlučio malo se poigrati sa fenom, uključim fen i prinesem ga na otvor za dovod zrak, nakon čega je plamen u peći "poludio" i počelo je sve ispadati iz ložišta, tad sam shvatio da peći nedostaje zraka, mada je na peć doveden zrak iz vana sa cijevi dužine cca 3 m, fi 50 mm.
S obzirom na princip rada da peć zrak uzima sa vana kroz cijev koja ide ispod ložišta, tražio sam ima li još negdje da peć uzima zrak i primjetio da na donjem dijelu vrata nema brtve, što je se na kraju ispostavilo kao glavni razlog zašto je bilo loše sagorjevanje. Poslije razmjenom slika sa forumašima ustanovio sam da nema brtve i na košarici ložišta, na što su neki forumaši izjavili da mi je peć ko nutela za istočno evropsko tržište

Nakon svega na forumu su se javili iz Centrometala i brzo intervenisali, i serviser je došao i ugradio nedostajuće brtve.

Zahvaljujem se svim forumašima koji su mi pomogli da riješim problem sa peći, kao i Centrometalu.

Još me interesuje da li neko od forumaša koji bolje poznaje peći i kotlove, da li može da objasni razlike između peći i kotlova glede čišćenja košarice ložišta i propadanja peleta, zašto se kotlovi rjeđe čiste, šta imaju ugrađeno u odnosu na peći, i da li neko zna da li peć ZV24 ima ugrađen neki bolji sistem za čišćenje košarice ložišta u odnosu na na ZV16.

Ispod su slike nedostajućih brtvila.


diff is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 15:59   #4984
zv 24 i zv 20 su isti ko zv 16

s time da zv16 i zv20 imaju istu kosaricu a zv 24 ima vecu
__________________
unofficial Centrometal representative
centrometal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:26   #4985
To je i dalje nevjerojatno koliko si imao falša s peći a onda kvragu i serviser koji nezna primjetiti nedostatke na peći pa nije valjda samo jednu ugradio.


Čišćenje peći je do peleta ja sam ove sezone uspio i preko 10 dana bez čišćenja ono što sam ja skužio u godinu i pol druženja s peći da voli jače postavke ventilatora.
Mirage44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:17   #4986
Ja sam imao isti problem s ZVB 16. Dok nisam zabrtvio dosta toga nije radilo kako treba. Svaka čast centrometalu na praćenju foruma i pomoći. Kontaktirali su me preko foruma i pomogli. Ali što da ja nisam bio na forumu? Oni su trebali obavijestiti svoje kupce tih peći da je s pećima problem i da se treba napraviti to i to. Ja sam skoro dva mjeseca ložio i trošio živce i pelete jer peć nije radila. Odem na posao, a žena zove grijanje ne radi opet! Lud sam bio! A sve je već počelo i s kupovinom peći koja je kasnila mjesec dana. Nakon uplate naravno. Najveći problem, bar u Zadru jest servisna podrška. Možda je jedan majstor koji nešto zna, a ostali kupe lovu "puštanjem u pogon". Kad jednom odu više nikoga ne možeš dobiti natrag. Mislim da je cijela ova priča malo neozbiljna od strane Centrometala kao firme koja prodaje svoj proizvod.

Trebali bi ozbiljno razmisliti kome daju licence za servis. Nažalost to kod nas nije samo problem s njima.

Svaka čast podršci na forumu, ekipi koja je tu, a i Centrometalu koji se tu aktivirao, ali nije treba još na to poraditi.
hardin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:21   #4987
Quote:
hardin kaže: Pogledaj post
Ja sam imao isti problem s ZVB 16. Dok nisam zabrtvio dosta toga nije radilo kako treba. Svaka čast centrometalu na praćenju foruma i pomoći. Kontaktirali su me preko foruma i pomogli. Ali što da ja nisam bio na forumu? Oni su trebali obavijestiti svoje kupce tih peći da je s pećima problem i da se treba napraviti to i to. Ja sam skoro dva mjeseca ložio i trošio živce i pelete jer peć nije radila. Odem na posao, a žena zove grijanje ne radi opet! Lud sam bio! A sve je već počelo i s kupovinom peći koja je kasnila mjesec dana. Nakon uplate naravno. Najveći problem, bar u Zadru jest servisna podrška. Možda je jedan majstor koji nešto zna, a ostali kupe lovu "puštanjem u pogon". Kad jednom odu više nikoga ne možeš dobiti natrag. Mislim da je cijela ova priča malo neozbiljna od strane Centrometala kao firme koja prodaje svoj proizvod.

Trebali bi ozbiljno razmisliti kome daju licence za servis. Nažalost to kod nas nije samo problem s njima.

Svaka čast podršci na forumu, ekipi koja je tu, a i Centrometalu koji se tu aktivirao, ali nije treba još na to poraditi.
Ja ih zovem direktno i uvijek su mi pomogli, ne pada mi na pamet tražiti savjet po forumu a da se nisam obratio prvo njima.
johnden is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 09:39   #4988
Da. Trebao sam, ali zvao sam servisera kojem sam platio. Ovlaštenog. Išao sam s pretpostavkom da je treba uštelati parametre i htio sam biti siguran da mi je dimnjak ispravan. Nisam nikako razmišljao da je peć možda isporučena s "greškom" ili nekakvim nedostatkom.

Sada znam za ubuduće... trebao sam ih zvati i hoću.

Sada peć radi kao zmaj. Zadovoljan sam.
hardin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 19:03   #4989
Može li peć Centrometal ZV24 raditi preko ljeta sat-dva ujutro na način da grije samo bojler za vodu (još nemam solarne ploče, a struja skupa), a ne i radijatore. Netko mi je rekao da je to štetno za peć ?!

Inače, sada mi preko zime dolaze rate struje do 220 kn. Kad je el. bojler bio uključen i nešto malo i el. pećica za grijanje, računi su mi bili zimi i po 600 i 700 kn.

Računica za 2015. godinu mi kaže da sam na godišnjoj razini potrošio 7463 kn struje (vodio sam mjesečnu evidenciju o tome!). U prosjeku 621,00 kn/mj. Drva (17 m3) sam sa pilanjem platio 5270,00kn.

Sadašnja računica: Potrošnja peleta: Kupio sam 4 tone (268 vreća). Trebat ću još nekih 150 vreća. Sve skupa: 418 vreća. Vreće sam plaćao po 19 kn. 418x19=7942,00 kn. Dakle 7942,00 kn za godinu dana od 1.10.-1.10. Grijanje+topla voda. Struja sadašnja potrošnja: 220x12=2640 kn. Dakle, pelet + struja = 7942+2640=10582 kn. To je sada.

Prije: grijanje+struja=7463+5270=12733 kn.

Razlika i ušteda u odnosu na prije na godišnjoj razini: 12733-10582=2151 kn.

Prednosti: Sve je čišće, lakše, zagrijane su sve prostorije (na drva samo kuhinja i eventualno hodnik), manji je trud oko slaganja peleta u odnosu na drva (4 tone sam složio za sat vremena. A zamislite 17 metara drva slagati, rezati, pa opet slagati), drva ložiš samo u sezoni grijanja, a s ovim nadam se može se i samo voda grijat preko ljeta (pitanje iznad).....

I još da dodam. Istina je i da uštede nema ako se kupuju premium peleti. Onda je skuplje nego drva. No to je i stvar fasade (ja imam klasičnu, a ne stiroporsku), to je i stvar tavana (ja imam neizoliran tavan), to je stvar i dnevnog režima rada (u mene gori čitav dan/2 vreće dnevno).... Kad nema uštede, veliki je komoditet. To bi tada bila jedina prednost u odnosu na drva.

Dalo bi se pričati.... ovo je moj slučaj, školski napisano, kao neki orjentir drugima.

Malo van teme, ako smijem: interesantno mi je pratiti potrošnju struje po godinama. Prije je sve bilo jeftinije. 2010=3540 kn; 2011=4734kn; 2012=4990 kn; 2013=5370 kn; 2014=5673Kn, 2015=7463 kn. Od 2005-31.12.2016=54407 kn. Da su mi sada ti novci.
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:05   #4990
Večer! Ajd molim vas ako netko zna nek mi odgovori. Imamo kuću 120 kv i grijemo se na pelet. Pri vanjskoj temp od 0° ona nama trosi 4 vreće dnevno. Temp u kuci 20-22°. To mi se čini puno. Šta vi mislite?
kika25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:26   #4991
Znam ja ,kika25, je puno je to u svakom pogledu puno ti ona troši za tu kvadraturu i tu temperaturu,eto odgovorio
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 20:33   #4992
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
Znam ja ,kika25, je puno je to u svakom pogledu puno ti ona troši za tu kvadraturu i tu temperaturu,eto odgovorio
A šta treba napraviti? Kako smanjiti potrošnju?
kika25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 21:55   #4993
Izolacija?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:05   #4994
Pucko gdje su nabavljao pelete po toj cijeni javi bar na pm

Moja peć ZV 24 radi 365 dana u godini. Znači preko ljeta mi je radila sat i pol ili dva ne sječam se da ugrije toplu vodu ostalo mi je peta i nije mi to bio nikakav problem trajala mi je vreća 7-10 dana. Grije se bojler od 150 kg.

Peći to ne smeta a i jeftinije je ima računica ti negdje na forumu računao je bmwmilos.
Mirage44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:39   #4995
Quote:
Pucko300 kaže: Pogledaj post
Može li peć Centrometal ZV24 raditi preko ljeta sat-dva ujutro na način da grije samo bojler za vodu (još nemam solarne ploče, a struja skupa), a ne i radijatore. Netko mi je rekao da je to štetno za peć ?!

Inače, sada mi preko zime dolaze rate struje do 220 kn. Kad je el. bojler bio uključen i nešto malo i el. pećica za grijanje, računi su mi bili zimi i po 600 i 700 kn.

Računica za 2015. godinu mi kaže da sam na godišnjoj razini potrošio 7463 kn struje (vodio sam mjesečnu evidenciju o tome!). U prosjeku 621,00 kn/mj. Drva (17 m3) sam sa pilanjem platio 5270,00kn.

Sadašnja računica: Potrošnja peleta: Kupio sam 4 tone (268 vreća). Trebat ću još nekih 150 vreća. Sve skupa: 418 vreća. Vreće sam plaćao po 19 kn. 418x19=7942,00 kn. Dakle 7942,00 kn za godinu dana od 1.10.-1.10. Grijanje+topla voda. Struja sadašnja potrošnja: 220x12=2640 kn. Dakle, pelet + struja = 7942+2640=10582 kn. To je sada.

Prije: grijanje+struja=7463+5270=12733 kn.

Razlika i ušteda u odnosu na prije na godišnjoj razini: 12733-10582=2151 kn.

Prednosti: Sve je čišće, lakše, zagrijane su sve prostorije (na drva samo kuhinja i eventualno hodnik), manji je trud oko slaganja peleta u odnosu na drva (4 tone sam složio za sat vremena. A zamislite 17 metara drva slagati, rezati, pa opet slagati), drva ložiš samo u sezoni grijanja, a s ovim nadam se može se i samo voda grijat preko ljeta (pitanje iznad).....

I još da dodam. Istina je i da uštede nema ako se kupuju premium peleti. Onda je skuplje nego drva. No to je i stvar fasade (ja imam klasičnu, a ne stiroporsku), to je i stvar tavana (ja imam neizoliran tavan), to je stvar i dnevnog režima rada (u mene gori čitav dan/2 vreće dnevno).... Kad nema uštede, veliki je komoditet. To bi tada bila jedina prednost u odnosu na drva.

Dalo bi se pričati.... ovo je moj slučaj, školski napisano, kao neki orjentir drugima.

Malo van teme, ako smijem: interesantno mi je pratiti potrošnju struje po godinama. Prije je sve bilo jeftinije. 2010=3540 kn; 2011=4734kn; 2012=4990 kn; 2013=5370 kn; 2014=5673Kn, 2015=7463 kn. Od 2005-31.12.2016=54407 kn. Da su mi sada ti novci.

Istina.
A istina je i to da kad se sve oduzme i zbroji , i dalje ispada da je grijanje na plin najjeftinije.
A sad- pošto netko nema plin (kao ja) i (najvjerojatnije puno ljudi na ovoj temi) onda je pelet puno bolja računica od drva.
Ako nemaš šume i kupuješ drva tada je računica ista. Ali zato je peć na pelet puno veći komfor.
Tak da. Eto.

I da... 19 kn vreća ? Odlična cijena. Gdje ima ?
nidi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 22:58   #4996
Quote:
Mirage44 kaže: Pogledaj post
Pucko gdje su nabavljao pelete po toj cijeni javi bar na pm

Moja peć ZV 24 radi 365 dana u godini. Znači preko ljeta mi je radila sat i pol ili dva ne sječam se da ugrije toplu vodu ostalo mi je peta i nije mi to bio nikakav problem trajala mi je vreća 7-10 dana. Grije se bojler od 150 kg.

Peći to ne smeta a i jeftinije je ima računica ti negdje na forumu računao je bmwmilos.

Hvala ti na odgovoru.

I ja imam bojler od 150l. Neki od Sunsystema (mislim da se tako zove). Može na struju, pelet i solarno radit.

Mislim da sam već pisao gdje sam kupio pelet. Ivanić grad. Velpel. Sedmi mjesec. 19 kn. Bukovina 100%. Zadovoljan sam. Dostava 500 kn.
http://www.velpel.hr/
Pucko300 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 05:37   #4997
Zv16 nije dolazila do faze "fire on" iz prve. Vec iz 2 ili 3 paljenja. Bacala je alarm no acc. Nakon sto ju je serviser poriktao ona pali iz prve, ali staklo se zapepeli nakon 2h rada i posivi. A to se nije dogadalo. Ima puno vise pepela u casici nakon 3-4 sata rada. (Kako smo jos u preuredenju stana ne palimo je na duze vrijeme.) Prvo sam uzela od Galekovica pelete ,a nakon sto ju je poriktao nekog proizvodaca iz Udbine(pise bukva i četinjace E2 plus) . Da li je do
Peleta ili postavki?
akova is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:24   #4998
Peć treba podesiti na svaki novi (različiti) pelet.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 10:38   #4999
Probaj uzet opet od Galekovića vreću dvije pa ćeš vidjeti da li je do peleta. Vjerojatno da.
bmwmilos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2018., 19:24   #5000
To sam i mislila al nema nigdje za kupit u Klc Galekovica. Nestasica.
akova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.