Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 19:11   #1081
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Upravo to.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
nego, de ti nama reci kako ti se svidja u UK, narocito u odnosu na AD
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:12   #1082
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Mislim da bi bilo najbolje da kontaktiras poreznu pa da ti oni objasne sto trebas raditi. Malo mi je nezgodno davati savjete o necemu u sto nisam sto posto sigurna. U prvom postu sto se tice odjave iz porezne sam napisala sto mi je rekla sefica porezne. A to znaci, nema penala, nema duplog placanja, nema placanja nikave razlike... Samo radi evidencije. Isto kao i sa MUP-om.
Ok, hvala na podijeljenoj informaciji, svaka info zlata vrijedi oko ove nepoznate teme.

iden dole za uskrs pa cu se raspitati, ako budu uopce znali.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 20:38   #1083
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Pa koliki su to penali o kojima pricas?
Pun kurac i još toliko, isplativije raditi za minimalac u Hrvatskoj.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 21:58   #1084
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pun kurac i još toliko, isplativije raditi za minimalac u Hrvatskoj.
Nikad nisam radio u HR. Ne znam sta bi ti rekao.

Al racunam ako je vec u UK koliko god da treba platit bolje neka plati sad nego cekat. Cist racun, duga ljubav.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 08:38   #1085
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Nikad nisam radio u HR. Ne znam sta bi ti rekao.

Al racunam ako je vec u UK koliko god da treba platit bolje neka plati sad nego cekat. Cist racun, duga ljubav.
Ja se ne slazem. Ukoliko platim ispada da mi je isplativije bilo radit u hrvatskoj za 4000kn.
Taj porez je cista kradja i nista vise.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 10:34   #1086
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
Ja se ne slazem. Ukoliko platim ispada da mi je isplativije bilo radit u hrvatskoj za 4000kn.
Taj porez je cista kradja i nista vise.
Nemam pojma kakav je zakon i dal ce ti naplatit te penale (SweetDaisy je rekla mozda se ne mora nista al nije sigurna)
Al ako se mora imas samo 2 opcije, platit ili ignorirat pa sta bude bude.
A da u HR krade tko stigne, pocevsi sa drzavom i to je tocno.
Ja samo znam da ni UK nije nista bolja ali to rade na malo suptilniji nacin
Sve je to isto sranje ali drugo pakovanje (sto bi narod rekao)
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 16:52   #1087
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
Ja se ne slazem. Ukoliko platim ispada da mi je isplativije bilo radit u hrvatskoj za 4000kn.
Taj porez je cista kradja i nista vise.
Kako se ne slažeš? Bolje ti je sad ignorirati, pa možda poslije platiti 5-10 puta više? Genijalno, nema šta.

I tko ti je kriv što ne znaš što sve treba napraviti kad odlaziš? Mislim, ok, odeš i ne vratiš, ali što bi ti? Ne plaćala porez za koji te terete i uredno dolazila, odlazila i nikom ništa?

A gle, javi što je bilo, šta da ti kažem.

Upravo to je i problem, što se uopće ne isplati ići vani, ako ne odradiš sve kako treba. Brzo si shvatila.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 18:20   #1088
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Kako se ne slažeš? Bolje ti je sad ignorirati, pa možda poslije platiti 5-10 puta više? Genijalno, nema šta.

I tko ti je kriv što ne znaš što sve treba napraviti kad odlaziš? Mislim, ok, odeš i ne vratiš, ali što bi ti? Ne plaćala porez za koji te terete i uredno dolazila, odlazila i nikom ništa?

A gle, javi što je bilo, šta da ti kažem.

Upravo to je i problem, što se uopće ne isplati ići vani, ako ne odradiš sve kako treba. Brzo si shvatila.
u hrvatskoj se vise puta dokazala istinita ona "budi posten pa je*an", tako da nema teorije da se sama javljam u poreznu i dobrovoljno ima predajem 100 tisuca kuna ili vise koje nisu niti malo zasluzili.

Cekaj molim te, objasni meni neukoj zasto ja ne bi imala pravo putovati u hrvatsku i nazad? kakve veze ovaj porez ima s tim?!

I za ovaj porez nisam znala (kao ni vjerojatno 90% ljudi koji su otisli) dok ga se nije pocelo spominjati po portalima. Moj bed je sto nisam znala, naravno, ali uostalom zasto bi ja i trebala znati sve zakone? Da li ih ti znas?
Nemam previse slobodnog vremena, a i da imam sigurno ne bih citala narodne novine.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 18:37   #1089
Pa kažem, mogu te zakačiti, a ne moraju.

Najbolje bi bilo čekati zastaru i riješiti TI obrazac dok si gore.

Neznanje te ne rješava odgovornosti.

Ne znam sve zakone, znam one koji me kače, a ako ne znam, informiram se. Tko je znao? Nemam pojma, ali znam da mnoge mogu sjebati za ozbiljne novce.

Sad je sve stvar kako će to na kraju ispasti, ali jedno znam - što više odugovlačiš, dug će biti veći.

Ja sam sve svoje obveze riješio kako je trebalo i s tim nemam problem. Sad, da je bilo jednostavno, nije, ali kad je bilo gotovo, bilo je jednom za zauvijek i mogu biti miran.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 18:49   #1090
Ponekad neki propisi zaista nisu jasno napisani, pogoto zakon o odjavi iz poreznog registra. Na raznim stranicama pise sve i svasta i normalno da je tesko sve to skuziti. Npr. meni dvije sluzbenice zaista nisu znale objasniti sto trebam napraviti.

TI formular koji se popunjava i salje poreznoj sluzi da se vidi koga se moze trajno ispisati iz regista da ne treba na godisnjoj razini slati potvrdu o uplacenom porezu u drugoj drzavi i koga se ne moze ispisati iz registra, odnosno tko im treba na godisnjoj razini slati potvrdu o uplacenom porezu.

Problem nastaje ako se osoba nije privremeno ili trajno odjavila iz MUP-a. Ti ljudi mogu imati "problema" sa poreznom i mozda platiti neke kazne MUP-u i poreznoj jer se vode da zive u Hrvatskoj a primaju placu iz inozemstva i u tome slucaju moze se traziti naplata razlike nakon placanja poreza u UK jer je u Hrvatskoj veci porez i osoba se vodi da tu zivi.

Mislim da svi koji imaju odjavu iz policije ne traju brinuti o nikakvim poreznim razlikama. I da porezna nesto i posalje, samo se od HMRC-a zatrazi potvrda o uplacenom porezu.
SweetDaisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:37   #1091
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Problem nastaje ako se osoba nije privremeno ili trajno odjavila iz MUP-a. Ti ljudi mogu imati "problema" sa poreznom i mozda platiti neke kazne MUP-u i poreznoj jer se vode da zive u Hrvatskoj a primaju placu iz inozemstva i u tome slucaju moze se traziti naplata razlike nakon placanja poreza u UK jer je u Hrvatskoj veci porez i osoba se vodi da tu zivi.

Mislim da svi koji imaju odjavu iz policije ne traju brinuti o nikakvim poreznim razlikama. I da porezna nesto i posalje, samo se od HMRC-a zatrazi potvrda o uplacenom porezu.
zasto mislis da odjava iz mupa ima veze sa odjavom iz porezne? zasto mislis da su oni uopce umrezeni?
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 19:43   #1092
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Pa kažem, mogu te zakačiti, a ne moraju.

Najbolje bi bilo čekati zastaru i riješiti TI obrazac dok si gore.

Neznanje te ne rješava odgovornosti.

Ne znam sve zakone, znam one koji me kače, a ako ne znam, informiram se. Tko je znao? Nemam pojma, ali znam da mnoge mogu sjebati za ozbiljne novce.

Sad je sve stvar kako će to na kraju ispasti, ali jedno znam - što više odugovlačiš, dug će biti veći.

Ja sam sve svoje obveze riješio kako je trebalo i s tim nemam problem. Sad, da je bilo jednostavno, nije, ali kad je bilo gotovo, bilo je jednom za zauvijek i mogu biti miran.
kako mislis cekati zastaru?

ne, neznanje me ne rjesava odgovornosti, s tim se slazem. ali znam da mi je bilo bitnije rjesiti smjestaj i ostale stvari nego citati zakone mjesec dana prije nego sam otisla. iskreno, nisam znala gdje mi je glava, a gdje guzica kako se kaze.

kao sto sam rekla, ja se nisam mogla odjaviti svo ovo vrijeme jer imam nekretninu na sebi koje cu se vjerojatno rjesiti kroz nekih pola godine. i po meni je taj zakon glup. zasto se ja ne mogu odjaviti ako imam na sebi nekretninu i placeni su uredno svi porezi na to.

moze li se znati kako si ti svoje obveze rjesio i koliki si cca iznos platio da tako lako to predlazes? iskreno, ja ne zelim punih 6 mjeseci rada ili vise doslovno baciti u vjetar (citaj: dati uhljebima)
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 20:00   #1093
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
zasto mislis da odjava iz mupa ima veze sa odjavom iz porezne? zasto mislis da su oni uopce umrezeni?
Nisu oni umrezeni nego, ako se osoba vodi da zivi u Hrvatskoj, a primanja su iz inozemstva, po zakonu se placa porez tamo gdje se zivi. Tu nastaje ta porezna razlika. Po zakonu, porez je vezan za mjesto gdje osoba zivi.
SweetDaisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 23:44   #1094
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
kako mislis cekati zastaru?

ne, neznanje me ne rjesava odgovornosti, s tim se slazem. ali znam da mi je bilo bitnije rjesiti smjestaj i ostale stvari nego citati zakone mjesec dana prije nego sam otisla. iskreno, nisam znala gdje mi je glava, a gdje guzica kako se kaze.

kao sto sam rekla, ja se nisam mogla odjaviti svo ovo vrijeme jer imam nekretninu na sebi koje cu se vjerojatno rjesiti kroz nekih pola godine. i po meni je taj zakon glup. zasto se ja ne mogu odjaviti ako imam na sebi nekretninu i placeni su uredno svi porezi na to.

moze li se znati kako si ti svoje obveze rjesio i koliki si cca iznos platio da tako lako to predlazes? iskreno, ja ne zelim punih 6 mjeseci rada ili vise doslovno baciti u vjetar (citaj: dati uhljebima)
Opet se opravdavaš.

Ne znam što bi ti rekao, nemam nekretninu na sebi, pa ne znam proces, ali sigurno postoji opcija.

Nisam ništa platio, jer sam sve na vrijeme odradio. Zašto bi platio? Ako mi je izbor platiti 6 mjesečnih dohodaka ili riskirati 3 godišnja dohodka, biram ovo prvo.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 08:40   #1095
Quote:
SweetDaisy kaže: Pogledaj post
Nisu oni umrezeni nego, ako se osoba vodi da zivi u Hrvatskoj, a primanja su iz inozemstva, po zakonu se placa porez tamo gdje se zivi. Tu nastaje ta porezna razlika. Po zakonu, porez je vezan za mjesto gdje osoba zivi.
Ali tu i pocinje taj krug jer oni ne znaju da du mi primanja iz inozemstva jer ne znaju moje bankovni racun u uk.
Ja koliko sam dobila dojam i mozda se varam, ali mi se cini da je porezna upravo slala TI upitnike vecinom onima koji su se odjavili s mupa.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 08:48   #1096
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Opet se opravdavaš.

Ne znam što bi ti rekao, nemam nekretninu na sebi, pa ne znam proces, ali sigurno postoji opcija.

Nisam ništa platio, jer sam sve na vrijeme odradio. Zašto bi platio? Ako mi je izbor platiti 6 mjesečnih dohodaka ili riskirati 3 godišnja dohodka, biram ovo prvo.
Ne, ne postoji opcija ako imas nekretninu na sebi. Zasto dijelis savjete ukoliko ne znas o cemu pricas.

Nije mi poanta dokazivati ti zasto to nisam napravila niti se prepirati.

Samo cu jos reci da sam pitala za savjet i iskustva drugih cisto da si medusobno pomognemo jer sigurno nisam jedina koju to zanima (i npr. Sweet daisy je odgovorila, hvala sweet :* ) , a ti ako nisi imao sto pametno za reci vezano za situaciju, bolje je bilo da si sutio. Jer sve sto sam vidjela od tebe je prosipanje pameti na temelju nicega i osude.
Toliko od mene.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 09:12   #1097
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
Ne, ne postoji opcija ako imas nekretninu na sebi. Zasto dijelis savjete ukoliko ne znas o cemu pricas.
Mislim da vlasništvo nad nekretninom ne povlači odmah rezidentnost u Hrvatskoj.
Znam sigurno za nekoliko takvih slučajeva.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 10:10   #1098
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Mislim da vlasništvo nad nekretninom ne povlači odmah rezidentnost u Hrvatskoj.
Znam sigurno za nekoliko takvih slučajeva.
zar nisi rezident one drzave u kojoj ti je srediste zivotnih interesa?

a objasnjenje sredita zivotnih interesa (kopirano iz famoznog upitnika porezne):
Središte životnih interesa: utvrđuje se kako bi se odredile bliže
osobne i gospodarske veze sa jednom od država ugovornica.
U obzir se uzimaju obiteljski i društveni odnosi, zanimanje,
političke, kulturne i druge aktivnosti, mjesto poslovanja, mjesto iz
kojeg porezni obveznik upravlja svojom imovinom i slično.
Činjenice se moraju sagledati u cjelini, ali je ipak jasno da
posebnu pozornost valja obratiti na osobne radnje
pojedinca/poreznog obveznika. Ako porezni obveznik koji u jednoj
državi ima dom, a u drugoj državi osnuje drugi dom, a
istovremeno u prvoj državi zadrži svoj dom, činjenica da zadržava
prvi dom u okruženju u kojem je prvotno živio, radio, i gdje ima
svoju obitelj i imovinu, može zajedno s drugim elementima
ukazivati da je središte svojih životnih interesa zadržao u prvoj
državi.
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 11:35   #1099
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
Ne, ne postoji opcija ako imas nekretninu na sebi. Zasto dijelis savjete ukoliko ne znas o cemu pricas.

Nije mi poanta dokazivati ti zasto to nisam napravila niti se prepirati.

Samo cu jos reci da sam pitala za savjet i iskustva drugih cisto da si medusobno pomognemo jer sigurno nisam jedina koju to zanima (i npr. Sweet daisy je odgovorila, hvala sweet :* ) , a ti ako nisi imao sto pametno za reci vezano za situaciju, bolje je bilo da si sutio. Jer sve sto sam vidjela od tebe je prosipanje pameti na temelju nicega i osude.
Toliko od mene.
Naravno da postoji, znam 2 takva slučaja, ali nisam baš toliko dobar s njima, niti me zanimalo to, no očito je moguće. Isto tako, korisnica Marica Carica ima stan u Hrvatskoj, pa živi u Nizozemskoj i nema s tim problem. Pitaj nju, ona ti sigurno zna što i kako.

Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
zar nisi rezident one drzave u kojoj ti je srediste zivotnih interesa?

a objasnjenje sredita zivotnih interesa (kopirano iz famoznog upitnika porezne):
Središte životnih interesa: utvrđuje se kako bi se odredile bliže
osobne i gospodarske veze sa jednom od država ugovornica.
U obzir se uzimaju obiteljski i društveni odnosi, zanimanje,
političke, kulturne i druge aktivnosti, mjesto poslovanja, mjesto iz
kojeg porezni obveznik upravlja svojom imovinom i slično.
Činjenice se moraju sagledati u cjelini, ali je ipak jasno da
posebnu pozornost valja obratiti na osobne radnje
pojedinca/poreznog obveznika. Ako porezni obveznik koji u jednoj
državi ima dom, a u drugoj državi osnuje drugi dom, a
istovremeno u prvoj državi zadrži svoj dom, činjenica da zadržava
prvi dom u okruženju u kojem je prvotno živio, radio, i gdje ima
svoju obitelj i imovinu, može zajedno s drugim elementima
ukazivati da je središte svojih životnih interesa zadržao u prvoj
državi.
Ne, osim ako ti obitelj nije u Hrvatskoj. U obitelj ti ulaze partner i djeca.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2017., 12:01   #1100
Quote:
Nanala kaže: Pogledaj post
zar nisi rezident one drzave u kojoj ti je srediste zivotnih interesa?

Dom ne znači vlasništvo nad nekretninom, to je samo jedan od parametara. Nažalost, naša porezna nigdje nije objavila nekakvu bodovnu ljestvicu, algoritam itd. kako možeš odrediti gdje ti je središte. Ali ako u Hrvatskoj nemaš ništa osim nekretnine koju iznajmiš, sigurno nećeš biti rezident. Ako imaš partnera, uzdržavane osobe, djecu, onda je stvar drugačija.

Malo je sve to skupa blesavo, kao i sve s našom birokratijom, središte interesa je izmišljeno najviše zbog dnevnih/tjednih migracija između država kao npr. iz Poljske putuješ u Njemačku svaki dan na posao, Hrvati u Sloveniju, itd. itd.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:58.