Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2017., 15:23   #1481
Uffff... Ti se bas trebas informirati!
Jako puno no-no stvari u postu ovome.. od tog broja kojeg, da, moras imati. I ne moze ga nitko "dobiti" za tebe, nego ti sama.
Pa do predstavljanja kao nevjencana supruga. Ne znam kako bi to moglo proci.

Meni je baterija sad slaba, ali sigurno ce ti ovdje netko sve objasniti.
Sretno

James?
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 15:52   #1482
Ako imas hrvatsko drzavljanstvo i ako zelis raditi u UK, tada ti je potrebna radna dozvola. Za pocetak ti je potreban purple certificate koji ti omogucuje rad na 12 mjeseci. Da bi dobila taj certifikat, potrebno je naci sponzora koji ce ti osigurati posao narednih 12 mjeseci. Rad u trgovini ne dolazi u obzir. Posao treba biti iz grupe deficitarnih zanimanja i poslodavac treba "opravdati" zasto tebe zaposljava pored toliko imigranata koji imaju vec pravo rada u UK.

Taj neki broj u job centru se zove NIN. Da bi njega dobila, trebas imati radnu dozvolu.

Da bi se prestavila kao njegova nevjencana supruga, za to trebas priloziti dolaze o zajednickom zivotu na istoj adresi za period od minimum 2 godine. Nakon toga se dobije blue card.

Ako zelis biti njegov poslovni partner, to mozes biti bez problema. Ali to ne znaci da mozes raditi raditi kao prodavac i predstavit se kao poslovni partner. Nemojte se "zezati" sa takvim stvarima...

Ako ti financije dopustaju, mozes biti u UK koliko god zelis bez bez ikakvih dozvola, samo ne smijes raditi.
SweetDaisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 17:40   #1483
Znaci tesko. On je otvorio firmu, nesto u stilu prodaje hrane u jednom shopping centru. Isto tako on "misli" kako on moze izvaditi NiN. Ocito niti on nije najbolje upucen.
Taj purple certifikat sama ispunjavam ili on? Mislila sam da ide nesto lakse. Gledala sam tu neku listu firma koje sponzoriraju, ukoliko se on ne nalazi tamo znaci da nije moguce dobiti purple certificate?
Hvala!
Edit: spominjao je i self-employed opciju. Sto se sa time zapravo moze?
puffstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 17:47   #1484
Iz mog iskustva gdje mene moj engleski poslodavac šalje u London (intra company transfer) morao sam iću u postupak za Purple Certificate. S obzirom da je intra company transfer morao sam samo dati 12 platnih lista kojim dokazujem da sam radio minimum godinu dana za tu firmu ali u RH, ugovor s poslodavcem, 2 slike i Certificate of Sponsorship (broj koji ti mora izdati poslodavac u UK).

Ako ne ides preko intra company transfer već dobivaš novi posao onda mislim da imaš dodatne zahtjeve (dokaz o poznavanju jezika itd).

Uglavnom, moja aplikacija je poslana 15.07. a tek 18.10. mi je javljeno da je moj predmet odlučen i da će mi dokumenti i odluka biti poslani poštom u roku od 10 dana. Nisu javili koja je odluka, to ću tek vidjeti kad stigne pošta.

Dakle računaj na 4 mjeseca čekanja jednom kad skupiš sve papire i pošalješ ih u Home Office. Ključ je Certificate of Sponsorship kojeg treba ishoditi tvoj poslodavac. Za taj postupak isto treba dozvoliti nekoliko tjedana.

Eto, sad još nekoliko dana grickanja noktiju dok ne saznam koja je odluka pala!!

THX
gab3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 17:50   #1485
Ako nemas jedno od trazenih zanimanja, jako je tesko dobiti radnu dozvolu. NIN broj trebas sama zatraziti. Telefonski se dogovori termin, trebas biti prisutna i odgovarati na pitanja, pokazati radnu dozvolu...

Purple certificate sama popunjavas, ali tek kada je za tebe odobreno sponzorstvo. Treba se poloziti ispit iz poznavanja engleskoj jezika, placa treba biti min oko 21 000 funti godisnje...

Ako on zeli biti na sponzorskoj listi, tada treba predati zahtjev i mora ispunjavati odredjene standarde da bi mogao biti sponzor. Kao prodavacica, nazalost nemas nikakve sanse dobiti radnu dozvolu.

Mozes probati upisat neki tecaj, dobiti studenstsku radnu dozvolu (zutu kartu) sa kojom mozes raditi 20 sati tjedno i tijekom praznika, punu satnicu. Kad odradis 12 mjeseci, moze predati zahtjev za plavu kartu.

Kad se ima radna dozola, moze se pocet raditi i bez NIN- a, samo se placa veca stopa poreza dok broj ne stigne. Kasnije se taj porez vrati.
SweetDaisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 19:17   #1486
Quote:
AliceInMess kaže: Pogledaj post
Nemam pojma. Skroz sam zaboravila na taj sat.

Ja cu ici preko Ljubljane ubuduce. Stvarno su razlike velike i meni se iz Zg isplati. Jedino sto se vise zivaca potrosi
Do ZG sa british airways je totalno prihvatljivo... ne moras preko ljubljane.

Meni ne odgovara jer onda za mene ostaje jos 4-5 sati voznje do doma.
Umorim se kao pas.. a sto kazes potrosis punu vrecu zivaca.
Kad idem doma najradije bi da sletim u dvor
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 19:26   #1487
Quote:
AliceInMess kaže: Pogledaj post
Uffff... Ti se bas trebas informirati!
Jako puno no-no stvari u postu ovome.. od tog broja kojeg, da, moras imati. I ne moze ga nitko "dobiti" za tebe, nego ti sama.
Pa do predstavljanja kao nevjencana supruga. Ne znam kako bi to moglo proci.

Meni je baterija sad slaba, ali sigurno ce ti ovdje netko sve objasniti.
Sretno

James?
Alice, ne smiju se od mene trazit savjeti sto se tice imigracije

Kad se sjetim svog dolaska, sigurnosti nekog posla, vize, smjestaja i ostalih iscrpljujucih vjecnih pitanja na ovoj temi.... jedino sto mogu rec tko ima volje moze sve... tko nema ne moze nista.

Uvjek sam imao misljenje da oni koji se puno raspituju, koji vagaju jel se isplati - ne isplati.. i koji imaju bi - ne bi attitude, mislim da im se puno i ne dolazi i bolje da ostanu tu di jesu.
Kako ce znat sta hoce ako ne vide na licu mjesta.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2017., 22:39   #1488
Uf, zeznuto.
U principu prijatelji smo godinama, otvorio je to i mislio da dodjem k njemu raditi. Nije tako jednostavno kak si je on zamislio. Puno hvala svima na odgovorima!
puffstel is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 15:16   #1489
Alice, jel ti ono i vikendom radis?
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 21:39   #1490
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Alice, jel ti ono i vikendom radis?
Uglavnom da. Sad mijenjam nesto pa cu vidjeti kako cu dalje. Ti?
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2017., 23:35   #1491
Quote:
AliceInMess kaže: Pogledaj post
Uglavnom da. Sad mijenjam nesto pa cu vidjeti kako cu dalje. Ti?
Uglavnom ne.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2017., 12:01   #1492
Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Kak to opće izgleda? Treba predat onaj obrazac TI za promjenu u nerezident, jel? Kaj bude dalje?
Predajes u svoju lokalnu poreznu. Da, predajes obrazak TI kod poreznog referenta i u biti predajes sve dokumente koj potvrduju ono sto tvrdis u obrascu. Znaci ako dokazujes si resident vani, predajes rental agreement, council tax etc. Ja sam osobno donio tonu dokumentacije.

Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Jel to netko obradi i da ti odgovor na licu mjesta? Ili zaprime pa ti pošalju neki odgovor?
Ne, doslovno ti samo preuzmu. Kasnija komunikacija je isla mailom i telefonski ali pretpostavljam da ovisi o poreznom uredu i referentu.

Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Osim P60, kaj si im još pokazao? Jel treba prijevod na hrvatski dokumenata iz UK?
Tonu toga. Payslips, ugovor o radu, council, rental agreement, potvrdu da sam prijavljen nhs, da placam dopunsko, mirovinsko, nin, tax residency, da sam odjavljen u hr, da je familija sa mnom tu, itd. Nisam nista prevodio ali koliko znam ovisi o referentu. Moj se snalazio s engleskim pa je bilo ok.

Quote:
jay kaže: Pogledaj post
A to si riješio tek sad, par godina nakon odlaska u UK? Nisu imali prigovora zašto tek sad?
Ne, otisao sam krajem 2015, rjesavao pocetkom 2017 tako da su u pitanju oko 2 tax years. U biti njih nije briga jer smatraju da po defaultu placas porez u HR ako se nisi javio pa kada se dogodi razmjena podataka dobiti ces racun - kad god to bilo. Mislim da sam citao da su nedavno primili podatke za 2015 pa da sad to obraduju. Having said that, svakako je lakse ako ti pokrenes proces nego da dobijes poziv na placanje pa ga ides pobijati - bar tako ja mislim pa sam zato i sam isao rjesiti.


Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Jesu ti oni izračunali kolko moraš platit? Na temelju payslipova? Za 10., 11., 12. mjesec te godine kad si otišo u UK? A za sljedeću godinu ništa?
Nista ako si cijelu godinu zivio u UK. U ovoj prijasnjoj godini npr 9 mjeseci u HR a 3 u UK znaci da je primarno podrucje djelovanja HR tako da moras platiti razliku. Donio sam sve payslipove za tu godinu te p60 pa se vidi raspodjela doprinosa i placenog poreza.


Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Hm, nisam se odjavio na MUP-u jer kad sam pokušao, žena na šalteru mi je rekla da mi onda mora poništit osobnu (a osobna mi je trebala da mogu putovat), i da to mogu unutar godinu dana bez ikakvih prigovora s njihove strane. Sa zdravstvenog me, kolko znam, odjavio poslodavac kad sam prestao tamo radit a oni prestali plaćat doprinose
To je netocno. Ne odjavljujes prebivaliste nego prijavljujes privremeni odlazak iz hrvatske. Evo sa stranica MUP-a:

"Hrvatski državljanin koji se ne namjerava iseliti iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi, nego privremeno boravi izvan Republike Hrvatske radi obrazovanja, zaposlenja, dugotrajnog liječenja i drugih razloga nije dužan odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj. Ta osoba je dužna policijskoj upravi ili postaji na čijem području ima prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj dojaviti da privremeno boravi u inozemstvu. "

https://www.mup.hr/gradjani/faq/preb...te-i-boraviste

To je doslovno papir na kojem govoris da sljedecih nekoliko godina boravis vani. Ovo je u biti jako vazno jer u suprotnom MUP smatra da si i dalje HR i da tu primarno zivis sto ti opet moze komplicirati situaciju s poreznom.

Quote:
jay kaže: Pogledaj post
Kolko ti je trebalo da to sve riješiš? Jel to sve bilo u jednom posjetu Hrvatskoj?
Nekih 6-8 mjeseci, 1 posjet HR kada sam predavao papire, ostalo sam sve slao po potrebi sto postom sto mailom u ovisnosti dokumenta.
tardis123456 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 09:50   #1493
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Uglavnom ne.
Eto, promijenila sam nesto, ali I dalje cu uglavnom raditi vikendima. Bar do ljeta
Joooj zelim sunce
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2017., 11:26   #1494
Quote:
tardis123456 kaže: Pogledaj post
da, tako je bilo i prije nekih godinu dana kada sam i sam rjesavao za blue ali nije bilo nikakvih problema u Croydonu. Sve proslo ok.
Thanks!

P.S. Dobio terminchek! Not gonna lie, trebalo mi je tri pokusaja. Prvu ponoc sam se ulogirao, ali su mi nestali termini dok sam procitao sto pise. Drugu ponoc su mi nestali dok sam pikao po (nefunkcionirajucim) izbornicima za datum i termin. Trecu ponoc sam uspio.
Fomuras is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 08:53   #1495
Quote:
AliceInMess kaže: Pogledaj post
Eto, promijenila sam nesto, ali I dalje cu uglavnom raditi vikendima. Bar do ljeta
Joooj zelim sunce
ma mozda ni to nije lose, nekad je bolje imat day off u toku sedmice

nista mi ne pricaj... mozda bi trebali ulozit u onu lampu i buljit u nju 20 min dnevno... kao 'rodjaci' nam svedjani
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 09:30   #1496
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
ma mozda ni to nije lose, nekad je bolje imat day off u toku sedmice

nista mi ne pricaj... mozda bi trebali ulozit u onu lampu i buljit u nju 20 min dnevno... kao 'rodjaci' nam svedjani
Aj jucer je bilo lijepo. Setala sam bez jakne

Pa meni je okej imati day off u tjednu ali malo me iscrpljuje ovaj posao. Zato se nadam da ce se glupe restrikcije ukinuti na ljeto I da cu imati malo sire polje za pronaci novi. Ako ne, morat cu se udat
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 10:47   #1497
Quote:
tardis123456 kaže: Pogledaj post
Predajes u svoju lokalnu poreznu. Da, predajes obrazak TI kod poreznog referenta i u biti predajes sve dokumente koj potvrduju ono sto tvrdis u obrascu. Znaci ako dokazujes si resident vani, predajes rental agreement, council tax etc. Ja sam osobno donio tonu dokumentacije.



Ne, doslovno ti samo preuzmu. Kasnija komunikacija je isla mailom i telefonski ali pretpostavljam da ovisi o poreznom uredu i referentu.



Tonu toga. Payslips, ugovor o radu, council, rental agreement, potvrdu da sam prijavljen nhs, da placam dopunsko, mirovinsko, nin, tax residency, da sam odjavljen u hr, da je familija sa mnom tu, itd. Nisam nista prevodio ali koliko znam ovisi o referentu. Moj se snalazio s engleskim pa je bilo ok.



Ne, otisao sam krajem 2015, rjesavao pocetkom 2017 tako da su u pitanju oko 2 tax years. U biti njih nije briga jer smatraju da po defaultu placas porez u HR ako se nisi javio pa kada se dogodi razmjena podataka dobiti ces racun - kad god to bilo. Mislim da sam citao da su nedavno primili podatke za 2015 pa da sad to obraduju. Having said that, svakako je lakse ako ti pokrenes proces nego da dobijes poziv na placanje pa ga ides pobijati - bar tako ja mislim pa sam zato i sam isao rjesiti.




Nista ako si cijelu godinu zivio u UK. U ovoj prijasnjoj godini npr 9 mjeseci u HR a 3 u UK znaci da je primarno podrucje djelovanja HR tako da moras platiti razliku. Donio sam sve payslipove za tu godinu te p60 pa se vidi raspodjela doprinosa i placenog poreza.




To je netocno. Ne odjavljujes prebivaliste nego prijavljujes privremeni odlazak iz hrvatske. Evo sa stranica MUP-a:

"Hrvatski državljanin koji se ne namjerava iseliti iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi, nego privremeno boravi izvan Republike Hrvatske radi obrazovanja, zaposlenja, dugotrajnog liječenja i drugih razloga nije dužan odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj. Ta osoba je dužna policijskoj upravi ili postaji na čijem području ima prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj dojaviti da privremeno boravi u inozemstvu. "

https://www.mup.hr/gradjani/faq/preb...te-i-boraviste

To je doslovno papir na kojem govoris da sljedecih nekoliko godina boravis vani. Ovo je u biti jako vazno jer u suprotnom MUP smatra da si i dalje HR i da tu primarno zivis sto ti opet moze komplicirati situaciju s poreznom.



Nekih 6-8 mjeseci, 1 posjet HR kada sam predavao papire, ostalo sam sve slao po potrebi sto postom sto mailom u ovisnosti dokumenta.

zaista koristan post jer vjerujem da si ti jedan od rijetkih koji je to napravio!
Nanala is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2017., 23:31   #1498
Quote:
AliceInMess kaže: Pogledaj post
Aj jucer je bilo lijepo. Setala sam bez jakne

Pa meni je okej imati day off u tjednu ali malo me iscrpljuje ovaj posao. Zato se nadam da ce se glupe restrikcije ukinuti na ljeto I da cu imati malo sire polje za pronaci novi. Ako ne, morat cu se udat
Jebes cekanja restrikcija i sire polje, nego lijepo odmah pripremaj teren... i svaki dan ti moze biti day off... godine lete draga moja, ne smijes dugo cekat

a kuma ex ti ne ide mladja, na kraju ce ti doc sa mackom na glavi umjesto sesirom
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2017., 23:56   #1499
Quote:
jamesbond kaže: Pogledaj post
Jebes cekanja restrikcija i sire polje, nego lijepo odmah pripremaj teren... i svaki dan ti moze biti day off... godine lete draga moja, ne smijes dugo cekat

a kuma ex ti ne ide mladja, na kraju ce ti doc sa mackom na glavi umjesto sesirom
Udajem se samo u slucaju nuzde

A kumu bez macke na glavi ni ne priznajem za kumu
__________________
Ali ona to živi. Sve čakre su joj orkuglaste. Aura iznad nje je okruglasta. kad s njom pričam ja vidim onaj neki bijeli krug ispunjen onom pjenom od muchmallowa (Josuha o Alice)
AliceInMess is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2017., 01:33   #1500
Quote:
tardis123456 kaže: Pogledaj post
Predajes u svoju lokalnu poreznu. Da, predajes obrazak TI kod poreznog referenta i u biti predajes sve dokumente koj potvrduju ono sto tvrdis u obrascu. Znaci ako dokazujes si resident vani, predajes rental agreement, council tax etc. Ja sam osobno donio tonu dokumentacije.
Ne, doslovno ti samo preuzmu. Kasnija komunikacija je isla mailom i telefonski ali pretpostavljam da ovisi o poreznom uredu i referentu.
Tonu toga. Payslips, ugovor o radu, council, rental agreement, potvrdu da sam prijavljen nhs, da placam dopunsko, mirovinsko, nin, tax residency, da sam odjavljen u hr, da je familija sa mnom tu, itd. Nisam nista prevodio ali koliko znam ovisi o referentu. Moj se snalazio s engleskim pa je bilo ok.
Ne, otisao sam krajem 2015, rjesavao pocetkom 2017 tako da su u pitanju oko 2 tax years. U biti njih nije briga jer smatraju da po defaultu placas porez u HR ako se nisi javio pa kada se dogodi razmjena podataka dobiti ces racun - kad god to bilo. Mislim da sam citao da su nedavno primili podatke za 2015 pa da sad to obraduju. Having said that, svakako je lakse ako ti pokrenes proces nego da dobijes poziv na placanje pa ga ides pobijati - bar tako ja mislim pa sam zato i sam isao rjesiti.
Nista ako si cijelu godinu zivio u UK. U ovoj prijasnjoj godini npr 9 mjeseci u HR a 3 u UK znaci da je primarno podrucje djelovanja HR tako da moras platiti razliku. Donio sam sve payslipove za tu godinu te p60 pa se vidi raspodjela doprinosa i placenog poreza.
To je netocno. Ne odjavljujes prebivaliste nego prijavljujes privremeni odlazak iz hrvatske. Evo sa stranica MUP-a:
"Hrvatski državljanin koji se ne namjerava iseliti iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi, nego privremeno boravi izvan Republike Hrvatske radi obrazovanja, zaposlenja, dugotrajnog liječenja i drugih razloga nije dužan odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj. Ta osoba je dužna policijskoj upravi ili postaji na čijem području ima prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj dojaviti da privremeno boravi u inozemstvu. "

https://www.mup.hr/gradjani/faq/preb...te-i-boraviste

To je doslovno papir na kojem govoris da sljedecih nekoliko godina boravis vani. Ovo je u biti jako vazno jer u suprotnom MUP smatra da si i dalje HR i da tu primarno zivis sto ti opet moze komplicirati situaciju s poreznom.

Nekih 6-8 mjeseci, 1 posjet HR kada sam predavao papire, ostalo sam sve slao po potrebi sto postom sto mailom u ovisnosti dokumenta.
Bok Tardis, puno hvala na svim informacijama = very useful!

Odlucila sam se odjavit sama prije nego stigne 'razglednica'. Moj slucaj je doduse specifican jer sam bila studentica kad sam dosla, zuti karton i tako to. Jer sam bas htjela ovdje zivjeti. Sad ne znam koliko ce proci to studentica jer sam se odjavila tek sad, kad si student kao, ocekuje se da je tvoj boravak u stranoj drzavi privremen.
Uopce se nisam sjetila zdravstvenog, mislila sam da to ide po automatizmu kad se odjavis... Moram, dakle, i to.
U godini kad sam dosla krajem 9. nisam placala nikakv porez u Hrvatskoj, ali nisam skoro nista ni zaradila u UKu, pa se isto nadam da ce to biti ok. Nisu se javili za 2014.
Doduse nemam P60s, valjda zato sto sam se svaku godinu selila, znas mozda kad to salju te da li postoji nesto u elektronskom obliku? Te da li je neophodno?

Hvala u svakom slucaju!
Anna Luiza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:42.