Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2008., 19:25   #61
Quote:
Opća opasnost kaže: Pogledaj post
Moze meni netko objasnit plazmolizu i deplazmolizu kod biljaka(i po mogucnosti autotrofnu i heterotrofnu ishranu)???
Na netu ne mogu nac nista korisno o tome.
Znam da nema bas puno biologa ovdje na forumu,ali molim vas da mi netko pomogne jer mi fakat treba...
Nemam baš puno vremena tako da ću ti danas napisati ukratko nešto o plazmolizi i deplazmolizi. Ako ti nešto nije jasno viči. Sutra ću objasniti i autotrofnu i heterotrofnu ishranu.

Ako npr. stanicu crvenog luka stavimo u :
1. HIPERTONICNU OTOPINU (5% NaCl) - plazmolitik
- veća koncentracija i veći osmotski tlak - dolazi do izvlačenja staničnog soka tj. iz stanice vodu
- stanična stijenka postaje mlohava
- protoplazma gubi vodu, steže se, odvaja se od stanične stijenke
- vakuola gubi vodu, stanični sok - koncentriraniji, smanjuje se, povlači tonoplast i plazmolemu
- dolazi do plazmolize - pada turgor
- tonoplast - membrana vakuole i plazmalema - plazmatska membrana -> odvajaju se od stanične stijenke
- konc. plazmolitika = konc. staničnog soka - prestaje plazmoliza

2. HIPOTONICNU OTOPINU (npr. čista voda)
- manji osmotski tlak - stanica prima vodu osmozom
- dolazi do deplazmolize - raste turgor
- tonoplast i plazmalema zauzimaju prvobitni položaj prema staničnoj stjenci
betty_blu is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 20:46   #62
Hvala,nadam se nastavku uskoro
(i molim te da mi pojasnis taj pojam "turgor",nije mi jasan)
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 23:37   #63
Turgor = pritisak staničnog sadržaja na staničnu stijenku.

Autotrofna ishrana = ishrana pri kojoj orgaznizmi sami sintetiziraju potrebne hranjive tvari.
-najpoznatiji i najvažniji oblik autotrofije: fotosinteza
-sve zelene biljke, neke bakterije i neke praživotinje

Heterotrofna ishrana = organizmi za hranu uzimanu gotove organske tvari koje su izgradili biljni ili životinjski organizmi.
-sve životinje osim nekih praživotinja
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 10:31   #64
Evo Herp me pretekao.
Sve ti je lijepo ukratko objasnio.
Ako ti treba još nešto samo reci.
betty_blu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 13:09   #65
Herp je žensko

__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 14:59   #66
hvala vam,mislim da ce mi ovo biti dovoljno
Opća opasnost is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 01:57   #67
Question regeneracija

regenercija vrijeme potrebno da se sve stanice obnove u potpunosti odmah odgovor sada
mphampha is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 01:59   #68
Ovisi čije
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 12:37   #69
Quote:
mphampha kaže: Pogledaj post
regenercija vrijeme potrebno da se sve stanice obnove u potpunosti odmah odgovor sada

To je pitanje? Odgovor? Ulomak iz nekog romana toka svijesti? Zagonetka?
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 14:58   #70
Nisam mislio da cu na biologiji trazit pomoc, ali...
Danas samo na biologiji radili nesto u vezi aminokiselina. Spominjali smo dusicne baze (ACGT). U jednom dijelu lekcije profesor nam je izdiktirao sljedecu tezu: 'Bilo je postavljeno pitanje dali je broj 3 dostatan za vezivanje svih poznatih 20 aminokiselina, ako se 4 moguce dusicne baze kombiniraju u sastavima po 3 dobiva se tocno 20 kombinacija, a ako se kombinira i redoslijed baza tada se dobiva 64 kombinacije.'
E sad, ja nikako ne mogu skuziti kako se tu doslo do broja 20, odnosno 64. 64 mislim da kuzim, znaci imamo kodon od 3 baze i onda je najveci moguci broj kombinacija 4 na trecu, nakon cega dobijemo 64. Ali odakle onda 20?
Tartaros is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 15:17   #71
AAA, UUU, GGG, CCC
AAU, UUA, GGA, CCA
AAG, UUG, GGU, CCG
AAC, UUC, GGC, CCU
AUG, AUC, GUC, AGC

Valjda je na to mislio iako ovo sam pisala u žurbi pa lako moguće da sam nešto previdjela
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 15:26   #72
Veliko hvala na brzom odgovoru.!
Sad definitivno to kuzim. Kad sam sam pisao kombinacije da budu sva slova u tripletima onda sam previdio onaj zadnji red (AUG, AUC, GUC, AGC), pa me je to zbunjivalo, ali sam nakon tvoje sheme uvidio svoju pogresku, i sad sve stima. Jos jednom hvala.
Tartaros is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2008., 15:27   #73
Velkam
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 15:12   #74
trebam neke stranice na internetu gdje su opisane arcaee (arhebakterije) jer mi treba za seminarski rad, a na wikipedii nema puno toga
mister11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2008., 15:35   #75
http://trishul.sci.gu.edu.au/courses...mm/Archaea.pdf

Ovo mi izgleda dosta opširno.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2008., 19:13   #76
Angry

evo ovako, treba mi mala pomoc..
ugl, radim prakticni i radi se oko transpiracije..
kao prvo : trebamo u 4 staklenke jednake velicine [ja sam npr uzela staklenke od 2 litre] stavit npr grancice hrasta [u svaku staklenku po jednu].
u jednu staklenku ide grancica sa 30 listova, u drugu sa isto toliko al je pokrivena plasticnom vrecicom , u trecu granica sa 10 listova i u cetvrtu grancicu bez listova.. i to treba 4 dana promatrat [svakih 24h].. i da.. ovoga.. trebali bi kao u tablicu upisat rezultate i napravit grafikone..

HELP...?! ANYBODY?!?!?!

nije da ja to ne radim i pratim [radim i pratim] al ne kuzim kakvi bi rezultati trebali bit i pobogu kak to s grafikonima napravit?!?!
__________________
trenutno bez inspiracije..

to0nka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2008., 18:14   #77
istu stvar trebam i ja napravit al isto ne kužim šta da napišem :O
Prase is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 12:22   #78
Zanima me da li tko zna kako se zove poremećaj u kojem se osoba može podjednako dobro koristiti lijevom i desnom rukom? Profa mi je rekla da je to zbog neke mutacije jer je uobičajno da neka strana mora biti jača, ali nije znala naziv.
Unaprijed hvala!
Montezuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 12:56   #79
Mislim da sam pročitala na psihologiji nedavno da se zove amfidekstrija
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:17   #80
HVALA!
Montezuma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.