Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2006., 13:14   #81
zna li ko što o prezimenu Vorkapić
 
Odgovori s citatom
Old 05.07.2006., 23:33   #82
Quote:
sempron kaže:
zna li ko što o prezimenu Vorkapić

Meni se čini da je to slavizirana verzija njemačkog prezimena Vorkap. A šta znači Vorkap ćeš morati sam potražiti, jer to ne bih znao.
__________________
Ya fuking eejit!
Katatonični Dabar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 16:47   #83
Interesantno je da se malo tko od forumaša prijavljuje s prezimenima van jugoistoka Hrvatske.
Napr. kako bi bilo da otvorimo Zagorsku kutiju s prezimenima iz 16.stoljeća:
PETEK, PAPEŠ, KOLARIĆ, BOGOVIĆ, KLOBAS, LEPEJ, TOPOLŠĆAK, PAVLINIĆ,DERVAR, OCVIREK, LONČAR, CESAREC, BIZJAKOVIĆ, GLUHAK, BEDEKOVIĆ, ZIDAR, KAVUN, ŠOŠTAR, KUKEC....

Zalogajčić iz Adamček,Kampuševog Popisa i obračuna poreza u Hrvatskoj u XV i XVI stoljeću.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 00:23   #84
Quote:
smješka kaže:
a di ja npr. mogu saznat porijeklo svog prezimena?
Pa jednostavno pogledaš u "knjizi prezimena", kao što imaš i knjigu imena, ne znam točno kako se knjiga zove, ali imaš sva prezimena, od kud potjeću, koliko obitelji se u navedenom mjestu tako preziva, ili ako prezime ima grb, imaš i to...probaj na netu malo potražit, možda ima šta...
Mrs. T is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2006., 11:17   #85
Smile

slušaj,nisam ti baš sigurna,al daj pogledaj ovdje nešto je pisalo malo o prezimenima .....

http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=164929
eva peron is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2006., 14:11   #86
Postovanje,

nije mi nikako jasno zasto "srbi" nose Hrvatska prezimena poput..Antic,Matic,Stipic,Jozic,Franic,Josipovic,S tjepanovic,Bilic...i stotine drugih.
Da li su to popravoslavljeni Hrvati,ili su srbi jednostavno preuzeli Hrvatska prezimena.
pajdo06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 17:27   #87
Quote:
Postovanje,

nije mi nikako jasno zasto "srbi" nose Hrvatska prezimena poput..Antic,Matic,Stipic,Jozic,Franic,Josipovic,S tjepanovic,Bilic...i stotine drugih.
Da li su to popravoslavljeni Hrvati,ili su srbi jednostavno preuzeli Hrvatska prezimena.
Daj se sredi i nepostavljaj tako glupa pitanja !

Zadnje uređivanje jebedo : 14.07.2006. at 20:05.
jebedo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2006., 17:52   #88
Quote:
Zavelim kaže:

( u stvari Krmopte i jesu bili vlasi - eflakani po tom popisu no to su bili i svi ostali, a sam naziv krmpo - krmpota vjerojatno je balkanizam za krupnog, velikog čovjeka).
.
Koliko sam čitao Šimunovića, Krmpote deklarira kao Bunjevce.
Klon Ri §ovog klona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 00:42   #89
dali mi netko moze reci nesto o prezimenu BRAJAK? Odakle smo i kuda smo se sirili itd...
 
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 19:32   #90
Question istarska prezimena

Poštovani,
jezični savjet o prezimenu Brhanić.
Istoimeni toponim Brhanići nalazi se u centralnoj Istri.
Prezime Brhanić postoji još u okolici Zagreba, ali nema nikakvo krvnog srodstva sa Istrijanima.
Navodno da dolazi od brhan - po istrijanski suknja.

merci
__________________
Samo anđeli znaju
kako je u raju,
samo anđeli nebeski...
femme.s is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2006., 19:36   #91
Question Škare vs. Škara

Još jedno pitanje.
Prezime Škare, Škara ima li sličnosti?
Može li mi netko pojasniti podrijetlo? Sličan toponim se nalazi negdje u okolici Senja.

merci'
__________________
Samo anđeli znaju
kako je u raju,
samo anđeli nebeski...
femme.s is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 15:53   #92
Quote:
Klon Ri §ovog klona kaže:
Koliko sam čitao Šimunovića, Krmpote deklarira kao Bunjevce.

Zavelim kaže:

( u stvari Krmopte i jesu bili vlasi - eflakani po tom popisu no to su bili i svi ostali, a sam naziv krmpo - krmpota vjerojatno je balkanizam za krupnog, velikog čovjeka).
.
Ne znam od kuda Zavelimu da su Krmpote Vlasi. Moram primjetiti da se u svemu traži neka druga porijekla pa tako ispadne da su Hrvati došli ovamo u virtualnom obliku.
Krmpote su veliko hercegovačko pleme, u 17. stoljeću drugo po snazi. U 17. stoljeću, u vrijeme velikog pritiska Osmanlija na Dalmaciju, jedan veliki dio plemena kreće zajedno sa Turcima prema Zadru. Imaju ulogu pomoćne turske vojske i naseljavanje opustjelog kraja Ravnih kotara. Vrlo brzo dolaze u sukob sa Turcima. Dio ostaje u ravnim kotarima a dio se naseljava u podvelebitskom kraju. Jedan veliki dio prelazi Velebit i naseljava se u Lovinačkom kraju i oko Gospića. Najlakše ih je locirati u i oko Lovinca jer tamo su svi Krmpote. Ima ih oko Gospića nekoliko sela, u podvelebitskom kraju, Paklenica, Rovanjska i u nekoliko sela Ravnih Kotara. Ima ih i u Hercegovini.
Prezimena pripadnika tog plemena je puno, oko 50-tak, a vodeći su Krmpotići. To su još Prpići, Tomljanovići, Krpani, Matijevići, Budak, Šunjići...
Kad dođem do popisa, napisati ću ih sve. Stara hrvatska prezimena.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 17:19   #93
Quote:
Ber kaže:
Ne znam od kuda Zavelimu da su Krmpote Vlasi. Moram primjetiti da se u svemu traži neka druga porijekla pa tako ispadne da su Hrvati došli ovamo u virtualnom obliku.
Krmpote su veliko hercegovačko pleme, u 17. stoljeću drugo po snazi. U 17. stoljeću, u vrijeme velikog pritiska Osmanlija na Dalmaciju, jedan veliki dio plemena kreće zajedno sa Turcima prema Zadru. Imaju ulogu pomoćne turske vojske i naseljavanje opustjelog kraja Ravnih kotara. Vrlo brzo dolaze u sukob sa Turcima. Dio ostaje u ravnim kotarima a dio se naseljava u podvelebitskom kraju. Jedan veliki dio prelazi Velebit i naseljava se u Lovinačkom kraju i oko Gospića. Najlakše ih je locirati u i oko Lovinca jer tamo su svi Krmpote. Ima ih oko Gospića nekoliko sela, u podvelebitskom kraju, Paklenica, Rovanjska i u nekoliko sela Ravnih Kotara. Ima ih i u Hercegovini.
Prezimena pripadnika tog plemena je puno, oko 50-tak, a vodeći su Krmpotići. To su još Prpići, Tomljanovići, Krpani, Matijevići, Budak, Šunjići...
Kad dođem do popisa, napisati ću ih sve. Stara hrvatska prezimena.
A jedan dio Krmpota pripada i bačkim Hrvatima Bunjevcima
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 17:21   #94
Zna li netko podrijetlo Balića i koja su im mjesta podrijetla?
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 00:50   #95
Quote:
Ber kaže:
Ne znam od kuda Zavelimu da su Krmpote Vlasi. Moram primjetiti da se u svemu traži neka druga porijekla pa tako ispadne da su Hrvati došli ovamo u virtualnom obliku.
Krmpote su veliko hercegovačko pleme, u 17. stoljeću drugo po snazi. U 17. stoljeću, u vrijeme velikog pritiska Osmanlija na Dalmaciju, jedan veliki dio plemena kreće zajedno sa Turcima prema Zadru. Imaju ulogu pomoćne turske vojske i naseljavanje opustjelog kraja Ravnih kotara. Vrlo brzo dolaze u sukob sa Turcima. Dio ostaje u ravnim kotarima a dio se naseljava u podvelebitskom kraju. Jedan veliki dio prelazi Velebit i naseljava se u Lovinačkom kraju i oko Gospića. Najlakše ih je locirati u i oko Lovinca jer tamo su svi Krmpote. Ima ih oko Gospića nekoliko sela, u podvelebitskom kraju, Paklenica, Rovanjska i u nekoliko sela Ravnih Kotara. Ima ih i u Hercegovini.
Prezimena pripadnika tog plemena je puno, oko 50-tak, a vodeći su Krmpotići. To su još Prpići, Tomljanovići, Krpani, Matijevići, Budak, Šunjići...
Kad dođem do popisa, napisati ću ih sve. Stara hrvatska prezimena.
+++++++
Sve je to lipo,no ta prezimena imaju i "srbi",moje pitanje jos jednom,kako to da Hrvati i srbi imaju jako velik udio zajednickih prezimena.
I ,jos jednom odkud "srbi" Antici,Matici,Stipici,Jozici,Josipovici,Stjepanovi ci,Bilici..i stotine TIPICNIH Hrvatski prezeimena.
Kad ne postoji niti jedan jedini srbin Ante,Mate,Stipe,Jozo,Josip,Stjepan...ili srbin ikavac,vidi BILIC....
pajdo06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 10:57   #96
Quote:
Ne znam od kuda Zavelimu da su Krmpote Vlasi. Moram primjetiti da se u svemu traži neka druga porijekla pa tako ispadne da su Hrvati došli ovamo u virtualnom obliku.
Točno, u svemu tražim što točnija podrijetla. Doseljeni Hrvati, većinom ratnici, u ranom srednjem vijeku činili su tek manji dio stanovništva. Današnji hrvatski narod je nastao od mnogih etnika zamršenim tokovima hrvatske etnogeneze. Bunjevce najprije zovu Vlasima jer žive vlaškim načinom života. Oni načinom života nasljeđuju one koje do dolaska Turaka hrvatsko plemstvo naziva dobrim hrvatskim Vlasima. Dolaskom Turaka nastale su velike promjene i miješanje starih staleža koji su se većinom vlahizirali (u načinu života) pošto je to bio tada najoptimalniji način za preživljavanje. Pri dolasku istočnih pravoslavnih Vlaha (Rkača) nastaje i novo bunjevačko ime (zapadnije od Cetine) kako ih se ne bi brkalo s drugim doseljenim etnikom sličnog načina gospodarenja. Zato sebe dotična plemena na orginalnim mjestima nastanka (Cetina - Vrbas -Neretva) ne zovu Bunjevcima niti su ikad zvala. Krmpote se spominju prvi puta u turskom popisu iz 1470-tih (Vildanovu) kao vlasi (eflakani) i po svoj prilici su i moji direktni preci iz tog plemena (bolje reći džemata - katuna). Također se pri seobi u Lič i iza Senja spominju kao vlasi uz Vojniće i Sladoviće. Kasnije i kao Bunjevci. Današenje selo Medviđa pokraj Obrovca nekad je bilo njihovo međustanište (16.st) i zvalo se Veliko Krmpotsko Selo. Današnji prosječan Hrvat kad bi gledao vlastite pretke koji su živili u 9, 10 st tek bi koju petinu ili četvrtinu pronašao među doseljenim protohrvatima. No to je i dalje puno više no što bi današnji Srbi mogli naći doseljenih protosrba.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:08   #97
Quote:
Zavelim kaže:
Točno, u svemu tražim što točnija podrijetla. Doseljeni Hrvati, većinom ratnici, u ranom srednjem vijeku činili su tek manji dio stanovništva. Današnji hrvatski narod je nastao od mnogih etnika zamršenim tokovima hrvatske etnogeneze. Bunjevce najprije zovu Vlasima jer žive vlaškim načinom života. Oni načinom života nasljeđuju one koje do dolaska Turaka hrvatsko plemstvo naziva dobrim hrvatskim Vlasima.
Treba biti vrlo oprezan čitajući stare spise. Konkretno, koliko mi je poznato, za hrvatsko plemstvo, svi koji dolaze sa istoka (Bosna...) su Vlasi. Tada još ni nisu formirane nacije. Mislim da Krmpote nemaju neke direktne veze sa pravim Vlasima. Radi se o tipičnom hrvatskom plemenu.
Imao sam knjigu o Krmpotama i sada pokušavam doći do nje.
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:25   #98
Za hrvatsko plemstvo (govorimo o srednjem vijeku, dakle prije Turaka) kao i za sva ostala plemstva (srpsko, bosansko, humsko, zetsko...) Vlasi nisu oni koji su došli s istoka već oni koji koji žive u katunima (vezanih krvnim srodstvom) pod vlastitim knezom (slobodnjaci za razliku od kmetova) i čuvaju stoku po brdima s tim da im je transhumanca bitna odlika čuvanja stoke (sezonske migracije ljeto-zima, planina - nizina ). Vlaha je u hrvatskoj bilo puno prije Turaka, s tim da se Vlasima u početku zovu romanofoni ( i po primorju i po Italiji), a od početka 14.st naziv prelazi na stočare po brdima koji su tu ko zna od kada. Zašto? Još se ne zna točno.
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:57   #99
Quote:
Zavelim kaže:
Za hrvatsko plemstvo (govorimo o srednjem vijeku, dakle prije Turaka) kao i za sva ostala plemstva (srpsko, bosansko, humsko, zetsko...) Vlasi nisu oni koji su došli s istoka već oni koji koji žive u katunima (vezanih krvnim srodstvom) pod vlastitim knezom (slobodnjaci za razliku od kmetova) i čuvaju stoku po brdima s tim da im je transhumanca bitna odlika čuvanja stoke (sezonske migracije ljeto-zima, planina - nizina ). Vlaha je u hrvatskoj bilo puno prije Turaka, s tim da se Vlasima u početku zovu romanofoni ( i po primorju i po Italiji), a od početka 14.st naziv prelazi na stočare po brdima koji su tu ko zna od kada. Zašto? Još se ne zna točno.
Koliko mi je poznato, Vlaha je prije Osmanlija bilo i u Hrvatskoj i u BiH po brdima, nomadi stočari, uglavnom sa nekim specijalnim statusom. Recimo, bili su na tadašnjoj društvenoj margini i što je važno reći, nije ih bio neki značajni broj. Prodorom Osmanlija dolazi i do velikih migracija Vlaha ali i slavenskog stanovništva. Hrvatsko plemstvo je sve te pridošlice iz Bosne zvalo Vlasima, a daje ih se dalje dijeliti jedino po vjeri. Mislim da je od tih "Vlaha" koji su se doselili pravih Vlaha bilo najmanje (onih koji jezikom, imenima i običajima su bili pravi Vlasi).
Ber is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 12:23   #100
Quote:
Recimo, bili su na tadašnjoj društvenoj margini i što je važno reći, nije ih bio neki značajni broj.
Broj im je bio velik pogotovo u krajevima gdje je stočarstvo bilo intezivno. Marković tvrdi da su u 14. i 15.st činili polovicu stanovništva Like.

Marković: Do sada se o tom stanovništvu u našoj znanstvenoj literaturi govorilo prilično malo. Smatralo se da tih Vlaha po našim gorskim krajevima nije bilo mnogo, što je krupna greška. Na području like Vlaha moglo je biti skoro u jednakom broju kao i Hrvata i Slavena zajedno. Kasnije će se pokazati da su Vlasi u etnogenezi kasnijeg ličkog stanovništva imali značajan udio.

http://p200.ezboard.com/fimotacaffef...picID=81.topic
Zavelim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.