Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2009., 22:48   #41
Quote:
florine kaže: Pogledaj post
Da li postoje stupnjevi u jačini disleksije?

kaj nisi polagala povijest glazbe? ili si cjelokupnu odsvirala ?

Btw orijentacija ima itekako veze s a disleksijom i vremenska i prostorna
da se razmemo, nisam ja ni psiholog ni psihijatar, da bi mogel dati strucno misljenje. govorim iz vlastitih iskustava i ucenja.
postoje razni stupnjevi, kao i kod drugih poteskoca.

a za orijentaciju ti mogu reci da nema veze, jer znam par vrlo visoko obrazovanih, nacitanih i pismenih zena (znanstveni radovi, clanci itd.) koje su totalno izgubljene u prostoru.
dapace, jednoj ni karta ne pomaze u orijentaciji.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:56   #42
S disleksijom nemam veze. Naprotiv, lingvistika mi je najveća životna strast.
Ali zato sam diskalkuličarka. Zašto se o nama nikako ne govori?
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 23:30   #43
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post

dapace, jednoj ni karta ne pomaze u orijentaciji.
Znam i ja mnoge poznate i slavne disleksičare, Einstein npr.
Evo, da ne misliš da izmišljam:

SIMPTOMI DISLEKSIJE U ODRASLIH OSOBA

Opći simptomi

- nerazmjer između općih sposobnosti i jezičnih vještina,
- variranje razine rada - "dobri" i "loši" dani,
- konfuznost, teškoće u organizaciji radnog dana i slobodnog vremena,
- slabija kratkotrajna radna memorija,
- nedovoljna preciznost u prostoru i vremenu ( lijevo-desno, istok-zapad .. ), itd.

više...
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 23:38   #44
Quote:
Engelchen00012 kaže: Pogledaj post
S disleksijom nemam veze. Naprotiv, lingvistika mi je najveća životna strast.
Ali zato sam diskalkuličarka. Zašto se o nama nikako ne govori?
zato kaj svi ljudi sve poteskoce u ucenju/procesiranju trpaju u isti kos sa disleksijom. a nisu iste.
disleksija se odnosi na poteskoce u pisanju i citanju.

ovo kaj se pise u vezi orijentacije, organiziranosti itd, ne drzi vodu. u tim slucajevima su prisutne druge poteskoce a ne samo disleksija.

Specific developmental dyslexia is a disorder manifested by difficulty learning to read despite conventional instruction, adequate intelligence, and adequate sociocultural opportunity. It is dependent upon fundamental cognitive disabilities that are frequently of constitutional origin
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 21:14   #45
Dizem ovu temu potaknuta poteskocama koje imam odnedavno... neko vrijeme otkad sam aktivna na ovom forumu i opcenito vise koristim tipkovnicu. Dok sam bila mladja, nikad nisam imala problema s citanjem i pisanjem, dapace, bila sam najboja ucenica kroz osnovnu i srednju skolu (prva naucila citati i pisati), uvijek citala pjesme (profesorica je bila odusevljena mojim izrazajnim citanjem), nisam imala (ni sad nemam) problema s razumijevanjem biol kakvih tekstova, kao ni s pisanjem po papiru.

U srednjoj skoli sam (sama, uz pomoc literature koju smo trebali ali nismo obradjivali) donekle naucila strojopis, dakle rzo pisanje s 10 prstiju. Ne mogu se mjeriti s profesionalcima, ali ide mi sasvim dobro, dovoljno za moje potrebe. Znam kud koji prst ide i ne gledam bas puno u tipkovnicu.

A onda sam primjetila da mi mailovi i pstovi malo cudno izgledaju... sad namjerno pisem bez ispravljanja gresaka da vidite o cemu se radi... Dakle, nekad pobrkam red slova u rijeci, npr. napisem "engo" umjesto "nego", neko slovo i ispustim (a ne radi se o tome da slabo pritisnem tipkovnicu pa ga zato nema)... Malo me to zabrinjava jer stvarno nisam svjesna da to radim dok ponovno ne procitam tekst. S potretkom rijeci u recenici nemamp roblema, kao ni sa sastavljanjem smislenih tekstova, a ni citanjem. Kad pisem po papiru, takodjer nema nikakvih gresaka, osim sto sam primjetila da mi je rukopis nesto neuredniji nego prije, mozda samo zato sto vise ne pisem toliko kao kad sam isla u skolu/na faks. Ni sa sms porukama nemam problema. Moze lis e to nazvati poremecajem kao sto je disgrafija? Moze li se rijesiti vjezbom ili samo moram pazljivije i sporje pisati?

Kad sam bila mladja, a i sad kad sam u stresno situaciji, u govoru sam nekad brkala poredak rijeci, ili padez. Ima li to veze s icim? Sad pazim na to pa je bolje.

Inace sam imala panicni poremecaj (anksioznost i napade panike) koji je s prekidima trajao skoro 3 godine, izlijecen taman nekako kad sam prijmetila ovaj poremecaj u pisanju. Pretpostavljam da je do poremecaja doslo zbog rrevelikog pritiska od strane obitelji, pracenog verbalnim i laksim fizickim ansiljem.

Molim nekoga za misljenje i savjet! I nadam se da je tekst dovoljno razumljiv, kao sto rekoh namjeron ga necu ispravljati da se vidi o cemus e radi.
__________________
Sreća je svjesni izbor, ne automatska reakcija. (Mildred Barthel)
Joanna4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2010., 19:51   #46
Disleksija kod odraslih

Ima li ovdje forumaša kojima je dijagnoza postavljena u odrasloj dobi?
rusofilka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2010., 15:50   #47
Quote:
rusofilka kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje forumaša kojima je dijagnoza postavljena u odrasloj dobi?
....meni nikada nije postavljena dijagnoiza sluzbeno....ali kadacitam opis ovih teskoca vidim da odgovaram po opisu.....
...dok sam bila dijete nitko od ljudi iz moje okoline nije ni cuo ni znao o dislexiji ili dizgrfiji....

...poteskoce u citanju od malena.....i dan danas treba mi oko 2 i 1/2 puta vidse vremena da procitam 1 stranicu teksta no osobi koja cita normalnom brzinom....
....u toku citanja cesto krivo procitam rijeci jer pomijesam slogove......ili izostavim koje slovo ili slog.....
....u pisanju sam takodjer spora.....brzo ne mogu pisati uopce....jednostavno se sve pretvori u krivudavu crtu u kojoj nastojim napisati suglasnike barem ali i to tesko ide....i veci dio texta je i meni nerazumljiv....
...kada pisem cesto izguvbim slova ili umetnem neka koja uopce ne poripadaju u tu rijec....ili duplam....
...u prostoru se snalazim dobro (snaci cu se na karti, cak i bez karte po suncu, ulicamaitd....pamtim jako dobro izgled okoline)....iako mi je sjever uvijek na jugu a jug na sjeveru.....ma koliko razmisljala....uvijek je tako..... (mozda zato sto sam odselila na drugu polutku zemljine kugle?)....
....u formiranju recenica imam poteskoca sa rasporedom rijeci....meni je gotovo svejedno kako su poredane ....smisao razumijem....
...procitani text razumijem lako osim ako citam text na glas....tada mi ponesto promakne jer moram jako biti skoncentrirana na to sto cu reci....
...kada citam text sa puno podataka uvijek ili zamisljam slike ili to i nacrtam na neki nacin...strelicama...kruzicima....kvadratima... grafika uglavnom....
.....unatoc tome sto text izaziva puno problema ja gotovo sve bitne pasuse texta pamtim gdje su i na kojoj stranici napisani....ali ne po broju stranice vec po izgledu kako je text razmjesten....tako da ga mogu brzo naci...
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2010., 08:15   #48
Quote:
SIMPTOMI DISLEKSIJE U ODRASLIH OSOBA
Opći simptomi

nerazmjer između općih sposobnosti i jezičnih vještina,
variranje razine rada - "dobri" i "loši" dani,
konfuznost, teškoće u organizaciji radnog dana i slobodnog vremena,
slabija kratkotrajna radna memorija,
nedovoljna preciznost u prostoru i vremenu ( lijevo-desno, istok-zapad .. ),
teškoće u sekvencioniranju (abecedni red, mjeseci u godini, tablice, liste instrukcija, rođendani .. ),
problemi u pamćenju vremena, "gubljenje" vremena,
teškoće u uočavanju rime,
teškoće u razumijevanju humora izraženog riječima,
teškoće u konverzaciji - treba im vremena za procesuiranje, pronalaženje pravog izraza,
teškoće u koordinaciji prostora, vremena i događaja,
netočna (uglavnom lošija ) slika o sebi - lijen sam, nedostatno pažljiv...

Simptomi vezani uz učenje i edukaciju

spori i nesigurni u čitanju, (posebno glasnom),
teškoće u razumijevanju pročitanog, a time i donošenju zaključaka,

problemi u dekodiranju novih znanstvenih riječi, terminologije, činjenica,
brzo zaboravljanje naučenog - teško nalaženje nečeg što su već radili u knjizi,
siromašne strategije pohranjivanja informacija u dugotrajnu memoriju,
teškoće u brzom pisanju (hvatanje bilješki) - ne mogu slušati i pisati u isto vrijeme,

teškoće u samostalnom pismenom izražavanju (slaganje ideje i koncepta, upotreba rječnika, gramatike i sintakse),
teškoće u organizaciji učenja, projekata, baze podataka,
problemi povezani s rukopisom (neurednost, nečitljivost),
moguća "obrtanja" kod služenja kalkulatorom,
teškoće u generaliziranju i primjenjivanju novih pravila,
problemi tijekom rada u okolini punoj buke ili drugih podražaja,
potreba da im se informacija kaže više puta,

zbog sporog čitanja i slabijeg razumijevanja stalno su u vremenskom "tjesnacu",
obično imaju teškoće i u učenju stranih jezika.
Dok nisam ovo pročitao mislio sam tko zna što mi je. No, sad sam prilično siguran o čemu je riječ. Podebljao sam ono što se posebno odnosi na mene. Sad sam ljut na roditelje što to nisu prepoznali na vrijeme, pa sad nebih imao takvih problema, što mi je na poslu i u društvu grozno. Cijelo vrijeme sam mislio da sam jednostavno glup. Ovo što sam ukosio i podebljao mi je posebno sad aktualno. Strah me da me kolege zbog toga nebudu uskoro počele gledati iskosa.

P.S. Još mi je bilo čudno kako to da su svi prije mene naučili sa novcima, dane u tjednu, mijesece u godini. Zašto nemogu raditi dvije stvari istovremeno. Zašto kod pisanja ispuštam slova ili im pobrkam redosljed. Zašto u govoru umjesto prave riječi kažem neku sličnu riječ koja ima drugo značenje, pa cijela rečenica ispadne nesuvislo.Zašto mi je teško pratiti razgovor. Zašto brzo zaboravljam. Zašto se lako izgubim u prostoru. Zašto se sijećam događaja ali ih teško bez nečije pomoći mogu kronološki poredati. Ukratko ovaj popis simptoma disleksije u odraslih osoba mi je dostatoga objasnio. Nemam ih sve, ali ih imam dovoljno de predstavljaju problem.

No, kako si sad sa 35. godina mogu pomoći? Pogotovo što nemam nikakvih formalnih papira o tome da imam ove gore navedene probleme. Nedavno sam ponovno počeo raditi i strah me da kad ljudi skuže te probleme i ovo nebude još jedan posao od par mjeseci (tj. da mi nebudu htjeli produžiti ugovor), sa 35 godina i samo 6 mjeseci radnog staža to jest problem. Kao posljedica svega gore navedenog i brzina mi je bitan problem.

Zadnje uređivanje Celestar1975 : 12.11.2010. at 08:32.
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 09:58   #49
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
mislim da orijentacija nema puno veze s disleksijom, i vecina zena ima problem sa time.

s druge strane, za sebe bi mogla reci da uopce nisi imala disleksiju, jer si bez ili s vrlo malo problema zavrsila faks. mozda ti ovaj drugi jednostavno nije "lezal" ili si bila nemotivirana.
vjerojatnije ti je teze procesirati tekstovne informacije a lakse auditorne i u tome je razlika.
Disleksija najviše veze i ima sa orijentacijom. Djeca se često ne mogu sjetiti sa kojom rukom pišu, u koju ruku moraju staviti olovku...
Nelchee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 10:01   #50
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Dok nisam ovo pročitao mislio sam tko zna što mi je. No, sad sam prilično siguran o čemu je riječ. Podebljao sam ono što se posebno odnosi na mene. Sad sam ljut na roditelje što to nisu prepoznali na vrijeme, pa sad nebih imao takvih problema, što mi je na poslu i u društvu grozno. Cijelo vrijeme sam mislio da sam jednostavno glup. Ovo što sam ukosio i podebljao mi je posebno sad aktualno. Strah me da me kolege zbog toga nebudu uskoro počele gledati iskosa.

P.S. Još mi je bilo čudno kako to da su svi prije mene naučili sa novcima, dane u tjednu, mijesece u godini. Zašto nemogu raditi dvije stvari istovremeno. Zašto kod pisanja ispuštam slova ili im pobrkam redosljed. Zašto u govoru umjesto prave riječi kažem neku sličnu riječ koja ima drugo značenje, pa cijela rečenica ispadne nesuvislo.Zašto mi je teško pratiti razgovor. Zašto brzo zaboravljam. Zašto se lako izgubim u prostoru. Zašto se sijećam događaja ali ih teško bez nečije pomoći mogu kronološki poredati. Ukratko ovaj popis simptoma disleksije u odraslih osoba mi je dostatoga objasnio. Nemam ih sve, ali ih imam dovoljno de predstavljaju problem.

No, kako si sad sa 35. godina mogu pomoći? Pogotovo što nemam nikakvih formalnih papira o tome da imam ove gore navedene probleme. Nedavno sam ponovno počeo raditi i strah me da kad ljudi skuže te probleme i ovo nebude još jedan posao od par mjeseci (tj. da mi nebudu htjeli produžiti ugovor), sa 35 godina i samo 6 mjeseci radnog staža to jest problem. Kao posljedica svega gore navedenog i brzina mi je bitan problem.
Javi se Hrvatskoj udruzi disleksičara, imaš na njihovoj stranici popis logopeda po svakoj županiji. Odi kod njih, oni su najstručniji za ovakve poremećaje.
Nelchee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 09:51   #51
Thumbs down disleksija

ja sam magda . iman 26 godina i još uvijek ima problema s čitenjem naglas, posebno titlova na tv koji su mi do dana današnjeg ostali nočna mora.. bila sam prisiljena slušati i razumjeti jel je preteško bilo čitati. zahvaljujuči tome naučila sam engleski jezik. disleksija mi je otkrivena vrlo rano, oko osme godine života, ali mi to nije puno pomoglo s teškočama u školi. moja učiteljica je smatrala da je disleksija moderni izgovor za ljenost. cijelu osnovnu školu bila sam karakterizirana kao ljeno i glupo dijete , a pratio me je i halo efekt loših ocjena sve do početka srednje škole i pormjene okoline. moja sječanja na školske dane nisu lijepa, ali sam se naučila boriti se za sebe i učinila su me osobom koja sam danas, a danas sam pred diplomom na studiju anglistike.
magda33333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 21:32   #52
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Dok nisam ovo pročitao mislio sam tko zna što mi je. No, sad sam prilično siguran o čemu je riječ. Podebljao sam ono što se posebno odnosi na mene. Sad sam ljut na roditelje što to nisu prepoznali na vrijeme, pa sad nebih imao takvih problema, što mi je na poslu i u društvu grozno. Cijelo vrijeme sam mislio da sam jednostavno glup. Ovo što sam ukosio i podebljao mi je posebno sad aktualno. Strah me da me kolege zbog toga nebudu uskoro počele gledati iskosa.

P.S. Još mi je bilo čudno kako to da su svi prije mene naučili sa novcima, dane u tjednu, mijesece u godini. Zašto nemogu raditi dvije stvari istovremeno. Zašto kod pisanja ispuštam slova ili im pobrkam redosljed. Zašto u govoru umjesto prave riječi kažem neku sličnu riječ koja ima drugo značenje, pa cijela rečenica ispadne nesuvislo.Zašto mi je teško pratiti razgovor. Zašto brzo zaboravljam. Zašto se lako izgubim u prostoru. Zašto se sijećam događaja ali ih teško bez nečije pomoći mogu kronološki poredati. Ukratko ovaj popis simptoma disleksije u odraslih osoba mi je dostatoga objasnio. Nemam ih sve, ali ih imam dovoljno de predstavljaju problem.

No, kako si sad sa 35. godina mogu pomoći? Pogotovo što nemam nikakvih formalnih papira o tome da imam ove gore navedene probleme. Nedavno sam ponovno počeo raditi i strah me da kad ljudi skuže te probleme i ovo nebude još jedan posao od par mjeseci (tj. da mi nebudu htjeli produžiti ugovor), sa 35 godina i samo 6 mjeseci radnog staža to jest problem. Kao posljedica svega gore navedenog i brzina mi je bitan problem.

Kao da si mene opisao. Jos bih dodao da se moram jako koncentrirati da bih lijepo pisao i da bih zapamtio neke jednostavne stvari, tipa , "kupi kruh". Ako si ne ponavljam stalno moras kupiti kruh kad si u gradu, nema sanse da se sjetim tog. Jel i to spada pod disleksiju? Od srednje skole me to sve vise muci ili sam tek tada poceo to primijecivati. I jos nesto. Nikako da pamtim detalje. Sv mi je ono, tu negdje ali dabih neki popis za ducan zapamtio bez mnemotehnika, nema sanse. Jako sam usporen... O svemu moram puno razmisljati. Slova ne mijesam niti sam ih ikada mijesao, citam i pisem uvijek tocno, ali ruzno. I ne mogu nikako organizirati biljeske sa predavanja. Sve mi je bez redoslijeda. Ima li to sve veze sa disleksijom, da trazim dalje kako rijesiti probleme ili je svima tako? Ocajan sam!
ikunovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 22:31   #53
Lijevo, desno, katastrofa, pravopisne greške, brkanje slova, vremenska i prostorna orjentacija, strani jezici- pisanje, koma. Naučila poštenije čitat sa 10. god. Danas čitam cca 30 do 100 % sporije od prijatelja. I danas varam kad čitam,ono ne čitam nego pretpostavljam što piše po smislu.
Inače, jako sam zavolila čitanje i knjige baš zbog disleksije jer sam morala puno vježbat čitat da bi naučila čitat. Nisam mogla položit vozački.
__________________
"Kako možemo braniti jednu civilizaciju koja samo nosi to ime, a obožava u nama životinje i cijeni samo materijalno?" M. Gandhi
Stella1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2010., 23:23   #54
Disleksija je teškoća koja se ne može u potpunosti prevladati, ali sustavnim i kontinuiranim radom ublažiti.Manifestira se kroz probleme u čitanju/pisanju a vezuje uz disgrafiju i disfunkciju. Te osobe nisu ni glupe ni lijene, nego nastavnici u školama nisu upoznati s disleksijom. Zato se u Splitsko-dalmatinskoj županiji sada kreće s osvješćivanjem škola i zaduženih osoba.
__________________
Nisam slijep, samo vas ignoriram.
Zodiac is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2010., 21:35   #55
Quote:
Stella1 kaže: Pogledaj post
Lijevo, desno, katastrofa, pravopisne greške, brkanje slova, vremenska i prostorna orjentacija, strani jezici- pisanje, koma. Naučila poštenije čitat sa 10. god. Danas čitam cca 30 do 100 % sporije od prijatelja. I danas varam kad čitam,ono ne čitam nego pretpostavljam što piše po smislu.
Inače, jako sam zavolila čitanje i knjige baš zbog disleksije jer sam morala puno vježbat čitat da bi naučila čitat. Nisam mogla položit vozački.

Mene najviše živcira kad dođem do kraja retka u tekstu i odmah skočim na drugi redak umjesto na sljedeći. Ili kad ispustim samo jednu riječ u rečenici pa moram čitati sve ispočetka.
Ali volim čitati, iako ne čitam brzo i onoliko koliko bi htjela.
bubabuba is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 22:04   #56
imam 30 god.i cjeli zivot znam da nesto nije u redu sa mojim pisanjem i citanjem,al to u doba kad sam ja bila djete nisu prepoznali,nego sam ja bila ljeno djete koje nece uciti..negdje do 10 god.nisam znala razliku između tiskanih D i B .neznam sta mi je teze pisati ili citati.kad napisem recenicu,100 posto sam sigurna da sam je ispravno napisala,hahaha kad provjerim neznam ni sama sta sam napisala,,a o citanju da nepricam,,neki dan citam na tv-u.PRVO ZA KLOPKE,,pa razmisljam :kakvo prvo za klopke,,o cemu oni to,,kad ono pise DRVO zA KLOMPE.hahahahaha umrem sama sebi nekad od smjeha,,a i ovo sam napisala sa jedno 20tak gresaka,al sam naravno popravila,,jer nebi znali o cemu vam pisem,,KOMA tesko je tako zivjeti al ja na to pokusavam gledat kao na šalu,,i kad pred ljudima pogrijesim,,malo se nasalim i ljudi to lakse prime..
puma79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2010., 08:57   #57
Quote:
childlike kaže: Pogledaj post
Imate li kakvih iskustava s tim "poremećajem"(ipak ima dosta pozitivnih strana)? Zanima me je li genetski uvjetovan i javlja se odmah u djetinjstvu ili se može pojaviti i u kasnijoj dobi (možda zbog nekakve ozljede...)? Jesu li sve osobe sa disleksijom kreativnije od ostalih ljudi?? Znam nekoliko osoba koje jesu...
mialim da to nije genetski uvjetovano,,jer u mojoj obitelji(tata,mama,sestre) su svi odlicni ćitacći,,i niko nema slićnih problema ,,pa ćak i moja djeca od 10 god. bolje citaju i pisu od mene..(sa vise lakoče)da me nebi krivo shvatili,,ja znam pisat i citat,ali ja moram puno veci napor ulozit u to nego neki drugi ljudi koji nemaju taj problem..a kod nas je kreativnosr u svakom slucaju izrazenija,,
puma79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2010., 14:44   #58
Dobro sve ovo stoji, samo koje tehnike pri učenju da se primjene, jel ima nekih univezalnih, opće prihvaćenih, ili je sve stvar individualnog pristupa.
Mark-Kor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2010., 13:59   #59
Quote:
childlike kaže: Pogledaj post
Imate li kakvih iskustava s tim "poremećajem"(ipak ima dosta pozitivnih strana)? Zanima me je li genetski uvjetovan i javlja se odmah u djetinjstvu ili se može pojaviti i u kasnijoj dobi (možda zbog nekakve ozljede...)? Jesu li sve osobe sa disleksijom kreativnije od ostalih ljudi?? Znam nekoliko osoba koje jesu...
Ne mislim da su disleksicari nista bolji niti losiji od "normalnih" ljudi. Oni samo imaju drugaciju percepciju svijeta oko sebe.
Imam necaka koje nije mogao da nauci pisati ni citati do 4 razreda osnovne skole. Sada je 6. i jos uvijek mu to jako tesko ide, iz psimenih i kontrolnih radova redovno dobiva jedinice jer ne moze da stigne da ih dovrsi, a na usmenom briljira, sreca. Naravno, njegovi nastavnici su upoznati sa njegovim stanjem pa uzimaju to u obzir priliko ocjenjivanja.
Ono sto je kod njega zacudjujuce je to da je samo sa 4 godine igrao neku igricu na kopjuteru koja je imala nekakve sifre. Te sifre su bile okucane na cetiri papira formata A4, i predstavljaju skup slova koje nemaju neko posobno znacenje na engleskom jeziku. On je sa samo 4 godine napamet znao sve i jednu sifru ukucati u tu igricu. Kako i na koji nacin je pamtio ta slova nemam pojma, ali s druge strane znam nije mogao shvatiti sta tri slova npr L A V znace.

Jako je tesko raditi sa tom djecom, svakako je neophodna strucna pomoc. Cesto su takva djeca izlozena izrugivanju i deklarisanju kao da su mutava, glupa, nesposobna, zaostala a veoma je bitno da se to izbjegne kako ta djeca ne bi dobila komplekse manje vrijednosti sto moze biti pogubno za njihov dalji razvoj licnosti i ucenje.
SSDM is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2010., 14:45   #60
moj sin ima disleksiju, disgrafiju i poremećaj u jezičnom izražavanju. tako stoji u nalazu logopeda, psihologa, psihijatra.. i u rješenju gradskog ureda za obrazovanje i šport jer mu je, na temelju tih nalaza, određen individualizirani pristup u razrednoj nastavi.
da nešto ne štima s njegovim čitanjem i pisanjem primjetila sam još u 2. razredu osnovne škole, ali uz sva upozoravanja odgovor je uvijek bio isti: mama, još je mali, polako... no, konačno sam uspjela izboriti jedan logopedski pregled u 4. razredu, kada je ustanovljeno što njega zapravo muči.

danas je on učenik 7. razreda. logopedske vježbe su mu smanjene s 2 puta tjedno, na 1 tjedno, razina čitanja i pisanja mu je dosegla nivo njegovih vršnjaka koji nemaju disleksiju, ali i dalje stoji preporuka za individualiziranim pristupom u redovnom nastavnom programu, što bi značilo da prati normalan program nastave, ali da mu se izađe u sustret u smislu da ne mora čitati na glas tekstove, da mu se vrijeme pisanja ispita produlji, da mu se ispiti predaju u ruke, a ne da čita sa grafoskopa i da se više vrednuju usmena odgovaranja od pisanih testova.

sve se to u njegovoj školi NE provodi. zato sam sate i sate provodila u školi, obilazeći sve profesore, objašnjavajući im o čemu se radi i kako mu je malo potrebno da svlada određeno gradivo, kako redovito uči jer ga kontroliram i kako ih samo molim da ga prozovu na ploču i usmeno ispitaju obrađeno gradivo.
obećaju, razumiju, "sve će biti u redu".. i onda ponovo...

žao mi je, jer je dijete stvarno inteligentno, no to što mu od početka nije pružena stručna pomoć ostavilo je traga. ispada da je lijen, a on samo ne razumije masu riječi koje je do sada već trebao usvojiti i tu nastaju problemi. posebno sada, s porastom gradiva u višim razredima osnovne škole.

al ne predajemo se. čak zajedno učimo i kompjutorsku daktilografiju, jako punop pričamo i najčešće se na kraju zajedno smijemo do suza njegovim nespretno složenim rečenicama. svjestan je da je neku riječ krivo upotrijebio, ali nije siguran kako bi ona trebala glasiti.

neki dan je rekao: a kaj ste se svi ukrotili protiv mene
lakše je, samim time što je on taj poremećaj prihvatio i što se sada već opustio, što ga u razredu djeca ne ismijavaju, već i on sam na svoj račun zbija šale.

jedino mi je žao što naše školstvo nema sluha, ne želi ili jednostavno ignorira... i znam da se sami moramo boriti za svaki novi korak
varikina is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:44.