Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.08.2017., 14:32   #21
Pa da su apsolutno svi u državnim firmama i javnim ustanovama na 5200+ uključujući i portire, čistačice, domare i šalterske gurače olovaka i premetače bezbrojnih papira to je opet debelo ispod 650.000 zaposlenih.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:46   #22
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Meni je to vrlo diskutabilno, da 50% zaposlenih u RH ima plaću iznad 5200kn
Meni nije uopće, a medijan se uglavnom ne računa bezveze. Tih 5200 je dakle nekakav realni prosjek u Hrvatskoj. Svatko sa diplomom te novce bi trebao očekivati nakon najkasnije 2-3 godine rada (ili iskreno je zalutao na fakultet koji je upisao), a ima i brdo SSS koji mogu do tih novaca, ali kudikamo teže dakako. Prosjek to jasno dokazuje.

Iako sve zajedno, ti novci su sve samo ne nešto posebno i meni se čini sasvim realno da je to istina.

Uz stručno osposobljavanje, najveći problem malih plaća i nezaposlenost su iskorištavanje privilegija student servisa. Jako je tužno da i nakon diplome netko još 3 mjeseca moli da može biti student. Čak i ono malo korporacija koje Zagreb uglavnom traže jedino studente, a onda eventualno uz lizanje guzica se može do donekle solidnog posla. Sve zajedno jad i čemer.

Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Pa da su apsolutno svi u državnim firmama i javnim ustanovama na 5200+ uključujući i portire, čistačice, domare i šalterske gurače olovaka i premetače bezbrojnih papira to je opet debelo ispod 650.000 zaposlenih.
Kolega i je i nije u pravu. Nije istina da svi uhljebi koji rade za državu primaju minimalno taj iznos. Gotovo nitko po ministarstvima nema ni 5000 kn (da se razumijemo, nemam ni trunčicu žala za time, da se mene pita tko želi biti neradnik u redu je da prima i ispod minimalca) . Ali isto tak svi lokalni uhljebi beru itekako dobre novce. Ministarstva su obično rezervirana za uhljebe iz krugova nesposobne i neambiciozne sirotinje, a prava para se ubire među lokalnim uhljebima i poslovi u Holdingu i slično.

Ali isto tak, prosječne plaće privatnika su 200-250 eura manje u prosjeku od državnih. To je dobro znan i podosta star podatak.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 14:54   #23
Quote:
Daario Nahar1s kaže: Pogledaj post
ovo je naravno, nemoguće, jer je medijalna plaća 5200kn. a to znači da cca 650.000 ljudi ima plaću ispod 5200, i isto toliko iznad 5200.
Ako kao kriterij plaće uzmeš ljude koji zarađuju neto minimalac od 2500kn nadalje, onda je to to. Imaš medijan od 5200. Ispada taman negdje preko pola milijuna zaposlenih na svakoj strani.

Međutim, imaš cca. 140.000 ljudi koji po neto mjesečnom dohotku upadaju u kategoriju 2000-2500kn. Cca. 160.000 ljudi spada u kategoriji 500-2000kn. To su sve ljudi koji rade 20 sati tjedno, dugotrajna bolovanja, roditeljski dopusti i slično.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 18:32   #24
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post
Ako kao kriterij plaće uzmeš ljude koji zarađuju neto minimalac od 2500kn nadalje, onda je to to. Imaš medijan od 5200. Ispada taman negdje preko pola milijuna zaposlenih na svakoj strani.

Međutim, imaš cca. 140.000 ljudi koji po neto mjesečnom dohotku upadaju u kategoriju 2000-2500kn. Cca. 160.000 ljudi spada u kategoriji 500-2000kn. To su sve ljudi koji rade 20 sati tjedno, dugotrajna bolovanja, roditeljski dopusti i slično.
I na koji način to mijenja računicu? Ovi što rade 20 sati tjedno mogu samo poboljšati medijan (ako je baziran na punom radnom vremenu).

Sasvim je realno da je 5200 medijan, a ja sam uvjeren da je u realnosti i viši. Svi u privatnom sektoru pokušavaju držati netto plaću na što nižoj razini.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2017., 02:39   #25
toooo...buduci je prosjecna placa prisla granicu od 6000 kunicha...uskoro mogu i ja ovcekivati...da ce moja placha prici 4000 kunicha
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2017., 18:26   #26
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Medijan je 5200 kn.
Pokušao sam pronaći taj podatak, al nikako. Hvala.
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.