Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2017., 18:39   #21
Javna nabava državnih firmi, preko privatnih firmi.

U tom slučaju, državna firma ne smije, od privatne, nabavljati wc papir po pretjeranoj cijeni. Što će privatnik raditi, mene iskreno i ne zanima. Ako treba, neka da i milijun kuna po roli, jebe mi se.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:43   #22
Onda su krivci direktori javnih firmi, a ne privatnih koji su im prodali skupu robu. Legitimno je pravo trgovca da proda robu po najvišoj mogućoj cijeni koju je kupac spreman platiti.

Drugo je ako je bilo nekakvog podmićivanja, ali onda djelo nije izvlačenje novaca, nego podmičivanje državnog službenika..
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:46   #23
Haha, daj me nemoj zajebavat.

Ajde ti lijepo reci, koju bi ti ponudu dao državnoj firmi za robu, a da nemaš dogovor? Po 5-6 puta većoj? Je, da, baš... naravno da je riječ o mitu i dogovoru, da razliku podijele međusobno.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:46   #24
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post

Recimo, meni iz naslova i prvog posta uopće nije jasno što autor teme pita.
Baš. Niti je jasno niti se RobinUd poslije prvog posta više javio.

A svatko razumio kako je htio.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 18:47   #25
A načina prevare koliko hoćeš, može se napisati doktorat na temu toga.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:43   #26
Koliko ja vidim po novinama tu je i ostecen west gate shopping centar; pa kakve to ima veze sa uskokom? vlasnik west gatea bi trebao prijaviti i tuziti direktora za kradju. znaci klasika policija, sud, odvjetnici. kakve veze to ima sa akcijom drzavnog uskoka?

sa ne pisem dva puta - par postova prije pise da je vlasnik privatne firme kriv sam ako ga je direktor tako pokrao jer je postavio lopova za direktora. ma jel? znaci na osobama na celu pise - ja sam lopov? a da ga kontrolira svaki dan i ostalo nije niti trebao onda direktora mogao je sam biti ili ostati.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 20:55   #27
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Da, ali onda je na vlasniku ili revizoru da konstatira krađu i napravi prijavu. S time da si je i vlasnik sam kriv jer je postavio lopova ili nesposobnog na čelo firme.
To je kao da tebi nestanu novci sa računa, pa ti službenik u banci kaže da si sam kriv što si novce držao u banci punoj lopova.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 21:02   #28
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim po novinama tu je i ostecen west gate shopping centar; pa kakve to ima veze sa uskokom?
USKOK - Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
vlasnik west gatea bi trebao prijaviti i tuziti direktora za kradju. znaci klasika policija, sud, odvjetnici. kakve veze to ima sa akcijom drzavnog uskoka?
A kako znaš da nisu prijavili?

Quote:
Na temelju rezultata provedenih izvida, tijekom kojih je USKOK u ovom iznimno složenom i opsežnom predmetu koordinirao postupanja Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija, Policijskog nacionalnog Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta i Policijske uprave zagrebačke, te po dovršetku izvida podnesenih kaznenih prijava Samostalnog sektora za otkrivanje poreznih prijevara Ministarstva financija i Policijske uprave zagrebačke, USKOK je donio rešenje o provođenju istrage protiv 21 hrvatskog državljana (1978., 1973., 1976., 1969., 1968., 1974., 1986., 1973., 1960., 1966., 1953., 1982., 1976., 1964., 1973., 1966., 1981., 1967., 1954., 1968., 1986.), 10 trgovačkih društava i jedne udruge zbog osnovane sumnje na počinjenje kaznenih djela zločinačkog udruženja, zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju te pomaganja u zlouporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju u sastavu zločinačkog udruženja. (2.2.2017.)
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 21:49   #29
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim po novinama tu je i ostecen west gate shopping centar; pa kakve to ima veze sa uskokom? vlasnik west gatea bi trebao prijaviti i tuziti direktora za kradju. znaci klasika policija, sud, odvjetnici. kakve veze to ima sa akcijom drzavnog uskoka?

sa ne pisem dva puta - par postova prije pise da je vlasnik privatne firme kriv sam ako ga je direktor tako pokrao jer je postavio lopova za direktora. ma jel? znaci na osobama na celu pise - ja sam lopov? a da ga kontrolira svaki dan i ostalo nije niti trebao onda direktora mogao je sam biti ili ostati.
Krađa iznad određenog iznosa, po službenoj dužnosti...
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 01:44   #30
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Kakva javna nabava, kažem ti da je riječ o privatnim firmama. A ako se radi o privatnoj firmi, slobodna volja direktora i vlasnika je hoće li kupovati papir po 13 ili po 80 kuna, baš kao i tebi kad odeš u dućan.
Ne znam, zar nije to klasično nabijanje troškova? Smije li se to?
oo je tema za računovodstvo..

Veći troškovi=manja dobit=manji porez
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 03:00   #31
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Recimo, meni iz naslova i prvog posta uopće nije jasno što autor teme pita.

Baš. Niti je jasno niti se RobinUd poslije prvog posta više javio.
A svatko razumio kako je htio.
Ja sam za ove primitivne makinacije izgleda prenaivan.
Ne zivim u HR (iako sam mjesecno dva-tri puta tu), pa mi ipak neke stvari nisu jasne.

Ako je drzavna firma u pitanju, onda je sve jasno. Paleta je siroka, od prenapumpanih racuna, do prelijevanja, udvostrucenih (neobavljenih !!) poslova... ima svega.

Ali, kad su privatne firme u pitanju (na primjer dvije), one medju sobom mogu dijeliti fakture koliko hoce, bile napumpane ili ne, tu ne kola novac !!
Postoje samo troskovi (porez, na primjer).
Znaci, novac mora doci, opet, na neki ilegalni nacin od drzave, inace stakori ne bi imali sta dijeliti !!
Hocu reci, IZVOR kriminala je uvijek negdje pri drzavi.

Sve ove navedene primjere je prosla i Njemacka i Austrija, jos pedesetih godina....
RobinUd is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 03:21   #32
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post
Pojam "izvlacenja novca" je meni cudan.
Tvoj rodjo je precjednik opcne i javi ti da si regas firmu za konsulting.

On naruci jednu uslugu, ti je napltis, dobijes isplatu, platis caru carevo, potrosio nisi nista, - zivis dobro, imas biznis, dobivas poslove, rodju vozis o trosku firme po kurvama, vecerama, masazama, kupujes poslovne darove, das mu auto od firme, ili mu jednostavno das gotovinu od svoje place koja moze biti bilo kakva dokle god je ruka u dzepovima HR poreznih obveznika.

I tako, vuk citav a koza pojedena.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 10:13   #33
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Ne znam, zar nije to klasično nabijanje troškova? Smije li se to?
oo je tema za računovodstvo..

Veći troškovi=manja dobit=manji porez
Ali i veća dobit drugoj firmi koja je naplatila visoku cijenu, pa onda ta firma plati viši porez, znači u konačnici se izjednači.
stil21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 10:23   #34
Ovo će biti klasični primjer velikog hapšenja koje nikad neće završiti pravomoćnom osudom.

Ajmo još jednom, u dvije banalne rečenice, probati objasniti što se dogodilo zapravo:

nekoliko privatnih firmi je izdavalo račune za poslove koji nisu obavljeni drugoj privatnoj firmi. Svi su u sustavu PDV-a, dakle, na svaku od tih transakcija je plaćen porez. Tako prebačen novac na račun tih firmi su pojedinci u njima podizali (i na podizanje novca, bilo kao dobit, bilo na bilo koji drugi način je plaćen porez, i to ogroman!) i, za sada se pretpostavlja a USKOK ne može dokazati, vraćali nekome u prvoj privatnoj firmi, koja je oštećena.


Državnom proračunu nije nanešena nikakva šteta - porez simo, porez tamo, danas je gotovo potpuno nemoguće iz firme izvući bilo koji ozbiljniji iznos novca a da se na to ne plati suludo velik porez
Jedino tko je oštećen je velika firma, i to vjerojatno prilično jako. I, OK, vjerojatno su tog direktora koji je tu shemu smislio prijavili iz njegove "Središnjice", jer jebiga, ipak ih je oštetio za mnogo. Naravno da će dobiti otkaz, naravno da nikad više nigdje neće raditi kao ozbiljan direktor, jer je dozvolio da ga se u takvoj shemi uhvati. I njega čak možda i osude, posebno ako dokažu da je on uzimao natrag te pare (što mu naravno neće biti lako dokazati ako je iole pametan ). A ostale? Sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji? Kojoj je jedina svrha oštetiti jednu veliku firmu, gdje imaš deal i dogovor s Predsjednikom uprave te firme (ili koja mu je već bila titula)? Nema šanse. 20 godina ih mogu suditi i nasuđivati, ništa od toga.
Tim više što, da se na trepavice postave, neće nikada uspjeti dokazati da je oštećen državni proračun. Jer nije.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 10:24   #35
Quote:
RobinUd kaže: Pogledaj post

Ali, kad su privatne firme u pitanju (na primjer dvije), one medju sobom mogu dijeliti fakture koliko hoce, bile napumpane ili ne, tu ne kola novac !!
Postoje samo troskovi (porez, na primjer).
Znaci, novac mora doci, opet, na neki ilegalni nacin od drzave, inace stakori ne bi imali sta dijeliti !!
Hocu reci, IZVOR kriminala je uvijek negdje pri drzavi.
Nije istina.
Nezakonito je i krivično djelo izdavati bez obzira da su tvrtke i iz off shore destinacija lažne fakture.u cijelom svijetu je tako.
još postoji komplicirano kazneno djelo Zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 13:21   #36
Quote:
more kaže: Pogledaj post
Nije istina.
Nezakonito je i krivično djelo izdavati bez obzira da su tvrtke i iz off shore destinacija lažne fakture.u cijelom svijetu je tako.
još postoji komplicirano kazneno djelo Zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju.
ali pitanje je sto je to lazna faktura. ako si ti mene trazio savjet odnosno konzalting, ja sam ti ga fakturirao, ti platio i sve 5. pa necu ja sa svojim znanjem i skolovanjem dijeliti savjete okolo besplatno.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 13:23   #37
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
ali pitanje je sto je to lazna faktura. ako si ti mene trazio savjet odnosno konzalting, ja sam ti ga fakturirao, ti platio i sve 5. pa necu ja sa svojim znanjem i skolovanjem dijeliti savjete okolo besplatno.
Naravno da nećeš besplatno, al neće ni za 10X cijenu od mogućih ponuda
Pa to se vidi iz aviona
Freek is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 13:32   #38
Quote:
stil21 kaže: Pogledaj post
Kakva javna nabava, kažem ti da je riječ o privatnim firmama. A ako se radi o privatnoj firmi, slobodna volja direktora i vlasnika je hoće li kupovati papir po 13 ili po 80 kuna, baš kao i tebi kad odeš u dućan.
U firmi gdje radim godinama imamo ugovor sa jednim poslodavcem koji ima na sebi 10-tak radnika. Ti njegovi radnici rade kod nas za našim strojevima. I nikome nije jasno zašto se upravi isplati angažirati kooperanta da radi na našim strojevima. Razlog je jednostavan. Od ugovorene satnice jedan dio ide direktno u džep članovima uprave. Nije mi jasno na koji način to postižu, jer se inače moraju davati svugdje čisti računi. Jedino ako nisu u pitanju putni nalozi jer ovaj kooperant može prikazati da njegovi radnici rade na terenu.

Quote:
more kaže: Pogledaj post
Nije istina.
Nezakonito je i krivično djelo izdavati bez obzira da su tvrtke i iz off shore destinacija lažne fakture.u cijelom svijetu je tako.
još postoji komplicirano kazneno djelo Zlouporaba povjerenja u gospodarskom poslovanju.
Ali takvo kazneno djelo mora prijaviti oštećena stranka (vlasnik firme), jer sumnjam da to ide po službenoj dužnosti ako nije država porezno oštećena.

Ima nekih koji na grubi i očigledan način izvuku novac pa završe u prdekani:
http://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvat...%80%99/896833/
Kako je Robert Knežević zbog prevare od 6 milijuna maraka dobio 10 godina zatvora (kažu da bi dobio mnogo više da je policija znala punu istinu), služio kaznu u Lepoglavi i postao intimni prijatelj s najgorim ubojicama, pobjegao išetavši kroz glavni ulaz zatvora, slao topla pisma sutkinji da se ispriča za bijeg, potajno živio u Varaždinu dok ga istražitelji nisu locirali u teretani u kojoj je upravo radio trbušnjake, kako ga je sve to vrijeme supruga Ana, inače manekenka Midikena, vjerno čekala, te kako je nedavno pokrenuo novi biznis, za koji se kune da nije prevara, a koji se sastoji od izdavanja licence za franšizu njegova nepostojećeg lanca hostela

Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ovo će biti klasični primjer velikog hapšenja koje nikad neće završiti pravomoćnom osudom.

Ajmo još jednom, u dvije banalne rečenice, probati objasniti što se dogodilo zapravo:

nekoliko privatnih firmi je izdavalo račune za poslove koji nisu obavljeni drugoj privatnoj firmi. Svi su u sustavu PDV-a, dakle, na svaku od tih transakcija je plaćen porez. Tako prebačen novac na račun tih firmi su pojedinci u njima podizali (i na podizanje novca, bilo kao dobit, bilo na bilo koji drugi način je plaćen porez, i to ogroman!) i, za sada se pretpostavlja a USKOK ne može dokazati, vraćali nekome u prvoj privatnoj firmi, koja je oštećena.


Državnom proračunu nije nanešena nikakva šteta - porez simo, porez tamo, danas je gotovo potpuno nemoguće iz firme izvući bilo koji ozbiljniji iznos novca a da se na to ne plati suludo velik porez
Jedino tko je oštećen je velika firma, i to vjerojatno prilično jako. I, OK, vjerojatno su tog direktora koji je tu shemu smislio prijavili iz njegove "Središnjice", jer jebiga, ipak ih je oštetio za mnogo. Naravno da će dobiti otkaz, naravno da nikad više nigdje neće raditi kao ozbiljan direktor, jer je dozvolio da ga se u takvoj shemi uhvati. I njega čak možda i osude, posebno ako dokažu da je on uzimao natrag te pare (što mu naravno neće biti lako dokazati ako je iole pametan ). A ostale? Sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji? Kojoj je jedina svrha oštetiti jednu veliku firmu, gdje imaš deal i dogovor s Predsjednikom uprave te firme (ili koja mu je već bila titula)? Nema šanse. 20 godina ih mogu suditi i nasuđivati, ništa od toga.
Tim više što, da se na trepavice postave, neće nikada uspjeti dokazati da je oštećen državni proračun. Jer nije.
Ako uprava firme ili direktor ošteti svoga vlasnika može biti kazneno gonjen.
Friški primjer je Končar protiv Cetinski: http://net.hr/danas/crna-kronika/sud...ga-je-odbacen/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 14:46   #39
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Ovo će biti klasični primjer velikog hapšenja koje nikad neće završiti pravomoćnom osudom.

Ajmo još jednom, u dvije banalne rečenice, probati objasniti što se dogodilo zapravo:

nekoliko privatnih firmi je izdavalo račune za poslove koji nisu obavljeni drugoj privatnoj firmi. Svi su u sustavu PDV-a, dakle, na svaku od tih transakcija je plaćen porez. Tako prebačen novac na račun tih firmi su pojedinci u njima podizali (i na podizanje novca, bilo kao dobit, bilo na bilo koji drugi način je plaćen porez, i to ogroman!) i, za sada se pretpostavlja a USKOK ne može dokazati, vraćali nekome u prvoj privatnoj firmi, koja je oštećena.


Državnom proračunu nije nanešena nikakva šteta - porez simo, porez tamo, danas je gotovo potpuno nemoguće iz firme izvući bilo koji ozbiljniji iznos novca a da se na to ne plati suludo velik porez
Jedino tko je oštećen je velika firma, i to vjerojatno prilično jako. I, OK, vjerojatno su tog direktora koji je tu shemu smislio prijavili iz njegove "Središnjice", jer jebiga, ipak ih je oštetio za mnogo. Naravno da će dobiti otkaz, naravno da nikad više nigdje neće raditi kao ozbiljan direktor, jer je dozvolio da ga se u takvoj shemi uhvati. I njega čak možda i osude, posebno ako dokažu da je on uzimao natrag te pare (što mu naravno neće biti lako dokazati ako je iole pametan ). A ostale? Sudjelovanje u zločinačkoj organizaciji? Kojoj je jedina svrha oštetiti jednu veliku firmu, gdje imaš deal i dogovor s Predsjednikom uprave te firme (ili koja mu je već bila titula)? Nema šanse. 20 godina ih mogu suditi i nasuđivati, ništa od toga.
Tim više što, da se na trepavice postave, neće nikada uspjeti dokazati da je oštećen državni proračun. Jer nije.
I ne zaboravi da račun svih upletenih tvrtki ide u blokadu, i one su za par mjeseci u stečaju, a radnici na cesti, iako su sve do sada uredno poslovale, isplaćivale plaće itd.
jazavac- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2017., 14:58   #40
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Da jedino je i tesko to dokazati. Npr ja sam dizajner interijera i ti mene angaziras da ti ja kazem u koje boje da ofarbas zidove i koje tepihe da stavis po podu. E sada ako ti ja moj savjet fakturiram 1000 kuna - ne bi izazvalo sumlju. Ako ti svoj savjet fakturiram 1,000,000 kuna - izazvalo bi sumlju da je to fiktivan posao. E sada zasto je fiktivan? Ja sam rekao milion kuna i ti si pristao. Ja sam svoj posao uredno obavio i naplatio. To sto si ti pristao na milion kuna nije moj problem. Da si angazirao svjetskog arhitekta onda bi to bilo kao OK. E pa nemoj. Isto tako za studije; pa nije isto ako ti studiju pise neki klinac sa faksa ili ako angaziras profesionalca koji to napravi u krace vremena za puno vise para. Zato ga i jesi platio vise da napravi brze. Tako da kod tih intelektualnih usluga je tesko dokazati da je netko izvlacio novac ili nije i da li je nesto fiktivno ili nije. Ako je studija posjecenosti West Gate-a; posaljes ljude, oni pogledaju malo, naprave par anketa, ti napises izvjestaj i fakturiras. I zasto taj izvjestaj ne bih skupo naplatio ako narucioc na to pristane?

Glavni problem je da direktori koji nisu vlasnici firme to namjerno rade da podebljaju svoje djepove. Ili jos bolje direktori drzavnih firmi sa privatnim firmama s kojima su u talu.

No i vani imas na zapadu razno razne direktore privatnih firmi ili managere na visokim pozicijama koji donose odluke koje se ticu financija pa ne vidis da je on u dogovoro sa dobavljacem sarafa da ovaj fakturira vise a onda mu kasnije daje lovu. Po toj logici da to svi rade bi sve firme o kojima cujemo multinacionalke propale. Tamo radi ekipa koja fakat radi da ustedi lovu za firmu; dobije onda bonuse, unapredjenje itd. Ocito je na Balkanu drugacije...

Sve to je ok ako je riječ o privatnom sektoru. Sto se mene tiče neka neko iz svog džepa plati milijardu za intelektualne usluge, ali ako je osoba koja angazira nekog javni subjekt e onda mora bit najbolja ponuda na natjecaju( najbolja ne znaci najjeftinija- ali cijenu treba uzet u obzir kao kriteriji) i onda nece neko nabit cijenu jer uvijek ima netko tko ce bit jeftiniji.
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.