Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2011., 15:56   #961
Imam nekoliko pitanja u vezi samojeda jer planiram nabaviti jednoga u skorije vrijeme.
- Da li oni vole kopati rupe u zemlji?
- Da li ih se može bez problema ostaviti kod kuće na 10-15ak dana recimo ako se putuje negdje pa da netko drugi mu daje hranu svaki dan ili ga odvesti nekome na brigu dok nas nema doma?
- Koliko otprilike je mjesečni trošak za kvalitetnu hranu za takvog psa? Grozim se kad vidim da neko psu stavi u zdjelu juhu sa rezancima ili mu daje nekakve otpatke hrane.

Nemojte misliti da sam proračunat do zadnje pojedinosti, ali samo bih htio takvom psu pružiti najbolje uvjete pa da svi zajedno budemo zadovoljni.
To bi bio naš prvi pas u obitelji, a po nekim karakteristikama koje sam pročitao, upravo takav ljubimac nam treba!

Hvala svima!
bpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 16:55   #962
Da samojedi vole kopati rupe, barem moja, i posebice po krtičnjacima
Ja sam svoju ostavila samo 1 noc kod rodbine, drugi dan me nije ni pogledala....Zavisi ja svoju nisam trenirala na spavanje kod drugih niti na ostavljanje, duže od 8 sati tako da nemam pojma...stalno je sa mnom...Ide na more, planine...
Pa recimo da ti pojede 10 kg hrane onda si pogledaj koju bi mu hranu dao...ma recimo 500kn (sa dodacima, grickalice, vrecice za izmet, i kost)
Eto...
Tabby is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 17:08   #963
Hm, da, to bi bilo malo problematično radi tog izbivanja jer mi svi odlazimo vrlo rano od kuće i tek smo oko 15-16h doma, tako da bi psa dopao možda 1 izlazak negdje u šetnju poslijepodne. Dvorište nam je oko 500 kvadrata i ograđeno, ali ne znam jel bi mu to bilo dosta da se sam istrči i izdovolji na zraku dok nas nema.
bpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 17:31   #964
Quote:
bpodnar kaže: Pogledaj post
- Da li oni vole kopati rupe u zemlji?
Kopanje rupa je urođeno ponašanje SVIH pasa, pa tako i samojeda. Ne poznam psa koji bar malo ne pokušava kopati. Što je psu dosadnije, to će si više nalaziti sam zanimaciju, a jedena od zanimacija i znakova dosade je kopanje rupa.

Quote:
- Da li ih se može bez problema ostaviti kod kuće na 10-15ak dana recimo ako se putuje negdje pa da netko drugi mu daje hranu svaki dan ili ga odvesti nekome na brigu dok nas nema doma?
Ostaviti psa doma samog 10-15 dana je suludo, pa čak i ako ti netko dođe psa pogledati/prošetati/nahraniti. Razmislite o hotelima i čuvanju ako do toga dođe.

Quote:
- Koliko otprilike je mjesečni trošak za kvalitetnu hranu za takvog psa? Grozim se kad vidim da neko psu stavi u zdjelu juhu sa rezancima ili mu daje nekakve otpatke hrane.
oko 500 kuna ugrubo, možeš i jeftinije proći, naravno.

Quote:
Nemojte misliti da sam proračunat do zadnje pojedinosti,
I trebaš biti. I zbog psa i zbog sebe.

Niti jedan pas se sam ne istrčava, pa makar imao hipodrom umjesto dvorišta. Pas je društveno biće koje traži blizinu i interakciju s vlasnikom. Kada to izostane ili nema dovoljno, nastaju problemi u ponašanju.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 17:52   #965
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
I trebaš biti. I zbog psa i zbog sebe.

Niti jedan pas se sam ne istrčava, pa makar imao hipodrom umjesto dvorišta. Pas je društveno biće koje traži blizinu i interakciju s vlasnikom. Kada to izostane ili nema dovoljno, nastaju problemi u ponašanju.
Što se tiče ovoga o proračunatosti aludirao sam na ponašanje i stav ljudi kojima je kod pasa najbitnija stavka koliko on košta mjesečno i prema tome se ravnaju kod kupnje psa i daljnjeg tretmana kad pas stigne u kuću. Naravno, nisam neki bogatun pa da mogu dupe brisati sa novčanicama od 1000kn, ali to mi je neukusno kad se čistokrvni pas spominje kao nekakav ogroman trošak koji je nepodnošljiv za kućni budžet.
Sve u svemu, ispada zapravo da ljudi koji imaju danas tu sreću pa su zaposleni, ne mogu si priuštiti da imaju psa jer mu nebi poklanjali dovoljno vremena i pažnje.
bpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 18:16   #966
Quote:
bpodnar kaže: Pogledaj post
Sve u svemu, ispada zapravo da ljudi koji imaju danas tu sreću pa su zaposleni, ne mogu si priuštiti da imaju psa jer mu nebi poklanjali dovoljno vremena i pažnje.
U neku ruku, nažalost - da, točno. Štenad zaista zahtjeva ogroman angažman i brdo vremena u početku, prvih godinu dana. Ako nemaš vremena, razmisli o nabavci odraslog psa. Puno ljudi radi, ali se psa može i trebalo bi odgojiti da neko vrijeme može ostati sam. Svaki pas bi trebao biti naučen da može ostati sam bar 8 sati dnevno, no ima pasa i pasmina koji ne podnose samoću baš najbolje pa moraš i na to misliti. Ipak mislim da ostavljati psa samog u kući/dvorištu na 10-15 dana nije primjereno, jer pas se veže za vlasnike i pati, pa makar mu susjed Pero došao dvaput dnevno dati hranu i vodu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 18:33   #967
OK, hvala na savjetima. Samo još da se osvrnem na ovo ostavljanje psa na više dana, mislio sam kad se ide na godišnji što je u mom slučaju jednom u godinu dana 10-ak dana Jadrana, ali tamo gdje obično idem nemam uvjete i mogućnosti za voditi psa sa sobom. Neznam kako se kreću cijene po drugim uzgajivačnicama, ali maloprije sam dobio ponudu od jedne za 1000€ muško štene. Sve je to super, komplet papiri, štene cijepljeno, čipirano, ali nekako mi je to malkice puno love obzirom da se ja nemislim baviti daljnim uzgojem niti voditi psa na izložbe.
bpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:04   #968
Quote:
bpodnar kaže: Pogledaj post
OK, hvala na savjetima. Samo još da se osvrnem na ovo ostavljanje psa na više dana, mislio sam kad se ide na godišnji što je u mom slučaju jednom u godinu dana 10-ak dana Jadrana, ali tamo gdje obično idem nemam uvjete i mogućnosti za voditi psa sa sobom. Neznam kako se kreću cijene po drugim uzgajivačnicama, ali maloprije sam dobio ponudu od jedne za 1000€ muško štene. Sve je to super, komplet papiri, štene cijepljeno, čipirano, ali nekako mi je to malkice puno love obzirom da se ja nemislim baviti daljnim uzgojem niti voditi psa na izložbe.
Što se tiče godišnjeg, postoje hoteli za pse i ljudi koji privatno čuvaju. Vremena se mijenjaju, pa tako i kod nas na Jadranu sve više privatnika i kampova, pa čak i neki hoteli primaju pse uz dodatnu naknadu. Taman da ti ga i susjed čuva, bar budi siguran da ga neće samo doći nahraniti nego da će se bar malo pozabaviti svakodnevno sa psom, prošetati ga, poigrati se...

Psi iz uzgoja su skupi - s razlogom, paze na zdravlje i linije i općenito na uzgoj. I tu moraš biti oprezan i dobro se raspitati jer ima svega. Obavezno pitaj uzgajivača tj. objasni mu da trebaš psa za ljubimca, a ne za uzgoj, možda se nađe koje štene koje odskače od standarda, odnosno nije idealno za izlaganje, a dovoljno je idealno za nekoga ko želi samo ljubimca. Mnogi će progledati kroz prste, tražiti od tebe da kastriraš psa i vrlo vjerojatno spustiti cijenu. Ne nabavljaj psa za 300 kuna od pitajboga koga jer takvi psi osim što odrastaju u groznim uvjetima i služe samo za zaradu obično imaju i zdravstvenih problema koji se ispolje tek kasnije u životu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:49   #969
Quote:
Što je psu dosadnije, to će si više nalaziti sam zanimaciju, a jedena od zanimacija i znakova dosade je kopanje rupa

Moja recimo kopa zato što želi, i nije joj dosadno, ima pse ima loptice i opet stalno kopa....No dobro ipak se svaki samojed razlikuje, u mom kvartu ih ima 4 i svi su različiti. Ženka je mirna i vani poslušnija ali u stanu pravi vrag, laje ponekada i obavi nuždu, krade hranu...Mužjak je divlji i skroz drugog karaktera od prve ženkice, iako sluša veliki je glumac jako se inati...Još jedna ženkica koja je nedavno došla ona je ogromna i zna dominirati,voli kopati, ne sluša i totalni je blento...I moja koja je mala sitna, vesela i plaha, divljak, sluša tak tak, kopanje je ovisnost....
Tabby is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2011., 22:14   #970
I ja također imam dvojaka iskustva sa kopanjem rupa, imam par samojeda i muški kopa jednom mjesečno (možda), al zato cura kopa kad stigne, jednostavno u sred igre joj pukne i ide kopat, iskopa rupu dvije i evo je natrag.
A imam pitanje za vas, moja samojedica zna odbijat hranu, , jednostavno ponjuši i ode, a okotila se i trebala bi jest, srećom ima samo jednog štenčića, pa nije problem s mljekom. A k tome još je i alergična na većinu hrana, jede samo hranu za ALERGIČARE, mješavinu janjetina i riža. dal ima koja caka da počme jest??
west78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2011., 10:54   #971
Pa probaj joj skuhati piletine i riže ako to jede....Nadam se da bude bolje...
Moja zna ostati gladna po dva dana ali to je zato kaj joj se neda jest....blento i onda navali...Mislim samojedi po prirodi nisu proždrljivi pa ako je prije jela normalno idi veterinaru....
Tabby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 12:17   #972
Pozdrav. Ja imam samojedicu navršila je 3mj,znam da je još štene. Mislila sam je držat u stanu al vidim da je to nemoguće zbog njezinog ponašanja,to su baš psi za van. jako je nemirna sve grize kaj stigne od ormara,ladica pa na dalje,sve uništava. a što je najbitnije ništ ne sluša. ak slučajno vičeš na nju još je gora. Ne mogu je zatvorit nekam ni na jedan sat pogotovo sad kaj je takvo vrijeme,bar da se osuši malo kad je sva mokra. cvili laje tri sata ako treba i ne prestaje. Kad je nutra navecer nuzdu obavlja nutra ne daje nikakve znakove za van,jako je tvrdoglava. Molila ba ako netko ima kakav savijet da mi odgovori. HVALA !!!!!
melissa23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:32   #973
Pozz svima!
Imam samojeda od 11 mj. , ženku, u zadnjih mjesec dana linja se ko luda, doslovno čupovi dlaka otpadaju, bojim se da ne ostane bez svega , ako ima netko tko je imao sličnu situaciju .... trebam savjet ...
Inače je super, vesela, razigrana, nikakve psihičke ni druge fizičke promjene nema !!! Tnx
Protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 17:34   #974
Quote:
melissa23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Ja imam samojedicu navršila je 3mj,znam da je još štene. Mislila sam je držat u stanu al vidim da je to nemoguće zbog njezinog ponašanja,to su baš psi za van. jako je nemirna sve grize kaj stigne od ormara,ladica pa na dalje,sve uništava. a što je najbitnije ništ ne sluša. ak slučajno vičeš na nju još je gora. Ne mogu je zatvorit nekam ni na jedan sat pogotovo sad kaj je takvo vrijeme,bar da se osuši malo kad je sva mokra. cvili laje tri sata ako treba i ne prestaje. Kad je nutra navecer nuzdu obavlja nutra ne daje nikakve znakove za van,jako je tvrdoglava. Molila ba ako netko ima kakav savijet da mi odgovori. HVALA !!!!!



To ti je normalno, prvih par mjeseci grize i uništava sve što stigne, mi smo to prošli s našom curom, ali treba vremena i strpljenja ... ugl kažu da sve to prođe do prve godine dana
Protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 00:17   #975
Samojed od 3 mj. je štene, i samim time ima mnogo energije, rastu mu zubi i tako to...Potrebno ga je izvoditi 5 puta na dan u kratće šetnje, puno igre sa drugim psima i ljudima. Moja pesica je u roku 10 dana naučila obavljati malu nuždu vani, a veliku je odmah znala da mora vani. Ali upravo zato morala sam je voditi mnogo puta van, i svaki puta sam je nagradila kada se vani pomokrila sa keksičem, a kada bi joj se desilo u stanu glasno samo NE. Pas grize stvari jer mu je dosadno, jer mu rastu zubi, jer je štenac i igramu se...predlažem da se igrate više sa njim, više šetate ...
Moja nije napravila mnogo štete jedan stari kauč i par papuča i sve lajsne na parketu.....Ali to je prestalo kada su zubi narasli, oko 5 mj. I od onda nije izgrizla ništa.
Samojedu su mnogo toga samo ne psi za dvorište.....On je pas za ljude, društvo i blizina vlasnika mu je bitna. Moja stalno mene prati po stanu i kuhamo zajedno, i čistimo stan (ona pomaže-novi praško)...
Samojedi imaju kvalitetnu dlaku, sva prljavština sama izlazi iz nje samo češljanjem, kada je mokar jedina solucija je suhom krpom ga osušiti (ima izvrsnih u pet centru). E da i samojedi nemaju miris kao drugi psi , ali kada su mokri onda smrde kao i ostali ....nadam se da sam pomogla...



Samojed od 11mj. tek je dobio svoju pravu dlaku i po prvi puta se ozbiljno linja, kad se samojed krene linjati to izgleda tako da ostavlja velike količine dlake za sobom (krpe)...Lako pomislite da to nije normalno, ali jest...Ja svoju vodim u sezoni linjanja u salon na detaljno četkanje, i skine se dlake za jedan jastuk, tako da mnogo je toga....
Tabby is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 02:39   #976
Quote:
melissa23 kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Ja imam samojedicu navršila je 3mj,znam da je još štene. Mislila sam je držat u stanu al vidim da je to nemoguće zbog njezinog ponašanja,to su baš psi za van. jako je nemirna sve grize kaj stigne od ormara,ladica pa na dalje,sve uništava. a što je najbitnije ništ ne sluša. ak slučajno vičeš na nju još je gora. Ne mogu je zatvorit nekam ni na jedan sat pogotovo sad kaj je takvo vrijeme,bar da se osuši malo kad je sva mokra. cvili laje tri sata ako treba i ne prestaje. Kad je nutra navecer nuzdu obavlja nutra ne daje nikakve znakove za van,jako je tvrdoglava. Molila ba ako netko ima kakav savijet da mi odgovori. HVALA !!!!!
Nije nemoguće, psa treba odgojiti a za štene treba biti spreman, svako štene je
1.neposlušno
2.grize
3.obavlja nuždu gdje stigne

znam u Splitu 3 samojeda, sva tri u stanu odgojena i žive u stanu najnormalniej...pas kao svaki drugi.
Koja je svrha vikanja ??

Imaš temu, štene dolazi i temu dresura i odgoj..
__________________
"Za mudru osobu cijeli je svijet učitelj, a za budalu je cijeli svemir pun neprijatelja"SplitskeSape Tužna svakodnevna priča
Pimpinell@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:51   #977
Quote:
Tabby kaže: Pogledaj post



Samojed od 11mj. tek je dobio svoju pravu dlaku i po prvi puta se ozbiljno linja, kad se samojed krene linjati to izgleda tako da ostavlja velike količine dlake za sobom (krpe)...Lako pomislite da to nije normalno, ali jest...Ja svoju vodim u sezoni linjanja u salon na detaljno četkanje, i skine se dlake za jedan jastuk, tako da mnogo je toga....



Tabby hvala ti na odgovoru, to što govoriš, doslovno psu otpadaju krpe, i tako mi se čini da je sva prorijeđena, gotovo i nema poddlake ... kaži mi molim te koliko sve to skupa traje (cca), hoću li sada nakon toga dobit medvjeda od psa ili .... kad je bila mala bila je tako lijepa i čupava, a sad je tako ... ufff ... kad joj vidim prijatelja (samojed) 3-4 mj starijeg od nje panika me hvata, jer je on tako čupav i bogat tom dlakom, i ne možeš mu do kože doći ... a njoj je jedino rep čupav i oko glave , ovo drugo je sve zalizano i uz tijelo ...
Protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 12:29   #978
ajde stavi sliku
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 13:10   #979
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
ajde stavi sliku
kome govoriš??
Protina kći is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 14:57   #980
Thumbs up

Hvala na savjetima. Ako si uzmeš ljubimca treba i puno truda oko njih !!!
melissa23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.