Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Gitaristički kutak

Gitaristički kutak Gitare, bass gitare, pojačala, oprema, tehnike sviranja, akordi, tablature...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2003., 18:09   #81
Quote:
stitch kaže:
E-dur?

Kakva besmislica! Valjda si htio napisati e-mol.
E dur (sa septimom znaci E dur 7) je 'prirodniji' zbog razrijesilice (gis-a ton) , i cesce se koristi u A mol tonalitetu.

Izuzetak su pjesme sa irkom tematikom,ali iste cesto idu na sasvim drugi modus, pa mjesto d mola idu na d dur, pa je prirodnije svirati E mol...Odnosno pjesma krece iz A mola, ali je E mol tonaliteta(jedna povisilica...fis).

Postoje odstupanja od ovog 'pravila', samo (kako rekoh) cesto to odstupanje ima u sebi 'modulaciju' na E mol tonalitet(kako to radi recimo Metalica u unforgiven),iako pjesma krece iz A mola.

Postoje , vecinom irske melodije koje koriste i d mol i e mol, a i neke 'jazz' teme(koje kombinuju i jedno i drugo' poput 'take 5' koja ima H mol ,p.s. 'take 5 krece iz E mola za gitarsku-klavirsku izvedbu)



Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 12:34   #82
E7 čine tonovi E, H, Gis i D. A ti govoriš o E-duru (E, Gis, H, E). Ništa, dakle, nisi razriješio.

Osim Gisa, u ljestvici ostaju ti povišeni tonovi Fis (ne toliko upitan), Cis i Dis.

Po kojoj glazbenoj teoriji posljednja dva tona ulaze u krug akorda oko C-dura?

Da skratim priču, postoji jako malo pjesama u C-duru u kojima se svira E-dur akord. Pada mi na pamet jedino Frida Psihomodo Popa.

A jako mnogo u kojima se svira e-mol (E, H, G, E).

Osim toga, miješaš stvari. Jedno je tonalitet pjesme, a drugo početni akord. Modulacija je promjena tonaliteta, pa ona sa svim tim nema veze.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 15:37   #83
Quote:
stitch kaže:
E7 čine tonovi E, H, Gis i D. A ti govoriš o E-duru (E, Gis, H, E). Ništa, dakle, nisi razriješio.
Govorio sam o C dur tonalitetu, odnosno a mol tonalitetu , koji u sebi nema niti jednu povisilicu niti snizilicu.
No, vecina pjesama koje se sviraju iz a mol(odnosno c dura) tonaliteta unutar harmonije (a posebno na kraju) koriste modificiranu skalu a mola.

Obicna a mol skala glasi

A H C D E F G H

Modificirane mol skale su
-Harmonska molska skala
-Melodijska molska skala

Harmonska skala ima povisilicu na 7 stupnju a mola.Sedmi stupanj a mola je ton G, tako da ljestvica harmonskog mola izgleda ovako:

A H C D E F Gis A

Ova vrsta skale u sebi ima onaj famozni 'gis' koji se sadrzu u E dur akordu, odnosno E dur 7.Iza E dura uglavnom ide ili A mol, ili F dur.Posto oba ova akorda u sebi sadrze A ton, onda se prelaz (sa prijasnjeg E dura na jedan od sljedecih akorada) zove 'razrijesilica' Gis - A tonova.


Druga modificirana MOLSKA skala je melodijska molska skala.Onda se najcesce koristi u klasicnoj muzici posebice u baroku, a najcesce se svira samo uzlazno(izuzetak su neki barokni kompozitori poput Baha).

U ovoj sklali se povisava i sesti i sedmi stupanj MOLSKE SKALE(A mol i C dur su paralelni akordi..to sam rekao na pocetku).

To bi izgledalo ovako

A H C D E Fis Gis A

Nakon ovakvih melodijskih linija(E Fis Gis A ton se ulgavnom svira na kraju pri 'razrijeshenju) ova 'napetost' na E duru se RAZRJESAVA a molom.(f dur ne dolazi u obzir u melodijskom a molu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 15:41   #84
Quote:
Osim Gisa, u ljestvici ostaju ti povišeni tonovi Fis (ne toliko upitan), Cis i Dis.

Po kojoj glazbenoj teoriji posljednja dva tona ulaze u krug akorda oko C-dura?

O tugo jesenja

Ti si pomjesao A dur i A mol skalu.Odnosno otiso si na 'bluzerske' harmonije i pentatonske skale(o tome sam kontao pisati nesto kasnije)

U a molu NIGDE nema cis-a(ili eventualno ima kada se radi prelaz sa a mola preko A dura na d mol akord) niti je 'gis' prirodan ton a mol skale(rekoh ti maloprije da se radi o modificiranoj a mol skali, harmonskom molu ili melodijskom molu)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 15:44   #85
Quote:
Osim toga, miješaš stvari. Jedno je tonalitet pjesme, a drugo početni akord. Modulacija je promjena tonaliteta, pa ona sa svim tim nema veze.
E nek si ti meni to rekao.

Rekoh vec negdje gore da postoje razliciti MODUSI sviranja.Recimo kada neko svira pjesmu iz A mola , i uz to koristi d dur,e mol, g dur, c dur....to je e mol tonalitet (odnosno paralelni g dur)

Ali to je drugi MODUS sviranja(Dorski modus -->u slucaju da se pjesma vrti i krece oko a mola, a u sebi ima d dur, g dur, c dur i e mol).
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 15:47   #86
Quote:
A jako mnogo u kojima se svira e-mol (E, H, G, E).
Rekoh da ima i takvih pjesama , i one su vecinom na 'irski fol'(drugim rijecima etno melodije koje su nekoc komponovane u drugom 'crkvenom' modusu ..posto nije tada ni bilo durskih niti molskih ljestvica koje danas znamo...odnosno jeste eolski modus je cisti mol, a jonski je dur...ali sam naziv 'durske i molske' nije ni postojaokao ni takva podjela harmonije),ili pak jezzerski.

A da ti nisi slucajno pobrkao loncice.Naime cesto se svira G dur (G,D,H tonoci) ali sa basom H (ne svira se prima u basu) pa to 'lici' na e mol 7(E,G,H,D)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2003., 17:38   #87
Quote:
Adura kaže:
O tugo jesenja

Ti si pomjesao A dur i A mol skalu.Odnosno otiso si na 'bluzerske' harmonije i pentatonske skale(o tome sam kontao pisati nesto kasnije)

U a molu NIGDE nema cis-a(ili eventualno ima kada se radi prelaz sa a mola preko A dura na d mol akord) niti je 'gis' prirodan ton a mol skale(rekoh ti maloprije da se radi o modificiranoj a mol skali, harmonskom molu ili melodijskom molu)
Ništa ja, prijatelju, nisam pomiješao. Niti sam govorio o A-duru ili a-molu.

Govorio sam - kao i ti, uostalom - o E-duru, jer sam spomenuo Fis, Cis, Gis i Dis. A to su, koliko znam, povišeni tonovi u toj ljestvici.

Pa sam ti objasnio da nigdje u E7 akordu nije razriješen Gis, osim ako ne govoriš o e-mol akordu, gdje je G.

I zato se može svirati u melodijama napisanima u C-dur tonalitetu.

Zar je to toliko teško shvatiti?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 14:17   #88
stitch, ajd ne kvari topic
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 19:19   #89
C dur i a mol su paralelni tonaliteti (jer oba nemaju niti jednu povisilicu niti snizilicu) to sam cini mi se napisao na pocetku.

G dur i e mol takodje
F dur i d mol....
E dur i cis mol...itd itd

A ti si vala sve izmjesao

Nego nejse sad to idemo dalje.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 23:31   #90
ne pratim baš temu..ali to je neka teorija glazbe, a ne škola gitare? a rasprava bi vam bila jednostavnija da pričate o stupnjevima i funkcijama, nego o tonovima, ne?
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 23:40   #91
pročitao drugu stranicu pa vidim da pišeš o gitari, pardon...
i da, kad bi bio oprezniji s tim paralelama, ne bi dominantu e-mola trpao kao treći c-dura..i obratno...o tome se radi, jel?
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2003., 23:45   #92
Thumbs up

jel' to ja sad kvarim topik? pardon, tek učim pisati..
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 00:30   #93
Quote:
haddock kaže:
pročitao drugu stranicu pa vidim da pišeš o gitari, pardon...
i da, kad bi bio oprezniji s tim paralelama, ne bi dominantu e-mola trpao kao treći c-dura..i obratno...o tome se radi, jel?
Jok ja nisam pravio paralelu izmedju e mola i c dura.hmm mozda je nesto bilo 'ne jasno' , ne iskljucujem to da me neko pogresno skuzio.Pokusavam da dam neki 'teoretski' (koliko mogu vec) temelj ,ali ziva rijec je ziva rijec (dosta je lakse kad nekom pokazes kako sve to fercera).

Nego da idemo dalje.
Ako ima kakvih prijedloga,kritika,vjezbi i sl. bujrum topic je svakome otvoren...

Kontam uskoro malo vise da pisem o samim pozicijama sviranja skala.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2003., 15:32   #94
ne, ne...nesporazum opet...stalno spominješ dur tonalitet i paralelni mol pa ti se potkradaju neke greške glede svezi zajedničkih akorada...napisao si da je a-molu i c-duru zajednički (jedan od) akord e-g-h...a taj akord u a-molu ne postoji...mol dominanta ne postoji, to onda više nije a-mol...eto...
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2003., 00:05   #95
Quote:
akord e-g-h...
Ovo su tonovi e mola?

Ne ja nisam to rekao , to je stitch govorio kad je uletio u temu.

Ja sam rekao tonoci e-gis-h, i objasnio zasto (harmonski mol i melodijski mol).

Znam valjda sta sam pricao

Al nejse zachatasmo topic, neka malo hajd nije na odmet.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 16:09   #96
Quote:
banderas kaže:
stitch, ajd ne kvari topic
I ne kvarim ga, pokušavam čovjeku objasniti da su jedno ljestvice, durske ili molske, svejedno, a drugo akordi koji se u određenom tonalitetu sviraju kao pratnja.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 16:12   #97
Quote:
Adura kaže:
C dur i a mol su paralelni tonaliteti (jer oba nemaju niti jednu povisilicu niti snizilicu) to sam cini mi se napisao na pocetku.

G dur i e mol takodje
F dur i d mol....
E dur i cis mol...itd itd

A ti si vala sve izmjesao

Nego nejse sad to idemo dalje.
Jesam li? Nije mi uopće jasno kako sam mogao naučiti svirati četiri instrumenta kad mi toliko škripi teorija.

Što da radim, da se ostavim petog?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 16:23   #98
Quote:
stitch kaže:
I ne kvarim ga, pokušavam čovjeku objasniti da su jedno ljestvice, durske ili molske, svejedno, a drugo akordi koji se u određenom tonalitetu sviraju kao pratnja.
e. a ne treba zaboraviti da je prirodni mol teorijska izmišljotina
ali mani to, čekamo nastavak o gitari...
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 18:49   #99
Quote:
Jesam li? Nije mi uopće jasno kako sam mogao naučiti svirati četiri instrumenta kad mi toliko škripi teorija.
(c dur e dur, ili ti g dur -> h dur)
Yesterday(Beatles)
Only You(pojma nemam ko je autor )
Hmm Creep (RadioHead)
Balegari ne vjeruju sreci(Stulic)
Je si li sama veceras(Stulic obrada Elvisa P.)
kako ono bjese Frida(Psihomodo pop)
Ima toga josh hejbet posebno kompozicije iz 60-ih i 70-ih.

Od tebe ocekujem da mi nabrojish pjesme (c dur tonalitet) koje idu sa C na E mol(nemoj mi navoditi one sa g durom, odnosno skracenom e mol 7).

Koliko ja znam samo je metalica (i neki pretezno irski motivi koji su takvi jer se grade na sasvim drugacijem crkvenom modusu)potencirala e mol(cak i tada to nije bila cista c dur , odnosno a mol skala)

Quote:
Što da radim, da se ostavim petog?
Broj 'intrumenata' koje svirash nema bash mnogo veze sa poznavanjem harmonije.
Majstore, kada budes raspisivao orkestraciju kao i horske dionice onda pricaj o harmoniji.
Kad budesh analizirao orkestraciju na muzickoj akademiji (p.s. studirao sam kompoziciju i gitaru svojedobno) + radio svoje kompozicije (orkestarske) opet se javi.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2003., 18:53   #100
Quote:
Adura....šmokljan prve klase....
Na topicu mala škola gitate....jadna klinka je pisala samo neke dosadne drekiće o gitari.......jednu poruku si pisala pol sata.....
Em sto nisam klinka(nit sam zensko nit sam klinac), em sto ne pisem po pola sata post,em sto me zaboli qrac ako ti je ovo 'dosadno'.




Adura is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.